Cenzura nepohodlných názorů na iDNES.cz aneb Nedotknutelná hvězda

Featured Image

Vidíme, jak se dosluhující vládě povedlo svým tlakem na očkování rozeštvat lidi a postavit proti sobě „vaxery“ a „antivaxery“. Zároveň sílí cenzura nepohodlných názorů, a to zejména v těch médiích, která nepokrytě prosazují svůj „jediný správný náhled na věc“ (rozuměj: očkování všech a znovu a znovu).

O zrušení blogů některých kritiků očkování na Aktuálně.cz se psalo nedávno. Méně se už ví, že podobná cenzura funguje i v diskusích na zpravodajském webu iDNES.cz. Konkrétně třeba v případě tohoto příspěvku o žlutých hvězdách:

Hvězda nebyla „symbolem nacistické krutovlády“, jak tvrdí účelově Mareš, tím byl hákový kříž (byť i tato původně indická svastika se stala nacistickým symbolem až druhotně). Naproti tomu hvězda se začala masově používat, aby označila, kteří lidé nesmějí do restaurací, divadel apod. Podobnost se současnou situací tedy není jen náhodná. Použití hvězdy pro zdůraznění segregace neočkovaných je zcela namístě.“

Tento diskusní příspěvek byl chvíli dokonce mezi nejoblíbenějšími – než ho redakce smazala. Prý že se jedná o trolling.

Chápu, že někdo může mít na význam hvězdy jiný názor. Chápu i to, že někoho může nošení hvězdy neočkovanými třeba i urážet (lidé se urážejí kvůli ledasčemu). Pokud však někdo smaže příspěvek za pouhé slušné vyjádření opačného názoru, doplněného věcnou argumentací, není to žádný boj proti trollům. Ale prachsprostá cenzura.

Redaktorka iDNES.cz Tereza Janků se k tomu vyjádřila:

Můžete si vybrat, zda budete očkován, nemohl jste si vybrat, zda budete Žid. Pokud Vy tyto rozdíly nerozlišujete, my na iDNES.cz ano a nevidíme důvod, proč podobným výrokům, které v důsledku židovskou komunitu urážejí, dávat prostor.“

Prostě my to vidíme takto a nevidíme důvod dávat prostor jiným názorům. Tečka.

K čemu je ale taková diskuse, kde se smí zastávat jen ten „jediný správný názor“? A do jaké míry je vůbec správný?

Ano, určitý rozdíl tu je. Neočkovaní si skutečně mohou vybrat, jestli se nechají očkovat, nebo se zařadí do segregované skupiny. Jestli budou riskovat neznámé dlouhodobé účinky vakcíny (a známé krátkodobé), nebo nebudou smět chodit do restaurací či divadel. Skvělý výběr. Chcete uříznout levou ruku, nebo pravou nohu?

Pravda, tato dobrovolně-nedobrovolná segregace připomíná víc situaci, kdy jste za socialismu nemohli cestovat na Západ nebo řídit podnik, pokud jste nevstoupili do KSČ. Proč bychom ale pro ni nesměli použít symbol hvězdy, třeba i v nadsázce? Na něj přece nemá nikdo patent. Přestože se nás určité skupiny snaží přesvědčit, že ano.

Nevracejme se do totality a nenechme si opět vnucovat tu „jedinou správnou pravdu“. Ani tu, že očkování proti čínské chřipce má smysl pro všechny. Ani tu, že jediná segregace, se kterou se žádná jiná nesmí srovnávat, byla ta židovská.

 


09.12.2021 Aleš Hodina


Související články:


12345 (438x známkováno, průměr: 1,29 z 5)
25 932x přečteno
D-FENS © 2017