Modré zóny a vidláctví jako politický program

Featured Image

Kdysi dávno ještě před svatbou jsme byli se ženou, tehdy ještě přítelkyní v Jeseníkách. Možná je to tam teď jinak, ale tehdy to tam bylo divný. Heslo: Přijel cizák.

Přijel cizák v divným autě s cizím číslem. Jeho žena nenosí tepláky a crocsy jako my všichni tady. Nemluví našim dialektem. Přijeli vypít naše pivo a koukat na naše holky. Je to verbež a musíme je nějak vyhnat, protože tahle zakopaná prdel je naše, kurva naše. Uvedený feeling byl tím silnější, čím více na východ to bylo a čím horší putyka to byla.

Chápal jsem to jako ryzí vidláctví. Co jim asi bránilo to uchopit jako příležitost, což je majoritní přístup na Moravě jižní od Brna dolu a taky tady v jižních Čechách, z čehož je mi občas stydno. To se prezentuje pod heslem „pohostinnost“. Hele, přijeli lufťáci, v hospodě jim prodáme „místní speciality“ a hnusné víno, co chutná jako fridex, v lékárně následně Endiaron, v drogerii hajzpapír, v hotelu budou muset na proleženejch postelích být o den dýl, nakonec je vyfotíme radarem a dáme jim na auto botu. Nechají nám tu prachy, budem se mít dobře, ještě se jim vysmějem, jak jsme je zase ojebali a nashledanou, přijeďte zas.

Evidentně měl ten feeling „tohle je naše a ty se nám sem neser“ větší cenu než ty zisky.

Už jsme znova do Jeseníků nejeli.

Nyní je z vidláctví fenomén. Posuďte sami.

Modré zóny v Praze. Celý projekt je veřejně komunikován jako „Praha pro pražský“. Jasně že jde o prachy, ale veřejnosti se to daří prodávat tak, že jde o ochranu „rezidentů“ před „přespolními“. Ať si nemyslí, že si tady budou parkovat auta, to né, protože tohle není veřejný prostor, ale náš veřejný prostor vy hajzli. Nene, žádný záchytný parkoviště zřizovat nebudem, ještě byste je používali, jezdili sem, pili naše pivo a utráceli tu vaše peníze. Nějak jim při tom tažení proti přespolním nedošlo, že ti lidé tam sice parkují, ale také nakupují zboží nebo služby, nebo naopak poskytují služby, ale i když si to následně uvědomili, tak to prý nevadí. No tak nějaký obchody zbankrotují. A co. Dojedem si do Kauflandu, v Kostelci porazil Agrofert sójový prase. My si za ten feeling, že je to tu naše, rádi připlatíme.

Popravdě, jsem fascinován, jak se sebou nechávají vovce v Praze orat. Městské části vydávají asi o pětinu více parkovacích karet, než je parkovacích míst a to, že máte kartu nezaručuje, že zaparkujete. Furt se tady nadává na OVB a tyhle pofiderní finanční instituce, že je to pyramidová hra, kdy firma vybírá peníze a není z principu schopna zajistit všem profit, takže na úspěch má vyhlídku ten, kdo přijde včas. Neprovozuje taky letadlo veřejná správa, když vybírá peníze, ale z principu plyne a už dopředu se ví, že za něj nenabídne určitému procentu klientů plnění a úspěch bude mít ten, kdo přijede včas?

Zákaz segwayů. Soustavným lobbingem se podařilo vytvořit legislativní podmínky pro to, aby nebylo možné se po centru Prahy pohybovat populárním vozítkem. Prý z bezpečnostních důvodů. Sice jsem nikdy neviděl ani nečetl, že by někoho srazil segway, ale doufám, že ze stejného důvodu zakážou i jízdní kola nebo tramvaje, protože ty každou sezónu pár desítek lidí prokazatelně srazí. Normálně by si člověk řekl, že pronajímat turistům segwaye je vynikající nápad. Turista tak prozkoumá více Prahy, pobyt bude pro něj atraktivnější, bude se rád vracet. Ale proč. Ať táhne. zmrd. Letos zakážeme jízdu na segwayi, příští rok zakážeme chůzi a ten další zakážeme koukat. Pak zakážeme lidi. Stejně městu jenom škodí.

Nynější hit se jmenuje „zákaz kamiónů“. Ten prosadila ČSSD a její náměstek Krndy Dolínek. Nevím, zda zakazovačům došly veškeré konsekvence tohoto kroku, například to, že jim „kamiony“ vozí do krámu buřty z Kostelce, ty roztíratelné plasty na chleba, pivní limonádu apod. Patrně bude nutné najít nějakou alternativní cestu, jak tam to zboží dopravit, například místo jednoho dvanáctimetrového kamionu poslat dva sedmimetrové nebo čtyři dodávky, což bude pravděpodobně dražší, hlučnější a smradlavější. Pár firem, co má provozovny a sklady na zakázaném území a potřebuje zásobovat, je bude asi muset zavřít. Ale je to naše Praha a my si ji rozvracet nedáme, za prací budeme cestovat někam ven, třeba do Říčan, a doufat, že se tam k tomu nezačnou stavět podobně.

Taky si myslím, že tohle je svatý grál komunální politiky. K vítězství ve volbách bude postačovat přijít s programem, který zaizoluje vybranou oblast proti všem nehezkým věcem přicházejícím přes pole. Prostě se postavíte v Prdelákově na náves a začnete předčítat seznam přespolních věcí, co tady nechcem: Přespolní auta, přespolní lidi v přespolních autech, přespolní lidi přivážející náklady přes pole v přespolních autech, přespolní firmy, přespolní zvyky, přespolní odpadky, přespolní nemoci, přespolní spermie a přespolní vajíčka. Severní Korea náš vzor.

Lokální drn pochopí, že takový program zvyšuje jeho šance v konkurenčním prostředí a bude to podporovat. I slabá, dejme tomu 20% majorita takto smýšlejících vidláků v pohodě vyřadí další hráče. Přespolní nemají žádnou volební páku, protože v cílové oblasti nebydlí a nemají hlasovací právo, a naopak mohou reagovat stejně ve své domovské komunitě a vyhlásit válku zase jiným přespolním.

Intošové mají sice plnou hubu otevřené společnosti, diverzity a pozitivní diskriminace, ale to neplatí, pokud jste přespolní. To pak můžete být klidně teplý cikán na vozíku, ale zaplatíte stejně parkovné vyšší než ve Vídni.

Myslím, že to léta propagované posilování pravomoci obcí se postupně a definitivně vymyká z rukou. Dokud to byly excesivní lokální vyhlášky typu „po 21:35 nikdo nebude zpívat“ nebo „zakazujeme pít na ulici červenou limču“, tak to bylo možné chápat jako téměř úsměvný exces lokálního gubernátora, nejčastěji zvoleného za TOP09 a Starosty, což jsou pravidelně nejvíce vyšinutí magoři. Nyní to dosáhlo nový level připomínající návrat do dob apartheidu. Jseš přespolní? Tak v tom případě jsi na našem území občanem druhé kategorie. Počkej na autobus pro přespolní, nastup, zaplať a vyvaň.

 


13.09.2016 D-FENS


Související články:


12345 (402x známkováno, průměr: 1,48 z 5)
28 656x přečteno
D-FENS © 2017