
Minulý týden došlo k velkému úklidu na krajském úřadu Jihomoravského kraje, na brněnském magistrátu a návštěva přišla také na ORP Šlapanice a Židlochovice.
Celkem bylo obviněno osm lidí, pardon, osm úředníků dopravních správních orgánů, z toho jeden zmrd na vedoucí pozici. Jenom. Dva zmrdi z tohoto výčtu jsou ve vazbě, u třetího důvod vazby nebyl shledán.
Ve vyšetřování je zapojena Národní centrála proti organizovanému zločinu. Podle vyjádření jejího mluvčího, „Za úplatky měli ovlivňovat procesy ve správním řízení, aby se přestupci vyhnuli zákonnému postihu.“
Novinky jako tiskový orgán Policie ČR již tradičně disponují detaily z policejního vyšetřování. Takže jsme se v rozšířeném „názorovém zpravodajství“ dozvěděli, že v čele skupiny stál někdejší pracovník krajského úřadu, který využíval svých kontaktů jak na kraj, tak na městské úřady či brněnský magistrát. Hlava skupiny podle všeho zařizovala neprojednání přestupků ve správním řízení za odměnu 30 tisíc korun, a to od roku 2022. Za tyto tři roky policisté prokázali pouze deset případů.
Pokud za tři roky popsaným způsobem nakradlo jen 300 tisíc, pak nepatří do basy, ale do blázince. Rozsah trestné činnosti byl pravděpodobně pro účely mediální prezentace ponížen, aby nebyl veřejnosti zdůrazňován korupční potenciál bodového systému.
Jinak se ovšem jeví, že členové „skupiny“ byli blbí jak štoudev a o svých úspěších na poli využívání dominantní vlastnosti bodového systému žvanili do telefonu, protože součástí důkazů jsou i odposlechy. Mimořádně poučným pak shledávám, že někteří podezřelí odmítli vypovídat, což je jinak policisty i jejich kolegy úředníky prezentováno jako zcela zavrženíhodná praxe. Prostě odmítli vypovídat jako chlapi, protože už ví, jak to funguje.
Na okraj uvedené historky mám několik poznámek.
Článek by si mohli novináři uložit jako šablonu a zveřejňovat ho opakovaně, přičemž by se měnil jen název obce. Tato praxe je běžná všude, i ta částka za neudělení sankce zhruba sedí. Jen v Praze to bývá trochu dražší.
Jaký paradox. Ještě včera to byli uvědomělí úředníci, kteří neúprosně stíhali silniční piráty, nejhorší odpad této země. Nyní jsou to vyvrhelové, ze dne na den, a nezbývá se než ptát, jakému mechanismu vděčíme za tuto proměnu. Osobně si myslím, že je napráskali jejich spolupachatelé, protože to dělali moc okatě nebo se to rozkecalo. Na jižní Moravě se ohledně dopravních přestupků uplácí a krade od dob šéfstrážníka Přikryla a je to součástí místního koloritu.
Při domovní prohlídce bylo u jednoho úřednického zmrda nalezeno ubohých necelých 175 tisíc Kč v hotovosti v obálce. Proč byly peníze doma v obálce? Protože tak se to předává. Úředníci si je nechávají posílat domu poštou, normálně, v obálce se známkou. Myslí si, že je pak neprůkazné.
Kdo jim ty peníze posílá? Představa, že se někdo dostaví na úřad a šoupne tam úředníkovi penízky do ručičky je z devadesátek. Od té doby se úřednictvo profesionalizovalo a existuje na to síť prostředníků. Většinou jsou to bývalí policisté nebo bývalí úředníci správních orgánů, přičemž tyto množiny mají početný průnik. Na druhé straně pak stojí advokáti a obecní zmocněnci, o kterých „se ví“, že daný správní orgán „umí“.
Pokud policie sebrala jen osm lidí a prokázala jen deset případů zmanipulovaných správních řízení, je to naprostý neúspěch a zcela směšný výsledek. Doporučuji se v tomto ohledu zamyslet se nad tím, jak fungují kontrolní mechanismy správních orgánů a zda je skutečně správné, že místní samospráva má extrémní autonomii na úseku výkony přenesené působnosti. Nadřízeným potrefených úředníků muselo být více než jasné, že některé případy jsou uměle protahovány a ze správních spisů si lze velmi rychle udělat představu o důvodech těchto průtahů.
Tím se dostáváme k tomu, jak jsou vlastně na jižní Moravě projednávány přestupky. Jihomoravský kraj je totiž naprostá Sodoma a Gomora, pokud jde o přestupková řízení. Jestli jste si mysleli, že existují nějaké zákony a správní řízení probíhá uvnitř jimi nastavených mantinelů, tak to pusťte z hlavy. Od prvního okamžiku provází jakékoli správní řízení na jižní Moravě pouze jediný vůdčí motiv, a to je vybrat peníze do obecní pokladny.
Další neexistující institut je dvojstupňovost řízení. Správní orgány I. stupně, což jsou většinou obce a správní orgán II. stupně, kterým je Jihomoravský kraj, se chovají jako jeden celek. Krajský úřad nalézá svoji roli výhradně v potvrzování rozhodnutí nižší instance. To se projevuje tolerováním různých věcných, procesních i formálních odchylek, které by v jiných regionech měly za následek zrušení rozhodnutí nebo dokonce zastavení řízení.
Osobně se vždy vyděsím, když se ozve nějaký známý, že má nějaký přestupkový problém na jižní Moravě. Přišel jsem na to, že jediné, co na tamní zpovykané dráby funguje, je úplně stejný stupeň demagogie a překrucování práva, jaký praktikují oni sami, v kombinaci s podáními a stížnostmi centrálním orgánům, úskoky, obstrukcemi, arogancí a bezohledností provázenou podpásovkami, jako přijít si udělat kopii spisu v 16:55 bez ohlášení.
Vzhledem k tomu, že tato rozhodnutí představují mnohdy skutečně otřesný právní šrot, vyžaduje to od úředníků krajského úřadu nebývalou míru kreativity v ohýbání všech možných zákonů. Většinou platí, že úředníci na II. stupni jsou přece jen lépe právně fundovaní než frontoví bojovníci u nalézacích SO, alespoň tady v jižních Čechách tomu tak je, ale rozhodně tomu tak není na jižní Moravě.
Někdo by si mohl říci, dobře, tak nám zrušili dvoustupňovost rozhodování, ale já využiju mimořádného opravného prostředku a podám správní žalobu. Ouha. Úředníci našli cestu, jak ovládat soudce. Díky těmto vazbám a ve snaze vyjít úředníkům vstříc vzniklo několik rozsudků, zejména u Krajského soudu v Brně, nad kterými zůstává doslova rozum stát. Situace zašla tak daleko, že úředníci na I. stupni posílají stížnosti na ty soudce, kteří nerozhodují tak, jak úředníci potřebují, případně namítají jejich podjatost či nekompetentnost a zaklínají se přitom demagogií o nadřazenosti společenského zájmu nad zbytečným a přežitým lpěním na některých ustanoveních zákona, která budou de lege ferenda stejně brzy zrušena.
Nevím popravdě, od jakého momentu se tento mafiánský způsob práce praktikuje, ale za zlomové pokládám období fungování sociálnědemokratického hejtmana Haška. Ten vynakládal své úsilí na to, aby ve svém regionu vytvořil jednotnou mocenskou strukturu zahrnující komunální a krajskou politiku, obecní policie, policii, úřady a soudy. Jižní Morava tak poněkud připomínala jižní Itálii. Všichni se znali, chlastali spolu, chodili na hony, plynule přecházeli mezi jednotlivými složkami a bez ohledu na momentální angažmá dbali na to, aby nějaké pitomé zákony nerušily jejich záslužnou práci. Asi nejznámějším projevem byla neslavná dohoda hejtmana s policií, aby policie tolerovala opilé řidiče, jmenovitě řidiče nemotorových vozidel na vinařských cyklostezkách, která se praktikuje doposud. Těchto neformálních dohod je mnohem víc a zahrnují například také nedotknutelnost obecního úsekového měření rychlosti v obcích Rosice, Šlapanice, Židlochovice a Pohořelice, které někdy pracovně označuji jako „osa zla“.
Tím se dostáváme k poslednímu bodu, a to je inherentní prohnilost představitelů obcí, které provozují úseková měření, a její nevyhnutelné důsledky. Ne že by úsekové měření rychlosti bylo samo o sobě kriminální, to bohužel není. Jde o to, že samotné kamerování, fízlování a výběr daně z tachometru od svých sousedů je natolik amorální a opovrženíhodná činnost, že ji mohou provozovat pouze amorální a opovrženíhodní jedinci, a těmto lidem se časem nevyhnutelně stane, že skončí v base. Postupně se deformují, rozhostí se v nich přesvědčení, že krást je normální a dřív nebo později to přeženou, jejich spolupachatelé dostanou strach a hodí je přes palubu. Tedy, obec Šlapanice je celorepublikovým průkopníkem ve výběru daně z tachometru. Situace tam kdysi došla tak daleko, že nestíhali krást a museli zvýšit rychlostní limit. Stejně jsou na tom Židlochovice. Zbývá ještě pozavírat úředníky z Pohořelic a Rosic, což pokládám pouze za otázku času. Myslím, že odposlechy už frčí a nebude mě rmoutit, až se tito úředníci budou přetahovat se svými kolegy ze Šlapanic a Židlochovic ve vězeňských sprchách o mýdlo.
Skoro úplně nakonec, mám nápad, jak, řečeno moderním slovníkem, „zatočit“ s korupcí při projednávání dopravních přestupků. Jedná se o velice účinný postup, který by ze dne na den tento druh korupce v podstatě vymýtil. Je to velmi jednoduché opatření, zahrnující vypuštění či změnu několika málo pasáží zákona. Stačí zrušit bodový systém, jehož přínos pro bezpečnost silničního provozu je neprokazatelná, zatímco korupční potenciál je velmi zřejmý. A pak také odebrat policii a správním orgánům oprávnění udělovat správní trest zákazu řízení, protože to podle mého názoru může udělat pouze soud. V té souvislosti mě zajímalo, co na to třeba strana Motoristé sobě. Když chtějí opravit ten stát, protože tady je zjevně rozbitý. Projel jsem jejich web, jejich Xko, jejich Facebook, a … a… a prd. Motoristé jsou vtahování do korupčních schémat lokálních politiků, protože jim jinak hrozí profesionální nebo sociální likvidace bodovým systémem, a strana Motoristů na to co… Strana motoristů na to nic. Ale není to zas takové překvapení, že ne.
Na závěr mám jednu prosbu, která je spíše dlouhodobého charakteru. V posledních ca dvou letech je problém zjistit detaily o soudních jednáních, ve kterých je zapojen policista nebo úředník, protože média informují o soudních jednáních záměrně se zpožděním, právě aby tam veřejnost nelezla, a na Infosoudu nelze hledat zpětně, nehledě na to, že rozsah informací poskytovaných Infosoudem se zmenšil. Pokud tedy někdo narazí na informace o soudním projednávání porušení zákona policisty nebo úředníky, prosím o zprávu. Na taková významná jednání posílá spolek Mobilita 2014 „veřejnost“, na několika jsem byl dokonce osobně, a jedná se vždy o velmi poučná a informativní jednání, při kterých se dá dozvědět mnoho zákulisních informací výborně použitelných pro vyjebání zase s jinými správními úředníky, kteří ještě trestně stíhaní nejsou. Také by mně zajímalo pozadí personálních změn na dopravně-správních odborech v městech Slavkov a Kyjov zhruba před rokem, které měly za následek náhlý odchod několika úředníků, např. Mgr. Sedláčkové. Diskrétnost zajištěna. Děkuji.
26.05.2025 D-FENS
Související články:
- Vláda připravila návrh nového bodového systému (12.5.2019), D-FENS
- Silniční fašismus v právním státě (9.12.2018), Anonymní autor
- Není pirát jako pirát (5.8.2018), Funes
- Větší pokuty za dopravní přestupky nás neukázní, ale rozzuří (15.5.2016), David Gruber
- Zamyšlení nad bodovým systémem (1.2.2016), Anonymní autor
13 228x přečteno