Zakrytá registrační značka v modré zóně

Featured Image

Krátce poté, co jsme se na sesterském webu roaD-FENS z právního hlediska vypořádali se zasněženou registrační značkou, přišla koblihaDnes s fascinujícím článkem o zakrývání registračních značek v pražských modrých zónách. Najdete ho zde na stránkách regionálního pražského vydání idnes.

Obecní koblihář Roman Šafhauser zde informuje, že firma Eltodo vede denně svými scannery boj s parkovištními piráty, kteří si zakrývají registrační značky různými předměty tak, že bdělé oko kamer magistrátní firmy Eltodo nemůže přečíst. Parkovištní piráti se tak vyhýbají platbám do městské kasy a ohrožují tak budování města, ve kterém bude chleba i růží pro všechny. Nicméně i na ně si došlápne ozbrojená pěst úřednické třídy, ozbrojení šimpanzi od městské policie Praha, a jejich zpupnost postihnou zdrcujícím trestem. Ne, nepomohou právnické kličky ani trik s advokátem. Pověsit je za krk na skobu ve zdi zatím nejde, protože v zákonech jsou mezery. Až tak napřesrok, už na tom makáme. Buržoustům, šmelinářům a kulakům zatím hrozí jen ztráta řidičáku.

Já jsem teda pro, když se někdo pustí do psaní článku o dopravním právu, že by si měl ten zákon předtím přečíst, což koblihář Šaufhauser zjevně neudělal. Dovolím si dokonce vyslovit ryzí spekulaci, že je to článek na objednávku od Eltoda nebo městapa, hlavně těch druhých, protože míra právního bezvědomí zhruba koreluje, a v celkovém kontextu tvorby pana kobliháře by to odpovídalo. Prostě je třeba udělat na lidi bububu. Soudě podle diskuse to moc nevyšlo.

V tom zákoně totiž stojí, že přestupkem je, když osoba řídí vozidlo, jehož tabulka registrační značky je zakryta, nečitelná nebo upravena anebo umístěna tak, že je znemožněna nebo podstatně ztížena její čitelnost (§ 125c, odst. 2 ZPPK). Přestupek lze tedy spáchat pouze při řízení vozidla.

V případě, že řidič vozidlo odstaví a odejde domů pochutnat si na sójovém praseti z Kostelce, není již řidičem, ale pouze osobou, a když to s těmi buřty přežene, tak možná už nebude ani to. Podle § 2 pís. d) ZPPK řidič je účastník provozu na pozemních komunikacích, který řídí motorové nebo nemotorové vozidlo anebo tramvaj. To je nepochybně zajímavá definice, protože se jedná o tzv. definici kruhem. Řidič je ten, kdo řídí a ten, kdo řídí je řidič. Dopravní experti asi udělali někde chybu. Nicméně kruh lze snadno přerušit, protože řidič musí být současně účastníkem silničního provozu, který je v § 2 pís. a) definován jako osoba, která se přímým způsobem účastní provozu na pozemních komunikacích. Osoba, která řízení ukončila, od vozidla odešla a sedí například v hospodě (viz legendární rozsudek 2 As 130/2011-63), už účastníkem silničního provozu není, protože se ho přímo neúčastní.

K přestupku nemůže dojít ještě z jiného důvodu. Aby se stal přestupek, je potřeba zavinění. Pokud někdo například postaví za zaparkované auto poutač nebo mu na nárazník položí láhev, což způsobí, že Eltodo nemůže auto profízlovat svými scannery, nenese za to provozovatel ani potenciální řidič odpovědnost, protože o tom nevěděli ani nemohli vědět. Dokonce ani případě, že by vyšlo najevo, že došlo k úmyslnému zakrytí RZ, to podle mého názoru nejde projednat jako přestupek proti zákonu o pozemních komunikacích, protože zakrýt RZ u stojícího vozidla není protizákonné. Vlastně je to někdy docela normální (ochrana vozidla před povětrnostními vlivy např. plachtou). Občana, který ochrání svoji registrační značku pytlem, aby mu nekorodovala a jeho vozidlo mohlo být následně za jízdy snáze kdykoli pro jeho větší bezpečí identifikováno kamerami a radary, které pojišťovna Kooperativa tituluje ve svém banneru na mostě na Zbraslavi slovem „boží“, snad nelze potrestat ani z morálního hlediska. Je to důsledek vysoce automatizovaného postupu, který pražský magistrát zvolil za účelem vynucování pravidel v jeho modrých zónách a semiautomatického výběr pokut.

Mimoto, pokud Eltodo nemůže přečíst registrační značky, neznamená to, že jsou ve smyslu § 125c odst. 2 nečitelné. Znamená to pouze tolik, že je fízlácká firma Eltodo svým hardwarem nepřečetla. Nikdo nebránil městské policii, aby v rámci zajišťování důkazních prostředků donesla na místo své prdele a obsah RZ vyčetla konvenčními prostředky, tedy zrakem konkrétního strážníka, což je intelektuálně zcela nenáročný úkon, a pak mohou provozovatele popotahovat za správní delikt provozovatele, a to i v případě, že je na druhé straně zeměkoule, nemohoucí nebo vůbec nemá řidičák.

Myslím, že si brzo na tohle fízlování posvítíme.

Osobně se spíše pozastavuji nad tím, proč hlídacího vepře demokracie Šafhausera namísto strašení lidí nezajímají modré zóny jako takové coby naprosto nepřiměřené opatření a také pouliční fízlování soukromého subjektu Eltodo, který scanuje registrační značky všech bez ohledu na to, zda něco porušují a nikdo pořádně neví, co s tím potom udělají.

Já už vím co. Vzal jsem si kdysi špatnou tabletu. Ale napravím to a v příštím životě budu novinář. V podstatě stačí mít e-mail a kachní žaludek. Časem si vytvoříte nějakou síť dodavatelů mezi tiskovými odbory úřadů, policejními mluvčími a firmami podnikajícími se státem, a kdo by odmítl vyhovět malé prosbičce novináře z všemocného Agroblattu a neposlal malý PR článeček.

 


21.01.2017 D-FENS


Související články:


12345 (357x známkováno, průměr: 1,14 z 5)
33 770x přečteno
D-FENS © 2017