Vítejte na cestě mezi dezoláty, pane Grille

Featured Image

Tak pane Grille, narazil jste do zdi a nějak vám došlo, že něco není ve státě v pořádku. A již brzy budete na seznamu dezolátů, co je už dlouhý jako Lovosice. Vy to asi vidíte jinak, Vaše kritika je věcná, ale kohorta morálních majáků nad vámi zlomí hůl. Tak bychom mohli pokračovat v té diskusi jako v Hluboké nad Vltavou loni v létě a ve světle Vaší nové zkušenosti si položit pár otázek.

Neviděl jsem, neuvěřím

Jak sám říkáte, kdybych to na vlastní kůži nezažil, tak tomu nevěřím. To je jako u Abélarda – poznávám, abych věřil. Myslíte si, že mezi námi dezoláty je málo těch, co zažívají nebo zažili něco podobného? Ale vidím, že jste si čumák omočil málo, pořád tak nějak máte snahu to omlouvat – složitá situace, kasa děravá, válka za humny. Opravdu válka za humny stojí za tím, že vás úřady s klidem okradly? Když bylo Srbsko cílem útoku, to byla válka ještě blíž a co? Děly se takové věci? Když Dolejší ve své Analýze 17. listopadu z pozice zkušeného politického vězně psal, že společnost spěje k uspořádání řízené tupou nic nechápající byrokracií, tak mu to ve všeobecném nadšení ze zlatého úsvitu svobody v devadesátých letech nikdo nevěřil. Dodneška je ta knížečka taková inu konspirační. Ale uvědomte si, že to psal autor, co se něco naseděl a měl možnost člověka a jeho povahu poznat takříkajíc in natura.

Spravedlnost založená na znalosti

Docela úsměvné je vaše podivování se nad systémem znalců, kteří váš pozemek ocenili jednou tak a pak násobně jinak. Skoro to připomíná generátor náhodných čísel, co? Jak to sám píšete, koupíte si podle územního plánu pozemek a oni to pod rukama změní. Pak v rámci vyvlastnění vám za to dají směšnou cenu, protože peníze státu je potřeba chránit. Tenhle systém znalců je vůbec pýcha našeho státu. Vezměte si, kolik jste musel utratit peněz, abyste se alespoň pokusil dořvat svého práva, a to jde jen o majetek. Teď si představte, jak tomuhle čelíte v trestním řízení jako sprostý podezřelý, u kterého je jasné, že se jen vytáčí, aby unikl spravedlnosti. Když nemáte penízky na svého znalce a šikovné advokáty, tak jste i s celým soudem přesně tam, kde záda přestávají mít slušné jméno. Lidé to v podstatě komentují tak, že přece rozhodl nezávislý soud, takže odsouzený je pěkný sígr a vše je jasné. Kruh se uzavře. Vzpomínáte si na toho autobusáka v pantoflích? Když jsme u toho práva, konstatujete, že je jen pro bohaté. Ale proč se nad tím nezamyslíte obráceně? Není to spíš nastavením výkladu zákonů tak, že kdo nemá dost peněz, úsilí a trpělivosti není schopen svá deklarovaná práva nijak obhájit? Na papíře naše práva znějí tak krásně, ale jakmile zkusíte svá práva využít, tak to nejde. Je to jako v tom vtipu – mám právo na…? Máte. Ale ne, chtěl jsem se zeptat, zda mohu. Á pozor, tak to nemůžete. Právo na ochranu majetku máte, a když jste ho zkusil naplnit, ouha. Pamatujete si ještě na covidí dobu? Odůvodnění se vždycky najde, že?

Státní kasa je prázdná, proto je nezbytné…

Třeba tou děravou státní kasou. Opravdu je naplnění státní pokladny vesmírné dobro, pro které stojí za to zmařit někomu jeho práci? Vadí vám 25% odvod z ceny prodané firmy. Pročpak? Proč si nezaložíte další firmu, ze které to zaplatíte? Zdá se vám to jako hloupá připomínka? Tak to se vám nezdá, to prostě je pitomá rada. To je jako s Vaším skvělým doporučením, abychom šli na další brigádu místo demonstrování proti chudobě. My nejsme hloupí a víme, že postáváním na náměstích si nic nevyděláme. Jenže zkuste si někdy jít na šichtu do fabriky a po ní na brigádu. Je-li vám víc než padesát, garantuju, že po té první šichtě se budete cítit tak, že se vám ráno ani nebude chtít vstávat. Myslíte si, že se nám dezolátům líbí, když to všechno platíme a odměnou jsou nám nadávky, že platíme málo a máme víc pracovat? Proč nás má bavit pořád poslouchat, abychom drželi hubu a odváděli daně? Ne, nezávidím vám Vaše výdělky, všechno má svoje klady a zápory, ale i nás opravdu nebaví pořád pracovat víc a víc, abychom platili jednu kokotinu za druhou. Myslíte si, že se mi chce makat v druhé práci, aby Pekarová jezdila na Tchaj-wan? Aby mi ta blyštivá loutka, co nám dělá premiéra, v televizi vysvětlovala, proč je mojí morální povinností dřít víc, aby se cizí lidi měli dobře? Pročpak to raději nevysvětluje jim? Teď si do toho všeho představte, že nějaký chytrolín se rozhodne, že topit dřevem je fuj. Přitom topení dřevem, co může být ekologičtějšího? Nebo zákaz spalovacích motorů. Myslíte pane Grille, že nás to baví pořád platit tyhle výmysly dokola a to ani neplatíme tolik jako Vy?

Pracujte víc, holoto

Sytý hladovému nevěří, tak vám to s těmi brigádami raději objasním v pojmech, které lépe pochopíte. U nás na vsi moc hromadná doprava nejezdí, tak pro jízdu do práce potřebuji jet autem. No ano, výroba se holt vzdáleným způsobem dělá špatně. Při cenách ruční práce, zdanění výroby aut a cenách pohonných hmot vám to lehkou kalkulací vychází, že první hodinu dřete jen na to, abyste se dostal do práce a zpět. Vám jako podnikateli nemusím vysvětlovat, co jsou náklady na vlastnictví a že je nutné započítat vše, ne jen to spálené fosilní palivo. Kolo je prima alternativa, ale ono je v zimě zima, občas prší nebo sněží a tak dále. Pak tu také máme poměrně slušné zdanění práce, takže další dvě hodiny makáte na daně státu. Jsem rád, že vám nemusím vysvětlovat, že když odvody platí zaměstnavatel, tak to neplatí ze svého, ale z vyprodukovaných hodnot právě těmi zaměstnanci. Tyhle účetní triky vás už nematou. Takže pro sebe makáte ten zbytek, přičemž se váš život smrskne na spánek, jídlo a práci. Vlastně pak nemáte ani čas si to jídlo připravit a musíte zaplatit někoho, kdo vám to jídlo udělá. Jako podnikatel slovo rentabilita chápete velmi dobře, že? Brigádou si moc nepomůžete. Když k tomu vezmete do úvahy srozumitelnost Zákoníku práce, tak zaměstnávání lidí za takových podmínek se stává zábavou pro masochisty. Teď ho pro jistotu ještě zpřísní ohledně těch brigád. Dále raději ani neuvažuju variantu, že vás po cestě zkasíruje automatické mýto maskované jako pokuta za překročení limitu rychlosti. Prosím, nezkoušejte argument, že se zákony mají dodržovat. Opravdu si myslíte, že v záplavě cca dvou milionů právních norem není žádná, kterou porušujete? Ani vyšetřování ze strany policie vám nic nenapovědělo? Nebo jste také říkal, jaká je ostuda mít policií prošetřovaného premiéra?

Přidaná hodnota musí být

Možná chcete namítnout něco o práci s vysokou přidanou hodnotou a ukazujete na svoji firmu. Firma s přidanou hodnotou? Vaše? Vždyť jenom koupíte čínské zboží s americkou značkou, nastavíte software vyrobený indickými vývojáři, využijete elektrický proud vyrobený jinými, zacvaknout kabely zvládne i cvičená opice a to je všechno. Kde je potom přidaná hodnota? Jste jen montovna. Ve skutečnosti rozumím, že to není tak jednoduché, že to jsou jenom nástroje, které řeší problém a umět to rozumně použít je docela náročné. Ale chtěl jsem vám jen ilustrovat, jak to cítíme, když nás lidé z jiných oborů, co nemají ani ponětí o naší práci poučují, jak to je jednoduché, snadno nahraditelné a kdeže máme přidanou hodnotu. Věci nefungují tak, že v továrně zmáčkneme knoflík a vyjede výrobek. To stejné v zemědělství, rozumět půdě a hospodaření na ní není jen tak. K čemu je nám přidaná hodnota, když pro jídlo musíme do Polska? Když kručí v břiše, k čemu je znalost kybernetické bezpečnosti? Už chápete víc, proč na takové dobré rady tak alergicky reagujeme? Každá produktivní práce je důležitá a má svoje opodstatnění. Co Fialovo bádání o barmských ženách anebo jeho vědecká práce na téma politický extremismus v České republice? Teď se dostal k veslu a my můžeme vidět, zač jeho přidaná hodnota v praxi stojí. Jako politolog by se v systému měl pohybovat jako ryba ve vodě a ono ne, dělá v EU ořezávátko. Má jeho práce přidanou hodnotu? To je otázka do pranice, co?

Doklad, doklad, více dokladů

Vás na zrušení EET nejvíc pálí, že nedostanete doklad? Pořád jste od státu dostal málo po čumáku? EET mělo několik politicky nežádoucích efektů. Do hospod chodí hodně lidí a ti si všimli, že po zavedení EET všechno nějak záhadně podražilo. I poslednímu vohnoutovi došlo, že zdanění firem a podnikatelů se odrazí v cenách a pestrosti nabídky zboží, což trochu kazilo socialistickou agitaci. Pak začaly podniky mizet, a to se zdálo taky trochu divné, když v televizi říkali něco o dobře řízeném státu, který umožňuje firmám dobře podnikat a že plnění státní kasy přece přináší prospěch nám všem. A ejhle, ukázalo se, že to vede k tomu, že se podniky nemohou uživit. Ale nejvíc politicky škodlivé bylo vidět, že vyšší výběr daní nevedl k postavení školek, nevedl ke zlepšení stavu silnic a ani nevedl ke snižování dluhu státu. Stát vybíral na daních nejvíc v posledních letech a výsledek? Stále vyšší a vyšší dluhy, stále větší počet státních zaměstnanců, buzerace a slibované veřejné blaho nikde. Můj známý si otevřel truhlářskou dílnu a zaměstnal tam svého kamaráda. To byste nevěřil kolik různých dobráků ze státních úřadů a jak často se u něj střídali na různých kontrolách pro jeho blaho. Protože toho dobra bylo pro jeho zlotřilou duši moc, tak to po čase vzdal a dělá to načerno. Divíte se, že se lidem tenhle cirkus ze své práce platit nechce? Divíte se prudkému vzrůstu šedé ekonomiky? To ani nemluvím o tom, že v době covidového šílenství bylo v mnoha povoláních pracovat protiprávní.

Čas říkat pravdu

Dokonce se ve svém dopise spravedlivě rozhořčujete, že je čas lidem říkat pravdu. Pamatujete si na lidi, co se o to pokusili za covidu? Jak z nich dělali fachidioti pitomce? Vláčeli je v novinách a přitom se ukázalo, že měli pravdu. Co Vy, zodpovědně jste nosil roušku? Vzpomenete si ještě na nálepkové teroristy, jak si poseděli ve vazbě? Nebo pamatujete si na policejní akci proti neonacistům? Dobře si prohlédněte, co měli za úkol hledat hoši od elitního policejního útvaru. Zbraně? Výbušniny? Drogy? Chemikálie? Radioaktivní látky? Plány na teroristické činy? Kradené věci? Ale kdež samá voda, to jsou pro policii banality, ale taková videokamera nebo deníček, to je něco jiného. Ale kdo by se vzrušoval, když jde jen o lidi na okraji slušné společnosti, co? Už tehdy ten systém rozkvétal a měl se čile k světu. Pamatujete si, jak vám říkali, tehdy se používalo slovo extrémisté, že to dopadne i na vás? Nu a je to tady. Překvapen? Myslíte si, že mnozí před vámi nechtěli říkat to, co cítili jako pravdu a stát je za to semlel? Co myslíte, jak se nám líbí, že se nemůžeme svobodně vyjádřit třeba k Pochodu pýchy? Že se znova na veřejnosti říká něco jiného než doma?

Milý pane Grille, přeji vám, ať vám práce jde od ruky. Přestože byť jsem jen obyčejný dezolát, pořád dokážu pochopit, co je práce, a že každý zdařilý podnikatelský projekt je pro mne i pro všechny okolo velké plus. Zkusím vám i dát radu, věk na to mám, zkuste se víc dívat kolem sebe, nevěřit tolik PR článkům a zkuste si poděkovat za životem udělenou lekci pokory.


Související články:


12345 (298x známkováno, průměr: 1,40 z 5)
17 245x přečteno
D-FENS © 2017