ČT učí naše děti finanční „gramotnosti“

Featured Image

Před časem jsem psal otevřený dopis České televizi a Radě České televize. Upozorňoval jsem na nevyváženost, manipulaci a prokazatelně nepravdivé informace odvysílané v dílu „Daně“ dětského pořadu „Bankovkovi“; a jsem žádal nápravu. Tu ČT dle očekávání neuskutečnila, avšak stalo se něco jiného: I díky Vaší pomoci s šířením dopisu o něm napsala i různá větší média (Reflex, Blesk, …), v důsledku čehož se dostal k minimálně sto tisícům lidí (jen z přístupů, které mohu vidět; takže nejspíše k ještě více). Prosím, pomozte znovu!

Česká televize je moloch se spoustou peněz i od lidí, kteří její služby nevyužívají; a když se rozhodne (byť v dobré víře) odvysílat propagandu, nepravdu, manipulativní sdělení či nevyvážené informace, mají tyto zprávy velký dosah (a u mnoha lidí – často patřícím ke starším generacím – navíc ještě vážnost). Připomínky diváků v zásadě reflektovat reagovat nemusí (respektive může tak činit ze své dobré vůle), protože její existence nezávisí na tom, zda dokáže obstát na trhu, nýbrž na státu, politické vůli a zákonech.

Ti, kdo nestojí o peníze od lidí, kteří jim je nechtějí platit dobrovolně (například výměnou za služby, které mohou a nemusejí čerpat), mají většinou možnosti o něco užší. Já například těžko kdy budu mít dosah České televize a dost pochybuji, že by se mi povedlo přesvědčit tvůrce pořadu, aby o mých argumentech alespoň seriózně diskutovali. Na druhou stranu jejich veřejnou kritikou samotnou v podstatě dosahuji toho, co je cílem – a totiž předložit lidem jiný pohled na věc a vysvětlit, jak nás ČT mystifikuje; názor ať si udělá každý podle sebe.

Vaše pomoc je k něčemu takovému nezbytná. Prosím, šiřte další otevřený dopis ČT, minule to mělo velký úspěch. Máte-li svůj web, blog, oblíbenou diskusní skupinu, sociální síť, rozesíláte-li tematický newsletter nebo jen diskutujete se známými na ekonomická či společenská témata, můžete pomoci zahrnutím odkazu na dopis, který najdete zde:
https://www.mises.cz/clanky/otevreny-dopis-ct-bankovkovi-dil-inflace-nezaujatost-2274.aspx

Druhý dopis jsem sepsal společně s libertariánskou organizací Students for Liberty; a oproti dopisu minulému se zabývá trochu více ekonomií. Tušíte, proč vlastně máme všudypřítomnou a neustálou inflaci? Ona není přirozeným tržním jevem; ba naopak za předpokladu růstu ekonomiky a konstantního počtu peněz bude docházet k deflaci. Inflace je uměle vyvolávána navyšováním peněžní zásoby, na kterém se podílí ČNB i komerční banky pod její taktovkou. Protože nemáme svobodné volnotržní peníze, stát samozřejmě využívá manipulací s měnou k obohacování jedněch (těch, ke kterým se dříve dostanou nové peníze v ekonomice) na úkor jiných (těch, ke kterým se dostanou později). Když to hodně zjednoduším, tak všichni chápeme, proč není dobré, aby někdo padělal peníze: Obohatí se tím na úkor všech držitelů měny. Kdo však navyšuje peněžní zásobu legálně, dopouští se přesně téhož, jen to není protizákonné.

Když však ČT ve svém pořadu chtěla popsat inflaci dětem, vylíčila jí jako jev, který se prostě děje (jako danost) a my jej můžeme jen sledovat a měřit. ČNB pak popsala jako instituci, která inflaci „krotí“, což je absurdní s ohledem na to, že právě ona ji způsobuje! Je pravda, že by ji mohla způsobit větší, ale jen proto, že to nedělá, to přece neznamená, že ji „krotí“. Něco takového odpovídá tvrzení, že když nějaká továrna vypouští toxické látky do ovzduší, vlastně tím „krotí“ znečištění, protože by mohla vypouštět ještě více.

Naprosto chápu, že celé to téma je hodně složité a musí být vážně obtížné je zjednodušit pro dětské diváky; rozumím i tomu, že se tvůrci pořadu nechtěli vůbec zabývat tím, jak inflace vzniká, takže ji prezentovali dětem jako danost, která tu prostě je. V takovém případě měli ale o roli ČNB zcela pomlčet; ne z ní dělat zachránce, aniž zmíní, že je také původcem. Něco takového rozhodně ani náhodou nesplňuje deklarované poslání ČT, tedy poskytovat objektivní, ověřené a ve svém celku vyvážené a všestranné informace.

Chápu, že celá řada čtenářů považuje mé snahy za marné a zbytečné, což mi také neváhají psát; prosím však ty, kterým to smysl dává, šiřte ten dopis. Já samozřejmě vím, že svět to nezmění, ale je to alespoň něco málo…
https://www.mises.cz/clanky/otevreny-dopis-ct-bankovkovi-dil-inflace-nezaujatost-2274.aspx


Související články:


12345 (229x známkováno, průměr: 1,33 z 5)
17 975x přečteno
D-FENS © 2017