Fair play (Glasgow edition)

Featured Image

„Pane, dej, abych v boji, který jde životem, dovedl udeřit a riskovat. Mám-li vyhrát, dej, aby to bylo v mezích zákona, aby se má víra a čest udržely vysoko. Mám-li prohrát, dej, abych dokázal stát u cesty a pozdravil vítěze, až půjde kolem.“ (autor neznámý)

Tak prý bílý Čech rasisticky zneužil černého Fina. Oba se shodnou jen na slově fucking. Jestli Kúdela nazval Kamaru opicí, se asi nikdy nedozvíme. Ale dát někomu hrstí bez varování může fakt jen srab, psychopat nebo vychcanej zmrd, který ví, že mu to projde, když se zahraje na rasistickou notu. A že mu tenhle kalkul vychází, je víc než zřejmé. Pokřivená optika takzvané rovnosti ras má ale velké mezery: O rasismus se jedná pouze v případě, je-li obětí člověk tmavé pleti. Když se hráč s nebritskými kořeny prošel po obličeji bílého brankáře s úmyslem co nejvíce mu ublížit, byla to prý „nezaviněná srážka“ a rozhodně ne rasismus. Když tři profesionálové černé pleti kopali do ležícího Kuchty jak při opilecké rvačce, nikdo se nad barvami a rolemi účastníků též nepozastavil. Avšak když se v tu chvíli svého bílého parťáka zastal jeho bílý spoluhráč a pošeptal černouškovi sladké tajemství, tak jsou všichni Češi rasisti, trenér Rangers přeje smrt „Kedelovi“ a rozhořčená skotská veřejnost vyloučení „Salvie“ ze soutěže.

Důvodů je několik – například skutečnost, že smysl pro fair play a gentlemanství v některých částech Británie evidentně vymřely a unést porážku je pro hráče a management Rangers mission impossible. Dalším důvodem rozmazávání rasistické pachuti je princip „nejlepší obrana je útok:“ Průser, kdy hráč poraženého týmu hodinu po zápase napadne před svědky hráče soupeře, smrdí nemalými sankcemi pro skotský klub i hráče jako takového. Bude-li Glasgow Rangers důsledně zneužívat rasistický sračkomet, bude pro organizátora soutěže těžkým oříškem napálit těm zmrdům pokutu, jakou si zaslouží. A v neposlední řadě jde o neoddiskutovatelný fakt, že čutálisty z Glasgow vyřadil tým z Východu, a ještě navíc – fuj – financovaný Čínou.

Jen velmi špatně zakrývaný despekt takzvané vyspělé západní Evropy vůči všemu na východ od Labe se táhne historií celého dvacátého století. Má osobní vzpomínka se vrací do devadesátých let, kdy jsem jako mladé ucho asistoval na jakési konferenci, kterou vedli soudruzi ze Ženevy: Můj úkol byl mimo jiné připravit v sále dataprojektor tehdy v ceně lepšího auta na prezentaci. Uvedl jsem stroj do chodu, zkontroloval ostrost obrazu a šel si po svých. Po chvíli mne zavolali zpět, že je dataprojektor moc blízko, ať ho přenesu na větší vzdálenost, že obraz na plátně je malý. Hlouček moudrých západoevropanů cosi diskutoval, a tak jsem přistoupil k zapojenému notebooku a změnil rozlišení obrazovky. Před pochvalným poplácáním, jaký že to jsem odborník, jsem pár sekund předtím z řeči těla zúčastněných zaznamenal jednoznačný úlek, že nějaký východňárský debil sahá na jejich techniku, a jen léty pěstovaná zdvořilost zabránila Švýcarům strhnout mě k zemi a ochránit drahý přístroj. Blazeovaná povýšenost z těch lidí jen čišela a ve mě spustila proces střízlivění ze západního vzoru.

V Británii se řeší rasismus, ale na myšlení a pohnutky britského nacionálního socialismu neupozorňuje nikdo. Staletí vštěpovaná nadřazenost Britů nad ostatními národy nemůže jen tak vymizet. Ano, byla vybrána skupina nedotknutelných, které nesmíte urazit ani křivým pohledem. Ale absence respektu vůči Slovanům je neoddiskutovatelná. A když mohlo projít Britovi ubití Čecha, tak nějaká ta proražená lebka nemůže být přece nic vážného. A Steven Gerard? Měl jsem ho rád jako fotbalistu, ale v ten čtvrteční večer se prezentoval jako morální sračka.

Bílý Čech prý urazil černého Fina. Jestli Kúdela opravdu nazval Kamaru opičákem či ne, zůstane navždy jen mezi nimi.

Co ale víme určitě je to, že Glen Kamara (a nejen on) se jako fucking monkey zachoval.

 


28.03.2021 Pako

12345 (261x známkováno, průměr: 1,15 z 5)
9 511x přečteno
Updatováno: 28.3.2021 — 21:26
D-FENS © 2017