VW Arteon 2.0 TSI

Featured Image

Služební Talisman se ve zdraví dožil 170tkm (a konce záruky) a nastal čas k výměně. Ve firmě máme asi 8 kusů a přes původní nedůvěru se u žádného z nich nevyskytla vážnější závada, ani přes nájezd téměř 300tkm u jednoho z nich.

Korporátní pravidla kromě maximální ceny stanovují ještě výběr značek (Renault nebo Koncern), barvu (bílá/černá/modrá) a emise CO2 odstupňované podle výše v korporátní hierarchii. Protože Renault aktuálně nenabízí nic, co jsem už neměl, padla volba na Koncern. Do úzkého výběru se dostal Golf R a Arteon. Byť ceníková cena je totožná, u R-kového Golfu nebyl Koncern schopen nabídnout takovou slevu, aby se rozumná konfigurace vešla do chlebodárcem přiděleného limitu.

Volba proto padla na Arteon Elegance, TSI 2.0 se 190 benzinovými koňmi. Jako jediný exot ve firmě jsem opět vybral sedan, nikoliv kombi nebo SUV populární zejména mezi světlovlasými kolegyněmi. Výjimku tvoří ještě kolega se služebním Meganem R.S. Trophy, ze kterého na rozdíl od Golfu R bohužel nejde stiskem tlačítka udělat normální auto, se kterým se dá denně žít. Kolega ale najezdí za rok to, co já za měsíc. Protože VW nabízí některé kombinace výbav a barev výlučně pospolu, jediná možnost, jak se dostat ke klimatizovaným sedadlům je prostřednictvím výbavy Elegance, která na oplátku nabízí jediný odstín modré barvy, a to reflexně tyrkysovou, kterou kolegyně správně definovala jako „Koupelnovou modř©“. Auto je vidět na 200 metrů i v noci a nestane se, že na parkovišti u Kauflandu musíte hledat svůj bílý VW podle registrační značky.

Volba na benzín padla proto, že před objednáním jsem měl krátce zapůjčen 2.0 diesel s 200k v kombinaci s automatem, který se ho v rámci boje o co nejnižší emise snažil vytrvale udusit. Motor byl zejména při jízdě ve městě konstantě podtočený tak, až se klepaly pedály a vibroval volant. Běžný řidič by instinktivně okamžitě podřadil, bohužel automatická převodovka byla jiného názoru a manuální řazení do služebního auta už jsem nechtěl. Jinak motor TDI splňoval všechny parametry pro uspokojení hardcore dieselheada. Měl řádný kadle-kadle soundtrack a při šlápnutí na plyn stačilo dopít v klidu kafe, než letargický powertrain pochopil co se děje, roztočil motor, natlakoval turbo a pak se dostavila akcelerace, při které nepřipevněné předměty odletěly do zadní části auta.

Po necelém roce od objednávky dorazila výzva k vyzvednutí. První servis následoval zhruba po 5 minutách a 2 kilometrech. Auto mělo neustále pocit, že se chystá k čelní kolizi a parkovací senzory pípaly jako splašené. Vůz jsem tedy odvezl zpátky a ukázalo se, že na vině byl mizerně přidělaný držák registrační značky, který překrýval výhled čelním senzorům. Druhý servis následoval o další 2 hodiny a 150 km později doma, neboť senzory tlaku v pneumatikách ukazovaly nahuštění na 3,4 bar, přičemž doporučeno je 2,3 – 2,5 bar. Výrobce asi počítá s tím, že nekompletní auto bude stát rok někde na poli, než dorazí všechny čipy a aby z gum za tu dobu nebyla placka k výměně, tak je preventivně přefoukne. Kola jsem tedy odpustil o 1 bar a v duchu poděkoval prodejci za vzornou přípravu k předání nejdražšího vozu co ten den měli na place.

Při důkladné prohlídce interiéru původní WOW efekt rychle odpadá. „Obšití“ dveřní lišty, které navazuje na „stehy“ na přístrojové desce je fake, oba díly simulující stehy na kůži jsou jen lisovaný plast. Kabina může být obložena buďto plastovým dřevem, nebo plastovým hliníkem (příplatkový „hliníkový“ dekor Silver Rise). Vše, co se tváří jako kov, vč. obložení volantu je fake. Některé díly jako třeba madla dveří nebo materiál středové konzole kolem řadící páky jsou kvalitou i barvou srovnatelné se Škodou Favorit či minulou generací Dacie Sandero. Na čem jsou v Talismanu stehy, to je kůže a kov je skutečně kov. Zpracováním kabiny strčí Talisman koncern do kapsy.

Pokračujeme k infotainmentu. Pokouším se rozběhat SD kartu s poslechem na cesty. Ukazuje se, že dvě díry s označením „SD“ v kaslíku u spolujezdce jsou také fake. V rámci faceliftu je místo SD karty připojení na USB-C v loketní opěrce, ale nefunkční díry na kartu se nikdo neobtěžoval zaslepit. Alespoň, že místo přehrávače na CD dali plastový dekl. Beru tedy flashku. Zhruba po každém třetím nastartování auto nezačne přehrávat hudbu, tam kde skončilo, ale vše znovu od začátku, a to nikoliv podle složek, ale abecedně podle názvů souborů na celém médiu, jako by složky neexistovaly. Asi jako 15 let starý MP3 přehrávač. Občas se infotainment resetuje kompletně, vč. třeba nastavení funkcí sedačky. Děláte si srandu?

Sedačky, údajně čalouněné Nappa kůží, neumožňují na rozdíl od Talismanu nastavit délku podsedáku. „Masážní funkce“ je zde realizována jako pohyb bederní opěrky nahoru a dolu s možností volby on/off a to pouze na místě řidiče, byť sedačka spolujezdce má také bederní opěrku elektricky nastavitelnou. U Talismanu bylo na výběr ze 4 druhů masáže, každá v 5 stupních intenzity, každá intenzita v 5 rychlostech, a to i na místě spolujezdce. Zároveň paměť polohy má pouze 2 místa, a to knoflíkem z boku sedačky, jako před 20 lety. U Talismanu po každém nastartování na pár vteřin vyskočí výběr řidiče na dotykovém displeji, s pamětí na 8 pozic, a kromě sedačky se seřídí zrcátka, osvětlení či styl budíků na displeji řidiče. Sám používám 2 profily, kdy kromě jízdy mám „kancelář“, tedy sedačka max. vzadu a dole, když mám chvíli času s notebookem na klíně a další profily měla manželka a kolegové, kteří mi občas dělají řidiče. Funkce naklopení zrcátka při couvání funguje pouze u spolujezdce. U Talismanu na obou stranách, podle toho, na které straně se nachází přepínač. Zadní sklo je sice velké, ale pod takovým úhlem, že ve zpětném zrcátku vypadá asi jako průzor v tanku. Opěrky hlav nelze demontovat, naštěstí vyjma prostřední zadní, která jinak kompletně blokuje už tak špatný výhled a od prvního dne jí vozím v kufru. Například Mercedes z tohoto důvodu umí opěrky hlav automaticky sklopit, když vzadu nikdo nesedí.

Jdu se ještě jednou podívat ven. Přesto, že auto má LED světla, v předních blinkrech je opravdu žlutá žárovka s vláknem P21W? LOL v roce 2022 u auta, které stojí, jak menší byt. Při pohledu na přední nárazník ještě zaujme systém kamer a parkovacích senzorů umožňujících pohled z ptačí perspektivy. Nikoliv kvůli samotné funkci, která je zcela k hovnu a ještě auto ukazuje o kus jinde, než ve skutečnosti je, ale kvůli barevným drátům vedoucím od senzorů viditelně skrz mezery v nárazníku, které proto vypadají jako nějaká aftermarket dodělávka policejní rušičky. Už při předání auta mi byly podezřelé klíče. Takové malé, lehké plastové bazmeky za 1 dolar z Aliexpresu, které bych se styděl dát k nové Fabii. Zajímavé je, že kolega s totožným autem dostal hlavní klíč kovový a plastový byl pouze náhradní. Na mě asi zbyly náhradní oba dva. Tohle že má být vlajková loď Koncernu? Talisman je o ligu jinde.

Není ale všechno pouze negativní. Benzínový motor TSI s automatem 7DSG, na rozdíl od dieselu, pracuje velmi dobře. Auto se při popojíždění rozjíždí na dvojku, spojka zabírá déle a rozjezd je o poznání plynulejší. Oproti Talismanu s vyšším výkonem (190k Arteon vs 200k Talisman) je znát objem (2,0L Arteon vs 1,6L Talisman) a kroutící moment (320Nm Arteon vs 260Nm Talisman). Motor je pocitově pružnější a dokáže se obstojně posbírat i bez podřazení s minimálním lagem. Arteon si řekne při svižné jízdě o 7 litrů, Talisman o 8 a to přesto, že Arteon je o téměř 200 kg těžší. V rozporu s teorií downsizingu tak větší motor při stejném výkonu méně žere. Rozdíl ve spotřebě se dále zvyšuje s rostoucí rychlostí, zejména díky extra dlouhé dálniční sedmičce. Při cestovních 160 km/h motor točí pouze 2200 rpm, což je hodnota typická spíš pro 6-válcové diesely. Lehkým ťuknutím na plyn převodovka vyřadí a auto plachtí na neutrál. Aerodynamika placky zajišťuje, že při vyřazení ve 130 km/h auto z mírného kopce drží rychlost a při větším klesání ještě zrychluje, na rozdíl od krabicových SUV, kde při vyřazení na dálnici je to jako byste vyhodili brzdící padák. Je otázkou do diskuze, zda je výhodnější plachtit se zařazenou rychlostí, kdy auto více zpomaluje odporem motoru, ale zase nespotřebovává benzín, anebo vyřadit, kdy auto plachtí o poznání déle, ale motor si bere palivo, aby se udržel v chodu. Tuto konkrétní kombinaci motoru a převodovky považuji za nejsilnější kladnou stránku vozu.

Auto je odhlučněné opravdu příkladně, a větší aerodynamický hluk se dostavuje až v rychlostech přes 200 km/h. Do té doby je slyšet pouze mírný valivý hluk od kol. Zásluhu na tom mají dvojitá skla a příplatková „rozšířená výbava pro tlumení hluku“. Top speed se mi povedl 244 km/h, tedy o 7 víc, než udává výrobce a auto ho dosáhlo na 5. rychlostní stupeň. Další příjemné překvapení je na čerpací stanici, kdy do auta se daří tankovat přes 70 litrů, což znamená reálný dojezd kolem 1000 km. Do Talismanu se vejde kolem 45 litrů s reálným dojezdem polovičním. Je to proto, že emise se měří s nádrží zaplněnou na 90 % a čím větší nádrž, tím je auto těžší, tím víc žere a každý 1 gram CO2 nad zelený limit stojí výrobce €95 na každém autě. Někteří výrobci tak dávají do aut nesmyslně malé nádrže s tím, že normální velikost je volitelná výbava zdarma a kdo to přehlídne, stojí obden na pumpě.

Za zmínku stojí agresivní chování start-stopu, kdy motor se vypíná už při dobrzďování do křižovatky, nikoliv až po úplném zastavení. Stejně tak motor naskočí až po přidání plynu, nikoliv hned při uvolnění brzdového pedálu, takže rozjezd trvá déle. Za extrémně otravné až nebezpečné považuji nastavení asistenta pro udržení se v pruhu. Kdykoliv se přiblížíte k čáře bez blinkru, auto strhne volant zpátky, a to je fajn, když se potřebujete rychle vyhnout třeba výmolu. Pokud to děláte často, auto zakřičí Achtung! „Věnujte se řízení!“ Funkce se dá vypnout pouze dočasně do příštího nastartování, pak se sama znovu zapne. Auto při rozjezdu samo zamkne dveře a nelze to nijak vypnout. Když je odemknete a zastavíte na křižovatce, při rozjezdu se zamknou znova. Vývoj auta asi probíhal v nějaké multikulturně obohacené oblasti v západní Evropě a inženýři ve Wolfsburgu ví líp než Vy, co je pro Vás dobře. Všechno tohle vyřešila koupě diagnostiky OBD Eleven, která mimo jiné umí permanentně vypnout start-stop, zařídit, aby si auto pamatovalo nastavení bezpečnostních systémů po vypnutí motoru a odblokovat skryté menu infotainmentu, kde lze vypnout automatické zamykání při rozjezdu. Takové „dodělej si sám“.

Příjemným překvapením je příplatkový adaptivní podvozek DCC. Rozdíl v nastavení je velmi znát. Komfort znamená, že auto se houpe jako by jelo na vzduchu, v čemž ho podporují 18“ kola s tlustou gumou rozměru 245/45. Při sportovním nastavení auto drncá a poskakuje jako kdyby náboje kol byly přišroubované přímo na karoserii. Komfort je tedy jasná volba a příjemnější svezení než stejné nastavení u Renaultu, kde rozdíl nastavení tlumičů komfort-sport prakticky není poznat. Zpětná odezva volantu se limitně blíží nule, ale to je problém většiny nových aut. Talisman se snaží poskytovat alespoň náznaky zpětné vazby, ale tady jakoukoliv komunikaci o stavu vozovky přes volant opravdu nečekejte.

Kdybych to shrnul, tak Arteon s dvoulitrovým benzínem jako celek je slušné auto s komfortním podvozkem, dokonale odhlučněné, s adekvátním a úsporným motorem. Typické nasazení jsou dlouhé a rychlé dálniční přesuny, kde se cítí jako ryba ve vodě. Řidiče se snaží maximálně izolovat od okolí, a po 700 km na jeden zátah vystoupíte ready na korporátní společenský program. Bohužel z interiéru bije do očí snižování nákladů a infotainment se chová, jako kdyby VW outsourcoval IT oddělení do Indie. Auto plní přesně to, co od něj čekám, ale nestane se, že bych se na cestu vyloženě těšil. Zcela mi tu chybí jakákoliv přidaná hodnota, kterou bych od auta za tuto cenu čekal, pro kterou bych se těšil, až zase ráno vyrazím. Typický zákazník bude firma, kde jsou pravidla daná, případně člověk, co si nejde koupit nové auto ale novou Škodovku/VW a v ničem jiném nikdy nejel. Asi se počítá s tím, že kdo je v korporátním žebříčku na pozici, kdy mu přidělí auto této kategorie, může si dovolit soukromě provozovat ještě nějakou hračku typu MX-5 apod, takže potěšení z jízdy je až na dně žebříčku koncernových vývojářů. Úměrně s tím, jak Koncern zvedá ceny a klesá ochota prodejců poskytovat z nich slevy, můžete se za stejný peníz podívat na BMW 3, Mercedes CLA, nebo třeba na Kiu Stinger. Za cenu dvoulitrového čtyřválce v Arteonu R pak máte 6-válcový třílitr v BMW M340, které jsem měl také krátce půjčené, a to je zcela jiný vesmír.


30.10.2022 Hoba

12345 (197x známkováno, průměr: 1,24 z 5)
16 497x přečteno
Updatováno: 30.10.2022 — 21:03
D-FENS © 2017