Stát z nás dělá nesvéprávné a závislé; braňme se!

Featured Image

Státu nestačí, že má pro manipulaci našich dětí k dispozici celé školství; pomáhá si i vysíláním dětských pořadů skrze veřejnoprávní ČT, kde je těm nejmenším vysvětlováno, že bez státu si pomalu ani ten zadek neutřou. Nechybí ani populismus v rámci cílové skupiny: „Bez nich [daní] by nebylo nic, ani zoologická.“ Když pomineme, že něco takového odporuje § 2, odst. 2, písm. a) Zákona o České televizi (poskytování objektivních, ověřených, ve svém celku vyvážených a všestranných informací pro svobodné vytváření názorů), především se jedná o propagandu cílenou na naše děti.

O čem mluvím? Převážně o dílu „Daně“ seriálu „Bankovkovi“, kde se mají děti učit finanční gramotnosti, což by bylo jistě záslužné, kdyby to ovšem neprobíhalo formou, která se snaží z příští generace vychovat jedince na státu absolutně závislé, kteří bez úředníka nedají ani ránu. Nic nenamítám proti cíli pořadu, jímž je zjevně vysvětlit dětem, co stát dělá s našimi daněmi; horší je, jak to probíhá. Pořad divákovi (krom zamýšleného sdělení) podsouvá dvě další zásadní zprávy: Zaprvé naznačuje, že občan je bez státu jen nesvéprávným idiotem, což je bohužel sdělení dosti podprahové, než aby se dalo nějak konkrétně podchytit (leč stačí zhlédnout pořad a uvidíte, co myslím), ale zadruhé také to, že kdyby stát neposkytoval služby, které poskytuje, tyto by prostě zanikly a neexistovaly.

Bez ohledu na to, jak velký si myslíte, že by stát měl být a kolik mu máme platit za jaké služby, pořad divákovi doručuje prokazatelné nepravdy: Konkrétně je tam zmíněna spousta služeb, které by bez státu dle scénáristů nikdo neposkytoval, avšak stačí se podívat za hranice, abychom viděli, že to prostě není pravda; většina zmíněných služeb je dnes někde zajišťována i tržně (většinou v zahraničí; ale nejen). I v případě, že státní poskytování daných služeb považujete za žádoucí, nemyslím si, že to omlouvá vysílání prokazatelně nepravdivých informací ve veřejnoprávním médiu.

Rozhodl jsem se tedy ČT napsat otevřený dopis; rozebírám v něm své námitky podrobně a žádám o nápravu. Problém s takovými dopisy však spočívá v tom, že je píše každý, takže nejsou brány vážně; a umím si představit, že ČT bude mít tendenci nechat je bez odpovědi. Řešením je přilákat pozornost médií, čehož jsem do jisté míry schopen (dopis jsem poskytl vybraným novinářům; někteří o něj mají zájem a napíší o něm, další se rozhodují), ale je třeba mnohem víc. K tomu, aby se podařilo na toto téma otevřít veřejnou debatu, musí být provedena nějaká dělostřelecká příprava, použiji-li názvosloví tohoto webu.

Jak to udělat? Mnozí novináři takové téma zvednou sami v případě, že na něj narazí opakovaně na Internetu; na různých blozích, sociálních sítích a podobně. A zde potřebuji pomoc každého, komu to není jedno! Máte svůj web? Oblíbené diskusní fórum? Sociální síť? Tematický newsletter? Pokud ano, prosím, zvažte nasdílení a šíření tohoto odkazu: https://www.mises.cz/clanky/otevreny-dopis-ct-bankovkovi-dil-dane-nezaujatost-2216.aspx. Bude-li nás dost, třeba si někdo všimne. Čím více, tím lépe. Ačkoliv moc nevěřím tomu, že by ČT vyhověla mé žádosti o zjednání nápravy, pokud se téma dostane do médií, náprava bude vlastně zjednána sama, neboť zazní opačný názor.

Proč je to důležité? Zejména proto, že se jedná o dětský pořad, který může napáchat mnohem víc škody na těch, kdo si své životní názory teprve utvářejí, než pořady určené pro dospělé, kteří již nějaké postoje zastávají. I kdyby pro vás nebylo téma daní a státem poskytovaných služeb tak důležité, příště to může být cokoliv jiného (zbraně, individuální doprava, EU a podobně). Podaří-li vyslat nepřehlédnutelný signál, že tohle není v pořádku, dost možná si tvůrci podobných pořadů budou příště počínat obezřetněji. Moc státu stále roste, v důsledku čehož přicházíme o svobodu; proto jsem vděčný každému, kdo se s tím snaží něco dělat, a sám též dělám, co mohu. Teď k tomu však potřebuji vaši pomoc; pár minut času a několik kliknutí postačí.


Související články:


12345 (152x známkováno, průměr: 1,38 z 5)
14 840x přečteno
D-FENS © 2017