CZ 83 – moje první zbraň

Featured Image

Čerstvý zbrojní průkaz, nákupní povolení v ruce a teď jakou zbraň? Chtěl jsem něco, s čím budu moci pravidelně a za pár peněz trénovat a pak na nošení, se kterou na střelnici zajdu jen jednou, dvakrát do měsíce. Nejprve jsem pořídil tu na nošení.

První otázka k vyřešení byla, jestli revolver, nebo pistole. Revolvery se mi líbí, dobře se mi z nich střílí, ale neuměl jsem si úplně představit skryté nošení a pak ta omezená kapacita. Na revolveru se mi líbila ráže .357 Magnum kdy mohu na střelnici levněji střílet z .38 Special a nosit .357 s komolým kuželem a ještě k tomu nabít první ránu či dvě gumou. Tohle se mi hodně líbilo, ale nakonec převážila kompaktnější pistole s větší kapacitou, ale slíbil jsem si, že si časem pořídím i revolver.

Druhá otázka pak byla ráže. Co jsem se dočetl, tak jen blázen by volil cokoli jiného než 9 mm Luger. Snadná dostupnost, cena, hodně variant a přímo démonický zastavovací účinek. Až mi to začalo připadat jako marketing, tak jsem se trochu začetl. Pravda je, že 9 mm Luger mají všude skladem za cenu lehce přes 5 Kč, velký výběr variant a že to do cíle udělá díru, o tom nepochybuji. Tohle vlastně stačí k tomu, aby to byla jasná volba. Zbraň bych pak volil nějakou menší CZ75.

Jako předchůdce jsem identifikoval 7.65 Browning, který tu je od roku 1899. Nějaký čas byla většina vyráběných pistolí právě v této ráži a až donedávna byla považována za naprosto vyhovující pro osobní obranu. Náboj byl využíván armádou, policií i civilisty a jako hlavní přednosti je uváděn slabý zpětný ráz, kompaktní rozměry, nízká hmotnost a vysoká přesnost. Docela by mě zajímalo, jak se člověk změnil, že po sto letech je tento náboj považován za nedostatečný.

Díky menším tlakům během výstřelu je možné použít jednodušší konstrukci s dynamickým závěrem a pevnou hlavní, což je pozitivní pro přesnost a dvouřadý zásobník na 15 ran je poměrně malý. Takže mi pomalu začínala vycházet CZ83. Přistoupil jsem k tomu jako ke koupi auta – první auto si taky nekupuji to nejlepší na co mám, protože nemám zkušenosti a nemohu tak posoudit jestli to je skutečně pro mě nebo ne a hrozí, že si vyberu špatně.

Proč jsem ji zvolil?

  • Jednoduchá pro začátečníka
  • Střelivo za přijatelnou cenu (ve srovnání například s .357, .40SW, .45ACP)
  • Přesná a to mě hodně překvapilo, s CZ75 jsem nikdy nenastřílel jako s CZ83.
  • Naprosto mi vyhovuje ergonomie
  • Nízké pořizovací náklady
  • Dobré výsledky při pudové střelbě
  • Bobří ocas
  • Kapacita zásobníku
  • Rozměry
  • Chod spouště vhodný pro obranu

Jako jasnou nevýhodu pak vidím aktuální nedostatek levnějšího střeliva od S&B, mizernou pádovou bezpečnost a provedení střeliva vlastně jen FMJ, nebo celoolověné v teflonu, které se při nošení prý uvolňuje z patron. Přesto si za volbou stojím. Co jsem měl možnost si vyzkoušet, na pár metrů s omezeným časem na míření/bez míření nastřílím lépe než s CZ75. Prostě mi padne do ruky tak dobře, že přirozeně ukazuji na cíl a to je přesně to co člověk s minimem tréningu v krizové situaci udělá – ukáže a střílí, na míření není zrovna moc prostoru.

Kde je průšvih, to je pádová bezpečnost. Nevím co k tomu konstruktéry vedlo, ale je tu blokace kohoutu pokud není plně stisknutá spoušť, jenže pokud zbraň upadne na kohout, závěr se pohne o pár milimetrů dozadu, úderník se opře o stále blokovaný kohout a může dojít k výstřelu – při pádu se tato pojistka neuplatní. Přitom by stačilo místo kohoutu blokovat úderník, nebo kohout blokovat o něco dále – bude více vzdálen od úderníku a pod větším úhlem, což by se dalo využít a závěr při pádu opřít o kohout v jiném místě než úderníkem. V tomto vidím prostor pro tuning. Zatím nosím bez náboje v komoře, přemýšlím nad nataženo, zajištěno – v tomto režimu je závěr blokovaný proti pohybu a ikdyby selhala pojistka a nějakou záhadou se uvolnil kohout, pořád tu je jeho blokace od spouště.

Na internetu se lze dočíst, že byly problémy se spolehlivostí, a to tak četné, že bych je již musel potkat. Přisuzuji to mizerné údržbě – po koupi nechodila zrovna zlehka, ale důkladné vyčištění, promazání a chodí parádně – spoušťový mechanismus a úderník budou háklivé na nečistoty a tak čistím a mažu – toto nezanedbávám. Zatím jsem z ní vystřelil cca 180 ran bez jediného problému, takže spolehlivost hodnotím pozitivně.

Nosím skrytě, ve vnitřním pouzdře. Širší zbraň bych na sobě už asi neschoval, ale s touto nemám problém, nepřekáží mi při řízení, ani při dlouhém sezení v kanceláři. Co se týče nošení nemám výtek. Původně jsem ještě brousil kolem Walther PPK, ale pořizovací cena je jinde a kapacita zásobníku je velice malá. Na druhou stranu mi do ruky sedla perfektně a nosila by se také velice dobře.

Nad čím momentálně přemýšlím je přebíjení si pro vlastní potřebu…

 


04.09.2016 Drobek


Související články:


12345 (85x známkováno, průměr: 1,38 z 5)
23 623x přečteno
Updatováno: 4.9.2016 — 21:55
D-FENS © 2017