Doprava z pohledu zastupitele aneb příběh o Marušce

Featured Image

V minulých dnech se na tomto webu objevilo pár článků o dopravě v Českých Budějovicích. Rád bych k tomu něco řekl. Jsem zastupitel. Jsem Ivan Tekel, nezávislý kandidát na kandidátce KSČM.

Já nesouhlasím s kompromisy, kdy se doprava ve městě řeší salámovou metodou a laicky. Kdy se zakazuje vjezd automobilů na náměstí, kdy se dávají nesmyslné značky zákazu vjezdu u Černé věže, kdy je automobil na náměstí považován za to největší zlo, kdy se zavádějí parkovací zóny a dopředu víme, že se tam stávající auta lidí kteří tam bydli nevejdou a taháme z lidí peníze.

Mám pro vás návod. Návod na skutečnou dopravní revoluci. Blíží se další podzimní komunální volby. Vy všichni, které zajímá i doprava ve městě si budete volit lidi, kteří budou rozhodovat o tom, jak se nám všem tady bude žít. Kde se co nového postaví, kde se změní územní plán, kudy povedou nové silnice, kde budou nové parkovací domy, kolik dáme za parkování a pod.

Teď na chvilku zdánlivě odbočím a budu se chvíli vyjadřovat jako politik, ale je to důležité k tomu, co chci říct. Mění se způsob života a životního stylu a s tím je spojen obrovský nárůst mobility. Objevují se nové způsoby dopravy a jejího organizování. Mobilní aplikace, sdílení dopravních prostředků, inteligentní řízení provozu, informační systémy a mobilní aplikace. Legislativa je pomalejší než rozvoj těchto technologií. Například v minulém volebním období se v Praze z ničeho nic objevila témata segwayů, Uberu a nejnověji šlapacích beerbusů. Ve všech případech se jedná o způsoby dopravy, které se vyvinuly velmi rychle a úředníci na ně reagovali překvapeně, ex post a troufám si říct, že ne vždy šťastně.

Mohl bych pokračovat ve výčtu dalších smart vymožeností. Svět někam spěje a my se ho nesmíme snažit zastavit, my se mu musíme snažit přizpůsobit a hlavně předvídat, kterým směrem se které technologie a směry vyvíjí. Orientovat se ve všech těch nových technologiích a v tom kam směrují, není bohužel v silách „každého“ jednotlivce.

A podívejte se prosím na kandidátní listiny, koho vám ta která strana předkládá. Přečtěte si prosím pečlivě jednotlivá jména a profese. Pokud zůstaneme jenom u tématu tohoto článku – Doprava.

Už jistě chápete, že s „materiálem“, který často najdete na kandidátních listinách, se nedá pracovat. Uvedu příklad, který vám bude na první pohled připadat absurdní, nejdéle však do doby, než dostanete do ruky volební lístky.

„Maruška“ co celý život pekla rohlíky, hodlá rozhodovat o dopravě a o zavádění nových technologií, jejichž názvy ani nevysloví. Ale to nevadí, vždyť je to třeba příbuzná někoho důležitého, tak ona se to holka časem naučí. Z vlastní zkušenosti vím, že normálně uvažujícímu inteligentnímu člověku trvá opravdu dlouho, než pochopí všechny zákony, vyhlášky, souvislosti a možnosti. Do toho průběžně vstupují legislativní změny, které mění pravidla hry v průběhu hry.

Když do tohoto procesu dosadíte nezkušeného a od reality odtrženého člověka, jak to asi může vypadat? Jak Maruška bude rozlišovat dobré, špatné, užitečné, zbytečné, škodlivé, perspektivní, zaostalé… Dále, i kdyby se dostal přes tyhle dejme tomu technologické záležitosti, jak moc ovlivnitelná bude Maruška jako váš zástupce, až za ní budou přicházet zástupci různých skupin a prosazovat svoje zájmy? Najde Maruška odvahu a sebevědomí tomu čelit? Podnikatelé mají zájmy, úředníci mají zájmy, aktivisté mají zájmy a vy jako občan máte… smůlu.

Jsem zastupitelem čtvrté volební období. Vidím to po každých volbách a vypadá to asi takto:

První rok: Maruška už nepeče jenom rohlíky, ale ve volné chvilce začne studovat Zákon o obcích, popřípadě když má čas mezi mícháním těsta i ústavu. První rok tihle lidi mají takové ty „revoluční“ myšlenky, které pramení jak z neznalostí zákonů, vyhlášek a taky neznalosti dané problematiky. Jsou to různé návrhy „…my zavedeme!“, „…my postavíme!“, „…my zrušíme!“, „…my zakážeme!“.

Druhý rok: Maruška už je opatrnější a začíná chápat i rozdíl mezi státní správou a samosprávou.

No a třetí rok: To už na zastupitelstvu vypadá, že by se mohlo začít něco řešit a budovat. Maruška už se naučila nosit nový kostýmek a trefí už v pohodě na radnici i na komisi. Ví, co může a nemůže při hlasování …prostě už se nám Maruška, holka naše zlatá po třech letech na radnici zatáhla.

No a čtvrtý rok Maruška dostane pokyn od vedení, aby šla zase péct rohlíky a do ničeho se nemíchala, aby náhodou něco před volbami nepokazila a její strana nepřišla o voliče.

Chcete tohle? Já teda NE! Nechci se nechat operovat od zahradníka, obsluhovat v restauraci automechanikem, nechat si spravovat auto od cukráře apod. Tak proč to tak máme na radnici?

Neberme prosím proto komunální volby laxně. Vybírejte, křížkujte si své lidi, kteří vás na radnici budou opravdu zastupovat.

Volte lidi, kteří mají zkušenosti v politice, v podnikání, v řízení lidi, mají bohaté životní zkušenosti. Volte lidi, kteří to mají v hlavě srovnáno a jedná se jim o to, aby se v našem městě opravdu dobře žilo a něco budovalo.

Volte lidi, kteří místo prázdných řečí raději přidají ruku k dílu. Jedná se o další čtyři roky života. Života nás všech. O naší budoucnost, o to, jak budeme v Budějkách žít, kudy budeme jezdit, kde budeme parkovat, jak bezpečně se budou cítit naše děti na přechodech i na silnicích. Je toho hodně, co můžou komunální politici v běžném, každodenním životě pro nás občany změnit. Pokud budete vybírat ve volbách ty správné lidi, klidně můžou konečně udělat mimo jiné i velkou dopravní revoluci.

Jenom prosím nevolte Marušky! To je ten hlavní problém dopravy ve městě.

P.S. Omlouvám se všem Maruškám, pekařům, automechanikům… Omlouvám se i všem feministkám, nejde zde o utlačování ženského pohlaví a taky se omlouvám všem genderovcům, že jsem v článku nepoužil třeba i „Hloupého Honzu“ z pohádky, aby to bylo v mém příběhu gendrově vyvážené. Použil jsem tyto smyšlené jména a zaměstnání jenom pro názornost, jak to chodí na radnici s některými zastupiteli po volbách. Prohlašuji, že si vážím všechna zaměstnání, povolání a všechny lidi, kteří pracují poctivě a tvrdě. Ať je jejich pracovní náplň jakákoliv.

 


Ing. Ivan Tekel, MBA, 27.09.2018

 

Ing. Tekel nám poskytl v roce 2010 tento rozhovor.  Najdete v něm odpovědi na některé otázky, které padly v diskusi. (D-F)


Související články:


12345 (164x známkováno, průměr: 2,49 z 5)
19 265x přečteno
Updatováno: 28.9.2018 — 23:30

Reklama

D-FENS © 2017