Je prima, že ty pirátský zmrdi komunistický už nejsou ve vládě. Ale táhne se za tím takovej nedobrej chuťovej ocas.
Nevím, jak na tom byli ctění čtenáři, ale nebylo lehké se probouzet a usínat v zemi, kde má podíl na moci banda natolik nechutných neomarxistických zmrdů. Navíc tento podíl byl zcela disproporční k marginálním volebním výsledkům této strany, kterou navíc tvoří pouze několik stovek zelenofašistických zkurvenců. Tento problém se nyní vyřešil, a to díky již mnohokrát popsanému efektu jevu zvaného overbastarding neboli přezmrdování. V tomto případě došlo na to, že po volebním výprasku obětoval Fialenko svoje souzrmdy, aby přesměroval pozornost od kolosálního volebního provaru a faktického selhání v realizaci nosné myšlenky koalice Spolu, kterou bylo „zastavit Babiše“. Ten nejen že není zastavený, ale zcela zjevně si jde pro triumfální vítězství.
Ale stejně je to fajn.
Nyní k tomu chuťovému ocasu.
Fialenko je ukázkový sráč a jednou se dostane do učebnic leadershipu. Bude tam figurovat jako negativní příklad připosraného nekonzistentního losera, kterým také je. Nemám teď na mysli to kouzelné dopoledne, kdy se Bartoš vrátil z audience u losera a hlásil, že z jeho strany cítil hlubokou, dlouhou, tvrdou a tlustou podporu. Za nějakou dobu, půl hodiny před tiskovkou, mu Fialenko zavolá, že má padáka. Většina lidí si řekla, to je ale hovnař, to mu měl přece říct rovnou a do očí. Jenže Fialenko měl spoustu práce. Musel zavolat Söröse, Švába, americkou ambasádu a kdoví koho ještě, aby jim nějak citlivě vysvětlil, že se chystá právě znehodnotit jejich tuzemskou investici do zelené progresívní neomarxistické levice, ale nebojte se, vše bude v pořádku, protože KDU-ČSL, TOP09 a STAN jejich agendu plynule převezmou nebo spíš už přebraly, takže ani jedna transgender černá lesba na kole nezůstane bez politické podpory. Nehledě na to, že když nic neudělá, hrozí ještě větší škody a tak že by mu vlastně měli poděkovat, že by to dredaté hovado stejně nikdo nevolil.
Oficiální důvod odstraněn dredaře je, že manažersky nezvládl digitalizaci stavebního řízení.
Já si myslím, že je to jinak.
Bartoš nezvládl digitalizaci stavebního řízení projektově. Manažersky ji nezvládl Fiala.
Proč to?
Slyšeli jste někdy od Bartoše, že by projekt digitalizace zmínil nějakého projektového vedoucího? Neslyšeli, protože jako vedoucí projektu DSŘ vystupoval celou dobu právě Bartoš. To je zásadní počáteční chyba. Vedení projektů je regulérní řemeslo, stejně jako třeba instalatér nebo automechanik, a má svoje zásady, postupy a nástroje. Pokud se objeví hochštapler, který od embryonálního stádia nedělal nic jiného než se staral o vlasy a říkal ostatním, co je správně, a ten si myslí, že povede velký projekt, zcela jistě neuspěje. V praxi je běžné, zejména u velkých projektů, že se na jejich vedení najme profesionál, který ví, která bije.
Všichni, kdo mají nějakou zkušenost s projektovým řízením, a to mohou být buď profesionálové, nebo i lidé odněkud z ulice, co realizují různé svoje vlastní projekty, se museli nejspíš něčeho pevného držet, když sledovali to dredaté budižkničemu, jak se v tom plácá. Realita je taková, že slovo „projekt“ se netěsí velké oblibě, protože poslední dobou je „projekt“ naprosto všechno. Někdo se jde na hajzlík vykadit a udělá z toho projekt. I úplně jednoduché záměry mají různí zmrdi tendenci nazývat projektem, aby zvýšili svoji důležitost a vylepšili si ego nebo skóre třeba u pohovorů. To způsobilo, že slovo „projekt“ prochází určitou devalvací, nicméně, nemusíme smutnit, projekty jsou tu a projektové řízení má smysl a logiku, pomáhá nám dosáhnout výsledků, ke kterým bychom se jinak nedobrali a tomu nezabrání ani ten dredatý loser.
Ještě než zostudím toho zmrda, napíšu něco o projektovém řízení a pak zase zostudím toho zmrda, malý flashback do minulosti. Někam do roku 2017. Byla neděle a seděl jsem tehdy v jedné středočeské hoospodě s jedním politikem. Tehdy byl poslanec a schylovalo se k parlamentním volbám. Pro jeho mateřskou stranu to nevypadalo vůbec dobře. A on mi povídá: „Bohužel je to tak. Lidi chtějí změnu, tak ji dostanou. Už teď to kolem sebe můžeš vidět, pokud chceš. Piráti budou mít dvouciferný výsledek“. Tehdy to byli úplně jiní Piráti než ta neomarxistická sebranka teď, hodně jim šlo o digitální obsah, jak ho beztrestně krást a taky o ochranu indentity a soukromí, tedy také šmírování kamerami. To si u dnešních pirátů a Vladimíra Iljiče Michálka, co fungují jako pobočka ministerstva vnitra, vůbec nelze představit. Tak jsem začal věnovat pirátské mediální prezenci a ukázalo se, že jsou nám uměle podstrkováni v médiích v podstatě všude. Pomalu i ve večerníčku v prařezové chaloupce dlel uhrovatý zoufalec s notebookem. V jednom tom klipu se odehrálo tohle: Mladý pirát vysvětloval lidem, jak nás zavalí vlna prosperity poté, co jejich strana implementuje elektronickou registraci firem, což BTW není možné doposud. Obrýlený expert měl u sebe počítač a sebevědomě prohlásil, že už to má naprogramované a může to i předvést. A ono skutečně. Pirátský mastermind něco někam vyplnil a ono se to uložilo do datábáze. Good job. Potlesk. Běžte je všichni volit. Zachvátila mě hrůza. Takhle to přece nejde dělat, registrací právnícké osoby vznikají práva a povinnosti, nejde tedy, aby to probíhalo tímto stylem. Už tehdy měli to projektové řízení s sobě. No ale voliči chtěli změnu, tak ji mají a dík Franto, žes mi pootevřel oko.
Bartoš podle všeho selhával dlouhou dobu a ve zcela základních věcech. Ukážeme některé z nich.
Jedna z prvních věcí, kterou každý solidně fungující projektový vedoucí udělá, je identifikovat řídící orgán (tím nemyslím to, kam chodil donášet agent Pávek na své kolegy, ale ty lidi, co mu dali zadání, mají v tom svoje „akcie“ a kterým nakonec odevzdá svoji práci). V tomto případě není řídícím orgánem nikdo jiný, než vláda ČR, a ta má svého předsedu. Fiala měl od Bartoše požadovat, aby pravidelně předkládal vládě zprávy o průběhu projektu. Ano, souhlasím, někdo tady manažersky selhal, a ten někdo je Petr Fiala. Digitalizace byla jedním z klíčových témat jeho „vlády“ národního zhnusení, a Fiala sám měl mít největší zájem na tom, aby projekt byl správně veden. Nechal toho zoufalce hrát si na projektového vedoucího, nechal ho jet do zdi, a neudělal nic. Je sice hezké, že nás nakonec toho zmrda zbavil, ale on měl jednat podstatně dřív. A to je ten moment, kde Fiala manažersky selhal, což ovšem u hňupa jako on není tak úplně překvapení.
Dále měl projektový nevedoucí identifikovat stahekoldery a jejich zájmy. To jsou všichni, co mají nějaký zájem na výsledku. Zde je opět jeden z klíčových momentů. Popravdě, chce digitalizaci stavebního řízení vůbec někdo? Zkusme se vrátit lehce do historie. Vláda Andreje Babiše chtěla stavební agendu obcím sebrat. Když přišla vláda národní pohromy, zejména z iniciativy PIR+STAN byl návrh zákona vykuchán tak, aby agenda obcím zůstala. Je to totiž perfektní zdroj úplatků a umožňuje to ovládat občany. Chcete povolit stavbu záchodku? Tak hezky spolupracujte s městem. Neodklízíte chodník? Tak to bude s tím stavebním povolením asi problém. Vzpomínáte na tu story, jak nechtěli v Lysé nad Labem povolit nějakému nešťastníkovi stavbu, protože s městem měl přestupkový spor o měření rychlosti, které se navíc ještě ukázalo nezákonným? Zeptejte se Franty Luklovýho z Kyjova, zda skutečně stojí o nějakou transparentnost, pokud jde o stavební řízení, a co pro ni Svaz měst a obcí kdy udělal. Kdo skutečně potřebuje, aby bába Vomáčková viděla v nějakým systému, že její stavební povolení na kůlnu už třetí rok někde visí? Ne, nic takového nikdo nechce, to by se pak nedalo tak snadno krást. Taky je jasné, že se budou obecní úředníci stavět na zadní a zveličovat každou chybu, byť sebevýznamnou, a proto je třeba je do projektu zapojit a nechat je v tom omatlat ruce, aby museli být zticha. Z toho hlediska byl e-soudruh Bartoš na nesplnitelné misi, což by bylo vyplynulo z analýzy stakeholderů, kdyby nějakou provedl.
V čem ještě udělal dredatý projektový nevedoucí chybu? Je toho velmi mnoho, ale zmíníme něco, co ještě nemá české pojmenování. Jmenuje se to requirements analysis, česky třeba analýza požadavků. Zde to měl dredař o něco snazší, protože požadavky jsou z velké části dané zákonem a tyto zákony může stoosmičková koalice ve velké míře ovlivňovat. Dalším zdrojem požadavků jsou například stakeholdeři (úředníci, obce, občané) a koncoví uživatelé. Na analýzu požadavků navazuje requirements management, kdy se projektový vedoucí pokusí tyto požadavky roztřídit a priorizovat. Projektový vedoucí hodný toho jména měl tedy sebrat od stakeholderů všechny požadavky, které na informační systém mají, roztřídit je do kategorií podle důležitosti a na základě toho vytvořit specifikaci. Když tohle uděláte, nestane se vám, že někdy v okamžiku implementace zjistíte, že tam nějaká zásadní funkce chybí. Může se tak stát, že se na konci projektu objeví nějaký stakeholder a dožaduje se tlačítka s obrázkem jednorožce, po jehož použití se vygeneruje a zašifrovaným kanálem odešle žádost o úplatek. A vedoucí projektu řekne: „Tlačítko s jednorožcem, říkáte? A bylo to ve specifikaci? Nebylo, mám to všechno zdokumentované. Ale že jste to vy, uděláme tlačítko s unicornem jako rozšíření projektu. Máte v budgetu dvě mega?“
Co ještě totálně selhalo? Úplně ta nejhorší věc. Slyšeli jste o tom chlápkovi, co sežral Cessnu one fifty? I velké projekty se dají zvládnout, když se rozdělí na malé na sebe navazující části. Právě toto rozdělení a jejich synchronizace je to, co umožňuje odlišit dobré a špatné projektové vedoucí. Každý projekt má něco, co opět nemá české jméno. Říká se tomu gate. České jméno by bylo asi milník, ale to není přesně ono. Projekt se tedy rozdělí na fáze. Na konci každé fáze je gate. Řídící orgán, ano, ten co je zmíněný výše, pustí projekt do další fáze až tehdy, když úspěšně projde „branou“ z té minulé fáze. To je proto, aby se až na konci projektu nezjistilo, že to vůbec nefunguje, pane Bartoši. Systém bran, milníků, gate, cokoli, je zejména dobrý na to, aby se včas zarazila nebo alespoň korigovala jízda na mrtvém koni. Pokud je projekt nepovedený a nefunguje to, lze projekt skončit včas, aniž by spotřeboval mnoho zdrojů. Tohle říkají projektovým vedoucím v mateřské školce: „Fail early, fail cheap“. Bartoš dělal pravý opak, selhal úplně na konci, kde je to nejdražší.
Tak by se dalo pokračovat ještě dlouho.Jsou to všechno triviální a začátečnické chyby, které svědčí o tom, že nemá vůbec ponětí.
Když se nad tím zamyslíte, je to dokonale absurdní situace. Dredatý zoufalec si hraje na projektového vedoucího a „vede“ „projekt“, který nikdo nechce. Neméně zoufalý ne-leader Fiala, univerzitní hňup, ho má řídit, ale místo toho ho nechá frčet do zdi. Nechají to x let běžet, pumpují naše prachy kdoví komu a kdoví kam, a na konci, kousek před volbami oznámí, že se jim to nepovedlo. To nevymyslíte, protože takové amatéry si většina z nás nedovede ani představit. Bezpříčinnně předpokládáme, že když je někdo ministr nebo předseda vlády, že má alespoň nějakou úroveň. Ale co když ne? Co když jsou úplně blbí? Hodně lidí si myslí, že je to tady v prdeli, protože spiknutí, ilumináti, zednáři, reptiliáni a já nevím kdo všechno. Ano, je to spiknutí. Spiknutí hloupých a morálně defektních jedinců proti zbytku národa.
Co loser Fiala ale opravdu a totálně dosral?
Předseda politické strany a předseda vlády by měl být především stratég. Je strategické vytvořit si nepřátele, když z toho máte benefit. Není strategické vytvářet si nepřátele, když z toho nic nemáte nebo to dokonce přinese problémy.
Osobně mě velice pobavila ta overreakce Pyjátů na volební provar. Předně, nejednalo se o žádný překvapivý provar, Piráti měli nízkou podporu vždy, stačí si vzpomenout na to, jak je voliči vykroužkovali v minulých parlamentních volbách. Teď jim jen zase o něco klesla. Prostě je lidi nechtějí, a já tomu rozumím. Rozpoutala se bratrovražedná pyjátská zabijačka. Lipavský, tehdy ještě Pyját, navrhoval zrušit fórum, což je pirátská sakrální záležitost, a zlikvidovat komouše, což jsou skoro všichni jeho spolustraníci. Těšil jsem se na to, na ten boj nerda proti nerdovi. Stratregicky správně by bylo je v tom nechat, udělat si popcorn a koukat, jak se žerou. Je to dobré a je to bez rizika. Jenže Fiala jim místo dal dárek. Dal jim nový smysl existence. Najednou zapomněli, že se mají vzájemně vyvraždit a našli si nové téma. Boj s ODSáckými kmotry. Teď budou všude jezdit s tou elektrickou dodávkou na naftu a moralizovat. Tys Péťo prostě debil.
02.10.2024 D-FENS
Související články:
- Ivánku, kamaráde – pirátská verze (29.9.2024), Josef Vohnout
- S dredem i bez něj (12.8.2024), D-FENS
- Pirátů je 545 (19.9.2023), D-FENS
- Hřibova „patnáctiminutová města“ vyžadují komunistické umístěnky a centrální plánování (21.4.2023), Jan Mrcasik
- Piráti s EU chtějí zdražit benzin na 44 kč za litr (a ODS tomu nechce bránit) (13.9.2021), Jan Mrcasik
- Bartoš, Biľak a Pavlík Morozov (7.12.2019), PAKO-
- Boj proti bytovým kulakům (9.4.2019), D-FENS
- Piráti už se za nás perou (18.3.2018), D-FENS
20 803x přečteno