Elektromobilita v praxi

Featured Image

Asi před dvěma lety jsem se začal zajímat o elektromobily. Mám rád nové věci a tak jsem pár aut vyzkoušel až jsem u jednoho skončil. Zapomeňme na dojezd aut, ekologickou stopu a i pořizovací cenu auta. Kdo si to chce koupit si to koupí a kdo nechce, nebo na to nemá bude stát vždycky na opačné názorové straně. Lidi si kupují větší nesmysly, lodě, letadla, sněžné hračky a já nevím co ještě. Pro mne je i koupě rekreační chalupy nebo karavanu blbost. Já bych se chtěl podělit o řidičské pocity.

Elektromobil

První jízda byla v elektrickém Mercedesu který se dneska už nevyrábí. Musím říct, že kombinace akcelerace a vnitřního ticha byla šokující. Moc se mi to líbilo. Byl teplý letní den, byla zapnutá klimatizace a my jsme vyjeli během 12 km zkušební jízdy 1/4 kapacitu baterie. Nutno uznat, že to byla jízdy svižná, ale to prostě jinak neumím to mi jinak nebaví. Hned jsem věděl, že tudy cesta nevede, stresovat se s omezením dojezdu ještě s ostatními aspekty například degradace baterie, nebo nevhodost nabíjení téměř plné baterie může dojezd ještě zkrátit. Volit elektromobil jako druhé auto je pro mne nepraktické z mnoha důvodů, ale to má každý jinak.

Hybrid

Měl jsem štěstí, příbuzný dostal Priuse jako náhradní vůz, tak jsem měl možnost se v něm svézt. Hybrid má základní vlastnost, že spotřebovává elektrickou energii kterou vyrobí spalovací motor. Nemůže se stát, že se dostane z auta větší výkon než ze spalovacího motoru ve výkonové křivce otáček motoru. Z toho důvodu je jízda s hybridem taková nudná, trochu jalová, ideální pro defenzivní jezdce. Na rozdíl od manželky nevydržím jet kilometry za traktorem, jí to nevadí. Já mám ale rád, když se autu šlápne na krk a to jede. Potřebuju předjíždět, zařadit se v pruhu, přejet křižovatku když musím dát přednost a pod. Rychlé auto je bezpečnější auto.

Mild hybrid

Nejel jsem v mildu, a ani to nepotřebuju zkoušet. Mild funguje tak, že stejně jako hybrid si rekuperuje energii do akumulátoru a mezitím co hybrid si na tu energii ujede pár kilometrů, mild přidává výkon pro akceleraci downsizingového motoru, případně taky popojede. Ale principiálně má pomáhat spalováku. Tady už mi vadí ten princip, prostě oslabený motor navíc zřejmě dopovaný klasickým turbem je dokopnutý elektromotorem. Turbo mi u spalovacího motoru nevadí, ale u hybridu pozor. Řidič má hodně málo možností jak ovlivnit chod motoru, spínání turba, dohlazování atd. Mám pocit že ty auta jsou dělaný aby splnily nějakou evropskou směrnici a ne proto aby dlouho vydržely spolehlivě jezdit. Co dá elektromotor se ubere spalováku a může se dělat čárka za splnění.

Plug-in hybrid

U toho jsem nakonec skončil. Je to takový auto 3 v jednom. Plugin může jezdit na krátké vzdálenosti na elektřinu získanou ze zásuvky, klasika nákup, jízda do města apod. Disponuje stejně jako elektromobil solidním výkonem elektromotoru dostupným prakticky ve všech otáčkách. Už jen prodleva, kterou má každý spalovací motor na rozjezdu udělá u elektromobilu na každé křižovatce nebo za zpomalovacím pruhem náskok desítky metrů. Pokud se k elektromotoru přidá spalovací motor, zátah vozu je pro běžný provoz víc než dostatečný. Plug-in je vlastně auto s komfortem elektromobilu, tedy ticho a rovnoměrné zrychlení ale zároveň se svobodou auta se spalovacím motorem, tedy s možností natankovat běžný benzín na benzínce, které jsou u nás v průměru každých 20 km.

Spotřeba

Kašlu na spotřebu, neměřím, nezapisuju. Žádný běžně používaný hybrid pro soukromé účely nemůže finančním nákladem dohnat svýho fosilního bráchu. Jediné co můžu říct, že najedu měsíčně v průměru kolem 1000 km a taky jednou měsíčně natankuju Vervu 100 za nějakých 700-1000 korun. Nejdůležitější je že mi každá jízda opravdu baví. Zbytek energie obstará elektrická zásuvka a každý to má podle charakteru jízd úplně jinak. Za pár let to prodám a vyměním ho zase za tu samou motorizaci.

Značka? Je to jedno, pro mne striktně s atmosférickým motorem a pokud možno s jednoduchou jednorychlostní převodovkou. K fosilu se už dobrovolně nevrátím a nemá to s ekologií nic společného.

 


29.07.2018 Laco


Související články:


12345 (189x známkováno, průměr: 3,91 z 5)
20 477x přečteno

Reklama

D-FENS © 2017