Modré zóny na Sídišti Ďáblice

Featured Image

Když se na Praze 8 zavedly modré zóny, těm vyvoleným, kteří bydlí v zónách, se za poplatek usnadnilo parkování a ostatním se naházely klacky pod nohy, a to jak známo proto, že místní zastupitelstvo si takto kupuje voliče. Podívejme se ale také na to, jak uškodily modré zóny i těm zdánlivě vyvoleným – zejména proto, že modré zóny byly nakresleny tak diletantsky, že parkovacích míst ubylo, a že se radnice nezabývala jinými problémy.

Také podotýkám, že z morálního hlediska jsou modré zóny u metra nemravné, protože metro bylo placeno nejen z daní Pražáků, ale i z daní všech občanů ČR, a proto pokud někdo má výhodu, že žije na metru, měl by se smířit i s „nevýhodou“, že parkovací místa budou využívat i jiní než místní.

Dále budu situaci posuzovat zejména pohledem obyvatele Sídliště Ďáblice. Narozdíl od některých jiných panelákových sídlišť, je zde spousta zeleně, což vypadá na první pohled krásně za slunečného dne, na druhý pohled už to tak krásně vypadat nemusí, protože se v prostorné zeleni nerušeně pohybují bezďáci, povalují odpadky, nebo je tam nasráno od psů. Spousta zeleně je nevhodná zejména v noci, kdy zatím snad nic nehrozí, když máme tu kliku, že jsme 6. nejbezpečnější země světa. Ale kdyby tomu tak nebylo, loupežné přepadení by tu bylo snadné realizovat v nesčetných temných zákoutích. Zarážející je, že přes přebytek zeleně a nedostatek parkovacích míst nedošlo k odstranění některé nechutné zeleně s odpadky a bezďáky a výstavbě nových parkovacích míst např. pomocí zatravňovacích dlaždic, jak je to realizováno např. v sousední Praze 9 na Proseku, kde je zelených ploch mezi paneláky výrazně méně. Přesto tam šlo nová parkovací místa vybudovat. Specialitou Sídliště Ďáblice jsou pak přerostlé jalovce, které vevnitř skýtají slušný prostor a soukromí a rádi v nich přespávají bezďáci. Ale kácet se nebudou a zatravňovací dlaždice pokládat taky ne, protože radnice se rozhodla raději malovat modré čáry, navíc tak diletantsky, že i tak nedostatečný počet parkovacích míst se ještě snížil. A podkapacitní/neexistují P&R radnici už vůbec netrápí.

Uvědomme si, že radnice Prahy 8 se dlouhou dobu zabývala modrými zónami a nezabývala, nebo zabývala se nedostatečně ostatními záležitostmi. Je vůbec zajímavé, že radnice se také zabývala např. instalací hmyzích hotelů na zeleném sídlišti kousek od Ďáblického háje, kde málo hmyzu fakt není, nebo vysláním arogantní úřednice, která zdevastovala předzahrádku v ulici Šimůnkově a dohnala důchodce k pláči, protože ona je úřednice a může.

Je proto šokující, že radnice se nezabývala např. následujícími záležitostmi, kdy je možné za málo peněz získat hodně muziky.

Radnice se nezabývala např. vyšlapanými cestičkami, které jsou vyšlapány proto, že jimi chodí hodně lidi. Osvícenější radnice vycházejí vstříc občanům a dláždí je, aby v suchu nechodili prachem a v mokru bahnem. Na Sídlišti Ďáblice to radnice neřeší a já vzpomínám na svůj měsíční pobyt v Rusku, kde k paneláku, kde jsem pobýval, nevedly vůbec žádné chodníky a v suchu jsem chodil prachem, v mokru bahnem. Někde to na Sídlišti Ďáblice vypadá jako v Rusku, posuďte sami podle fotek.

dablice1

Radnice se nezabývala např. výtluky a klidně namalovala modré čáry přímo přes ně.

dablice2

Radnice se nezabývala také nedostatkem míst ve školkách, ještě před dvěma lety jich byl nedostatek.

Radnice se nezabývala poskytnutím brownfieldů developerům (např. rozpadlé baráčky vedle ZŠ U Školské zahrady, čtverec mezi Chabařovickou a Střelničnou, čtverec mezi Šiškovou a Čumpelíkovou, čtverec mezi Frýdlantskou a Ďáblickou – čtverce jsou polorozpadlé přízemní budovy, jen částečně obsazené obchody). Krásným příkladem, bohužel na sídlišti Ďáblice jediným, kdy byly na nepořádku (tuším rozpadlé garáže) postaveny nové byty, je Atrium Kobylisy. Mimochodem pokud by byly postaveny nové byty s dostupností na metro/MHD, možná by tolik lidí nebydlelo v satelitech, netvořilo ráno kolony a nepotřebovalo parkovat u metra. Nabízí se také např. protažení tramvajové linky směrem za Čimický háj/Nové Chabry plus výstavba bytů okolo nové tramvajové trati. Než budeme protestovat proti nové výstavbě, ptejme se nejprve, kde a za kolik budou bydlet naše děti, a potom hledejme možnosti, kde a jak stavět s dobrou dopravní dostupností, aby ceny bytů tolik nerostly a aby nemuselo tolik lidí dojíždět ze satelitů. Tramvaj do Nových Chaber z Kobylis je myslím elegantní řešení. Nebo se mýlím, možná existuje lepší řešení, bohužel radnice se nezabývá vůbec žádným takovým řešením.

Radnice se také nezabývá údržbou zeleně na příliš zeleném Sídlišti Ďáblice, protože v jalovcích stále žijí bezďáci. Možná by stálo zato ještě zahustit zástavbu např. místo toho smradlavého jezírka u Taussigovy, nebo na louce mezi Žernoseckou, Janečkovou a Formánkovou a všude jinde, kde je v noci tolik tmavých stromů/keřů, že se tam bojím chodit. Tady chápu, že se jedná o věc názoru, někomu se jezírko a louka může líbit, já jsem ale přesvědčen o tom, že jezírka, louky a parky v docházkové vzdálenosti od metra jsou zbytečný luxus a mají být zastavěny, ať už byty, kancelářemi, obchody nebo parkovišti. Jedině v husté městské zástavbě, kde díky dostatku cestujících jsou i krátké intervaly mezi jednotlivými spoji, může být hromadná doprava efektivní a může konkurovat autům. To také v Praze a okolí pozorujeme – pro cesty po Praze lidé často používají MHD, zatímco pro cesty ze satelitů do Prahy většinou používají auta, protože ze satelitů do Prahy nic nejezdí v několikaminutových intervalech, a to ani ve špičce.

Možnosti protestu

Médii proběhla výzva advokáta Ondřeje Pecáka, který upozornil, že modré zóny v takovém rozsahu jsou protizákonné, a nabízí, že vás bude zastupovat až k Ústavnímu soudu, pokud si necháte dát pokutu. Více na jeho stránkách.

Starosta Prahy 8 Roman Petrus bydlí v ulici Slancova. Pokud bydlíte v okolí, můžete z legrace parkovat ve Slancově, a to i když nemáte zaplacené parkování v modrých zónách (zóny platí jen v pracovní dny od 8 do 20) – můžete o víkendu zaparkovat z legrace ve Slancově a v pondělí před osmou odjet do práce, aby pan starosta, který namalováním modrých zón splnil svůj volební slib, když se vrátí z víkendu, neměl kde zaparkovat. Vyšší level je v noci, nebo když budete mít cestu kolem, z legrace zajet do Slancovy a troubit :-)

 


13.11.2016 Oskar Kratochvíl


Související články:


12345 (81x známkováno, průměr: 2,16 z 5)
8 325x přečteno
D-FENS © 2017