L-turn Budweis style

Featured Image

Posledně jsme řešili, jak se vidle v Budějovicích rozjíždějí. S autem se však dá dělat spousta jiných věcí, například odbočovat. Na to máme v Budějcích taky systém. V tomto článku popíšu, jak odbočit jako největší řepák.

Hlavní je naučit se dojit volant. To je specifický způsob ovládání auta, při kterém se zachází s volantem jako s vemenem. Výchozí poloha rukou na volantu je dejme tomu za deset minut dvě, ale jde to dělat i z jiné polohy, třeba dopravňýmy ekzperti doporučovaných tři čtvrtě na tři.

Jo, mimochodem, nedávno jsem zpovídal dopravňýho experta, ten semidebil neměl ani vysokou školu, proč nyní doporučují 14:45, když ještě před pár lety doporučovali stejně vehementně 13:50, a co se tedy změnilo, zda volanty, auta, řidiči nebo snad experti? A víte co mi ten vocas řekl? Že je to kvůli airbagu, aby vás netrefil do ruky, až vystřelí. To je ale k posrání.

Zpátky k tomu dojení. Na projetí pravoúhlé zatáčky je třeba otočit volant asi o 120°. To se dá většinou udělat jednou rukou, ale to není bezpečný, protože to říkali v televizi. Zatáčení doprava provádíme tak, že nejprve uvolníme sevření levé ruky a pak pravou rukou zatáhneme za volant. Otočíme jej o nějakých 30-60 stupňů. Pak sevřením levé ruky, která zůstává na místě, zase volant uchopíme. Kdybychom to neudělali, tak by měl tendenci se vracet a auto by se vracelo do původního směru. Pravou ruku přemístíme (jihočesky: popondáme) zpátky do pozice, ze které jsme začali a zase dojíme. Pravoúhlou zatáčku tak projedeme na tři zatažení za automobilní vemeno. Výsledkem je zvláštní neplynulý průjezd zatáčkou po trajektorii, která připomíná lomenou čáru. Zatáčení doleva se provádí stejně, jen na druhou stranu.

Dojit volant se dá s i něčím v ruce, třeba s mobilním telefonem, cigaretou apod. a je jedno, jaká ruka to drží. V roli statické ruky může být v nouzi i noha. Pro lepší adhezi je dobré si ruce i volant něčím vomatlat, třeba zmrzlinou, indulonou z fabriky a podobně. Špatné také nejsou různé návleky na volant, které mají v performance shopu, který je v Globusu mezi žrádlem pro kočky a zahradnictvím.

Dále je zapotřebí pochopit roli ukazatele směru. To je takové to žluté světýlko, jihočesky blinkr. Řidiči ho musí používat, protože to vyžadují předpisy, a předpisy se musí dodržovat, jinak by řidiči dostali pokutu. Hlavně si nemyslete, že účelem blinkru je signalizovat ostatním, že se chystáte odbočovat, a proto je třeba jej zapnout s adekvátním předstihem. Důležité je ho zapnout, takže kdykoli. Nemusíte být konzistentní. Jednou ho můžete zapnout kilometr před odbočkou, podruhé metr.

Pokud chcete odbočovat budějcky, musíte k tomu mít vhodné vybavení. Nejlepší je už tradičně rodinné naftové kombi, tvrdý a bez filtru, a to co největší, protože co kdybychom potřebovali něco odvézt. Nejlepší stroje na budějovckou jízdu jsou Peugeot 407, Passat B5, Mondeo a v nejhorším jedničková Oktáfka. Ideální je, když se vám povede triple combo, tedy kombík, který jezdí na kradenou naftu a vezete jím kradené dřevo v pracovní době. Čím rozměrnější krám, tím efektnější budějovické odbočení.

V neposlední řadě, není důležité, jak se to dělá, hlavní je, jak to působí na ostatní. Takové to odbočení, kdy řidič vyhodí blinkr, podřadí a prostě to tam švihne jako když bičem mrskne, to se tady netrpí. Takhle jezdí piráti a piráty tu nechceme. My tady v Budějcích děláme všechno pomalu a tak, aby to vyprudilo co nejvíc lidí.

Takže nyní provedení.

V dostatečné vzdálenosti před odbočkou začneme zpomalovat. Minimálně bych řekl tak sedmdesát metrů, což je Černá věž na ležato, ale kdo potřebuje víc, ten nechť si dopřeje víc. Rozhodně nepodřazujeme na nižší rychlostní stupeň, protože jde hlavně vo spotřebu a experti říkali, že čím vyšší kvalt, tím nižší spotřeba. Před zatáčkou je potřeba zpomalit asi na rychlost chůze. Správně provedené budějovické odbočení je jen o málo rychlejší, než kdybychom zastavili, vystoupili, došli se za roh podívat, zda je tam všechno v pořádku a pak se zase vrátili manévr dokončit.

Pokud se zatáčka i přes všechno úsilí nakonec přiblíží, je třeba začít dojit volant. Dojení je zapotřebí ukončit, směřuje-li příď vozidla do míst, kam chceme jet.

Během manévru se nám během dojení volantu může stát, že vyjedeme do protisměru, kde jede jiné auto. V tom případě na řidiče zařveme něco jako „no co čumíš čuráku“. Po dokončení celého manévru zjistíme, že nám zhasíná motor. Začíná čas na štrachání se řadící pákou. Není vyloučeno, že se přitom vozidlo opět skoro zastaví.

Postup lze praktikovat při odbočování doprava i doleva. Při odbočování doprava nikdy, opakuji nikdy, nenajíždíme k pravému okraji vozovky. Je třeba setrvávat zhruba v polovině šířky jízdního pruhu, případně je možné si nadjet mírně doleva, jako kamion s dřívím. Kdybychom uhli k pravému okraji, mohl by nás někdo předjet a nic by z našeho stylového odbočování neměl.

Při odbočování doleva také začínáme ve středu jízdního pruhu. Existují řidiči, kteří najíždějí ke středu vozovky nebo dokonce mírně do protisměru, aby provoz za nimi mohl pokračovat, ale to rozhodně dělat nebudeme. Jen ať si ostatní hezky počkaj, nemají spěchat a mají si naplánovat si na cestu více času. Při odbočování vlevo postupujeme zhruba takto: Pokud v protisměru příjíždí auto, prostě mu tam vjedem. Pokud žádné nepříjíždí, počkáme až se nějaké přiblíží a až pak mu tam vjedem. Že na nás jede v protisměru rozjeté auto není v žádném případě důvodem k tomu, abychom odbočovali rychleji. V případě, že řidič v protisměru reaguje nepřátelsky, řekneme něco jako „no aby ses neposral“, „stejně sis na ten mercedes nakrad“ a podobně.

Doufám, že čtenářům návod na vesnické odbočení přišel vhod, i když nejste z Budějc. K čemu je apex a podobný věci, důležitý je to dělat tak nějak po našem. V roce 1850, když sládek Lepanec přivážel první dávku své chmelové limonády do Masných krámů, zatáčel se žebřiňákem z náměstí do Krajinský sedm a tři čtvrtě minuty. Ne, nezkrátili jsme od té doby dobu zatáčení. Ne, nebudeme to dělat rychleji. Bejt lempl je správně, ne ne, my plynule jezdit nikdy nebudem. Ne ne, budeme se votravovat navzájem, protože je to cool.

 


05.08.2017 D-FENS


Související články:


12345 (241x známkováno, průměr: 1,53 z 5)
21 947x přečteno
Updatováno: 5.8.2017 — 17:32
D-FENS © 2017