Kimber Gold Match II z pohledu střelce s malým srovnáním s Dan Wesson

Featured Image

Jak asi víte, mám velmi rád pistole na bázi Coltu 1911, považuji je za jedny z nejlepších zbraní co spatřily světlo světa. A přestože se jedná o více než sto let starou konstrukci, tak jsou stále velice populární.Už dlouho mám pistoli Dan Wesson Guardian, ale není to pravověrná 1911 protože je v ráži 9mm Luger. Sice už s ní nezávodím, mám ji jako pistoli na nošení a na akční střelbu používám vyladěnou CZ Tactical Sport, ale protože jsem přišel o jedinou pistoli v ráži .45 ACP a to laděnou CZ 97 B, rozhodl jsem se, že chci ráži 45ACP pro její vynikající balistické vlastnosti z hlediska přesnosti a když už „pětačtyřicítku“, tak 1911..

Volba padla na Kimber Gold Match II, která sice nepatří k absolutní špičce, ale na druhé straně není přehnaně drahá a je to skoro čistokrevná 1911. Takže bych se rád s vámi podělil o praktické zkušenost s touto zbraní.
Kimber Stainless Gold Match II

Moje verze je v nerezu, model 2016. Ten se liší od předchozího modelu hlavně protiodleskovou úpravou na vrchu závěru, prostě takové ty rovnoběžné drážky jaké známe z revolverů Smith & Wesson. Proti klasické 1911 má navíc ještě ve předu úchopové drážky. Konstrukce vychází bohužel z Coltovy „series 80“. Proč bohužel? Tyto pistole mají pádovou pojistku (sám nevím proč) a mít to i na sportovní pistoli je zbytečné, navíc to trošku kazí charakteristiku spouště… ale o tom ještě bude řeč.
Protože se jedná o sportovní model, tak je vybavena stavitelným hledím a černou muškou v základu (chválabohu ne se světlovodem). Mířidla jsou velmi dobře čitelná, rozměrná, jak se na sportovní sluší a stavitelná ve všech osách. Navíc mají na boku malý šroubek, kterým se nastavení zajistí. Dle mého to není až tak potřeba, ještě se mi nestalo na žádné zbrani aby se otřesy zbraně mířidla „přecvakly“, ale ničemu to nevadí. Pistole je celá z nerezu s dřevěnými střenkami, přední strana pažbičky je hladká, zadní má velmi výrazné zdrsnění. Ze začátku jsem si říkal, že tady asi udělal výrobce chybu, většina 1911 to má přesně naopak, ale zkušenost ukázala, že je to velmi příjemné a úchop je jistý. Ta zadní strana s vroubky zapadne do dlaně a zbraň drží jako přibitá.

Jazýček spouště je rýhovaný s možností nastavení (to mají skoro všechny 1911), odlehčený stejně jako kohout. Pojistka je oboustranná, dlaňová pojistka by si zasloužila trochu lepší péči. Myslím tím, že nezapadne dokonale do obrysu zbraně při stlačení jako u Dan Wessona. Ale při úchopu to není poznat, nikde netlačí, prakticky o ni nevím.. to je jen na okraj. Sestava hlaveň-závěr je na jedničku, pistole v uzamčeném stavu nemá vůči těmto dvěma dílům prakticky žádnou vůli, což slibuje excelentní přesnost. Pochopitelně je hlaveň 5“ (fakt jsem pokukoval po 6“, ale buď je to designově dost hrozné, nebo docela drahé… případně obojí 😊)

Zásobník je nerezový na 8 nábojů 45ACP a jak je u Kimberů zvykem, dostanete v balení jen jeden. Takže jsem hned objednal druhý a ještě jeden na deset nábojů. Ten je ukončen plastovou botkou takže i když z rukojeti zbraně trčí, vypadá docela pěkně.
Nebudu vás unavovat detailním popisem, myslím že pistole 1911 znají skoro všichni…

A teď k praktickému použití. První test na střelnici dopadl hrozně. Nejsem střelec začátečník a i s pistolemi 1911 jsem se něco nastřílel, ale ta spoušť mi fakt nesedla. Kimber sice má ve svém portfoliu sportovní model, jenže je vybaven stejnou spouští jako i ten nejlevnější Kimber. Odpor spouště výrobce udává mezi 2-2,5kg. Což je na sportovní pistoli docela hodně. Takže při prvním testu továrním střelivem jsem se sice udržel v černém kruhu, ale do „jedné díry“ to mělo sakra daleko. Sice jsem si říkal, že se spoušť zajede, ale znáte to … trpělivost není dostatkové zboží. Tak jsem tak seděl doma a sušil jsem… a vytáhnul jsem i Dan Wesson a říkám si „sakra to je jiný kafe..“ .. ta spoušť byla proti Kimberu naprosto luxusní. No a mám před sebou dvě pistole. Jedna určená na sport a druhá na nošení. Jedna s výbornou spouští a druhá .. no však víte.
Dan Wesson Guardian je ve velikosti Commander, takže je menší než Kimber ve velikosti Goverment. Ale rámy obou pistolí jsou totožné, dokonce i zásobníky mají stejný vnější rozměr. Vezmete „pětačtyřicítkový“ zásobník a zasunete do „devítimilimetrové“ pistole a on tam sedne jak prdel na hrnec. Dokonce zachytává závěr… a naopak. Je to logické, proč vyrábět rám pro stejnou pistoli v jiné ráži.

A došlo na operaci… rozebral jsem Kimbera, vykuchal pádovou pojistku (Dan Wesson ji nemá…pistole primárně učená na sebeobranu) a jal se prohazovat spouště a kohouty. Po pitvě obou pistolí můžu zodpovědně říct asi toto:
– Dan Wesson je mnohem pečlivěji vyrobená pistole než Kimber. Vůle jsou mnohem menší
– Dan Wesson má u pistole na sebeobranu laděnou spoušť z výroby. Dokonce sestava pružin je prakticky stejná jako si ladiči kupují u Wilson Combat.

Prohodil jsem tedy spouště i kohouty. Jen perlička… Dan Wesson je černá pistole s nerezovým kohoutem, Kimber nerezová pistole s černým kohoutem. Po přehození se nám barvy hezky sjednotily. Nechal jsem jen původní jazýček spouště a přerušovač, ostatní jsem prohodil. Test na střelnici.. obě pistole střílí bez problémů, není problém ani při rychlém vystřílení zásobníku. Kimber má tedy v sobě sestavu od Dan Wessona, spoušť má lehce pod 1,5kg a je velmi příjemná. Dan Wesson má teď tužší spoušť (kupodivu pořád ale subjektivně lepší, než když trůnila uvnitř Kimbera) a to se u obranné pistole více hodí. Test s Dan Wessonem na střelnici… pořád na 50m trefím kelímek od kávy, to mi stačí 😊
Kimber bude chtít ještě trochu zajet, ale prohnat projektil „jednou dírou“ je nyní o mnoho snazší. Jako střelivo používám lehce poddimenzované se střelami semi-wad cutter, olověné. Terč ze seřizování mířidel vidíte níže. A to byl zima jak v Rusku a střílel jsem v rukavicích. Bude chtít trochu lásky a drilu a ono to půjde lépe. Ten terč je na 25m a je v něm celá krabička.
Terč s nastřelování mířidel
Co říct závěrem… Kimber je bezesporu dobrá pistole. Určitě udělá i v základu radost spoustě střelců. Já jsem trochu zmlsaný spouští na CZ 75 Tactical Sport, která má kolem 1kg. Má trochu větší vůle než Dan Wesson, ale ne v uložení hlaveň-závěr, tam Kimber odvedl perfektní práci. Přesnost je nadprůměrná. Pistole v nerezu je velmi pohledná, protože i ten pocit střelce ke své zbrani má svou váhu 😊


Související články:


12345 (92x známkováno, průměr: 1,30 z 5)
9 016x přečteno
Updatováno: 3.4.2018 — 15:03

Reklama

D-FENS © 2017