Schovejte ukrajinské dekorace, jsou tu opičí neštovice

Featured Image

Náš lid má před sebou další výzvu, která ho čeká. Po vítězství nad covidem, drtivé porážce ruských invazních armád se na zdravotní frontě objevilo další nebezpečí. Soudruh Prymula pohádkový vypravěč, nejpřednější odborník a znalec všehomíra, je znepokojen rychlostí šíření a moudře radí, že následující dny ukáží. Druhým dechem ujišťuje, že stát je připraven a má dostatek vakcín.

Příští dny rozhodnou

To rád věřím, že stát je připraven. Dokonce si troufnu říct, že i další skupiny těšící se na covid revival. Ale líbí se mi tvoje věta, kterou sis získal proslulost a obohatil jsi slovník českého jazyka o výraz prymuloden. Jak pravíš, následující dny ukáží. Ach Romane, nebude to něco tak kolem čtrnácti dnů? Ale ten krásný vybroušený covidistický slovníček, jak rychle jsi ho oprášil a uvedl zpět do života. Počet případů roste skokovým tempem, překvapující intenzita šíření, masivní šíření, čísla se prudce vyvíjí. Jen to čtu, tak mi běhá mráz po páteři, v jakém jsme nebezpečí. Pak tak trochu stydlivě podotkneš, že v pondělí to bylo 90 potvrzených případů, ale včera už to bylo 130. Přece víme, že otázky a kolik to bylo v pátek, a od kolika případů je to normální nárůst, a od kolika skok, jsou kontrarevoluční. Správně jsi upozornil, že mezi postiženými dominují především evropské země, takže se musíme bát. Jako zdroj čísel byla označena WHO. Jen jsem se tě chtěl zeptat, to je na celém světě 130 případů? Myslím tím fakt celý svět včetně Pardubic. Hele, to je číslo slabé i na okres na severu. Měl jsi říct, že to je 44% procentní nárůst a pokud to takto půjde dál, tak do, dejme tomu, měsíce, to bude tři a půl miliónu lidí. Chtěl jsem se pochlubit, že taky umím s Excelem. Co třeba do toho zapojit Flégra? Pak by to mělo grády, dodal by tomu punc naprosté důvěryhodnosti.

Nepropadejte panice, my vás zachráníme

Ale není nutné propadat panice, sice nikdo není imunní, ale včeličky jsou a budou. Vláda nás zachrání, ať chceme nebo ne. Běda tomu, kdo nebude chtít, protože očkovací průkazy máme zcela jistě nachystané. Ehm, co to říkám, vše bude dobrovolné jako vždycky. Je čas se pro ochranu staroušků zodpovědně postavit do fronty na včeličku co udělá tečku a všechno bude zase v pořádku. Protože šmakuláda přímo proti opičím neštovicím je už registrována. Vždycky jsem obdivoval management nadnárodních farmaceutických korporací, s jakou prozíravostí dokáží odhadnout míru rizika na trhu. Jsou to neuvěřitelní borci. Narvou mraky peněz do vývoje vakcín na opičí neštovice, o kterých snad nikdo vyjma odborných kruhů před tím neslyšel. Nemoc tu je už bůhví jak dlouho a vakcínu nikdo zatím nepotřeboval. Na nějakém brainstormingu po temabuldingu na opurtunity boardu v pipeline dynamický mladý manažer hlava otevřená navrhne, co třeba utopit prachy ve vývoji vakcíny na opičí neštovice? Nikdo nic nenamítá, neklade otázky. Prostě se peníze nasměrují do vývoje něčeho, co zatím nikdo nikdy nepotřeboval. Dokonce by se našli i tací pochybovači, co by si dovolili tvrdit, že ani potřebovat nebudou. Leč sotva se dokončí vývoj, rok se sejde s rokem a je tady nové nebezpečí spočívající v nemoci, kterou řeší právě ta příhodně vyvinutá vakcína. Státy ihned začnou nakupovat, investice je náhle bonitní a bonusy managementu jsou zachráněny. Ale musely to být nervy ten rok čekat, zda risk vyjde. Ale když člověk má čisté úmysly a chuť pomáhat, tak se asi dílo daří rychle a dobře. Holt, kdo umí, ten umí.

Co třeba zkusit plošné očkování?

Soudruh Prymula na přímou otázku, zda by doporučoval plošné očkování, odpověděl velice zdrženlivě, že teda zatím ne. Romane, co to je za defenzivní postoj? Trochu to napravuješ dále, kde se již vyskytují správné slovní nálepky jako ohrožená skupina. Ale zapomněl jsi na slovo zranitelní. Tolik práce jsme si dali s propagací termínu a ty ho necháš ležet ladem. Ale pak se slušně rozjel a vytáhl veselou historku o tom, jak v roce 2003 byla epidemie opičích neštovic ve Spojených státech. Vakcína proti ní je registrována v loňském roce. Znova musím obdivovat odvahu a prozíravost managementu té firmy. Nicméně při té hrozné epidemii se nakazilo, podržte se, 71 lidí. Ne nechybí tam nula nebo několik nul. To číslo uvádí sám přední odborník. Co ten náhlý záchvat pravdomluvnosti? Že by poučení, protože i dezinformátoři si dokáží ta čísla najít taky? Docela mne ale pobavilo, že to s kamennou tváří označuješ za epidemii. Romane, víš, kolik obyvatel mají Spojené státy? Jestli chceš, tak ti to najdu. Je to 290,1 milionu podle údajů z roku 2003. Když je 71 lidí epidemie, tak je zázrak, že je někdo vůbec zdravý.

Pro veselou legraci, pořiďme si mutaci

Ale pak už jsi chytil ten správný dech a objevilo se milované a nejoblíbenější slůvko – mutace. Co bychom si jen bez těch mutací počali? V Africe byla smrtnost 10% a u nás naštěstí jde o jakousi slabší variantu. Jen jsi u těch kouzelných procentíček nějak zapomněl uvést, co je základem pro jejich výpočet. Vezmeme-li příklad z USA, tak 10% je 7 lidí. Dost nuda, ne? Ale 10% smrtnost, to už vypadá jako fakt dramaticky, protože každý desátý nakažený umře. To už má ten správný náboj. Co třeba, Romane, tak lehce poukázat na počet výskytů TBC mezi ukrajinskými běženci? To by nebylo politicky vhodné, co? Víš, já jsem si z toho vzal, že když nám nevadí lidi, co mají TBC a kvůli nim žádná opatření nezavádíme, tak nějaké opičí neštovice nás už vyděsit nemohou, protože jejich nakažlivost je podle tvého příkladu dost raritní. Ale jo, vím, je tady osvědčená mantra o tom, že přenosem mezi hostiteli vir zmutuje tak, že je čím dál nebezpečnější. Jako u covidu. Čím víc nakažených tím větší hrůza to byla. Ne, počkej, nebylo to náhodou tak, že covid mutacemi dosáhl časem síly slabší rýmy? Nebo to je dezinformace? Nějak si to už všechno nepamatuju, ale proto tu máme odborníky jako ty, abys nám to vysvětlil správně a v souladu se stranickou linií. Lid musí být připraven utkat se s výzvou.

Romanův politický přešlap

Nicméně ses dopustil takového ošklivého politického přešlapu. Poukázal jsi na to, že se opičí neštovice šíří především sexuálním stykem mezi muži. Jako bys tak trochu naznačoval, že lidé s odlišnou orientací jsou vinni šířením nemoci. Jen si přečti diskusi pod článkem a uvidíš. Vím, že jsi to tak nemyslel, protože tvoje ideové myšlení je bez poskvrny. Ale bohužel musíme klást nároky na naše přední pohádkáře, teda odborníky, aby nám nebyla pokřivena politická linie. Nahráváš tím totiž dezinformátorům, kteří mohou tvrdit, že za to mohou některé znevýhodněné skupiny. Takže budeš muset do plavek na alegorický vůz na Prague Pride a dělat osvětu s heslem – místo péra v anusu, očkuj se kus po kusu. Když tak nad tím přemýšlím, Romane, dopustil ses další politické chyby. Ta smrtnost u africké mutace by mohla svést na scestí další skupinu našich spoluobčanů, kteří se pak stanou cílem dezinformační kampaně. Samozřejmě, ne že bych pochyboval o krystalické čistotě tvého světonázoru, ale přece jen poukázat v době migrační krize právě z Afriky na nebezpečnost těchto mutací, je takové politicky nezodpovědné. Můžeš tím destabilizovat náš stát. Vzpomínáš si, jak jsme museli odvážně vypnout dezinformační weby, aby občané nepodlehli propagandě? No a ty plácneš takovou věc. Jako bys byl v politice nováček. Romane, s takovou tě brzy nahradí Tečka Smejkal. Ten se nezakecá.

Jaké osvědčené recepty použijeme tentokrát?

Věřím, že nám brzy nabídneš osvědčené recepty jako je nějaké aplikace třeba e-neštovice. Každopádně nápad z trasováním by také bylo dobré oprášit. A co třeba zakázat zpívat? To se ti fakt povedlo, to byl opravdový vrchol odborné práce, kam se hrabe ten šumař Kubek. Mimochodem už jsem o něm dlouho neslyšel. Nevíš, je pravda, že spolkl roušku a zadusil se? Nebo ten zákaz přejezdu z okresu do okresu, to bylo kousek od dokonalosti. Nějaká správně zaměřená soudružka v diskusi pod článkem doporučuje zavřít ihned každého, kdo se vrátil z podezřelé oblasti na měsíc do karantény. Vidíš, Romane, to je ideová inspirace. Takoví obětaví lidé mezi námi žijí, co rádi obětují z cizího a vždy vědí, jak to mají ostatní dělat. Protože jsou to zodpovědní a dbalí občané, kterým na srdci leží obecné blaho. U nich by ses mohl inspirovat, co máš požadovat. Mám takový nápad, co kdybychom na měsíc zavřeli do karantény právě tyhle zodpovědné občany, aby se náhodou od nás odporných pytlů plných virů nějak nenakazili. Myslím, že by to prospělo všem, ne?

My chceme vítězit

Tak nevím, Romane, jsem z toho tvého rozhovoru pro noviny takový inu rozpačitý. Co teda? Mám sbalit ukrajinskou vlajku a ušít si z ní roušku nebo si mám koupit vakcínu místo posílání peněz na výbavu ukrajinské armádě? Ani nevím, zda bych tím nenahrál Putinovi, to bych jako fakt nerad. Takže vakcínu asi zaplatí stát, ne? Aby mi zbyly peníze na to vybavení. Protože, když to zaplatí stát, tak je to zadarmo, že jo? Tak co, je čas na další výzvu? Romane, nač tolik okolků? Náš lid už je stejně zvyklý poslouchat vládu na povel, protože to je přece ta správná demokracie. Prachy už máš nasušené, tak na co tolik námahy na pletení biče z hovna. Prostě si odpusť kecy a pojďme nařizovat opatření, lidem to nevadí a budou je rádi dodržovat. Protože jinak nezvítězíme. A my vítězíme moc a moc rádi.


Související články:


12345 (219x známkováno, průměr: 1,43 z 5)
11 044x přečteno
D-FENS © 2017