Nešetřete na velikosti pistole pro EDC

Featured Image

Prolog: Článek je psaný na území USA a je to v něm dost cítit. Situace v České republice je krapet jiná, takže ne vše se dá aplikovat napřímo. Byl jsem požádán o doplnění vlastních názorů na problematiku článku. Ty budou uvedeny v [hranatých závorkách] jako poznámky překladatele. I když má článek co do obsahu odborný charakter, tak formou je naprosto slangový. Spoustu výrazů jsem musel zaonačit tak, aby význam zůstal co nejpřesnější. Překládáním textů se neživím, dělám to z dobré vůle pro skupinu kamarádů střelců a Vás, tak se zamyslete nad obsahem a ne nad gramatikou. Děkuji.

Pokud nosíte zbraň, už jste se sami sebe urcitě ptali „proč to ještě dělám?“ Možná to bylo právě tehdy, když jste si museli koupit o číslo větší kalhoty, aby se do nich všechno dobře vešlo, nebo po třech hodinách řízení v autě, kdy se vám vaše zbraň nepříjemně zařezávala do kůže. Pokud sami sebe vidíte jako Youtube/Facebookovou hvězdu a nošení pistole za opaskem považujete za cool, tak tohle není článek pro vás. Klidně přestaňte číst a jděte plýtvat časem na něco jiného.

Pokud jste zákona dbalý občan a podporujete druhý dodatek ústavy každým coulem, tak by vás tenhle článek mohlo zajímat. [My sice nemáme druhý dodatek, ale podporujeme LEX]

Jakou zbraň pravidelně nosíte? Celé roky jsem si myslel, že jakákoli pistole nebo revolver za opaskem je lepší než žádná. Je to hovadina. Podívejte se na to z jiného úhlu. Střibrnej pětiraňák a jeden rychlonabíječ v kapse vás v dnešním světě fakt nezachrání. Je to lepší než nic? Jasně že jo, ale mohli byste pro svoje bezpečí udělat víc, mnohem víc.

Statistiky [v USA] hovoří jasně – FBI definuje „incident s aktivním střelcem“ jako ten, kde zemře 4 a více osob. Podle stejného zdroje mají tyto incidenty vzrůstající tendenci, ale toho jste si už asi všimli. V letech 2000 – 2001 byly tyto incidenty 4. V letech 2014 – 2015 bylo těchto incidentů 40. Ano, je to opravdu 10x tolik. Téměř 40% incidentů s aktivním střelcem v letech 2000 – 2015 bylo zastaveno někým jiným než policií. Statistiky FBI v tomto případě bohužel vůbec nezohledňují incidenty se 3 a méně obětmi, které se vás ale určitě týkají a jejichž četnost je podstatně vyšší. Bohužel, vy musíte být připraveni na oboje.

[Statistiky FBI jsou pro naše potřeby opravdu jen orientační. Server zbrojnice.com nabízí v tomto ohledu podstatně kvalitnější data jak z prostředí České republiky tak celosvětové porovnání, nicméně hlavní myšlenka tohoto odstavce platí všude – bezpečnostní riziko v našem okolí rozhodně neklesá a klesat nebude, ať už jde o aktivní střelce, lupiče, islamisty nebo jen romskou komunitu].

Díky tendenční práci médií a jejich krátkozrakému přístupu k událostem masových vražd jsou další potenciální masoví vrazi inspirování k tomu, aby překonali toho předchozího a stali se jedničkou v mediálním prostoru tím, že zabijou ještě víc lidí.

Jsem policajt. Vždycky nosím zbraň i mimo službu, abych chránil svoji rodinu. Pomáhal jsem třeba se zadržením pachatelů při přepadení krámku s Dunkinovýma koblihama – posvátné místo, jak se vůbec nekdo opovažuje vyloupit Dunkinovu koblihárnu? Vzhledem ke stoupajícímu počtu incidentů aktivních střelců, přepadení a dalších situací, které vyžadují řešení pomocí střelné zbraně, je přinejmenším nedostačující chodit po světě s pětiraňákem a pár náboji v kapse, ať jste polda nebo ne.

 

Priority

Položte si zásadní otázku. Bude vám zbraň, kterou u sebe nosíte, opravdu k užitku, až se něco stane a vy se budete muset bránit? Tady neexisutje žádné „možná“, pouze ANO nebo NE, a buďte upřímní. Myslíte si, že ANO? Ok, tak směle na další palčivé otazky:

1 – Kolik nábojů nosíte? Máte dostupnou další munici? Kolik?

2 – Máte kvér 100% připravený, nebo s sebou nosíte „něco“, co ráno vytáhnete ze šuplíku, vrazíte za opasek a jen doufáte, že to pak bude střílet?

3 – Používáte kvalitní a efektivní munici, nebo jen nejlevnější přebíjenky?

4 – Máte dobře nastřeleno? Pokud nosíte Glocka, investovali jste do mířidel nebo chodíte jen s kusem továrního plastu?

5 – Máte na zbraní světlo? Ne? Máte ho aspoň v kapse? Prosím, řekněte, že máte světlo aspoň v té kapse.

 

Zde je kompletní komentář k jednotlivým bodům.

Ad 1. Nosím 14+1 ve zbrani, 16 v zásobníku s botkou. 31 poloplášťových střel považuji za dostatek v kombinaci se strategii „hrdinů jsou plné hřbitovy, kdo uteče vyhraje“ aneb jak říkal James Bond – Die another Day.

Ad 2: Před každým usazením pistole za opasek kontroluji stav obou zásobníků, stav kolimátoru, stav podvěsné svítilny, chod závěru a letmo šroubky na kydexu. Všechno musí sedět. To, že jste včera večer položili zásobník v pouzdře a s 16ti náboji na noční stolek ještě neznamená, že dneska ráno tam těch 16 nábojů bude. Mimo to vždycky ráno vkládám do kalhot jedny pouta, 3 kusy vyztužených jednorázových rukavic, nuž a záložní světlo. Probliknutí na zeď vám baterku nevybije, ale ujistí vás o správné funkci u obou svítilen. Čas od času měním první náboj v zásobníku, protože polopláště trpí deformací po mnohonásobném nabití do komory a mohly by se později zaseknout.

Ad 3: Ohledně munice autor cílí primárně na munici s řízenou deformaci a zvýšeným ranivým účinkem na živé tkáně. [Tato munice je v ČR prozatím nedostupná/zakázaná, takže u nás je spíše otázka, zda máte alespoň kvalitní tovární poloplášť, nebo Mamby, pokud věříte na hydrošok].

Ad 4: Pokud nevíte, proč jsou plastová mířidla naprosto nevhodná, netrénujete správně. Plastová mířidla glocku vydrží jeden pořádný trénink práce se zbraní jednou rukou a natahování o opasek. Druhý den budou ohoblovaný a bez bílé barvy, no a třetí den vám nezbude nic, čím by se dalo mířit. Minimum jsou kovový mířidla, lepší jsou tritia a ideál je RDS.

Ad 5: – Světlo světlo světlo. Jedno na zbraň, druhé do ruky. Obě pravidelně používat a každé ráno si bliknou, zda fungují. Jednou za měsíc víc vysvítit a dobít na max, no a pokud pravidelně trénujete a čistíte vlastní byt/dům poctivě i v noci, budete dobíjet každý týden.

Konec vsuvky.

Statisticky cca 70% všech incidentů proběhne za snižených světelných podmínek. Pokud nevidíte, nemůžete rozeznat hrozbu. Pokud to hrozba skutečně je, musíte být schopni ji trefit. Abyste se trefili, musíte vidět. Je to pořád dokola. Mějte světlo.  [O světlech byly v rámci Drilly.cz prezentovány jiné články a zde neni prostor na detaily. Jednoduše mějte světlo na zbrani, mějte druhé svetlo v kapse, používejte světlo za naprosto každých podmínek a hlavně s ním i cvičte]. Jak dříve řekl William Petty – Světlo je náhražka za slunce. Dostatečně silné světlo je pouze to, které svítí tak jasně jako slunce. [Tvrzení, že 200lmn stačilo dřív a stačí i dnes, si schovejte pro vaši babičku. Technologie pokročily a není důvod se spokojit s čímkoli pod 1000lmn v případě kapesní svítilny.]

Jako střelci odhodlaní k nošení zbraně na sebeobranu je naší povinností mít přiměřené množství munice na úspěšné zvládnutí případného problému. Bohužel, problém nám nikdo nedefinuje dopředu. Na lupiče v bance postačí jedna přesně mířená kulka do zátylku [Když pominu fakt, že z právního hlediska vás odsoudí za vraždu bez mrknutí oka]. Na druhé straně se můžete ocitnout v epicentru probíhajícího teroristického útoku v nákupním centru [A zas takové scifi to pro Evropu není]. Najednou máte několik pohyblivých a dobře ozbrojených cílů schovaných v ohromném množství nepříčetných civilistů. Dokážete na 25m trefit běžící postavu s malým revolverem, který máte v kapse? Možná ano, ale s fullframem byste si byli podstatně více jistí svým úspěchem a to nemluvím o rozdílu v kapacitě zásobníku.

Plnohodnotná zbraň vám umožní zvládat zpětný ráz podstatně lépe a bude se vám lépe trefovat. Zbraně s továrníma plastovejma mířidlama jsou naprd. Upgrade tohoto nedostatku by měl být vaším prvním krokem. V těžké stresové situaci, kdy po vás bude někdo střílet, si musíte být jistí každým výstřelem. Fakticky jste stoprocentně zodpovědní za každou kulku, která opustí Vaši hlaveň. Zapomeňte na „pray and spray“, tady jde fakt o život. Pokud bezmyšlenkovitě pošlete pár kulek směrem, kde tušíte váš cíl, tak nejspíš trefíte někoho jiného a pokud náhodou ten den přežijete, právníci vás zadupou do země.

Větší zbraň vám dává větší kontrolu nad zpětným rázem. Taky má delší hlaveň, což znamená delší záměrnou. Mít dostatek munice je super, ale ještě lepší je být schopný ji prohnat cílem.  Pokud má útočník balistickou ochranu, budete muset mířit na hlavu a to už je úplně jiná liga. Dokážete trefit hlavu na 15m? A dokážete to rychle? A ve stresu? A když do vás budou narážet ostatní civilisti? [Už vám někdo tvrdil, že na postoji nezáleží? Tak kecal. Až půjde do tuhého, bude na něm sakra záležet. Váš postoj přímo ovlivňuje vaši mobilitu, schopnost absorbovat zpětný ráz a odolnost vůči vlivům prostředí. Chodíte v létě v croxech nebo žabkách? A jak rychle v nich umíte utíkat? Taktické myšlení se musí prolínat vašim životem od A do Z,  24 denně, 7 dní v týdnu, 365 dní v roce, protože až vás nějakej blbeček s kvérem potká právě v okamžiku, kdy nebudete připravení, budete se proklínat po zbytek života … ať už to bude 5 sekund na zemi, 10 let v base, nebo 30 let na vozíku]

Takže k čemu jsme se vlastně zase dobrali? Chcete střílet přešně a rychle. Noste velkou zbraň. Noste tu největší zbraň, kterou jste schopni dobře ovládat a zároveň skrýt. Více nábojů znamená vyšší šanci na zasažení cíle a ve finále to, že přežijete. Více nábojů vám dává taky možnost prostřílet se skrze čelní sklo auta, nebo skrze dveře či cokoli dalšího. Máte u sebe dost munice, abyste zvládli tohle? [Osobně se domnívám, že taktický přístup Vám umožní se takovým situacím vyhnout. V každé situaci mějte reálný unikový plán. Třeba v autě zastavujte na semaforech i v kolonách s takovým odstupem, abyste viděli bod, kde se zadní kola auta před vámi dotýkají asfaltu. Tím si zajistíte, že na plný rejd dokážete vyjet z řady a ujet pryč. Že je tam trávník a dopravní značky? Kašlete na značky, jde vám o život. Proč dělat do čelního sklad díru 5-ti výstřely a pak se snažit nekoho trefit pistolí s hlavní nacpanou v té díře? Nebudete schopni pořádné mířit, nebudete pohybliví a ještě si mechanickým bržděním závěru způsobíte závadu. Pravidla pro boj z auta jsou jasná – 1. Ujeďte. 2. Pokud nemůžete ujet, opusťte auto. V autě jste snadný cíl. Vůbec ve všech případech platí, že pohyblivost je lepší než palebná síla – nejste US Army. Kdo uteče, vyhraje. Osobně si nedokážu představit situaci, kdy bych skrze dveře auta poslal jeden zásobník jen proto, abych si udělal otvor pro „přesnou“ střelbu. Nepřítel už bude dávno někde jinde a hlavně, nad odraženou kulkou nemáte žádnou moc a nevíte, kam dopadne … ale pořád jste za ni zodpovědní.]

Nosím Glocka 19, druhý zásobník do G17 a Surefire E2B [kapesní svítilna] … pořád. Celkem to dělá 33 ran svobody kdykoli vyjdu z domu. No jo, teď si ale říkáte, že jsem na začátku mluvil o fullframu a sám nosím G19. Co to jako ma bejt? Hned to objasním. Za posledních 13 let u policie jsem zvyklý používat G17 s podvěsnou svítilnou. Znam ten kvér nazpaměť. V ideálním světě bych nosil totéž i v civilu, ale bohužel to nejsem schopný pohodlně schovat pod oblečení. Oproti tomu G19 a svítilnu bokem už schovám docela dobře. Má to jen o 2 náboje míň, do ruky sedí stejně dobře jako G17, stejná mířidla, stejná spoušť atd. Je to prostě OK. Podvěsná svítilna je sice ideální, ale světlo v kapse je taky OK. Zapomeňte na nějaký iphone, to se nepočítá.

Moje myšlenky můžou někomu znít dost idealisticky. Jsou případy, kdy do oblečení prostě neschováte G19 a 15cm dlouhou svítilnu, ale to už je na individuálním zvážení každého z vás, co jsou priority a co ošidíte [Těžko můžete na zádech nosit ARko a 10 rohlíků cestou do Lidlu, ikdyž spousta z vás by do toho šla, kdyby to bylo legální]. Musíte si uvědomit, že šatník se musí přizpůsobit vaší zbrani, nikoli obráceně. G43 s prodlouženým zásobníkem vám dá 8+1 a lepší grip, druhý zásobník +8, takže jste celkově na 17ti nábojích. To už jde. Rozhodně lepší než pětiraňák.

Pokud o nošení zbraně teprve uvažujete, nebo nosíte jen zbraň a nic víc, ale plánujete nosit zbraň + zásobník + světlo + cokoli dalšího, budete tomu muset přizpůsobit šatník. Až příliš mnoho lidí si radši koupí menší zbraň, než aby si koupili větší kalhoty. Zajistěte si, aby váš šatník pracoval pro vás a ne proti vám. Kupte si větší trička, kalhoty, pevný opasek, pořádný tenisky atd.

Nošení zbraně znamená spoustu dřiny, zkoušení a spoustu nákladů. Pokud už jste si prošli vším tím papírováním, výcvikem, pravidelnou údržbou, volbou pouzder na EDC, hodinami tréninku a v neposlední řadě čtením tohohle článku, měli byste se sami sebe neustále ptát, jestli máte všechno tak, jak byste to chtěli mít, kdyby k něčemu došlo. Dokážete s tím vyhrát nad smrtí? Najděte nejvetší zbraň, kterou dokážete nosit skrytě a trénujte, jako by na tom závisel váš život. On totiž bude. Udělejte všechno pro to, abyste zvýšili svoji schopnost přežití napříč každodenními situacemi … ale hlavně MĚJTE ZBRAŇ.

 


přeložil JS pro Drilly.cz

 


Související články:


12345 (160x známkováno, průměr: 1,49 z 5)
21 296x přečteno
D-FENS © 2017