Den svobodné mobility 2019 – briefing

Featured Image

Vážené čtenářky a čtenáři, pravičáci, konzervativci, xenofobové a petrolheadi, přináším detaily k motorizovanému DFconu zvanému Den svobodné mobility, který jsme naplánovali na nadcházející sobotu 21.9.2019 od 16:00 do okolí Prahy.

Greta slezla z kýblu a řekla, že nemůžeme pít ropu. Dobře, tak ji teda nebudeme pít. Ošklivou ropu obřadně spálíme v našich motorech, aby byla Greta štastná a mohla zpátky do školy. Myslím, že by hláška „nemůžete pít ropu“ mohla být dobrým heslem pro letošní DM, protože je to skvělá greténská věta, která se tváří hrozně chytře, ale jinak je úplně debilní.

Je možné, že to je devátý ročník? Ano, je to tak. První D-M byl v roce 2010, tady je fotogalerie. Pravda je, že tehdy to bylo snadné, protože nás nebylo moc. Poslední tři roky je to horší, protože se sjede něco kolem 80 aut. A protože při plánování trasy ctíme určité zásady, jako třeba nikomu nepřekážet, na rozdíl od konkurence, stále obtížněji se hledají místa, kam Den mobility směrovat.

A snad neprozradím nic zásadního, když napíšu, že desátý ročník bude úplně jiný než všechny předchozí a já doufám, že to všechno klapne. Ale nebudeme předbíhat.

Pár tradičních informací. DM je automobilový výlet. Cílem DM není propagovat výrobky, služby ani automobily či motocykly obecně, DM je zábavou a výletem motorovým vozidlem. Sekundárně slouží k setkání čtenářů a autorů webu dfens-cz.com, čímž se definitivně přesvědčíme, že to nejsou monstra, která žerou děti, ale ve své většině slušní a solidní lidé.

DM nemá pevnou organizaci, oficiální začátek ani oficiální konec. Je koncipován v duchu našeho webu pro svobodomyslné jedince, kteří se k výletu mohou kdykoli přidat a kdykoli od něj odpojit.

Výlet

Jak to letos provedeme? Je to úplně jednoduché. Budeme provozovat národní sport a točit se v kruhu. Letos jsme to pojali úplně free. Cílem hry je dojet z Dobřichovic do Radotína a jak to kdo provede, to je jeho věc. Nejkratší cesta je po silnici 115, ale to by bylo moc snadné.

Doporučená trasa začíná v Dobřichovicích – Letech. Odtud se vyšplháme do kopce přes obec Mořina kolem Holého vrchu, kde projedeme myší dírou. Dále přes obec Kuchař, kde to vypadá jako v Pripjati. Za Kuchařem zahneme doprava na Chýnici a nebudeme se bát sešlápnout ten malý pedál vpravo, protože tento úsek je relativně rychlý. Prokličkujeme Chýnicí, která vypadá jen o málo lépe než Kuchař a vyrazíme směrem ku Praze do Ořechu. V Ořechu čeká účastníky Sofiina volba, protože se blíží nejnáročnější část trasy.

Výletníci, kteří mají rádi zatáčky, pojedou z Ořechu do Radotína serpentinami přes Zadní Kopaninu. Podmínkou pro absolvování této trasy, která je řidičsky i vizuálně velmi zajímavá, je osobní vozidlo (s hmotností do 3,5 tuny) a s nepochybným řízením a brzdami. Odměnou za toto martýrium je kromě zábavné trasy také industriální scenérie radotínského lomu a cementárny.

Tato trasa měří 24 km a její projetí trvá 45 minut.

Výletníci, kteří nesplňují některé z těchto kritérií, budou pokračovat v Ořechu na dálnici, projedou tunelem a sjedou na exitu 15 (Lochkov/Radotín). Propletou se pod Lochkovským mostem, což je opět vizuálně velmi zajímavé a napojí se u cementárny na tutéž komunikaci.

Tato trasa je o něco málo delší.

Časový plán výletu je pak zhruba takový:

16:00 – 16:30 vstupní bod Dobřichovice

16:30 – odjezd kolony od Lidlu v Dobřichovicích

16:50 – příjezd prvních vozidel do Radotína

17:10 – kolona přijíždí do Radotína

18:00 – odjezd na večeři

18:30 – rezervace v restauraci Pivotelu MMX

 

Preview trasy ve formě tradičnícho videa najdete níže. Tentokrát jsem ji projel osobně.


Kolona

Jako každoročně vyjdeme vstříc zájemcům o jízdu v koloně. Za tím účelem se shromáždíme na parkovišti Lidlu v Letech u Dobřichovic (stejné místo, kde předloni DM 2017 končil). Prosím používat zadní část parkoviště dále od vchodu a oblast kolem vchodu přenechat zákazníkům obchodu. Odjezd kolony po výše uvedené trase bude v 16:30 a kolona se rozpustí v Ořechu (jízda kompaktní kolony Ořechem a Radotínem by vedla k dopravním komplikacím).

Jinou cestou, jak se přidat ke koloně, je vyčkat jejího příjezdu někde na trase a zařadit se na konec. V 16:40 by měla být kolona v Mořině, v 16:45 v Pripjati a v 16:50 v Chýnici. Časy jsou pouze orientační.

Setkání

Nakonec se sejdeme v Radotíně na parkovišti před skladem a prodejnou firmy Brudra nedaleko karting centra (tamtéž končily již některé minulé DM). V cílovém místě bude možné se shromáždit, socializovat, okukovat káry a pojíst něco občerstvení, které se pokusíme nachystat. Stejně jako loni, cukety nemáme a hlavně, nepijte olej.

Hospoda

Je rezervováno 50 míst v restauraci Pivotelu MMX. Ten je vzdálen asi 12 km od cílového bodu a rezervace je provedena od 18:30. Je to stejná restaurace jako loni, před Pivotelem lze neomezeně parkovat.

Detaily

Telefonní číslo pro urgentní kontakt je + 420 703 513 797. Toto číslo slouží jen pro urgentní případy, jako je nehoda, závada a různé právně-bezpečnostní problémy.

Pro aktuální info sledujte twitter twitter.com/DFENScz

Podobně jako loni uvítám, když soutěžící označí svá vozidla vhodným symbolem. Tím může být česká vlajka, kterou najdete ve formě k vytištění například zde. Můžete použít i jinou vlajku, která je vašemu srdci blízká.

Final word

Každý se účastní výletu na vlastní riziko a náklady. Preferujme bezpečí ostatních výletníků i nezúčastněných osob před adrenalinem. Nejsme cyklojízda.

Děkuji za pomoc všem spolupracovníkům, kteří se do příprav DM 2019 zapojili a těším se na shledání s Vámi. Doufám, že si sobotní večer užijete.

 


FAQ

Bude perník?

Ano.

Jak to bude s nabídkou jídla a čekáním v hospodě?

Restaurace tentokrát provedla určitý předvýběr s ohledem na možnosti kuchyně. Provozní pan Hundák nám nachystal speciální veganské low carbon menu, o kterém budu ještě informovat.

Je výlet legální?

Celý výlet je v souladu se zákonem. Žádný zákon (zatím) nezakazuje, aby lidé jeli autem na výlet a ani aby jich to udělalo víc najednou. Zákon zakazuje pouze organizované akce, které mohou ohrozit bezpečnost silničního provozu, což nemáme rozhodně v plánu.

Je třeba se někde hlásit nebo registrovat?

Nikoli. Pro aktuální informace na trase se skvěle osvědčila aplikace Waze. Pokud někdo má neodolatelnou touhu sdílet svoji pozici, pak může využít aplikaci Glympse (pro Android I iOS).

Co dělat v případě, že účastníky výletu bude obtěžovat policie?

Na trase je jeden radar v Radotíně, ale zdá se, že je vypnutý. V tunelech na D0 je úsekové měření.

Na případné mobilní radary nás upozorní naše průzkumná vozidla, která tradičně trasu projedou před samotným výletem.

V případě, že by individuální účastník výletu byl zastaven a obtěžován policií, jak se některým stalo například v roce 2014 ve fízlím městě Mělníku, doporučujeme se s nimi vůbec nebavit nebo jim říci, že jedete za tetou Helenou do Řitky.

Co dělat v případě nehody, závady nebo neočekávaných událostí?

Zavolejte výše uvedené telefonní číslo a najdeme nějaké řešení.

Chtěl jsem mluvit s D-FENSem, s pořadateli, s někým jiným, kdo je na webu důležitý a oni na mně neměli čas.

Tato připomínka provází každý DM. Na vysvětlenou uvádím, že pro mě představuje každý DM poměrně značný stres. Snažíme se, aby nikdo nedošel újmy a neblokovali jsme nikde provoz. Vedlejší efekt je, že nemám dost času na to, abych si mohl potřást rukou se všemi, se kterými bych si potřást chtěl. Nevnímejte to jako přehlížení. Já si velmi vážím toho, že se do naší skromné projížďky zapojují lidé ze všech koutů země a naštvat je je skutečně to poslední, co bych chtěl.

Mohu nějak pomoci?

Ano. Potřebujeme ještě jednoho pomocníka. Fotografa.

Pořizování fotografií jsem zpravidla zajišťoval sám. Bohužel jsem pak neměl čas na jiné věci, takže bych letos rád, kdyby se našel někdo, kdo má nějaký fotoaparát (stačí kompakt nebo lepší mobil) a je ochotný nastřílet pár fotek. Pokyny předám mailem.

 


15.09.2019 D-FENS


Související články:


12345 (55x známkováno, průměr: 1,22 z 5)
8 902x přečteno
Updatováno: 15.9.2019 — 21:47
D-FENS © 2017