Dělostřelecká příprava

Featured Image

Aneb exkurs do toho, jak média přetvářejí veřejné mínění a s jakými cíli tak činí…

Již Joseph Goebbels formuloval myšlenku, že tisíckrát opakovaná lež se stává pravdou. Adolf Hitler dokonce tomu, že velká lež má větší naději na úspěch, než lež malá, věnoval ve své pozoruhodné knize Mein Kampf celý odstavec. Oba měli pravdu. Ovlivňovat veřejné mínění je třeba ve velkém a opakovaně. Na oba výroky jsem si vzpomněl, když jsem narazil v Právu respektive na Novinkách na řadu článků, které postupně vycházejí, jsou na jedno brdo a píší je pořád dokola ti samí redaktoři.

V současné době jsem identifikoval dvě kampaně takového druhu, které oba výše zmíněné výroky v praxi provádějí. Pro tento druh kampaní si pro další použití vypůjčíme z vojenské terminologie pracovní pojem dělostřelecká příprava a je v obecném zájmu, aby takovou novinářskou činnost byla schopna rozeznat co největší část populace.

Zimní gumy

První takovou dělostřeleckou přípravou, vykonávanou zjevně za účelem ovlivňování veřejného mínění a tím nepřímo i zákonodárců (zejména z řad veverek, které jsou na veřejné mínění extrémně citlivé, tím neříkám, že ostatní partaje jsou vůči tomu imunní, ale ty mají alespoň nějaký politický program, jehož naplňování musejí alespoň předstírat), je kampaň, kterou vede redaktor Jindřich Ginter proti současné úpravě ohledně povinného užívaní tzv. zimních pneumatik.

Pan Ginter nemá problém s tím, že mu někdo nařizuje, na čem má jezdit. Pan Ginter má problém si tím, že se mu to nařizuje málo. Pan Ginter se zjevně sám necítí být natolik schopným, aby rozeznal, na čem má v průběhu kalendářní zimy jezdit a chce, aby mu ministerstvo nařídilo, že od prvního listopadu do třicátého prvního března musí povinně jezdit na pneumatikách zimních, i kdyby čert na koze jezdil a globální oteplování tady způsobilo v průběhu zimy třicetistupňová vedra, přesně ve světlých tradicích Československé lidové armády, kde zimní a letní období vycházelo rozkazem.

Je ovšem zajímavé, že když chce pan Ginter po zákonodárci, aby mu nařídil, na čem má jezdit, ví také, co zhruba by mu měl zákonodárce nařídit a že jediná správná pneumatika je taková, jakou on na všech automobilech v provozu v období od prvního listopadu do třicátého prvního března požaduje. Jediná správná rasa je bílá a jediná správná pneumatika je zimní, to dá rozum. Že se zimní pneumatika chová i v chladním počasí na suchém i mokrém povrchu srovnatelně s kvalitní pneumatikou letní, některé i poněkud hůře, pan Ginter neřeší, je mu to jedno, on bojuje za povinné používání zimních pneumatik při patnácti stupních na suchu v Břeclavi stejně, jako u provozovatele RIchterových bud, kterému běžné zimní pneumatiky naprosto nestačí a k tomu, aby byl schopen se svojí čtyřkolkou vyjet zasněžené krkonošské kopce, potřebuje pneumatiky speciální a nezřídka kdy na nich ještě nazuté řetězy, jinak by nedokázal ani vyjet z garáže.

Nyní si na dílo pana Gintera, tohoto bojovníka za nesvobodu a nesvéprávnost, ukážeme přímo:
http://www.novinky.cz/finance/248111-ministerstvo-brani-svuj-nepodareny- zakon-o-zimnich-pneumatikach.html
http://www.novinky.cz/finance/247405-za-nehodu-na-letnich- pneumatikach-budou-vinici-pojistovnam-doplacet.html
http://www.novinky.cz/finance/248986-zakon-o-zimnich-pneu-je-uz-ted-pro-smich.html
http://www.novinky.cz/finance/247988-legislativni-zmetek-zpusobi-spory-ohledne- letnich-pneumatik-v-zime.html

Co mají tyto novinářské zmetky společného? Neobsahují žádné argumenty, neodkazují na ověřitelná čísla, nevysvětlují. Zimní pneumatiky jsou řešením, protože jsou řešením. Citovat někoho, kdo už prokázal, že neví, o čem mluví („Kdo má na tachometru padesát, tak jede padesát“) nebo kdo se nechal přes své nesporné závodnické úspěchy (jichž ovšem nabyl zejména v horké Africe) opakovaně zneužít jako reklamní figurka, v posledním případě dokonce za peníze nás všech. To celé kombinuje se strategií Fear, Uncertainty and Doubt, kdy se snaží řidiče vystrašit, že jim pojišťovna nebude z povinného ručení hradit škodu, pokud nebudou mít zimní gumy. O pojmech jako je třeba příčinná souvislost pan Ginter asi nikdy neslyšel.

Zdanění živnostníků

Něco podobného, byť méně intensivně, provozuje na iDnes redaktorka Jitka Vlková. Snaží se být o něco nestrannější, než Ginter, nicméně pokud jde o možnost kopnout si do výdajových paušálů živnostníků, zabývá se tím převážně ona. Opět se nabízí otázka, zda se nesnaží modifikovat veřejné mínění tak, aby odsoudilo možnost živnostníků zdaňovat své příjmy pomocí výdajových paušálů namísto vedení daňové evidence nebo účetnictví, případně tyto paušály snížit. Zaměstnanci tak učiní s největší pravděpodobností rádi, protože oni si snížit daňovou zátěž nemohou a mnoho jednodušších lidí se na uvedenou problematiku dívá tak, že když jim chcípla koza, tak sousedovi by měla chcípnout také, namísto toho, aby se pokusili svoji situaci vyřešit i oni, například tím, že se také stanou živnostníky.

http://ekonomika.idnes.cz/zivnostnici-plati-statu-malo-mohli-by-prijit-o-danove-ulevy-plm-/ekonomika.aspx?c=A110925_195119_ekonomika_abr
http://ekonomika.idnes.cz/ministerstvo-chce-zprisnit-pristup-k-zivnostnikum- experti-by-jim-snizili-pausaly-gzz-/ekonomika.aspx?c=A110215_205852_ekonomika_abr
http://ekonomika.idnes.cz/zivnostnici-by-mohli-platit-vyssi-dane-stat-jim- mozna-snizi-pausaly-1ij-/ekonomika.aspx?c=A110725_204350_ekonomika_abr

12345 (2x známkováno, průměr: 3,00 z 5)
635x přečteno
Updatováno: 27.11.2015 — 23:55
D-FENS © 2017