Vítězové plandémie

Featured Image

Myslím, že bychom se měli oprostit od toho nakyslého tónu, který provází některé příspěvky na téma plandémie koronaviru, a pohlédnout na celou věc optimisticky. Plándemie má své vítěze a není jich zrovna málo, potkáváme je denně.

Jednoznačným vítězem pandemie jsou státní zaměstnanci. V roce 2020 vzrostla průměrná mzda státních zaměstnanců o 16,3%, je to pravděpodobně nejvíc ze srovnatelných zemích. Velmi slabě konkuruje Lotyšsko s nárůstem o 16,4%. V soukromé sféře platy vzrostly o nějakých 6%. U některých profesí to stát zdůvodňoval mimořádným nasazením při pandemii. Například policisté museli vynaložit extrémní úsilí při bití občanů kvůli tomu, že nemají nasazené roušky. Růst za rok 2021 nebude pravděpodobně tak vysoký, ale nejspíš bude opět dvouciferný. Vzniklá situace by se tedy dala popsat tak, že stát na jedné straně zvětšuje svůj dluh do historicky nevídaných rozměrů a současně část těchto prostředků rozdává svým lidem, aby si koupil jejich loajalitu. Loajalitu proč? Asi se připravují na něco, co teprve přijde.

Dále je třeba vzít v úvahu, že vznikl nový penězovod. Covidový penězovod. Tečou skrz něj peníze za komické „ochranné prostředky“ jako jsou respirátory původně pro řemeslníky, testovací sady a další zboží, které bychom si sami nikdy nekoupili. Nicméně kupovat si tyto sakrální předměty covidové církve musíme, protože nám to vláda nařídila prostřednictvím zdravotně-policejního konstruktu presumpce infekčnosti. Na tento penězovod je přisátá početná a různorodá skupina osob zahrnující různé spolupracovníky čínských a českých rozvědek a silových složek, politické aparátníky a dojiče covidu z řad diplomacie. Z tohoto finančního potrubí se také štědře obsluhují hlavy české covidové chobotnice. Legendátní schůzka plk. Prymuly na Vyšehradě se také netýkala Šemíkova skoku, ale masového komerčního testování populace. Samozřejmě že pan plukovník by to dělal všechno zcela nezištně. Nebo takový Dr. Maďar, posedávající formálně v dozorčí radě společnosti Avenier, která distribuje vakcíny. Nouzový stav obecně představuje požehnání pro tyto kruhy a tak dělají první poslední, aby se ho dalo udržovat co možná nejdéle.

Zrovna teď vysílají v bedně reportáž z prostředí e-commerce, kde nějaký zástupce velkého internetového prodejce prohlásil, že letošní sezóna je silná, ale loňská byla ještě silnější, protože byl úplný lockdown. Sounds like a plan. Možná jste si všimli, že ta „protipandemická“ opatření jsou navržena tak, aby bohatí bohatli a chudí chudli. Jak se to dělá? Zkoušeli jste někdy osvobodit automobil, který zapadl do nějaké díry? Nejde s ním plynule vyjet, ale pomůže ho „rozhoupat“, tedy opakovaně se rozjíždět a využívat setrvačnosti vozidla. Stejně fungují ty jejich lockdowny, rozjíždět a zastavovat. Někomu to připadá jako projev vládní bezradnosti, já myslím, že je to navržené dokonale. Například nedávno to uzavření vánočních trhů, protože něco se přece omezit musí. Ale mohu čtenáře ujistit, že v Kauflandu mají čínských vánočních ozdob dostatek, běžte se podívat.

Malým ekonomickým subjektům tak rychle dojde dech, protože nemají dostatečné rezervy a nedokážou dostatečně rychle reagovat na vládní omezení. Hospodský tak pravděpodobně nezvládne dost rychle předělat putyku na fabriku na respirátory a i kdyby ano, není členem čínské rozvědky se styky ve vládní ČSSD. Banky a e-commerce na covid opatření vydělávají. zisky bank v minulém roce narostly o desítky procent. Například pro takový Seznam a.s. musí být covid také ekonomicky pozitivní. Mohou prodávat více reklamy za více peněz a navíc brát peníze od vlády, že budou strašit lidi úmrtím.

Pak je tady nemateriální motivace. Koho zajímal takový jánevímčeholog Václav Hořejší předtím, než vypukla pandemie? Smejkal? Flegr? Nezajímali nikoho, byli to průměrní vědci v nějaké instituci a jejich názory byly všem ukradené. Nyní jsou z nich mediální hvězdy. U takového Hořejšího to má až komický nádech, většinou je někde doma, za ním je vidět neustlaná postel nebo bordel, co má v kuchyni a z tohoto bordelu něco vykládá divákům. Dále kariéru dělají třeba Idiot, co si povídá s kocourem, počítačový grafik, textař a kulisák, jakýsi univerzitní asistent… říkáte si taky, co je tohle kurva zač a proč to mám vůbec poslouchat? Když si najdete jejich životopisy, napadne vás jediné slovo a to slovo je zoufalec. Těžko si však lze nevšimnout, že jsou všichni posedlí mediální pozorností, nyní zažívají něco, co se za mnoho let jejich kariéry nestalo a nebýt koronaviru, tak by to nikdy nepřišlo. Nebo skupina MeSES, další spolek neznámých a nepotřebných osob, jejichž názory ještě nedávno nikoho nezajímaly. Pokaždé se ptám, jak je možné, že si tito „špičkoví odborníci“ najdou tolik času a mají kapacitu k tak rozsáhlé mediální sebeprezentaci v této době, kdy je jejich unikátní know-how tolik potřebné k boji s tím smrtícím virem?

Píšu to hlavně kvůli korekci optiky. Nesprávně mnohdy vycházíme z toho, že krize kolem koronaviru je pohroma dopadající na všechny. Ve skutečnosti to pro početně nezanedbatelnou a vlivnou menšinu není pohroma, ale příležitost a požehnání. Tuhle krizi si nenechají jen tak sebrat.

 


16.12.2021 D-FENS


Související články:


12345 (479x známkováno, průměr: 1,13 z 5)
36 080x přečteno
D-FENS © 2017