Pravda těch druhých

Featured Image

Před více jak rokem Bára Basiková na Letné prohlásila: „Když koncertuju někde daleko za Prahou, čím je to dál od Prahy, tím je to horší. Ti lidé vůbec neznají pravdu, a je potřeba jim otevřít oči…“ Tehdy jsem si říkal, jakpak to asi Bára Basiková myslela?

Že ti moudří a osvícení jsou jen v Praze, kdežto čím dál od Prahy panuje větší zaostalost? Ale ne, jsem optimista. Takto to jistě zamýšleno nebylo.

Doufám.

Výrok paní Basikové by bylo možné také obrátit: Čím blíže k Praze, tím hůře. Jenomže to je stejně nesmyslný výrok, jako ten její. 17.listopadu proběhla v Praze před Českou televizí demonstrace za „nezávislost České televize“. Když došlo k předchozímu ohlášení této akce, zaradoval jsem se. Konečně je to tady! Česká televize by se skutečně měla stát nezávislou. Nyní především nezávislou na političkách a politicích z TOP 09 a od Pirátů, kteří jsou v útrobách ČT a následně pak na obrazovkách, podle mého názoru, až nezdravě často. Jako by ji měli pronajatou. Mně přece nebude Adamová Pekarová vykládat, co si mám myslet. Na to mám svoji ženu :)

Také by bylo osvěžující, kdyby se Česká televize stala nezávislou na jediném světonázoru a dala prostor i kritickým hlasům, které nesdílí například migrační politiku Evropské unie, podivnou toleranci k netolerantnímu islámu, gender osvětu atd. A trochu štávy do debat! To by byla pravá nezávislost! Souboj argumentů. Vypadá to opravdu směšně, když si debatující vzájemně přizvukují a kývají jako ti oslíci, co dříve bývali na zadních oknech aut. Vždycky čekám, kdy si na závěr ukáží fotky dětí a obejmou se.

Jak už se v životě stává, všechno bylo jinak. Demonstrace probíhala v duchu honu na tři nepohodlné členy Rady pro rozhlasové a televizní vysílání. Netřeba jmenovat, všichni je známe. Narušili zaběhnutý proces plný vzájemného porozumění. Už jen jejich samotná existence rozvířila poklidné vody Rady. A jak se zdá, nejen rozvířila. Řečníci, z nichž jeden byl senátor David Smoljak, ostatní si nepamatuji, útočili především na zmíněné tři radní. Tohle měl být boj za nezávislou televizi? Brzy se připojili i někteří věčně angažovaní umělci. Ani ty není třeba jmenovat.

Opravdu tolik vadí, že v radě zasedá někdo, kdo přináší kritické připomínky? Počkat! Tomuto jevu se nějak říká, moment, aha už vím…je to demokracie, tedy rozmanitost názorů. V dnešní době však rozmanitosti názorů není příliš přáno. Narušuje to klid na práci. Pamatujete? To už jsme kdysi slyšeli. Řečníci na demonstraci a všichni další, kteří vidí ve třech radních hrozbu pro nezávislost ČT, dostali značný prostor v televizním vysílání, na internetu i v tisku, tak což zkusit pravidlo „budiž slyšena i druhá strana“. Vím, že následující odkaz možná nebude příliš po chuti, ale zkusme se jednou, výjimečně, odpoutat od všech nálepek. Prostě si vyslechnout toho, koho se záležitost nejvíc týká. Proto si dovoluji čtenáře odkázat na stream Luboše Xavera Veselého s názvem Demonstrace na obranu ČT – pravda a lež. Nechť si každý udělá úsudek sám.

A nebojte, vy moudří, kteří tolik toužíte chránit nás nevzdělané před dezinformacemi. Poradili jsme si s nimi za minulého režimu, kdy jsme se skvěle naučili číst mezi řádky, odhalovat vládní lži a dělat správné závěry, poradíme si i nyní. Ani o naše potomky se neobávejte. My už jim vše vysvětlíme. K tomu nepotřebujeme žádné politické neziskovky ani Českou televizi. Ale za vaši péči vám každopádně děkujeme.

Odejděte.

Nebo lépe: Naučte se poslouchat a občas i přijmout pravdu těch druhých.

 


22.11.2020 Bororo


Související články:


12345 (285x známkováno, průměr: 1,61 z 5)
11 592x přečteno
D-FENS © 2017