Připravte si peněženku, stát zajímá váš filtr II.

Featured Image

Dopravně-buzerační lobby něco chystá. Něco skutečně velkého. Uplynulé dva týdny jsou poznamenané v podstatě nepřetržitou kampaní, která se dotýká problematiky „deaktivovaných“ neboli vybouraných DPF filtrů z osobních vozidel s dieselovým motorem.

DPF jsme se věnovali zde, odstranění filtru zde. Pak jsem se věnoval první vlně kampaně, která probíhala na konci loňského roku, a analyzoval jsem různé scénáře, ke kterým se kampaň hodlá dobrat. Probírali jsme zde také, co je to dělostřelecká příprava v médiích a konstatovali, že většina mediálních kampaní směřuje k předem připravenému cíli.

Nyní probíhá druhá část kampaně, zpočátku v motoristické sekci Kosteleckých uzenin a nyní především v Českém Rozhlasu. Finálním signálem pro mě bylo, když se do kampaně zapojily Parlamentní listy, kde se P.R články vydávají soustavně. Kampaň je emotivní a samozřejmě zcela přehnaná, založená na vyvolávání strachu mezi veřejností, která by se měla cítit ohrožena tím, že někdo v jejich dosahu provozuje automobil bez filtru pevných částic. Byl jsem naprosto fascinován například v pondělí tohoto týdne, kdy na Radiožurnálu hovořil emotivním hlasem nějaký dieselový Dušan Jasánek, z jehož řeči v podstatě plynulo, že k jisté smrti v podstatě postačuje se přiblížit se k výfuku vykuchaného vozidla. Nejdřív zemřou děti, pak těhotné matky, následně uhynou květiny a bílé holubice se promění v havrany.

Ministr Brabec za ANO zase hovoří o „kolektivní sebevraždě“, přičemž nějak pozapomněl zmínit, že starší diesely před platností normy EURO 5 včetně například autobusů ve veřejné dopravě žádné filtry nemají a emisní normy v době svého vzniku plnila, přičemž tato zabijácká vozidla jsou součástí každodenního života a navíc jsou nám často prezentována jako zcela ekologická a navíc jako opatření na zlepšení ovzduší ve městech.

Do kampaně se zapojil i Ústřední automotoklub estébáka Vaníčka alias Bauera. ÚAMK coby zájmová organizace řidičů prý chystá na řidiče bič. Prý prováděli nějaké měření, nejspíš bylo dobré jako to jejich zkoumání vlivu bot na brzdnou dráhu. Její pracovníci obcházeli parkoviště a bez svolení majitele vyprstili výfuky 1700 (!) vozidel, z čehož odvozovali poznatky o tom, zda má vozidlo odstraněný filtr nebo ne. Je to opět zcela nesmyslné, protože zvenčí lze na autě jen stěží poznat, zda má filtr odstraněný nebo zda ho z výroby vůbec nemělo namontovaný, protože odpovídá nižší emisní specifikaci. Navíc začouzený výfuk není žádná výjimka ani u vozidel, které mají DPF v pořádku, protože účinnost filtru bývá různá, a konečně začouzený výfuk mají i benzínová auta. Nicméně představa členů ÚAMK prstících výfuky někde na parkovišti u supermarketu je zábavná. Na to, abyste vymysleli něco takového, musíte být opravdu debil.

Původně jsem myslel, že novináři prostě mají téma, aby měli co publikovat. Okurková sezóna se tomu říká. Deprivanti tvořící tzv. veřejnost vyžadují svoji každodenní dávku nemocí, katastrof a doomsayingu, takže zkáza určitě přijde, ale až později večer, aby stačili dokoukat Modrý kód a Temný kraj. Dále lid potřebuje slyšet, že někoho určitě potrestají, dají mu pokutu, zavřou ho nebo ho alespoň popraví. Lid je na tom závislý, požaduje toho čím dál tím víc a ještě tomu říká „spravedlnost“. Takže je toho třeba taky více a více dodávat a okurková sezóna se neomezuje pouze na léto, ale také na jaro, podzim a zimu. Nicméně v tomto případě se obávám, že chystají něco

VELKÉHO.

Něco velkého, co se bude týkat všech řidičů, nebo alespoň všech, co mají auto na naftu, a co někomu vynese těžký prachy.

Zvažoval jsem různé scénáře a následující jsem zamítl.

První teorie: Lobbing OEM branže, která chce prodávat náhradní díly, protože je na nich skvělá marže. Je sice pravda, že aut s vymontovaným filtrem bude v ČR početně hodně, protože to nechali celá léta v podstatě volně provádět. V globálním měřítku to však znamená prd. Možná že lokální managementy shrábnou pár peněz na bonusech, ale to je všechno. Beru v úvahu i to, že příčinou selhání filtru není často filtr sám, ale něco jiného v motoru, jako například vadné vstřikovače nebo čerpadlo a že celkové náklady na opravu vylítané dieselové plečky z flotily do emisně způsobilého stavu mohou být enormní, ale upřímně řečeno, co je třeba pro Ford nějaký český trh. Nehledě na to, že segment majitelů osm let starých dieselových pleček je něco, kde byste určitě nechtěli dělat zisk, protože tyhle lidi by si nechali pro korunu koleno vrtat. Raději vezmou díly z vrakáče nebo z druhovýroby i s rizikem, a trh s DPF z druhovýroby roste, protože kus kamene do trubky umí strčit každý. Nějaký rozsáhlý lobbingový plán proto nedává ekonomický smysl.

Druhá teorie: Vybavení policie dodatečným hardware, aby mohla dělat kontroly filtrů v provozu. Prodat policii nějaké krámy je vždy dobrý podnikatelský záměr. Vezměme v úvahu passaty plukovníka Tržila nebo detektory pralinek Dräger. Sice se to vždy tvářilo jako projekt ke zvýšení bezpečnosti, piráti srazí matky s kočárky, umřou děti, kdyby to mělo zachránit jen jeden jediný život apod., ale na konci stejně vždy stojí nějaký vysoce postavený policejní důstojník, který se dobře napakoval. Je to osvědčené schéma. Na druhé straně, praktická realizace plánu by měla obrovská úskalí. Předně by museli mít lidi schopné to obsluhovat a dalo by se s tím vybrat jen málo pokut, náklady na kalibraci by byly vysoké a měření by bylo v mnoha bodech právně napadnutelné. Osobně bych je v první kauze srovnal se zemí, protože na tomhle poli prostě fízlové drží od počátku kratší konec.

Třetí scénář: Změna legislativy před volbami, aby se dalo buřtožroutům ukázat, jak se o ně ANOvláda stará a bojuje s těmi smrtícími sazemi. Nepřipadá mi to jako dobrý nápad. Řekněme to rovnou, takhle vláda se opírá právě o hlasy dementů, kteří jsou schopni si na vylítaný diesel s utočeným tachometrem vystát v autohospici frontu a ještě si ten vrak vzít na leasing. Těmhle je u prdele, že smrdí jiným lidem pod nos. Je to asociální ksindl a zloději stejně jako Babiš, jen v malým, takže třeba kradou naftu, když obdělávají Babišovi řepku. U těch by si asi moc nepomohli. Takže tohle taky ne.

Asi vím, co to bude. Ale musím to opsat zeširoka.

Jistě vám neunikají pokusy ministerstva dopravy neustále různými administrativními zásahy komplikovat STK tak, aby co nejdéle trvaly, a to vše pod záminkou zajištění kvality, protože prý „propouštějí na silnici vraky“. Taky se skrytě rozšiřuje počet kontrolních úkonů. Doba odbavení v STK se tak postupně prodlužuje, takže už přestává nebo brzy nebude postačovat jejich kapacita a ceny také budou moci růst.

Cílem všech těchto obstrukcí samozřejmě není zajistit, aby STK „nepropouštěly na silnice vraky“. V tom nemohou napomoci žádná z dosavadních opatření, jako například kamery nebo pevně zadaná délka trvání jednotlivých úkonů, protože pokud kontrolní technik nemá nebo nechce něco vidět, tak to prostě nevidí. Cílem těchto opatření je, aby STK přestaly kapacitně stačit a vytvořil se prostor pro otevření nových. Počet STK se v současné době stanovuje direktivně na krajské úrovni výpočtem jako za socialismu.

Není bez zajímavosti, že nikdy a nikde, ani v jednom jediném případě neiniciovaly státní instituce právní kroky vůči příslušné STK v případě, že policie vyšetřovala nehodu, jejíž příčinou byl technický stav. Možná kdyby se sebralo pár licencí, bylo by to jinak, ale to není v ničím zájmu. Český systém STK je vůbec světový unikát. Něco takového nikde jinde není.

Docela nedávno a poněkud ukvapeně zkusil ministr Ťok otevřít prostor pro budování nových stanic STK, protože jedna nejmenovaná investiční skupina měla zájem začít podnikat v tomto oboru. Ťok zapomněl, že takové věci musejí řádně předjednat s klíčovými hráči. Takže z toho sešlo, protože současné STK mají nemalý vliv. Nehledě na to, že zodpovědný odbor ministerstva dopravy je velmi úzce a dokonce i personálně propojen s jedním významným poskytovatelem STK a úředníci brzy ukázali zmr. Ťokovi, kdo je na jeho ministerstvu ve skutečnosti pánem. Nehledě na tlak z krajů, kde mají také svoje zájmy a svoje představy, komu povolí poskytovat STK. Byl to sice dobrý byznysplán, ale už ho vytvořili jiní a dříve a podle posledních zpráv se jeho realizace daří dobře.

To, co zkusí udělat teď, bude alternativní plán vedoucí ke stejnému cíli. Bude se to jmenovat třeba Dieselová emisní kontrola. S cílem redukovat ty zabijácké pevné částice a odhalit řidiče, kteří si nechali vymontovat spásný filtr, budou se muset současné emisní kontroly u vznětových (ale šlo by to i u benzínových) vozidel výrazně rozšířit a oddělit od současných emisních kontrol, které nejsou dostatečné. Metodika jejich měření se bude muset změnit. Bude to stát hodně peněz, protože spolehlivé měření kvantitativních a kvalitativních parametrů aerosolů je složitá a na hardware náročná věc. Bude to dost drahé a tak se za to bude hodně platit. V zemi, kde jsou vznětové motory tak oblíbené, je to ideální investiční plán a Ťokovo ministerstvo jistě vytvoří podmínky, aby se to budoucímu investorovi rentovalo.

Máte něco proti? Máte auto v pořádku a nechce se vám s ním absolvovat a především zaplatit další kontroly proto, že si nějaký vohnouti koupili starý turbodiesely , ale neměli na opravy? Tak jste ošklivý, protože chcete, aby děti dostaly rakovinu.

Myslím, že uvidíme tak za 3 – 4 měsíce. Zkoušet odhadovat budoucnost za podmínek Kocourkova je nevděčná práce. Slovy Daniela Landy:

Pozor na věštění, bez rizika není. 
Neb se nacházíme v roztodivných končinách. 
Zlo se kolem plíží i vám cestu zkříží. 
Úplněk se blíží. 
Zdejší si libují v hrách.


02.04.2017 D-FENS


Související články:


12345 (214x známkováno, průměr: 1,24 z 5)
18 680x přečteno
Updatováno: 2.4.2017 — 21:23
D-FENS © 2017