K opatřením soudruha předsedy

Featured Image

Pořád jenom čtu všude jak všichni souhlasí s opatřeními vlády proti šíření nákazy koronavirem. Vláda, kterou řídí byznysmen a do které dosazuje spíš neúspěšné zpěváky jedná na vlastní pěst. Nehledě na názor občanů. Jasně, v internetových anketách všude možně většina lidí souhlasí. To se ale podle mého nedá brát jako průzkum veřejného mínění, nýbrž jako průzkum mezi čtenáři těch kterých -zpravodajských- stránek. Proč se vláda neobrátí při tak razantních krocích na nás, na lid, třeba formou online referenda? Vždyť vynáší rozhodnutí, která budou mít extrémní následky. Ne na nás, ale na naše děti a možná i vnoučata.


Plánovaný deficit státního rozpočtu měl být letos 40 mld Kč. Máme prvních 30 dní nouzového stavu, zavřené podniky, které se snaží přežít alespoň tak, že vydávají přes okénko a spoustu dalších prima nápadů proti šíření Wuhanské chřipky (jo, možná je v použití toho názvu trochu msty a smrdí to rasismem, ale co, nemají jíst netopýry na špejli), a tím pádem samozřejmě zpomalením ekonomiky a všemožnýma náhradama a úlevama podnikům i fyzickým osobám, se najednou bavíme o schodku 200 miliard. Pro rok 2020. Už teď je jasné, že se dostaneme do hospodářské recese. Že v recesi budeme nejspíš i v příštím roce a jestli vláda bude chtít pumpovat peníze do národního hospodářství je dost pravděpodobné, že deficit státního rozpočtu bude v roce 2021 ještě větší než letos. A předpokládejme, že v dalších letech po roce 2021 se deficit bude postupně snižovat a ekonomika se bude zotavovat, kdežto je možné, že se národní hospodářství bude zotavovat třeba i deset let, tak jako po poslední krizi v letech 2008 – 2009. Články o tom jak ekonomika vše přežije jsou jen kraviny, jejichž smyslem není ani tak nějaké sdělení jako spíš jen tvorba obsahu aby jako měl nějaký server co nabídnout. V tomhle třeba celkem zklamaly HN. Z logiky věci je jasné, že ekonomika přežije vždy a všechno. Hospodářství vždy bylo a vždy bude v nějaké formě existovat na každém území, které je obydleno Homo Sapiens Sapiens.

Takže co že je ta nákaza, která nás (jako stát) nutí tak příšerně utrácet?

Prostě brzdíme, ne, my zastavujeme národní hospodářství, a to především proto, abychom prodloužili život nemocným důchodcům. Těm nejstarším a nejvíce nemocným tak prodlužujeme život o týdny, možná měsíce. Těm nemocným nad 80 o jednotky let, nad 75 o pětiletku a kousek a tak dále a tak dále. V Česku je přibližně 2,4 milionu důchodců, pobírajících starobní důchod, tedy i těch co šli do důchodu dřív než v 65 letech. Přibližně 15,2% populace jsou duchodci mezi 65-79 lety věku. Přibližně 4% pak tvoří lidé 80+. (podle údajů z roku 2018) Celkem tedy 19,2% jsou důchodci, které by jsme mohli označit za rizikovou skupinu, ohroženou koronavirem. Ty 4% populace čítají asi 426 000 osob a můžeme je označit za nejvíce ohroženou skupinu vůbec. Asi není potřeba dodávat, že s takhle vysokým věkem se často pojí různé stařecké potíže, nemoci a choroby, které z nich dělají snadnou kořist.

No a aby stát zaplácnul ty již zmíněné deficity, které teď budou díky všem těm opatřením následovat, udělá to jak soudruzi? … No půjčí si soudruzi.

Máme dobrý rating a jsme mezi nejvyspělejšími státy, půjčíme si určitě snadno a rychle. A nebude to málo, protože potřeba bude sakra pořádný balík. Ministerstvo financí se ještě nepochlubilo jakým způsobem si chce půjčit na tuhle krizi, ale předpokládejme, že jsou tu určité možnosti. Menší část se dá určitě ušetřit osekáním důležitých výdajů na armádu. Další drobky se dají získat zrušením těch hloupých, rozhazovačných politických příspěvků, jako například těch na dopravu seniorů a studentů. A pak zbývá vydat státní dluhopisy nebo si přímo půjčit u nadnárodních institucí. Řekl bych, že se třeba část dluhopisů nabídne tuzemským investorům. No, osobně ale nevěřím, že budou ochotní poskytnou tak obrovské částky, pokud jimi disponují. A pro zbytek se bude muset jít na mezinárodní trh. Ať už k ECB, MMF, EK EU, Světové bance a třeba nějaké polostátní zahraniční subjekty. Takže zdroje jsou. Jak už víme, máme dobrý rating a půjčíme si tedy levněji než by si půjčila třeba Moldávie.

Co mě ale vytáčí je, že jsem vůbec neslyšel v médiích vládu alespoň o těch podle nich nutných opatřeních diskutovat. Je nutné pro prodloužení života starých a nemocných lidí o pár let zadlužit naše děti a možná i vnoučata? To naše potomstvo bude muset na ten dluh vydělat a zaplatit ho. To znamená, že budou muset být třeba daně úměrně nastaveny tak, aby se ten dluh, nebo úrok z něj platil. A to znamená, že ze své výplaty budou mít o kousek nižší užitek, sice bude nominálně vyšší než dnes, kvůli inflaci, ale reálná mzda bude nižší. Pokud to budoucí vláda neušetří jinde. Proč, když se jedná o tak zásadní rozhodnutí o tom představitelé vlády jednají v krizovém štábu za zavřenými dveřmi? Několik málo lidí tam za stolem rozhodlo o osudu 10,5 milionů lidí. A nedali nám, veřejnosti, ani šanci se vyjádřit a případně upozornit na to, co jim mohlo uniknout a které rozhodnutí měli více promyslet či domyslet.

Nabízí se mi jedno vysvětlení.

Proč by se měl politik zajímat o finance našich dětí a vnoučat. Vždyť volební hlas mají i duchodci, kteří snad budou ještě za pár let žít a budou moci projevit svůj vděk a dát superšéfovi a jeho orchestru ze Superstarovejch hvězd třeba další mandát za další veřejné peníze. Koho zajímají další generace ne, ty hned tak volit nebudou.

Neříkám abychom se zbavili všech opatření a nechali důchodce umírat. Jen říkám, že chci slyšet racionální a objektivní debatu, zda můžeme nejstarší ochránit jinak, než že všechno vypnem a do června pojedeme na peníze, které ani nemáme. Půjčíme si balík a pak to někdy v budoucnu bude řešit jiná generace a jiná skupina soudruhů, kteří zajisté budou opět umět aplikovat veřejné blaho na hlupáka lid. Hlavně aby nás teď ta Čína spasila až nebudeme mít co jist. Určitě nám rudí bratranci našich soudruhů pošlou smažený netopýry a syrový hady se sojovou omáčkou. Co na tom, že to tam strana dva měsíce tutlala a nechala lidí z Wuchanu cestovat všude po světě.

Určitě se dá vymýšlet mírnější řešení, cílené hlavně na nejohroženější skupiny obyvatel. Vždyť se produktivně neúčastní hospodářského života. Takže by stačilo snad abychom je my mladí nechodili navštěvovat dokud to nepřejde. Myslím, že všechno by bylo levnější než nás takhle všechny vypnout. I kdyby stát všem důchodcům koupil knížky, novou televizi a běhací pás místo procházek. I kdyby vojáci všem důchodcům nosili nákupy a nakupovali jim za státní peníze. To by vyšlo levněji. Kolik by se asi dalo za 50 miliard eur od centrální banky pořídit televizí a zdravotnického materiálu. A co takhle teprve funkční zdravotnictví, které se nebude projevovat jako ti lékaři v Brně, za kterými přišli první dvě studentky s příznaky a pak raději odjeli busem do Prahy.

…..Jo a nesmím zapomenout, že duchapřítomně na to zareagoval můj oblíbený ekonom a člen bankovní rady naší ČNB Aleš Michl, který se prý chystá navrhnout přesunutí části devizových rezerv ČNB (asi 135 miliard eur = cca 3 500 000 000 000 Kč) do státního rozpočtu. Přestože hospodaření centrální banky je oddělené od hospodaření státu a v historii existuje jen jeden precedens takového přesunu, myslím, že je to teď více než žádoucí. Kéž by jednou tento pán stanul jako ministr financí ČR. Nechť intelektuální meritokratická elita nadále mírní kontraproduktivní populistická rozhodnutí politiků.

 


23.03.2020 Patham


Související články:


12345 (276x známkováno, průměr: 2,38 z 5)
11 740x přečteno
Updatováno: 23.3.2020 — 23:12
D-FENS © 2017