O honění a vylitých neckách

Featured Image

V pátek jsem se přinachomýtl k začátku jednoho dílu seriálu Četnické humoresky a ten byl tak impozantní, že jsem to hned zužitkoval.

Omlouvám se, že vám díl nepřevyprávím celý, protože jsem viděl jen prvních deset minut, ale ty zase stály za to. Příběh se odehrává někdy v roce 1930. Matka od proletářské rodiny představovaná Zuzanou Bydžovskou pere a věší prádlo. Samozřejmě žádná pračka, v neckách. Přijde zloděj a ze šňůry jí ukradne nějaký modrý kus oblečení. Jenže to už tam čekají četníci z pátrací stanice vedené samotným velitelem Arazímem. Začnou zloděje honit, přičemž převrhnou Bydžovské necky, ve kterých prala a čerstvě vyprané prádlo se vyválí na zemi. Po další honičce se jim podaří zloděje chytit a modrý hadr mu vzít. Chtějí si jej ponechat jako předmět doličný, ale Bydžovská na ně houkne, ať to koukají vrátit, tak jí to vrátí, předmět doličný už tedy není potřeba. Ohledně vylitých necek konstatuje Bydžovká, že tam měla mýdlo a musejí jí zaplatit pětikorunu. Cestou zpátky na základnu autem a se zadrženým přejedou husu, za kterou musejí majitelce zaplatit 25 Kč.

Když to tedy shrnu, výsledkem honění zloděje bylo:

  • zadržení zloděje
  • navrácení jednoho kusu šatstva majitelce
  • vylití necek a znehodnocení pracího média včetně prádla v něm
  • přejetí husy

Což mi připadá jako značně kompromisní vítězství spravedlnosti.

Současně je na tom vidět, jakým vývojem prošla policejní práce za necelých 100 let. Dnes by se to vyřešilo jedním dopisem. Bydžovské by se prostě po třech týdnech oznámilo, že přes veškeré úsilí policejního sboru se modré šaty nepovedlo najít a případ se odkládá. S vylitými neckami by ji policie odkázala na postup podle zákona č. 82/1998 Sb., což se skoro nikdy nepovede dotáhnout do konce, a majitelka husy by dostala pokutu, že vrubozobého ptáka nehlídala a tím porušila povinnosti průvodce hnaných nebo vedených zvířat podle ustanovení § 60 zákona č. 361/2000 Sb. Pokud by byla na policejní orgán hubatá nebo se nechovala dostatečně devótně, dostala by možná pendrekem nebo by na ní potetovaný policejní důstojník vytáhl pistoli a pozdravil jí kurva ty kundo.

Tématem dnešní glosy bude policejní honění. Taková ta situace, kdy policisté pocítí potřebu si trochu pohonit, protože mají dojem, že je třeba pronásledovat nějaké vozidlo, neboť si myslí, že jeho řidič dělá něco, co je nesprávné. Pro představu, co obnáší takové honění, je zde video ze zasvěceného zdroje – Týdeníku policie. Já teda být policajt, tak bych tohle radši nikomu neukazoval, ale strážci spravedlnosti to viděli jinak.

Obvyklým důsledkem honění bývá nehoda. Celá situace většinou graduje mimo všechny rozumné meze. Honěný řidič většinou ke své škodě zkouší policistům ujet, protože se mu z nějakých důvodů nehodí, aby jej policisté zastavili. Policisté samozřejmě vědí, že situace může tímto způsobem gradovat, a mám dojem, že jim to vůbec nevadí, naopak, že se v těchto situacích vyžívají a pokládají je za nějakou formu nemateriálního benefitu. V každém povolání je něco takového. Když jste lékař, tak vás občas pozvou na sympozium do ciziny a platí vám jídlo a ubytování, když jste kuchařka ve školní jídelně, můžete si odnést domu knedlíky a když jste advokát, tak vám spílá mladý komunistický zmrd na parlamentní půdě do „kamuflujících struktur“. Když jste policajt, můžete se autem honit s debilama, chovat se jako oni a ničit věci, ovšem na rozdíl od nich za peníze daňových poplatníků.

Honění je populární v médiích. Reakce veřejnosti na něj jsou různé. Někteří slabomyslní jedinci to podporují a chtějí po policii, aby honila více a častěji, protože jim to z nějakého důvodu připadá správné a přiměřené. Právě těm je určena následující glosa.

OK, člověk si často řekne, když sleduje toto indolentní chování příslušníků PČR, ať si teda zahoní, když jim to udělá dobře. Je to lepší, než kdyby šikanovali nějakého chudáka kvůli lékárničce nebo pokutovali bábu, že spadla z kola. Támhle na severu, kam nikdy nepřijedu, jak je rok dlouhej, kudy vozí Ukrajinci kradený auta, ať si klidně honěj někde mezi lesama po liduprázdný silnici v noci. Možná je to prospěšný, co dělaj, nakonec tady trvá útok na něčí majetek, a třeba někoho chytí, nebo se rovnou zabije a pak přestane krást, takže na jeho místo bude muset nastoupit jiný Ukrajinec. Máme Schengen, na hranicích už se nekontroluje, volný pohyb osob a zboží je super, což zahrnuje i pohyb kradených aut a jejich převažečů. Majitel auta bude rád, až mu pojišťovna nezaplatí ukradené auto a místo toho dostane někdy za rok po ukončení vyšetřování nabouraný vrak. Je to legitimní nebo alespoň říkají že je, je to daleko od vás, je malá pravděpodobnost, že byste se do toho připletli, odsere to někdo jiný, takže proč policajty nepochválit, jakou zase uspořádali za vaše peníze pěknou honitbu.

Bezpodmínečně každému garantuji, že tohle vás spolehlivě přejde, jakmile uvidíte ty idioty se dětinsky bavit v místech, kudy denně jezdíte, třeba jste tam jeli jen den předtím, než tam policajti honili. V takovém případě vám totiž velmi rychle dojde, že se mohlo kácet ve vašem lese a jen náhoda tomu chtěla, že jste nebyl zraněn nebo neutrpěl škodu. Takhle jsem vnímal policejní honění u Krumlova minulý týden.

Viz zpráva z médií:

Policisté z dopravního inspektorátu si při běžné hlídkové činnosti všimli vozidla Audi, černé barvy, o jehož řidiči věděli, že nemá platný řidičský průkaz.

Tohle je nepochybně zajímavá informace. Není mi jasné, jak mohli policisté vědět, že řidič Audi nemá řidičský průkaz, protože agenda řidičských průkazů již policii nenáleží a i kdyby, tak řidič nebyl ještě tou dobou ztotožněn. Ale OK, budiž, dejme tomu, že to nějakým způsobem věděli. Krumlov je malé město, kámen tam šuká cihlu, všichni ví o všech všechno. Pokud policisté věděli, že řidič nemá řidičák a viděli ho řídit, bez problému to postačovalo k oznámení přestupku správnímu orgánu, kde by následně poskytli svědectví. Nebo k zahájení trestního stíhání, pokud by se jednalo o maření úředního rozhodnutí. V tomto okamžiku to tedy mohlo skončit.

Jenže to by nebylo ono, takže se jde honit. Slovy policejní mluvčí:

„Policisté nemeškali, otočili vozidlo, spustili „maják“ a vydali se podezřelým vozidlem,“

Odehrála se honitba jak ze známého východoněmeckého seriálu. Policejní honění zahrnovalo mimojiné jízdu v protisměru za plného provozu, objíždění ostrůvku zleva, jízdu rychlostí přes 100 km/h na mokrém povrchu a přejíždění plné čáry. Řidiče Audi se podařilo dohnat a předehnat, ale jen pokud jde o počet a míru porušení dopravních předpisů, protože jinak jim ujel a ztratili s ním vizuální kontakt. Směrem na Větřní se pronásledované vozidlo Audi následně střetlo při předjíždění s protijedoucím vozidlem Suzuki a následně i s předjížděným FIATem Punto, který skončil na střeše. Na internetu se dá najít video z celé události, hipstersky řečeno je to horibilní. Je jen dílem náhody, že se nikomu nic nestalo.

Samozřejmě že se k tomu lze stavět tak, jak se k tomu staví média, totiž že nehodu zavinil řidič Audi. De iure tomu tak je. Ale fakticky to tak není. Nevýhodou honění je, že se v něm těžko hledá rozumná míra. Situace graduje a těžko se najde hranice, kdy to je pro ostatní bezpečné, protože obě strany stupňují svoje úsilí a mají za to, že když se kácí les… Kolaterální škody pak snadno převýší hodnotu toho, kvůli čemu honění začalo. Člověk by právě od „ochránců zákona“ (jak tristně to zní) očekával, že zcela v souhladu se zásadou přiměřenosti budou velmi pečlivě dávat pozor, aby to celé neskončilo dopravní nehodou, zvláště pokud jde o malum prohibitum, tedy když někdo dělá něco, co je zakázané, ale jinak nikoho neohrožuje, třeba že jede autem bez řidičáku. Jenže takové očekávání se ukázalo marné, takže výslednou situací bylo, že policajti jeli větší prasárnu než podezřelý řidič. Ten naopak nedělal zpočátku nic proti ničemu, kromě toho, že domněle neměl řidičák.

Tohle je takový decentní vzkaz policii, že já jako občan tohle rozhodně od nich neočekávám a nepožaduji. Je sice hezké, že chtěli chytit recidivistu, o kterém vědí nebo se domnívají, že jezdí často bez řidičáku, ale rozhodně ne za cenu, aby to skončilo vážnou nehodou, bez ohledu na to, kdo ji zavinil.

Takže komu se honění líbí, OK, užijte si ho, ale pozor, aby vám přitom nevylili vaše necky.

 


01.04.2018 D-FENS


Související články:


12345 (397x známkováno, průměr: 1,18 z 5)
22 670x přečteno

Reklama

D-FENS © 2017