Za tenhle článek určitě nejsou omezovači, zakazovači, zelený mozkomrdi ani zbytek státního aparátu rád.
Ze zkoumání jistého doc. Vojtíška z ČVUT vyplynulo, že pokud jde o emise pevných částic, pět procent vozidel produkuje 50% celkového množství pevných částic. 10% vozidel jich produkuje dvě třetiny. Podle Vojtíška 10% vozidel z těch, které by měly mít funkční DPF ho nemá nebo nemá vůbec. Na základě měření poslali policajti na STK 12 vozidel a 9 jich neprošlo.
Docent se rozhodl být až nechutně provokativní, řeklo by se rebelantský. Poukázal na to, že moc nesejde na tom, zda je auto nové nebo staré, důležité je, aby bylo v pořádku. Na konci vloženého klipu dokonce uvádí, že to nejlepší, co může provozovatel vozidla udělat, je udržovat ho v dobrém technickém stavu. Snad se docentovi nic zlého nestane, protože právě teď pár stovkám vysoce postavených lidí naskakují z jeho výzkumu pupeny.
Myslím, že to je zcela očekávatelný výsledek a jsem rád, že to někdo řekl a podložil nezávislými daty.
Je také jasné, co k tomu vede. Vzhledem k politickým tlakům na zavedení nových emisních specifikací (EURO5) se technologie částicových filtrů dostala do aut předčasně a nebyla ještě doladěná, takže měla krátkou životnost a řadu různých dalších podružných problémů. Dokud auta byla v rukou prvních majitelů, často firemní nebo podnikatelské klientely, nedělo se nic zvláštního a pokud ano, náklady pokryla záruka nebo to prostě nějak zaplatili. Do soukromých rukou se dostalo něco, čemu v podstatě končila životnost. Sice jim řekli, že je to sotva zajetej turbodýzl, ale v podstatě to byl větší křáp než nějaká felicie nebo favorit, kterým jezdili dosud a v podstatě se to mělo houpat v hutích na magnetu, protože oprava nebyla ekonomická. Lid zblblý nízkou spotřebou paliva a někdy zajímavým jízdním projevem byl z turbodieselových motorů úplně vodvařenej a technicky nezralá řešení akceptoval, protože „se to nějak udělá“ Stát to celou dobu ignoroval. Nyní se začne kasírovat.
Mám určité pochybnosti o měřící metodě pana docenta, která je nespolehlivá pokud jde o původ částic (mohou pocházet i odjinud než se spalovacího procesu nebo dokonce vznikat úplně mimo jakékoli vozidlo). Ať je to jak chce, bude se vždy jednat o metodu indikativní použitelnou pro screening, nikoli pro vznik nějakých práv a povinností, protože měření neprobíhá za standardních podmínek. Pohled na „měřící zařízení“ vyvolává celou řadu pochybností, nicméně metoda sama o sobě pomýlená není a výsledky jsou také uvěřitelné.
Mám také problém s tvrzeními typu „na částice umře půl milionu lidí ročně“, protože tohle nikdo neprokázal. Nevím o nikom, kdo by vdechnul nebo spolknul zlou částici a zemřel, stejně jako nikdo dosud neumřel na konzumaci syntetických špekáčků z Kostelce. Jenom to asi na zdraví nepřidá a v kombinaci s mnoha jinými faktory to může přispět k nějakému fatálnímu stavu.
V klipu hovoří známý technik a odborník na diagnostiku motorů a emisí Fleischans (má zajímavý blog), který řekne, že na 50% stanic emisní kontroly se podvádí a když tam přijde správný člověk, protáhne skrze emise i hořící stodolu.
Fleischhans hovoří tak hezky a blíží se podstatě věci tak přímočaře. Zapomněl dodat, že jeden nejmenovaný odbor ministerstva dopravy je natolik úzce personálně a procesně propojen s jistým subjektem provozujícím majoritně stanice technických kontrol, že tento subjekt je v podstatě část ministerstva. Od toho se odvíjí celá řada akcí, počínaje tím, proč musíme jezdit na STK a emise tak často, jak musíme a co se tam odehrává.
A tak se ptám, jak je tohle všechno vůbec možné.
Stát dělá všechno možné proto, aby plošně omezoval zejména individuální dopravu, protože emise. Dal místním správám rukou plošné nástroje jako nízkoemisní zóny, smogové regulace, hovoří se o zákazu vjezdu dieselových aut do měst. Nyní uvažují ty svině zavést daň z auta, která by znevýhodnila majitele starých aut, už drahnou dobu se zde provozuje perverzní systém ekologického výpalného při registraci vozidla. Stát vede kontinuální kampaň proti „starým autům“ a za „omlazení vozového parku“, která má dlouhodobě za následek, že se průměrné stáří vozidel zvyšuje. Všechna tato opatření jsou ve světle výše uvedeného nejen předem neúčinná, ale také zcela nepřiměřená a tím pádem nezákonná.
Už patnáct let zde máme systém emisních kontrol, které ministerstvo dopravy zavedlo a průběžně jej „vylepšuje“. Díky tomu je celá kontrola čím dál dražší, otravnější a čím dále déle trvá. Systém už podařilo „vylepšit“ do takové míry, kdy se občan s perfektně fungujícím autem musí bát na emisní kontrolu jezdit, protože firemní zákazníky (servisy a autobazary) nelze vyhodit. Aby se dodržel nějaký předem stanovený reject rate a stanice nebyla nápadná, musí vyhodit někoho, komu auto funguje, aby mohk projít někdo, komu nefunguje. Kdyby reject rate nebyl správně vysoký, přišla by kontrola a to by bylo zlý, protože by museli z hadice od opacimetru vyndat molitanovou houbu a toho dne by neprošel už ani jeden.
Jak je potom možné, že fízlové pošlou na STK 12 aut a z toho jich 9, tedy něco jako tři čtvrtiny, neprojde? Zajímal se někdo o to, kdy byla tato auta na STK, kde byla, jakto že prošla? Už na těch STK byla kontrola? Jsou zavřené? Vsadím se, že ani na jednu tuto otázku nelze odpovědět kladně.
Někoho by naivně mohlo napadnout, jak je možné, že lid prostě nevezme kosy, vidle a další podobné věci a nevyháže úředníky ministerstva dopravy z oken. Nebo řádně nepracuje se svým volebním právem. Proč? Protože tohle všechno, bohužel, tohle všechno se děje ve veřejném zájmu. Pokud existuje dejme tomu 50% aut, které projdou zfejkovanou emisní kontrolou, pak je zde 50% jejich majitelů a provozovatelů, kteří takový bordelsystém požadují. Ti určitě nebudou mít zájem, aby tenhle bordelsystém skončil. A tak to zase dopadne jako vždy. Zase se to řádně zkomplikuje, budeme platit více za něco, co ještě více nefunguje a neoficiální odbor ministerstva dopravy bude mít o něco vyšší zisky. Pan docent bude dál jezdit se svojí kárkou po Praze a chytat saze, po čase bude demotivovaný a najde si zase nějaké jiné téma.
Takhle to vypadá, když něco řídí stát.
12.08.2018 D-FENS
Související články:
- Emisní Balkán, level 2 (18.8.2024), D-FENS
- Estéká XXII (21.4.2024), D-FENS
- Znamená EU7 konec spalovacích motorů? Vol.1 (20.11.2022), Motor_Doktor
- Cheatujeme STK legálně (15.5.2022), D-FENS
- Emission adventure 2018: Kocourkov strikes again (11.2.2018), Pospec
- Připravte si peněženku, stát zajímá váš filtr II. (2.4.2017), D-FENS
- Připravte si peněženku, stát zajímá váš filtr. (2.12.2016), D-FENS
- Je vyndat DPF prasárna? (22.3.2015), D-FENS
22 005x přečteno