Snad Airbank fúzovat nebude

Featured Image

Tíntio článkem bych rád vyjádřil s určitým zpožděním svoji upřímnou radost z toho, že se zamýšlená fúze Air/Bank a Monety už poněkolikáté nevydařila. Pevně doufám, že se tento stav podaří udržet a obě banky ani v budoucnu nezfúzují.

Účet u Air/Bank mám od jejího vzniku, tedy od roku 2011, a po celou tuto dobu, tedy 11 let, jsem jejím spokojeným klientem. S Air/Bank jsem nikdy neměl sebemenší problém a celou dobu fungovala přesně tak, jak jsem potřeboval. Někdy dokonce i lépe, než jsem potřeboval. Po celou tuto dobu jsem Air/Bank používal a používám jako provozní účet a platil z něho všechno, kde se neplatilo terminálem. Od placení přes terminály jsem měl z bezpečnostních důvodů účet od Sebranky, a poté co to se Sebrankou nedopadlo, a nyní k tomu už půl roku používám zase jiný účet od AirBank. Jedná se o bezpečnostní opatření před zneužitím karty v terminálech.

K Air/Bank jsem přešel od GE Money, předchůdce Monety. GE byla pravděpodobně nejotravnější bankou, jakou si kdo dokáže představit. Neustále si vynucovala chození na pobočku. Internetová bankovnictví bylo už tehdy samozřejmě dostupné, ale nabídka služeb v něm byla omezená a tak polovina transakcí končila u přepážky. Tím vznikla příležitost mi vnucovat ty jejich supervýhodné úvěry a další sračky. Pro to bylo typické, že si nebyli ochotní zapamatovat, co jsem jim řekl a tak mi činili ty supervýhodné nabídky pořád kolem dokola.

Když jsem tak pokaždé seděl na pobočce GE v Jírovcově ulici na Sadech, přemýšlel jsem o tom, proč tam vlastně musím chodit. Většina úkonů, které jsem tam vykonával, byla totiž stejně dobře proveditelná bez návštěvy. Chodil jsem tam jen proto, aby někdo na počítači provedl to, co jsem mohl na počítači provést sám, a vystavil mi o tom papírové potvrzení. Tak jsem tam pokaždé seděl a oceňoval úvěrovou politiku banky, protože podstatnou část klientů tvořily cikorky z Palačáku, které přišly různě diskutovat o splátkách půjček, které se nabraly, aby si za ně nakoupily nezbytmé a užitečné věci. Vzhledem k určitému deficitu v diskrétnosti prostředí a obyčejně výraznému hlasovému projevu cikánských mammas jsem se dozvěděl mnoho zajímavých věcí, jako že Hedvýka nebude platit za tu televýzy, protože ji má u sebe Koloman, který si ji odnésl a tak ať si za ní taky pláťy. Bylo to totálně otravné. Říkal jsem si, že GE bude pravděpodobně znamenat Gipsy Economics.

Navíc jsem z toho všeho měl pocit, že bance ani tolik nevadí, že její klienti na první pohled nejsou, jak by řekl William D-FENS Foster, „economically viable“, protože některé gipsy mammas přímo ztělesňovaly insolvenci, ale přesto nedělalo bance problém jim půjčit. Jako klienta mě to lehce znepokojovalo. Vzpomněl jsem si přitom na svoje dávné zaměstnání ve společnosti Multiservis, která byla později odkoupena skupinou GE, pak existovala jen jako značka a nakonec už ani to ne. Firma tehdy vynakládala značné úsilí a také náklady na to, aby nepronajímala další přístroje zákazníkům, kteří neplatí splátky těch, co už mají. Pak přišli noví manageři z jú es ej a vysvětlili nám nový model obchodní etiky. Nebudeme se draze zabývat tím, kdo platí nebo ne, hlavní je obrat a když někdo bude dlužit, tak posílíme právní oddělení. Vzniklé náklady zaplatí ti zákazníci, co splácejí poctivě. To nevadí, že někdo krade. Dosud si pamatuji na jednoho toho zmrda, jak nám vykládal, že v Čechách je to zatím špatné, protože lidé nejsou zvyklí si půjčovat. Tento potenciál „je třeba odemknout“ a působit na zákazníky, aby neměli psychické bariéry se zadlužit, protože i nákup pračky je přece investice a je třeba si nejprve sjednat financování, půjčit si na ni a za takto nevydané prostředky se třeba někam bavit. Koukali jsme na něj jako idioti, nikoho z nás tam tehdy nenapadlo, že to zmrdi jako on skutečně takto zrealizují. Já jsem nechápal a dodnes jsem nepochopil, proč mám vnímat pračku jako investici, vždyť to za dva roky to umře na naprostou konstrukční a materiálovou nedostatečnost a to ten úvěr ještě nebude splacený. Pořád někde posloucháme, že auto je spotřební zboží, ale pračka je investice. Když chci pračku, tak si prostě dojdu koupit! Jedním z těch, co tam se mnou stáli a poslouchali novinky ze školení v Sojuzu, pardon, ve Státech byl jistý Jan Procházka alias Johnny Walker, slušný a mimořádně schopný člověk, který byl nebo možná ještě je vedoucím budějovické pobočky Air/Bank. Tady v jižních Čechách všechno se vším souvisí.

Dalším znepokojivým signálem u Gipsy Entertainment Money byl stav a zabezpečení bankomatů, kdy se hned dvakrát po sobě povedlo nějakým zkurvencům rumunským zkopírovat mi kartu. Mohl za to takový šedý plastový díl, který byl nasazený na otvoru, kterým se strká do bankomatu karta a který byl úmyslně tvarovaný tak, aby na něj čtečka nešla jen tak upevnit a když už tam byla upevněna, aby byla nápadná. Gipsy Economy nenapadlo, že by Rumuni mohli vyměnit celý tento díl za tvarově i vzhledově totožný, ve kterém už bude čtečka vestavěna. V obou případech jsem musel na fízlárnu, v druhém mi fízl vysvětlil, jak ten fígl s plastovým dílem funguje a že zabezpečení těch bankomatů je tak bídné, že udělám lepší, když se jim vyhnu a budu si prachy vybírat někde jinde i za cenu poplatku.

Jednoho dne jsem se nějak nepohodl s úřednicí na přepážce, nejspíš mi zase zkoušela nanutit něco, co jsem nechtěl a tak jsem jí oznámil, že už mám toho jejich ústavu dost a že si přeji účet zrušit. Což se bez prodlení a bez emocí zhruba po deseti letech stalo.

Postěžoval jsem si jednomu známému, který pracuje v bance. Co to je za zacházení, proč se takhle chovají, vždyť jim tam jen nosím prachy a nic po nich nechci, žádné úvěry a půjčky a hypotéky a tenhle bordel že nemám a jak je tedy možné, že si nechají takovou nenáročnou slepičku jen tak odejít. Známý se mi vysmál, protože pro banku nejsem zajímavý právě proto, že jim tam jen nosím peníze. Co s takovým klientem, nepůjčuje si, neplatí měsíčně několik tisíc na úrocích, protože „financuje“ „investice“ do pračky, sušičky a takový ať klidně odejde. Ve světle vizionářské přednášky z Multiservisu to dávalo docela smysl. Vždy si na to vzpomenu, když běží v bedně ta reklama s kocourem, který hořekuje, že si páníček napůjčoval na otravné čínské haraburdí zvané „chytrá domácnost“ a teď ho terorizuje robotický vysavač a ta přechytralá slídilská plechovka od Googlu.

Následovala krátká epizoda s FIO bankou, která ovšem stála stejně za hovno jako Gipsy Economy a tak jsem jí za pár týdnů udělal pá pá. Výhodou FIO banky byl devizový účet zdarma, nevýhodou příšerné nesrozumitelné psychoticky barevné internetové bankovnictví, které asi naprogramovala koza herce Koháka a dlouhá doba čekání na pobočkách. Zjistil jsem, že mít účet bez poplatku není zrovna terno.

Po uzavření této kapitoly jsem zamířil do tehdy nově otevřené pobočky Air/Bank. Když to vede Johnny Walker, tak to nemůže být špatné. Byla to jedna ze čtyř návštěv na pobočkách, které jsem od té doby vykonal. Všechny služby, které potřebuji, se dají ovládat a nastavovat přes internet, a všechno to funguje. Moc toho není, jedná se vlastně jen o dva běžné a jeden spořící účet. Internet banking byl od počátku bezproblémový a přehledný, narozdíl třeba od Creditas, jejíž služby také používám a kde musím pořád něco hledat a pokud došlo na to, že jsem měl něco řešit na pobočce, vždy jsem narazil na maximální vstřícnost a ochotu. Banka mě neobtěžuje nevyžádanými nabídkami všech těch super produktů a celkově funguje podle mých očekávání tak, že kromě drobností nemám, co bych jí vytkl.

Postupem času se i služby Air/Bank začaly mírně kazit. Naštěstí to nejde moc rychle. Nějací nerdi například usoudili, že oni ví přece nejlépe, co uživatel internet bankingu potřebuje a tak ho vylepšovali tak dlouho, až ho nenápadně začali opět zhoršovat. Trpí jeho přehlednost a rychlost ovládání a krajně otravné je potvrzování „jsem to skutečně já“ v při dvoufaktorovém, tímto tedy vlastně třífaktorovém ověřování v mobilní aplikaci. Asi firewall proti schizofrenikům.

Dalším otravným artefaktem jsou špinavé bankomaty, které jsou někdy tak upatlané a zaprášené, že by se z nich člověk poblil. V Globusu a v Kauflandu jsou extra humusácké, tam asi dělá někomu ohromný problém je přejet hadrem namočeným do Okeny. Bankomaty, které jsou v dosahu pobočky, jsou většinou v pořádku.

Oproti Gipsy Entertainment bance mi chybí pouze jedna fíčurka, a to je automatický převod mezi běžným a spořícím účtem. Když se na běžném účtu nahromadilo více prostředků než zadaná hranice, převedly se samočinně na spořící účet. Opačný pohyb byl možný pouze manuálně v e-bankingu, ale tím si nejsem moc jistý. Každopádně v dnešní době by byl tento princip asi těžko technicky uskutečnitelný kvůli pevnému propojení platební karty s účtem.

Za veden dvou běžných účtů a jednoho spořícího platím měsíčně celých 10 Kč. Svého času chtěli peníze za uskutečnění platby ihned, a tato platba údajně nebyla povinná. Teď už za to peníze nechtějí vůbec.

Zajímavostí Air/Bank je, že mi naopak posílá peníze. Čas od času vyplatí nějakou malou odměnu. V mém případě se jedná o nějaké nízké procento odměn z rezervací ubytování na booking.com a drobné odměny při nákupu od obchodních partnerů. Jedná se reálně o nějaké desetikoruny nebo nižší stovky. K datu napsání tohoto článku jsem takto obdržel od banky asi 5000 Kč. Není to sice nijak závratná suma, banka v této souvislosti láká zákazníky na podstatně vyšší částky, ale taky je to lepší než drátem do oka nebo poslouchání cikánských insolvenčních elegií. Kdybych byl důslednějši a nabídku slev a bonusů v aplikaci checkoval častěji, pravděpodobně by ta částka získaná na odměnách byla o něco vyšší, ale nějak nespatřuji zrovna v tomhle smysl života.

Doufám tedy, že Air/Bank nebude mít problém, který má většina korporátů a její služby se nestihnou procesem soustavné optimalizace zkazit tak, aby byla stejně otravná a nepřátelská jako jiné banky. Hlavně ale doufám, že k fúzi Air/Bank s Monetou nikdy nedojde, a pokud přece jen, tak že zůsanou zachovány obě značky, protože vize návratu do náručí faceliftované Gipsy Economy není zrovna lákavá a ten kocour je taky ošklivej.

 


30.10.2022 D-FENS

12345 (247x známkováno, průměr: 1,32 z 5)
15 785x přečteno
Updatováno: 30.10.2022 — 20:59

Reklama

D-FENS © 2017