Občas se mi stane, že na D-F vyjde něco, co mi zvedne mandle a mám potřebu na to psát reakci. Většinou to naštěstí pro čtenáře D-F, moje nervy a světový mír, končí klávesou delete a lakonickým „seru na to“. Nicméně toto si přeci jen pár řádků zaslouží.
Někdo, kdo se zove hrdě Nezávislý ekonom Roman L. nám předložil kompendium neznalostních plků, jako z diskuse na hovínkách.cz (přičemž tamní úroveň článků o kryptoměnách si s tou diskusí moc nezadá). On teda píše, že je to názor. Problém je, že v tom textu snad není jediný fakt správně. Proto se pokusím shrnout nějaké základní informace o Bitcoinu. Pokud se někdo v Kryptu pohybuje, má něco načteno, může tento článek bez obav vynechat. Pokusím se odpoutat od článku „Nezávislého ekonoma Romana L“ a dát tomu nějakou samostatnou osnovu. V textu nebudu „zdrojovat“. Nějaké odkazy ponechám na konci článku, ale něž si uděláte názor, měli byste toho přečíst podstatně víc (než zde napíšu a než se namáhal číst „nezávislý ekonom“).
Bitcoin a Shitcoin
Většinu stati se budu věnovat konkrétně Bitcoinu (dále už jen BTC), protože, při vší úctě k Ethereu, všechno ostatní je nějakým způsobem defektní. Něco méně (zmíněné ETC), něco naprosto flagrantně (Dogecoin). Dnes existuje Bitcoin a Shitcoin, nic víc. Veškeré Altcoiny, Stablecoiny, NFT a podobné věci, jsou defekty a úchylky. Jejich význam je v tom, že dělají BTC konkurenta a tím ověřují na volném trhu jeho smysl, funkčnost a správnost vývoje. Maximálně se mezi nimi najdou doplňky. Tím neříkám, že se na Shitcoinech nedá vydělat krátkodobou spekulací. Ale to se dá i na kurzovém sázení. Byť gambling na shitcoinech se zdá být přeci jen poněkud příčetnější. Mimochodem, i krátkodobé a nezasvěcené investice do BTC mohou být gambling a dá se na nich padnout na hubu. Koupit krypto na dluh (ať už za fiat úvěr, nebo na úkor vlastní potřebné okamžité likvidity) je sice občas cesta k snadnému zisku, ale často taky do prdele. Nicméně meritem věci je, že následující řádky platí převážně pro BTC, nikoliv pro všechny kryptoměny.
Bitcoin není „letadlo“
První, s čím se je třeba vypořádat je tvrzení, že BTC je „letadlo“, „pyramida“, Ponziho Schéma… No není. Jako vždy, se takové nepodložené výkřiky těžko vyvracejí a člověk by musel jít aspekt za aspektem těch podvodů a jednotlivě je pro BTC rozporovat. Myslím, že smysluplnější bude podívat se na to, co BTC ve skutečnosti je. BTC je peer to peer digitální směna. Přímá a neomezená obchodní transakce, mezi prodávajícím a nakupujícím bez prostředníka, který by nějakým způsobem ovlivňoval (mohl ovlivnit) transakci. Dejme tomu, že někdo jako Nezávislý Ekonom Roman L bude omylem držet BTC. Nic jej nenutí prodávat jej na burze. Může jej nabídnout k prodeji třeba pod tímhle článkem a prodat nejvyšší nabídce. Za fiat měnu, za kobylky a med, řetízkový kolotoč, elektroauto TeZla, kuřbu od nějaké šlápoty… O ceně rozhoduje jenom on a kupující, respektive jejich shoda. Neexistuje centrální „vlastník měny“, který by měl možnost zasáhnout a transakci ovlivnit. Je to důležité zejména dnes, kdy se většina platebních transakcí odehrává pomocí digitální informace (bezhotovostní platby). Důvěřovat v takovém případě peer to peer platbě je exponenciálně racionálnější, něž důvěřovat několika institucím zároveň. Tedy, karetní společnosti (VISA, MasterCard…), bance, v níž máte účet, bance, v níž je účet příjemce platby a konečně vlastníkovi měny – státu. První tři instituce mají jediný účel, realizovat zisk svých akcionářů – ergo je jim u prdele, že Vás oberou, pokud si spočítají, že se jim to komplexně vyplatí. A že se to neděje? A slyšeli jste někdy o Lehman Brothers, nebo Kampeličce? A pamatujete si fízly se samopaly, jak chránili pobočky Unionbanky před klienty, kteří přišli na buben? A že se to nestalo už dlouho? No nestalo, protože sanaci těchto průserů provádíme všichni prostřednictvím majitele měny, státu. A tím se dostáváme ke čtvrtému „hráči“ kterému musíme důvěřovat při platebním styku. A to k tomu nejhoršímu možnému. Ke státu. Pokud chce stát odrbat svoje občany, pomoci korporacím realizovat zisky, zalézt hlouběji do Bruselské prdele, nastolit rovnostářskou spravedlnost v bídě, nebo prostě jen zlomyslně podrazit lidem nohy, prostě „natiskne“ prachy. Fiat měna dávno není krytá ničím, než důvěrou držitelů v její hodnotu. Stejně jako BTC. Jenže BTC má daný konečný počet jednotek, daný přírůstek jednotek v čase a tržně stanovenou cenu jejich vytvoření (to je ta zlá nepěkná těžba, ke které se dostaneme dále). Zatímco Fiat je zcela na vůli a zvůli státu a jeho institucí. Takže zatímco u BTC musíte důvěřovat v udržení jeho hodnoty na přirozeném základě poptávky a nabídky (a dá se předpokládat, že jak bude přibývat tzv. hodlerů bude se stabilizovat i kolísání ceny), u bezhotovostní transakce ve FIATU musíte věřit třem komerčním institucím a státu, že se Vás zrovna nerozhodnou ojebat. Nic moc vyhlídky… Z tohoto pohledu je BTC znamenitý prostředek.
FAQ:
Ale za BTC si rohlík nekoupím: Jasně, BTC je nástroj, který je třeba použít u částky, kdy by nás institucionální krádež ohrožovala. Ergo není třeba s ním platit rohlíky a nikdy to ani nebude mít smysl a bude to drahé.
Bitcoin žere elektřinu, čipy a maminky s kočárky
Další věcí, kterou BTC nepochybně je, je technologická síť, která potřebuje vybavení a energii na provoz. A není to zrovna levná sranda. Jářku, ano, to je sice pravda, ale svatý hněv spravedlivých odpůrců, je ve skutečnosti pokrytectví! Je to skutečně k uzoufání sledovat, jak píčusové celého světa hrozí peer to peer ekonomické síti prstem a ječí „ale oni spotřebovávají zdroje!“ Ano, spotřebováváme. A chcete snad tvrdit, že FIAT systémy ne? Všechny ty mrakodrapy centrálních bank, komerčních bank, pobočky, bankomaty, platební terminály, servery internetových bankovnictví, vnitřní systémové servery, rotačky na výrobu potištěného toaletního papíru, manageři bank letající v jetech, obchodníci bank, klientští pracovníci pro opravdické klienty, klientští pracovníci pro plebs, to jako kurva všechno běží zadarmo, nebo co? Vždyť ten argument je úplně sračkový. Každá jedna globální bankovní instituce spolehlivě žere víc zdrojů než BTC. Chcete vyčítat zdroje, které spotřebovává BTC? Ok. Ale buďte fér. Kvantifikujte si zdroje, které stojí provoz digitální FIAT měny. O burzách, opcích, akciových trzích, komoditních transakcích apod., nemluvě. Chápu, ale, že když někdo čerpá své povědomí z článků v českém mainstreamu, snadno nabude dojmu, že tzv. těžba, je prostě jen pálení elektriky na prázdno za účelem zisku. Jenomže není. „Těžba“ je ve skutečnosti poskytování kapacity pro provádění peer to peer transakcí.
Někteří lidé se často v této souvislosti (investice, držení hodnoty) ohánějí zlatem. Tak jo, vážení, najděte si někde zlatý důl, a jeďte se tam podívat. Jasně, že těžba zlata nic nestojí a není žádnou zátěží, oblasti otrávené arsenem jsou úplně v cajku, nemluvě o struktuře marketu na něj navázané.
OFTP:
Mimochodem, pokud jste nasraní, že nemůžete koupit grafickou kartu, upozorňuji Vás, že BTC už docela dlouho lze těžit pouze na speciálních Asic Minerech, nikoliv na výpočetní kapacitě grafických karet. Buďte nasraní spíš na dementní herní konzole. Víc k tomu nic, on už se k tomu vyvětil Marian Kechlibar a tak bych nosil sovy do Atén. Jen snad, počet „křemíku“ na Evropském trhu není dán kryptem, ale tím, že se zvolna stáváme průmyslově zaostalým rozvojovým světem a naše kupní síla není dostatečná, abychom si mohli „křemík“ dovolit. Což je sice blbé, ale děkujte melounům (z vrchu zelení, uvnitř rudí), ne Kryptoměnám.
Bitcoin jako Investice
Ačkoliv je BTC primárně prostředek peer to peer směny, aby fungoval, musí se nějak směňovat za práci, či zdroje (stejně jako kterýkoliv platební prostředek). A jelikož jeho cena k fiat měnám průběžně roste, vyplatí se jej obchodovat, což sebou nese příležitosti, i potíže. Zde se odkážu jednomu z předešlých odstavcův, BTC je nástroj přímého obchodního styku, který ale žádný vládní píčus nemůže znehodnotit tím, že prostě „rozjede rotačky“. Což z něj z dlouhodobého hlediska dělá fantastický antiinflační prostředek. Proto se vyplatí BTC nakoupit, ať už za FIAT, zboží, nebo za práci (těžba) a držet (tzv. holdovat – Čengliština je někdy super). Zároveň se ale nacházíme v době rozvoje této technologické sítě, stále na jejím počátku a tak je růst ceny ještě výrazně vyšší. A to přitahuje pozornost spekulantů. Ti zejména na trhu, kde jsou klasické investiční prostředky roky držené v nesmyslných bublinách, často vyšroubují cenu BTC svojí poptávkou, až na nesmyslné úrovně, aby ta bublina pak opět splaskla, když „zrealizují“ zisky. Ono by se tak při stejném řádění spekulantů dělo s čímkoliv, ale pokaždé, když na marketu hrozí nějaká bublina splasknout, vezmou vlády peníze všech a tu bublinu vyfutrují. S BTC to naštěstí udělat nemohou. Smůla je v tom, že se při každém „to do Moon“ najde spousta lidí, kteří honem honem rychle nakupují, aby snadno vydělali, takže nakupují draze a po splasknutí levně prodávají. A pak ječí jako píchlé prase, že je to celé podvod a letadlo a bla bla bla… Člověk, který nehledá easy money, ale reálnou investiční příležitost, ten si něco zjistí, zhodnotí si, zda je BTC předurčen k rozvoji či zániku (a to prosím ponechám na každém, ačkoliv je asi jasné, co si myslím já) a pak jej pravidelně nakupuje a splasklé bubliny jsou mu jedno. Tedy nejsou. Bere je jako báječnou příležitost nakoupit za levno, na úkor amatérských spekulantů. Ono těch pádů už bylo… Za prvé to nikdy nepadá pod úroveň brutálního nárůstu a za druhé to s časem zase roste. Protože to prostě není empty, jak někteří tvrdí, ale je to fantastický nástroj.
Na obrázku můžete vidět velký „bankrot“, respektive jeden z mnoha „konečných“, „Velkých a Katastrofálních“ bankrotů, které BTC nemůže přežít (2018). Vpravo je pak cena v roce 2021. I když jste koupily na úplném all time maximu v 2018 a podrželi jste přes „definitivní konec BTC“, dneska po dalším „definitivním konci“ je vaše investice zhruba dvojnásobně zhodnocená.
Na hovínkách se taky dočtete, jak jsou buřtožrouti z planety nova zvědaví, co budete dělat, až vám vypnou elektriku. Ponechme teď stranou, kolik preperů je mezi drobnými investory a kolik mezi drobnými dlužníky (většina buřtožroutů z planety nova) a řekněme si na rovinu, že v takovém případě jsou jediným investičním nástrojem, který udrží hodnotu, náboje do samopalu. Dokonce ani s tím zlatem to nebude žádná sláva. Ale dokud bude existovat elektronický platební styk bude nejlepší platební nástroj pro nezávislé peer to peer transakce mít hodnotu. A to je nyní BTC. A až někdo přijde s lepším, může BTC nahradit. Problém je, že BTC řeší komplexně všechny problémy v peer to peer platebním styku, tak jej hned tak něco nepřekoná. A určitě ne současné Shitcoiny. Ty lepší (ETH) z nich fungují jako doplněk. Ty horší (Dogecoin) jsou prostě jen past na blbce.
FAQ:
Klidně kupte zlato, pokud jej seženete fyzicky za příčetnou cenu. My se o to pokoušíme už několik let a slitek stojí prostě nesmysl. A když nestojí, objednávka se neuskuteční.
Jestli můžu něco radit, pak nekupujte diamanty. Dají se průmyslově vyrobit a jejich éra jako udržitele hodnoty skončí. Ale jináč: dělejte si to nejlepší, co dovedete. Klidně poslechněte „nezávislého ekonoma Romana L“.
Než začnete překotně bohatnout…
Stejně, jako je pitomé BTC odsoudit bez znalostí skutečné podstaty, je pitomé vstoupit na kryptoměnový trh bez znalostí toho, co kupujete a proč. Nákup BTC je třeba chápat jako investici do PTP platební technologie, nikoliv jako nákup měny, či komodity. Pak není ani zdaleka tak prázdná a bez vnitřní hodnoty, jako kterákoliv fiat měna. Ale přesto sebou nese celou řadu problémů. Nerozvážnost zaplatíte. A proto i zde platí „Lidé čtěte“. A pokud čtete neradi, pak chvalte dobu videa. A chvalte člověka, který si říká Kidsome a natočil seriál o základech Kryptopeněz. A řekněme si upřímně, ve světě, kde se základní poznání dá získat odsledováním pár jednoduchých videí, jsou nepravdivá tvrzení v článku, na který reaguji, opravdu smutnou podívanou. Názor na BTC a jiné Krypto můžete mít jaké chcete, ale fakta jsou dána a kostky vrženy. Budu rád, když někdo přinese disentní postoj při respektování oněch faktů. Ono to nikdy není černobílé.
Dobré rady pro kryptonováčky:
- Pro začátek serte na Shitcoin, dlouhodobě na něm všichni vždy prodělali.
- Pro začátek serte na těžbu, pokud nejste připraveni postavit si vlastní elektrárnu.
- Dokud nevíte, co je tzv. „Woletka“, k čemu je a proč ji máte používat, nevíte dost na nákup čehokoliv v hodnotě větší, než byste bez obav nechali ležet na stole v hospodě, když jdete na záchod.
- Najděte si kanál, kde budete sledovat „novinky“ a udržovat si přehled.
- Získejte základní znalosti:
Povinná četba:
https://braiins.com/blog/vynalez-jmenem-bitcoin – Zdarma ke stažení
https://www.penizebudoucnosti.cz/ – Za peníze
Video Playlist:
https://www.youtube.com/playlist?list=PLiD1OrtvRy70RQ8k5HH0E3vHQPpEIJJhZ
Následují odkazy na základní nástroje pro začátečníky i některé pokročilé:
„Woletky“: https://shop.trezor.io/product/trezor-one-white
Směnárna: https://www.anycoin.cz/
30.5.2021 Dědek
Související články:
- Problémy myšího ráje (27.6.2021), D-FENS
- Kryptoměny nejsou jen Bitcoin (6.6.2021), Anonymní autor
- Ekonomie, peníze a Bitcoin (1.6.2021), Urza
- Bitcoin – moderní komunistická měna (23.5.2021), Anonymní autor
11 206x přečteno