Čtení na dlouhé jarní večery

Featured Image

Smutný čas, zejména když zlaté mládeži táhne na 40. Trampovat nám zakázali, vydat se za nevěrou je dneska hodně komplikované a tak jsem se opět uchýlil ke knihám. V naprosté naivitě jsem i párkrát zkoušel sledovat ČT24 a poslaneckou sněmovnu včetně debat našich politiků. Třeba se aspoň něco trochu zlepšilo, říkal jsem si. Musím konstatovat, že příště se raději svěřím do rukou profesionální dominy s masivním bičem a dalšími pomůckami, než se opět mučit hloupostí (debilita je asi správnější výraz) zvolených politiků. Aspoň bude ve stáří na co vzpomínat.

Prosím, usaďte se tedy do svého křesla, přes nohy dejte pléd, nalijte si whiskey, gin či jiný jed dle chuti a ponořte se do světa moudrosti, dobrodružství a krásných prsatých žen.

I. Conan: Hodina draka (R.E.Howard, 2001)

Klasika fantasy plná mágů, krve, oceli, usekaných hlav, zvratů a bitev, kdy hlavním hrdinou je Conan, prostý hrdina, který svýma bosýma nohama v rozedraných sandálech zbořil i velká království. A až se vás Crom po smrti zeptá, jaké je tajemství oceli, budete připraveni.

II. Asfalt (Š. Kopřiva, 2009)

Opět zůstaneme ve fiktivním světě. Co se stane s partou žoldáků, kteří se shodou okolností dostanou do pekla a tam si řeknou, že prostě těm rohatejm zkusí nakopat zadek? Přečtěte si knížku a uvidíte. Dostal jsem jí do ruky náhodou, začetl se a byl jsem nadšen. I u nás máme autory, kteří umí napsat originální knihu. Jo, tohle teda asi Hřebejk nenatočí…

III. Půlkacíř (K. Kryl, M. Čermák, 2013)

Nedávno bylo výročí úmrtí Karla Kryla. Myslím, že si asi nikdo nevzpomněl. A tak vezměte do ruky knihu, kde se mnohé dovíte a aspoň si připomenete, že mezi námi byli i tací, kteří se nebáli říci, že král je nahý. Mimochodem, vlastníte-li knihu Rozhovory, máte štěstí, prodává se za cca. 2500Kč! Tu bohužel už asi nikdy znovu nevydají.

Jaroslav Hutka? Bolestín, který nikdy nepochopil, co obnáší exil.

Jan Burian? Jiří Dědeček? Touha být pod praporem a mít výložky.

Václav Klaus? Já se bojím computerů.

IV. Moje Británie (K. Kyncl, 1992)

Opět Karel, který je asi ještě více zapomenutý, než Karel Kryl. Výtečný a vtipný novinář, který ve svých fejetonech dokázal předpovědět, kam se můžeme dostat, pokud nebudeme k některým věcem ze Západu přistupovat kriticky. Často i s laskavým humorem komentoval vážné situace a například fejeton O blbosti jako pedagogickém principu se ukázal být velmi prorockým. Knih vyšlo tuším celkově pět, můžete si vybrat.

V. Ztracené vesnice, opuštění lidé… (W. Jaksch, 2017)

Často se mě lidé ptají, jak mohli Němci, národ Goetha, Schillera a Heineho, propadnout abstinujícímu, vegetariánskému válečníkovi (Das Boot, modří už vědí). Nu, přečtěte si zápisky a reportáže Wenzela Jaksche, který se coby sozialdemokrat vydal do Sudet mapovat, jak se tam žije, a doplňte si dílek do skládačky vědomostí. Vlastně, jestli chcete vědět, jak se v Sudetech žije dnes, tak se to dozvíte také, neboť kniha je i po takřka 100 letech stále aktuální.

VI. Dopisy Hitlerovi (H. Eberle ed., 2008)

Abychom doplnili další dílek předchozí skládačky, podíváme se na A.H. i ze strany druhé. Pravda, jsou to sebrané dopisy, které psali Němci různého vzdělání, povolání, ale z některých až mrazí. Fanatičnost lidí pro nás, co to nezažili, asi nepředstavitelná.

VII. Laco Deczi – totálně vytroubený mozek (T. Poláček, 2017)

Oddechovka, u které jsem se moc pobavil. Potkal jsem Havla na výstavě a říkám: tak co Venco, jak je? A on: Snad pan prrrezident! Tak jsem mu řekl: Víš co? Choď do piči a neráčkuj, ty hradní trpaslíku!

VIII. Persepolis (M. Satrapi, 2013)

Minule jsem doporučil i komiks, tak i tentokrát jeden přihodím. Příběh malé slečny z Íránu, který se odehrává v době války s Irákem a pádem šáha. Pak následuje cesta na západ, kde si bude muset malá Peršanka zvyknout na nevídané. Kdo nerad čte, může si pustit i film.

IX. Ilustrované dějiny letectví 2 (V. Segrelles, 1993)

Po revoluci se vydalo mnoho encyklopedií, ale tahle mě dostala svými ilustracemi. Pan Segrelles je fenomenální ilustrátor a ač kniha není plná technických údajů, věřím, že si vás získá právě ilustracemi. Já si v ní listuji pořád. Bohužel nakl. Obzor vydalo pouze 4 knihy (Zbraně 1,2 a Letectví 1), další už nevyšly.

X. …a bude hůř (J. Pelc, 1990)

Román z prostředí Sudet, kde se odehrávají osudy dospívajících mániček, které žijí poněkud nezahrádkářským způsobem života a v neděli jistě nekoukají na Receptář nebo Televarieté. Drogy, prcání, chlast, fízlové, hudba a život těch, co nechtěli zpívat colu, ve své celé zkurvené kráse v zasraných Sudetech. Vlastně ani nevím, jestli si knížku užijí ti, kteří v Sudetech nežili a nepamatují pionýra. Na film nekoukejte, to je strašná sračka.

Bonus pro pana domácího: Zázračné zbraně a tajné projekty (D. Krüger, 2019).

A co dodat na závěr? Minule jistý hulvath napsal, abych nechal na hlavě a že je historická skutečnost, že udavačství za Protektorátu bylo nesmírné. A že Havel seděl u Heydricha. A abych si zametl před vlastním prahem. Nu, udavačství, coby konstrukt SS-manů a členů gestapa, ponechávám stranou, jakožto i záměnu Klause za Vencu. Do Felvidéku mohu ale vzkázat, že mnoho prahů budeme muset ještě zaméct, Wahrheit ohne Dichtung, ale my, na rozdíl od statečných arizátorů, kteří ještě nemají ani to proutí na to koště, kterým budou zametat, už jsme zametat začali.

Historie je hodně spletivá, plná polopravd, lží, mýtů, které vytvářejí i viníci, aby zakryli své hříchy a viny. Čtěte, vzdělávejte, aby pak nemohl přijít hulvath a jemu podobní a věšet vám na nos bulíky.


28.03.2021 Matio


Související články:


12345 (75x známkováno, průměr: 1,15 z 5)
5 427x přečteno
Updatováno: 28.3.2021 — 21:22
D-FENS © 2017