Den svobodné mobility 2019

Featured Image

Jako každý rok touto dobou, i letos si dovolím čtenáře a příznivce našeho webu pozvat na tradiční autovýlet zvaný Den svobodné mobility. Letošní DM se uskuteční v sobotu 21.9.2019 v podvečer ve středních Čechách.

Letošní ročník je již devátý. Ano, tak moc to letí. První veřejný Den svobodné mobility jsme uspořádali v roce 2010. Přivedl nás k tomu cykloaktivistický spolek Auto*Mat, který byl tehdy velmi často v médiích a furt dokola omílal, že „je třeba vyhnat auta z města“. My jsme je uposlechli a vyhnali auta z města, protože jsme je vzali na výlet. Nevím, zda Auto*Mat ještě existuje a reálně vykonává nějakou činnost, zda jeho členy spojuje ještě něco jiného než erektilní dysfunkce, každopádně my jezdíme dál, nikoli pumpičkářům natruc, ale nám pro radost.

Současně se jedná o jediné pravidelné setkání, které v rámci našeho webu realizujeme.

I letos se podržíme tradičního scénáře, tzn. po projetí trasy výletu se sejdeme na určeném místě a generální tajemník pronese několik vřelých slov. Bude samozřejmě vyhrazen čas na nezbytnou výměnu informací, socializování, okukování aut a diskusi různých petrolhead related témat. Snažíme se o to, aby celková doba trvání akce byla formálně alespoň pět hodin, aby ti účastníci, kteří jsou tam služebně, mohli nárokovat stravné alias diety.

Loni ke mně dolehly nějaké stížnosti, že jsem ohledně volby trasy vyměkl. Že to bylo pro metrouše a že to vypadá, že mi jde hlavně o to, aby to končilo u Pivotelu v Dobřichovících. Takže jsem se letos rozhodl přitvrdit. Tč. jsou ve hře dvě trasy, severní a jižní. Obě se nacházejí v okruhu zhruba 30 km od Prahy. Ani jedna není vyměklá, řekl bych, že jsou obě dost hardcore, a ta jižní končí… u Pivotelu v Dobřichovicích. Během tohoto týdne trasy otestujeme a provedeme finální výběr. Kruciální otázkou je dostupnost hospody, přece jen podniků, kam lze nastrkat a kde lze pohostit 60 osob, není v okolí Prahy přehršel.

Existují určitá tradiční omezení ohledně volby vozidla. Požadujeme, aby vozidlo prokazatelně mělo výfuk. Výfuk nemusí být na stejném místě jako vozidlo, například elektromobily mají výfuky v elektrárně, kde jsou spojeny do jednoho společného výfuku zvaného komín, což je velmi praktické. Elektromobily jsou celkově vítány, protože přitahují pozornost a jejich produkce CO2 je více než uspokojivá. My chceme, aby květiny měly co jíst a lítaly na ně motýle.

Pomůcka: jízdní kolo fakt nemá výfuk. Fakt ne.

Já většinou jezdil Alfou, ať již to byly 147 nebo v posledních letech Julča, ale letos sáhnu po poněkud nezvyklém dopravním prostředku, přestože nejsem si jistý, zda je pro takové akce ještě vhodný. Moje terciální vozidlo zvané španělská Fabie je letos patnáct let staré. To je konec jeho plánované životnosti a pravděpodobně také konec jeho životnosti skutečné. Je také už dost opotřebené a naše soužití nejspíš letos skončí, protože už oprava nedává ekonomicky smysl. Přemýšlel jsem, jak se s ní stylově rozloučit a myslím, že DM je k tomu dobrá příležitost. V druhém plánu tím chci naznačit, že podmínkou k účasti není nějaká super vyvoněná kára, nejlépe se pro tento účel hodí vozidlo, ke kterému jeho řidič disponuje pozitivním vztahem.

Jako tradičně nabízím možnost využít akci, na které bývá tradičně kolem 100 osob a desítky vozidel, k prezentaci různých myšlenek a záměrů, které s sebou účastníci přivezou, at už jsou komerčního nebo politického charakteru. K tomu je optimální cílový bod, kde je na to časoprostor. V tom případě potřebuji informaci předem, abychom akci začlenili do plánu.

Zhruba týden před samotným výletem budeme publikovat další informace. Aktuální informace budou k nalezení na Twitteru (@DFENScz)

Pár fotek z DM 2018 najdete zde na Rajčeti.

 


04.09.2019 D-FENS

 


Související články:


12345 (49x známkováno, průměr: 1,33 z 5)
8 936x přečteno
Updatováno: 4.9.2019 — 23:07

Reklama

D-FENS © 2017