Pomáhat a chránit

Featured Image

Tak nám zase vysedává jeden ozbrojený příslušník u soudu a já žasnu, kolik frendíčků na mém facebooku se ho zastává.

Stručně oč jde. Policie v Praze potkala motorkáře, kterého poznala a věděla, že má zákaz řízení. Je otázkou, jak jej identifikovali, když měl na hlavě helmu a odmítl zastavit. Podle SPZ? On si totiž na to motorku může nasednout kdokoliv, takže to asi zjistili mozkovým myšlením. Inu, byla honička po Praze jak v americkém bijáku, motorkář někde jel prý až 150 km/h (pátral jsem po zdroji té rychlosti a prý to je odhad zkušených policistů… jasně, takže zase mozkové myšlení, proč se vůbec namáhat s důkazy). Inu vjel do tunelu Husákův klid a dojížděl civilní auta, když se náhle na konci rozdvojené části zpoza zdi vynořila služební Octavia a on do ní narazil, čímž honička skončila.

Jestli vám přijde vše v pořádku, asi je na čase zařídit si přesídlení do Severní Koreji nebo Ruska, kde se taky s lidmi neserou, protože „nas mnogo“. Já tak nějak pořád žiju v přesvědčení, že v demokratickém státě by se mělo nejprve obvinění dokázat a pak může přijít trest, navíc dost adekvátní a odpovídající zákonům. Tělesné tresty se praktikovat nesmí a mrzačení podezřelých je spíš jak z mafiánských filmů.

Abychom si rozuměli, motorkáře se tady vůbec zastávat nechci. Je to pěkné hovado a dostat tahle přes čumák si zasloužil, instantní karma je prostě fajn. Jenže jak už jsem napsal výše, nemusel na té motorce sedět on. Mohl tam třeba sedět jeho kamarád, který je třeba úplně bezúhonný, ale mohla mu někde umírat žena a on prostě zpanikařil a jel jako dobytek, ačkoliv jinak je slušný, přechází jen na zelenou, pije s mírou a platí daně i koncesionářské poplatky. Jasně, nebylo to tak, ale to ti policisté nemohli v tu chvíli vědět. Ztotožnění dle předpisů se totiž neodehrálo.

A pak je tu ten problém. Když si pustíte video z akce, zjistíte, že mu nedali moc na výběr. Jel rychle a náhle se zpoza zdi, kam nemohl vidět, vynoří těsně před něj auto. Dost riskantní manévr a střet byl prakticky nevyhnutelný. Což by znamenalo, že policista počítal s tím, že motorkář nabourá a bude zraněn. Jen za rychlou jízdu, která je sice nelegální, ale nikde nepíšou, že motorkář skutečně někoho ohrozil. I řadě vás se určitě stalo, že jste někde překročili rychlost a nikoho neohrozili. Možná se tak stalo, možná ne, z dostupných informací nemohu mít jistotu, ale kdyby někde jen těsně minul na přechodu babičky z důchoďáku nebo mateřskou školku, jistě by to propaganda použila, aby z něj udělala správného silničního piráta.

Každopádně zátaras se má dělat tak, aby podezřelému poskytl možnost dobrovolně zastavit. Jenže v této situaci byly možnosti jen dvě – napálit to do policejního auta nebo udělat uhýbací manévr a riskovat ztrátu kontroly nad motorkou. A tam byla slušná šance, že to motorkář neustojí a rozmázne se o zeď (já vím, dobře mu tak) nebo to napálí do aut civilistů. Ano, protože ohrožení civilistů (nebo rovnou jejich ZABITÍ) umí policie občas zařídit taky. Jo, kdyby policista například před tím uzavřel křižovatku a následně se postavil napříč tak, aby jej motorkář mohl vidět, neshledal bych na jeho práci pochyby ani já jako laik. Ale riskovat život svůj, život podezřelého a životy civilistů kvůli porušení dopravních předpisů mi přijde trochu v nepoměru.

Dalším argumentem bylo, že motorka neměla žádnou brzdnou stopu. Přitom je vidět, jak se staví na přední. Díky tomu ostatně motorkář vylétl, přeletěl policejní vůz a přistál na silnici, což mu asi zachránilo život. Jinak by to napral popředu do auta a pak už by asi nemohl jít nejen k soudu, ale vůbec nikam. A i pro policistu by to bylo horší.

Nakonec se tentokrát naštěstí tolik nestalo. Motorkář ostatně sám vinu uznal a i jeho právník žádal o shovívavost k policistovi. A ani já jej nechci lynčovat, nedošlo k ujmě civilistů ani majetku nezůčastněných, takže by to snad vyřešilo stopnutí prémií a na čas zmražený služební postup do vyšších pater téhle organizace. Přeci jen se neřídil služebním postupem, kvůli čemuž způsobil škodu na služebním autě a majetku viníka, kterého navíc i zranil. Přesto by asi měl mít šanci dál u Policie pracovat. Je to stresující povolání, kdy má policie leckdy svázané ruce a je velmi špatně ohodnocená. Ale to jsou problémy, které příslušníky neopravňují k porušování zákona. Svou práci dělají dobrovolně, nikdo je nenutí. Ano, můžeme se bavit o tom, že by měly větší pravomoce a lepší platy, ale pak budou jejich chyby ještě horší. Nebo vy byste snad přidali kovbojům z plzeňské zásahovky v teplákovkách, co vás pozdraví Kurva ty Kundo a máchají vám pistolí před ksichtem? Podle jednoho mého známého byli v právu, protože pracují pod tlakem. Jistě, členové elitního sboru neudrží nervy na uzdě a provaří utajení své i služebního auta jen kvůli tomu, že na ně někdo blikne? A co až jim taky někdo řekne „Kundo“, to ho jako rovnou odprásknou, když jim ujedou nervy? Policista prostě nemá nárok dělat chyby a to že někdo porušuje zákon neznamená, že on jej poruší taky jen proto, aby mu v tom zabránil. Pokud někdo chce tuhle nehezkou a náročnou práci dělat, musí se smířit s tím, že bude pod drobnohledem a že prostě na chyby nemá takový nárok a nemůže očekávat takové pochopení.

Takže ještě jednou, nehájím motorkáře a nerozporuji, že by si to nezasloužil. Ale chci žít ve státě, kde Policie je tím prvním, kdo zákony dodržuje a kdo se nikdy nesníží na úroveň podobných hovad, jako byl ten motorkář. A že podobně kontroverzní případy budou prošetřeny. Pokud se dojde k názoru (a pokud bychom mohli GIBSu bezmezně věřit), že konání Policie bylo správné, pak je vše v pořádku, ale je fajn, že je tu nad nimi nějaká kontrola. Že prostě ty papíry s nadpisem Služební postup v případě… neslouží na služebnách jen k utírání zádele, když jim zrovna dojde rulička. Je fajn, že někdo hlídá, aby se podobní magoři totiž sami nedostali k policii a pokud se dostanou, že jim neprojde vše. Policista byl nakonec uznán nevinným a motorkář si odpyká svůj trest. Ale ty zkažené iluze o některých mne blízkých lidech, kterým nezáleží na tom, zda se tu dodržují všechny zákony a kteří jsou ochotní připustit šikanování ze strany státních složek, pokud je v zájmu vyššího dobra, je depresivní. V zájmu vyššího dobra Němců stavěl Hitler vyhlazovací tábory, kterým mnozí tleskali až do doby, než jim do nich odvezli kamaráda. Tady toho policistu také chválí lidí, kteří by jistě neuvítali, že příště služební služební Octavia vedle nich sestřelí podezřelého motorkáře tak nešťastně, až jim přistane na klíně.

 


10.10.2018 MoLoTov


Související články:


12345 (288x známkováno, průměr: 2,18 z 5)
18 560x přečteno
D-FENS © 2017