Není pirát jako pirát

Featured Image

Docela nedávno proběhla v televizi série reportáží o dopravní apokalypse na českých silnicích. Dokonce i velký bůh Ťok konstatoval, že bodový systém přestává fungovat. Poselství je jasné, přitvrdit a hlavně zvýšit pokuty. Dovolil bych si pana ministra upozornit, že skutečnost, že bodový systém přestal fungovat, je způsobena tím, že on totiž fungovat ani nezačal. Samozřejmě svou polívčičku si přihřáli různí naštvaní řidiči. I na zdejším webu na sebe reakce nenechala dlouho čekat.

Měsíčně najedu něco mezi 6-7 tis. kilometry služebním automobilem, před úplným dodržováním předpisů preferuji něco, čemu se říká zdravý rozum, slušnost a ohleduplnost (čili to, co se učí v rodině). Co jsem se stal zaměstnancem, mám za sebou asi 0,5 mio kilometrů bez nehody.

Pokud se slovo nebezpečí skloňuje v dopravě, vždy se pozornost stočí na rychlou jízdu, předjíždění atd. V souvislosti s tím je dotyčný onálepkován jako „pirát“. Souvislost mezi piráty v pravém slova smyslu a výše uvedenými typy řidičů je mi skryta. OK, tohle potkávám často, ale mnohem častěji potkávám skupinu účastníků, kteří jsou neméně nebezpeční (ať již přímo, nebo jen tím, že za jejich lajdáctví jste minimálně spoluvinní) a jsou to ignoranti. Najdete je všude, jsou to chodci, cyklisti, řidiči. Jistě, můžete dojít k závěru, že když já se neřídím předpisy, jsem vlastně taky jeden z nich. Má to ale jeden zásadní háček.. moje filosofie chování na silnici se řídí heslem nepřekážet a neuvádět ostatní účastníky silničního provozu do nepříjemných situací. O chodcích, kterým je líno ujít 20 metrů na přechod pro chodce, nebo chodí po špatné straně krajnice, asi nemá smysl psát. Vrcholem jsou páry maminek s kočárky, které si chtějí povídat a raději tlačí kočárek vedle sebe a po cestě, přestože mají vedle chodník. O drtivé většině cyklistů nemám valné mínění a přesvědčují mě o tom dnes a denně. Vzpomínám si na jakousi bandu pumpiček, kteří na mě vyčítavě začali pořvávat, protože jsem si dovolil zastavit na stopce a oni museli sesednout z kola..

Upřímně řečeno, ignoranty potkávám dnes a denně a to v různé podobě…třeba čekáte na kruhovém objezdu, jede pán a bez znamení směru jízdy z něj vyjede (protože třeba vyřizuje naléhavý hovor).. Zde je zajímavé, že odhadem 90 % cyklistů alespoň demonstruje rukou svůj úmysl odbočit, zatímco spousta řidičů to má v paži. Ohledně toho telefonování mě přijde, že spousta managerů-za-volantem jsou řidiči vozidel Superb-audiAetwas-BMW5oder7reihe; tj. aut minimálně střední vyšší třídy, kde už předpokládám, že věc jako handsfree existuje nebo že řidič má pár stovek na zakoupení sady.

Dalšími pazdráty na silnici jsou vybrzďovači. Nechte prosím na pokoji pana Lacinu, toto je jiná liga. Jistě to znáte. Jedete po hlavní, když tu se před vás z vedlejší vyřítí „někdo“ a pro vás to znamená sešlápnutí brzdového pedálu. Přiznám se, že i mě se toto stane, ovšem s podstatným rozdílem. Když někomu vjedu „před čumák“, plynový pedál jde na podlahu a to právě z toho důvodu, aby ten za mnou nemusel brzdit. Zpravidla se omluvím i bliknutím výstražnými blinkry. U těch ostatních lidí mám pocit, že si snad ani neuvědomují, že si někdo za nimi třeba stříknul do textilu..

Kdo mě vysloveně sere, jsou překážkáři a lenoši v jednom. Opravdu mi stačí se projet například městem Opava, abych pochopil, kam až může proniknout lidská lenost. Je až neuvěřitelné, kolik potkáte zaparkovaných (byť na nouzovém stání) aut, přestože přes cestu je neplacené parkoviště. Slovy Františka Gellnera: po nás, ať přijde kolona. Například již výše zmíněné město Opava je kromě svých fotbalových fanoušků známé také stěží uvěřitelnou koncentrací supermarketů per capita. Já osobně jezdím do toho, který se nachází na výjezdu na Krnov a není den, kdy by se jeden zmrd nepostavil okolo patníku (přestože na parkovišti je cca 30 míst volných) a druhý se postaví před vchod, čímž se sníží počet jízdních pruhů na jeden. Podaří se Vám vyjet ven, vyjedete z kruháče směrem na Vančurovu ulici, kde si asi 3 metry na ním zaparkovala jakási slečna s B5-passátem. Stáhnete okénko, slušně se zeptáte, zda ji to přijde normální a slečná/paní (spíš 3,14ča) na Vás ještě začne řvát. I já občas do tohoto všiváckého města musím, např. k holiči, abych nevypadal jako Matěj Stropnický, nebo Ivan Bartoš, ale nedělá mi morální ani fyzický problém zaparkovat o 4 ulice dál dojít pěšky do místa určení. Pro jiné je to asi problém.

Podobných kriplů potkávám denně hodně, spíš jsem se zamýšlel nad otázkou, „kde je chyba“. Je to autoškola? Kolik denně potkáte řidičů, kteří z hlavní silnice odbočují vlevo a místo toho, aby najeli co nejblíže k dělící čáře (a tím třeba umožnili projet řidičům jedoucím za ním objetím zprava), tak zablokují celý pruh? A co takové mlhovky?? Kolik jsem už viděl idiotů, kteří jedou v mlze nebo za snížené viditelnosti s denním svícením. Jednoho takového jsem potkal ve Fordu Mondeo v husté mlze v Přerově. Když jsem mu na křižovatce ukazoval na světla, nechápavě na mě koukal. Zkuste se zeptat svých známých, zda ví, kdy a jak používat mlhová světla. To už se v autoškole neučí? Osobně si myslím, že je to takový český syndrom. tj. kombinace šlendriánství (autoškola) snahou ojebat co se dá (žáci) a špatné výchovy v rodině (terminologií webu: chovat se na silnici jako zmrd nebo vohnout). Neberte to jako sebemrskačství, ale já se opravdu nemohu zbavit pocitu, že kolem sebe vidím absolutně nevyzrálé jedince pro výkon nějaké činnosti. Bez ohledu na to, co dělají (ať už to jsou 25letí finanční poradci žijící u rodičů z kapesného nebo třeba 18leté maminky, které ještě sami nedospěly). Sice mají papír (říkejme tomu třeba maturitní vysvědčení), ale reálně neumí nic. A pak vstoupí do reálného života s ostatními do jednoho prostoru, kteří musí hasit jejich průsery. Na silnici tomu není jinak. Nemusím připomínat, že řízení vozidla je činnost vyžadující stoprocentní koncentraci (je to dynamický systém), znalost pravidel, předvídavost. Ale každodenní realita mě utvrzuje v tom, že spousta řidičů umí jen držet volat a šlapat na pedály bez schopností domýšlet důsledky svého chování na silnici.

A co na co policie? Najdete celou řadu lidí, kteří věří, že nějaké passáááty nebo úseková měření rychlosti učiní české silnice dopravním rájem. Například na youtube funguje jistý arschloch pod jménem JezdeteSmozkem, jeho videa včetně komentářů pod nimi jsou opravdu studnicí moudrosti. S jistotou můžu říci, že účel těchto kontrol a měření je úplně jinde, a sice ve výběru peněz. Jestliže nám na firemní centrálu chodí složenky s fotkou (například z D1 Velká Bíteš) a směrodatná je pouze platba bez identifikace člověka, asi to nebude s tou bezpečností tak horké. Pokud ještě teď někdo věří v efekt měření, uvedu mu nyní 2 situace, které se mi staly zhruba před rokem, v rozmezí 30 minut: jedu z Kuřimi přes Brno směr Ostrava. Hned za Kuřimí, za kruhovým objezdem je kopec. Jede kamión, pak jakýsi Superb s pražskou SPZ, dále já a za námi nějaký stařík v modrém sportovním Lexusu. Jak už to u kamiónů v kopcích bývá, začnou ztrácet dech. Ani pán v Superbu, tak ani agresivní mladík (já) nehodláme předjíždět. Na co nemáme koule my, udělá pán za námi a započne předjíždění přes plnou čárku a do kopce. No a když je na úrovni návěsu, vynoří se v protisměru rencek s dvěma lidma na palubě, kteří to strhnou na krajnici. OK. Projedu Starou osadu, napojím se na dálnici a jedu v pravém pruhu, kde je max. 80 km/hod. v levém pruhu lehce projíždí (cca 100 km/hod) Land Rover když to se z pravého pruhu vynoří policejní vůz a L-R přesměruje na krajnici s účelem udělení pokuty… takže si to shrňme: první situace zaváněla smrtí dvou lidí v důsledku hrubého porušení dopravních předpisů – nepotrestáno. Druhá situace – banální překročení rychlosti, bez ohrožení kohokoliv – pokutováno. Jestli i po tomhle někdo hodlá obhajovat policejní „práci“ na silnicích, tak už opravdu nevím, co ho přiměje vyndat si hlavu z prdele. Problém totiž je, že zítra si toho černého Petra můžete vytáhnout vy, nebo já. A třeba potkáte v protisměru kamión a třeba taky nebudete mít ani to štěstí, že nebudete mít kam uhnout. Někdy vysloveně nechápu, proč vlastně dotyčný předjížděl. Pamatuji si například jakéhosi čuráka v bílém Berlingu, který prostě naznal, že ten kamión a dvě osobní auta (jedno jsem byl já) prostě stihne předjet. Jedná se táhlý kopec směrem z Hradce nad Moravicí do Březové, okres Opava. Samozřejmě na úrovni kamiónu se ze zatáčky přiřítil jiný kamión. Řekl jsem si, asi spěchal. Ovšem chyba, toho stejného píčuse jsem za půl hodiny dojel na dálnici kdesi u Oder, jak si to pádil 110 km/hod. Vrcholem pak je, když vás předjíždí starej fotr v zatáčce, v autě má 2 sedačky s dětmi a na pátých dveřích nálepky Vojtíšek a Leontýnka…

Upřímně řečeno, nevím jak z toho ven. Jestli je někdo od dětství vychováván k tomu, aby se choval bezohledně jako zmrd, nebo aby měl všechno na háku (tj. vohnout), nějaká policejní práce nebo prevence to nezmění. Anebo řízení vozidla provádí někdo, kdo ještě duševně nedospěl do stádia, kdy si pokládá otázky typu „co by se mohlo stát, když udělám toto…“Přesto všechno jsem vděčný za řidiče a řidičky, kteří se za volantem chovají racionálně, plně se soustředí na řízení, snaží se předvídat a přemýšlí nad svým chováním i ve vztahu k ostatním účastníkům silničního provozu.


04.08.2018 Funes


Související články:


12345 (310x známkováno, průměr: 1,31 z 5)
19 816x přečteno
D-FENS © 2017