Pyjáti jsou mimo. (A už je teda líp?)

Featured Image

Bartoš byl projektový nevedoucí a všechno podělal. Dobrá, říká se to. Ale co když to bylo jinak?

Především si všimněte jak často “říká se to” a kdo “říká se to”. Říkalo se to především tak dlouho, až se ho podařilo odstranit. Začátkem září jsem však něco řešil se stavebním úřadem a fungoval docela rychle. Žádná paralýza, o níž hovořili. Nebo včera. Firma Seznam prý vyhodila dva novináře, kteří zjistili totéž; že stavební řízení vlastně funguje – a prý o tom napsali článek – který už na Seznam zprávy nevyjde. Také Seznam má své zájmy. A mě to zajímá taky, protože jestli to stavební řízení bude stát miliardy, budu je taky platit.

Než se dostanu k Bartošovi, ještě bych položil otázku: Kdopak vypracoval tu analýzu, na jejímž základě Fiala Bartoše vyhodil? A napovím. Nitky vedou na Jurečkovo ministerstvo a nebudu tu firmu jmenovat, protože už jsem to někde jednou udělal a napsal mi sám geniální ředitel, že mi to vysvětlí u kafe. Není co vysvětlovat, potrefená husa se ozvala sama. Jurečka ještě před rokem tvrdil, že tuto firmu vyhodí z MPSV a za rok už doporučuje její odborníky, aby pomohli s digitalizací stavebního řízení.

K Bartošovi. Než napíšu že je zmrd, tak si rád udělám obrázek osobně. Potkal jsem ho několikrát a jednou v situaci, kdy musel něco akutně řešit. Dělal na mě dojem svědomitého úředníka, nikoli bosse. Boss by byl jiný. Ten by nerad něco sám řešil, radši by předal práci jiným a komandoval je a chválil. Bartoše ne. Toho si dovedu představit spíš jako někoho, kdo zůstává v práci do noci, protože musí dokončit úkol. Zejména když ostatní jsou na dovolené, tak ho naprosto vidím jak po večerech sám programuje stavební řízení. Asi proto si Bartoš nevšiml, že přitom nestíhá dělat PR a komunikovat (nevysíral signály). Neměl na to čas. Neměl čas ani na pirátskou stranu, takže se mu rozložila. Toto opravdu manažersky podělal. Prostě se zavrtal do detailů.

Manažerům-bossům by se tohle nestalo. Ti by se nenechali strhnout detaily. Hlídají si cíl a aby klient byl spokojen, za každou cenu. Tihle lidé ovšem tíhnou ke zmrdství. Jejich opravdový cíl je skvělá image před klienty a aby si klient myslel, že dostal něco extra. Neustále něco komunikují, dělají PR a prodávají to co není. A už vůbec je nezajímá jestli bude výsledná aplikace v Pythonu nebo Visual Basicu, natož jestli bude open-source nebo proprietární. Podobně politikům-zmrdům je lhostejno, jestli systém na Ministerstvu sociálních věcí běží na proprietárním software jisté firmy nebo jestli stavební řízení bude dělat ICT Unie. Je jim fuk jestli to bude stát dvě stě nebo tři sta třicet tři stříbrných stříkaček.

(Předpokládám že stavební řízení se nyní ujmou firmy, které převezmou to co vlastně už funguje, doladí to za 300 milionů “aby to fungovalo” (jak konkrétně to nefunguje?) A budou to nadále ladit “aby to ještě lépe fungovalo” a stát to bude stát… Nebo – k čemu přesně potřebují přesně 50 dalších programátorů? Aspoň je vidět, že ta čísla vymysleli zmrdi nikoli ajťáci, protože kdyby to bývali vymysleli ajťáci, tak by ty miliony zaokrouhlili na mocniny dvojky a uvedli by částku v šestnáctkové soustavě.)

Hodnotím zde Bartoše nikoli piráty. O Bartošovi nemůžu říct, že by na mě působil jako zmrd. Šlo mu o věc. Chtěl to dělat jinak, aby stát měl kontrolu nad firmami a ne firmy nad státem. Jenže do toho šel jako sluníčkář a ne jako kalkulující politik. S tou svou transparentností naivně předpokládal, že ostatní matadory oslní a zainteresovaným firmám se to taky bude líbit. A naivně předpokládal, že jiní piráti nejsou zmrdi.

(Pokud chcete příklady echt zmrdů, tak se podívejte spíš na ty okolo. Bartoše pranýřují, jenže ve stínu pranýře se skrývají ti nejlepší: jeden týpek co si nechal narůst vousy a nasadil kulaté brýle, aby nevypadal jako zmrd. Nebo další bezpáteřní modelína, která ihned vystoupila od pirátů a zatím ještě nepřekabátila, všeho do času. Ano, zazmrdováno jest, o tom žádná. Vyhození pirátů proto nevnímám jako nějakou výhru, naopak. Teď teprve se ukáže, jaký potenciál mají tito pánové.)

Bartoš nicméně zas tak naivní nebyl. Podle mě spustil betaverzi už o prázdninách, protože věděl, že kdyby otálel, tak by ho mezitím vykopli a všechno by skrečovali. Úplně všechno. Zase by nasadili nějaký ten svůj proprietární moloch a udělali by další vendor-lock-in. Bartošův systém takhle už asi zůstane v provozu. Smetanu slíznou jiní, ale to je fuk, pakliže mu šlo o věc. Možná ještě budeme rádi, že existuje DIA – spočítal někdo, kolik dohromady ročně stojí ty proprietární systémy? Tipoval bych, že okolo padesáti miliard.

Ve finále Bartoš nebyl úspěšný manažer ani marketér, na druhou stranu, čistě z hlediska té “věci”, se mu podařilo protlačit do státního snad lepší principy výběru softwaru. Dosáhl něčeho, co se dosud nikomu nepodařilo. Ne, to myslím vážně. Nikdo jiný se o to ani nepokusil, snad vyjma Drábka v roce 2012, který však totéž nedovedl dotáhnout ani do funkční betaverze, a to ani s firmou Fujitsu.

 


13.10.2024 Jan Molič


Související články:


12345 (120x známkováno, průměr: 3,15 z 5)
6 444x přečteno
Updatováno: 13.10.2024 — 20:57
D-FENS © 2017