Kormányzati káosz

Featured Image

V tomto článku udělám něco nečekaného, navíc nečeho, do čeho se mi zas tak moc nechce, totiž zastat se politika za ANO, navíc ještě takového, kterého nemá nikdo v oblibě včetně mně. Ministra Vojtěcha, muzikanta ze Včelné.

Vojtěch musel odpískat část nařízení o povinných rouškách údajně poté, co s ním promluvil majitel strany a ředitel státu Bureš. Nakonec to tedy dopadlo tak, že Babiš sebral zase nějaké ty laciné bodíky navíc a Vojtěch vypadal jako chaot, který jeden den něco vyhlásí, aby to následujího dne odvolal. Alespoň takové je vyznění celé věci nyní. Nepatrné útržky informací v mediálním prostoru však nasvědčují, že je tomu o dost jinak.

Alarmistické zpravodajství Seznamu přineslo poměrně zajímavý článek, který poodhaluje roušku (jak příznačné) rozhodovacím procesům vládních expertů. A není to lichotivý pohled. Zaujala mě v něm tato věta:

„Přes ICŘT půjdou veškeré zápisy k rukám hlavní hygieničky. Závěry zápisů, respektive každý jednotlivý bod bude označen tím, kdo byl pro, kdo se zdržel a kdo byl proti, a budou doprovázeny podepsanou prezencí. Stejný postup platí pro jakékoliv mimořádné opatření či jiný dokument.“

Údajně se jedná o citaci nějakého interního mailu. ICŘT je orgán, který Vojtěch vytvořil sloučením všech týmů, které se podílely na „krizovém managementu“. Zároveň Vojtěch zapověděl členům týmu komunikovat samostatně s médii a celý tým podřídil hlavní hygieničce Rážové. Možná si říkáte, že to měl udělat už dávno. Ano, měl, ale lepší bude se zamyslet nad tím, proč to udělal.

Další dílek do skládačky dodal server Novinky. Novinky nejsou taková hrůza hrůz jako Seznam, Novinky jsou jen hrůza. Tento článek naznačuje, že epidemilog Maďar vedl skupinu, která tvdě prosazovala povinné nošení roušek, protože v nich spatřují spásu světa. Když sloučíme tento text s výše uvedenou citací, vyjde nám z toho, že Maďar a jeho boys zřejmě nějakým způsobem obešli další týmy, které se do rozhodování zapojují a do zápisu z jednání propašovali bod o významném rozšíření rouškové povinnosti, které následně Vojtěch regulérně a zcela správně zrušil.

Z toho plynou dvě věci. Předně muzikant ze Včelný není ten, kdo dělal chaos a „zmatky kolem roušek“. Na důvody zmatku je třeba ptát se pana Maďara, což ale není možné, protože odcestoval na dovolenou, již podruhé v této sezóně (při první rekreaci varoval Maďar před rekreací v Chorvatsku tweetem z Chorvatska). Být členem vládních krizových orgánů bude asi vážně zápřah.

Za druhé, chybu ministra Vojtěcha je třeba hledat jinde. Jistý organizační nesoulad, říkejme mu bordel, by bylo možné tolerovat někdy na jaře, když pandemie začínala. Nyní šest měsíců poté je neomluvitelné, že Vojtěch dopustil takový bordel. Je naprosto nepřípustné, aby se nějaký Maďar utrhl a tímto způsobem prosazoval svoje názory, a to ani v případě, že by byly prospěšné, což stejně nejsou. Pokud by to mělo fungovat takto, vlastně by ani vláda, ani ministerstva nebyla za potřebí, stačilo by vyhlásit absolutní vládu triumvirátu Bureš-Maďar-Prymula.

Muzikant ze Včelný se tady ukázal jako mizerný manažer, který nedovede svoje lidi zorganizovat a nastavit jim pravidla práce. Jestli tohle je to „řídit stát jako firmu“, tak bych tu firmu nechtěl vidět.

Vojtěchova reakce byla zoufale opožděná, ale správná. Nyní by měl ještě počkat, až se Maďar vrátí z dovolené a zbavit ho funkce. Člověk, který takovým způsobem zneužije organizačně slabého ministra a ojebe své kolegy z jiných týmů je typický zmrd a jakákoli další spolupráce s ním není možná, protože to udělá kdykoli znovu. Už mu nejde věřit, musí jít.

Postupem času bude možná z Vojtěcha dobrý ministr, otázka je, zda jsme ochotni tak dlouho čekat.

Komu by se to nelíbilo, tak v širším smyslu je příčinou těchto zmatků personální krize „strany jednoho muže“ hnutí ANO, které prostě nemá dost kvalitních lidí na to, aby obsadilo klíčové pozice ve státě, ke kterým získalo mandát. Vzhledem k tomu musí ANO používat neúspěšné hudebníky a další podobné talenty a nechat je zsatávat funkce, na které odborně, lidsky a manažersky nemají.

Ještě bych se lehce dotkl tématu popsaného větou „rozhodovat by měli odborníci“. Možná se to někomu zdá logické a správné, ale v takové zemi já žít nechci. Taková společnost by ztroskotala za několik týdnů poté, co by vypukla občanská válka. Pokud by tomu mělo tak být, tak bychom mohli zrušit vládu, parlament a všechny instituce, které vykonávají nějaká rozhodnutí a jmenovat radu starších, která by jen tak moudře seděla a bez jakékoli zodpovědnosti vydávala svoje stanoviska. Seděli by tam pan Prymula, pan Maďar a sto dalších takových, a všechno by se řídilo jejich odborným názorem. Vlastně odbornými názory, protože co expert, to nejméně jeden názor.

V tomto procesu bychom narazili také na to, že mnoho odborníků je snadno ovlivnitelných, což je dobře vidět na tzv. dopravních expertech, kteří velmi často v privátní sféře disponují celkem rozumnými názory, ale ve veřejném prostoru se je bojí vyslovit.

Ale i kdyby toho všeho nebylo, tak každý expert vidí svůj omezený segment reality, posuzuje ho podle svých hledisek a stará se o to, aby hezky rostl ten strom, přtes který není vidět les. Což je správně. Od rozhodování je tady ale někdo jiný. Politik. Ten musí umět seskládat s těch jednotlivých stromů les, musí umět vidět celkový obraz. V jiném článku jsem použil výraz „big picture guy“. Politik je ten, kdo nese kůži na trh a je to on, kdo si musí z názorů expertů vybrat. Eliminovat neplatné a obskurní hypotézy, zhodnotit ty platné a rozhodnout. Přitom přirozeně některé experty logiky upřednostní a jiné upozadí, ti upozadění se pak vydají do médií a tam si hořce stěžují, což politik musí umět ustát. Někdy to mohou být velmi vážná rozhodnutí, jako třeba vtažení země do války, a je to politik, kdo nese odpovědnost. Proto ta profese vznikla, proto jsme je zvolili a proto je máme. Samozřejmě pokud je někdo tak pošetilý, že svěří tuto obrovskou zodpovědnost do rukou zpěváka z boybandu, musí také akceptovat následky.

Voliči ANO, vyndejte si co nejdříve hlavy z prdele, než vám je tam zašije nějaký Maďar nebo Prymula z důvodu ochrany dýchacích cest. Budou krajské volby, udělejte co musíte, protože je to prostě moc zjevné. Ta agrosocialistická úderka na tohle rozhodně nemá, personálně, odborně ani lidsky, tak je nahažte přes palubu, ať jdou zase zpívat nebo vyrábět do Kostelce buřty.

 


23.08.2020 D-FENS


Související články:


12345 (244x známkováno, průměr: 1,30 z 5)
19 780x přečteno
Updatováno: 23.8.2020 — 22:32
D-FENS © 2017