Pirátem silnic snadno a rychle

Featured Image

Před nějakou dobou jsem na server D-FENS přispěl článkem o pochybných praktikách některých příslušníků Policie ČR, kteří neváhají na silnicích rozdávat pokuty za smyšlený a nesmyslný technický stav vozidla. Od té doby jsem částečně obměnil vozový park a opět jsem se setkal s případem, který jen dokazuje, že běžný ovčan je pirátem silnic a zločincem jen co otevře dveře garáže.

Tentokrát mám nemilou zprávu pro všechny majitele nových Renaultů s denním LED svícením. Protože pouze koupí tohoto vozidla jste se okamžitě stali pro policisty lovnou zvěří. A opět to poslouží jako varování, že člověk musí být na silnici vždy perfektně připraven, aby dokázal čelit aparátu státní moci.

Vozidly Renault Mégane nás jako služebáky vybavuje náš chlebodárce, takže když se s kolegy sejdeme u oběda, občas se tam něco okolo Méganů prohodí. Moc toho není, protože Mégane není auto, o kterém by se dalo vyprávět víc než dvě minuty, ale nedávno mi kolega líčil historku, že ho zastavili příslušníci a dali mu pokutu 200Kč za nesprávné denní svícení. Nebyl schopen mi ani vysvětlit, za co jí vlastně dostal, D-FENS nenavštěvuje, takže poslušně zaplatil, zanadával a mě poskytl materiál ke studiu. Pokud si kupujete zbrusu nové auto v České republice, automaticky předpokládáte, že auto je homologováno dle platných českých zákonů, jenže v našem banánistánu to takhle nefunguje. Krásně se tady dá demonstrovat to, že jeden státní orgán něco schválí a druhý státní orgán se Vás za tu samou věc snaží pokutovat. Takže si natěšen vezete nového Rencka z autosalonu domů a večer Vás pár set metrů před domem zastaví hlídka Policie ČR a vysvětlí Vám, že používáte denní svícení v rozporu se silničním zákonem a zaplatíte pokutu. Jo, měli jste si koupit Hjundé. V čem je háček? Renault vybavuje už ve výrobě svá vozidla denním LED svícením, umístěným v souladu s našimi právními předpisy ve správné výšce a správných vzdálenostech, ale na rozdíl od spousty evropských států mají naše právní předpisy jednu odlišnost. Používání světel pro denní svícení upravuje zákon č. 361/2000 Sb., o provozu na pozemních komunikacích v § 32 odst. 1, ve znění zákona č. 411/2005 Sb. a zákona č. 226/2006 Sb. Výše zmíněnou odlišností uvedenou v těchto zákonech je, že při rozsvícení obrysových světel musí světla pro denní svícení automaticky zhasnout. Což se u Renaultů neděje, protože krom naší legislativy to zákon v dalších Evropských zemích kam je Renault dodáván nevyžaduje. Takže pokud si u Renaultu rozsvítíte běžná potkávací světla, denní LED svícení zůstane zapnuté a Policie ČR už přišla na to, že v souladu s výše uvedenými zákony může za toto všechny majitele těchto Renaultů pokutovat. A taky to dělá. Řešením je pochopitelně pokutu nezaplatit, jít do správního řízení, a pokud v něm neuspějete, což nepředpokládám, pokutu vymáhat po výrobci, protože Vám prodal auto, které je nezpůsobilé pro provoz na našich pozemních komunikacích. Byl by to náramně zajímavý případ.

Ještě větší paniku mezi majiteli Renaultů by pak měla vyvolat nová pravomoc Policie ČR odebírat Osvědčení o technickém průkazu přímo na silnici, protože jedna ze závad, za kterou Vás tato nepříjemnost může postihnout, je neschválené osvětlení. Rád bych znal přesnou definici slova neschválené, ale ta představa Renaultů odstavených po krajnicích silnic a jejich majitelů, kteří odjíždějí ze stanic STK s nepořízenou a houfně mění Renaulty za Škodovky mě celkem baví. A ještě víc mě baví představa, že mnohý z majitelů Renaultu, který u zpráv v televizi souhlasně kýve hlavou, že na piráty silnic je třeba větší přísnost si ani neuvědomí, že kosa státního aparátu už brzy bude kosit i jeho plechového miláčka z Francie.

A jedna perlička na závěr. Na vlastní kůži jsem se opravdu přesvědčil, že policie nešetří žádného nešťastného majitele Renaultu. Večer jsem si v klídku vezl domů nákup a zkřížil jsem cestu bedlivému oku strážců pořádku. Za normálních okolností se s nimi nevybavuji, ale už druhý den se mnou kvůli banální hádce nekomunikovala žena a já se cítil tak sám, takže jsem zapředl konverzaci. Po kontrole dokladů následovala pochopitelně otázka, jestli jsem si vědom, jaký přestupek jsem spáchal. Trochu jsem tušil, žádné překvapení se nekonalo. Pochopitelně jsem odmítl pokutu řešit na místě a v rámci přátelské konverzace s příslušníkem jsem se dozvěděl, že pokuty za denní svícení dává, naposledy nějakému pánovi, který se s ním hádal a dokonce byl na něj hrubý. Pochopitelně rovněž nezaplatil pokutu na místě a trval na správním řízení. Nakonec mi příslušník oznámil, že mi pokutu nedá, protože jsem se choval slušně a věc řeší domluvou s doporučením, že si mám dojet do servisu a denní svícení si nechat odpojit. Upřímně jsem byl trochu zklamán, vyloženě jsem se těšil na správní řízení. Nicméně jsem rozhodnut žádné podobné úpravy na autě neprovádět a příště nebýt na příslušníka tak přívětivý. Už jenom z toho důvodu, že z takového správního řízení by mohl být další zábavný článek pro D-FENS.

 


 

20.3.2016 Rosini


Související články:


12345 (172x známkováno, průměr: 1,16 z 5)
17 216x přečteno
D-FENS © 2017