Cynická pohádka 3: Porada v Americe

Featured Image

V Americe se konala porada vedení té firmy, která vyráběla a všude prodávala imidžové lesklé drátové telefony. Obchodní zástupce, zaměstnanec té americké firmy s bohatými zkušenostmi z Divnozemě uprostřed Evropy, hovořil o povaze tamějších lidí. Dlouho tam žil, pracoval mezi tamními manažery a dalšími duševně pracujícími lidmi a dobře to tam znal.

„Divnozemáci mají pro nás Američany jednu velmi příznivou vlastnost,“ hovořil expert. „Zejména bohatí a vlivní z hlavního města té Divnozemě. Vše, co je na západ od té Divnozemě, nekriticky obdivují, až přímo zbožňují. Vrcholem jejich zbožné úcty je pak naše Amerika. Před tou leží doslova v prachu ponížené, devótní až vlezdoprdelské úcty. Naopak cokoliv, co vzniká mimo hlavní město té země, byť by to bylo stokrát vyspělejší než naše americké, pak nesmírně podceňují. Jsou k tomu tuzemskému venkovskému vědění úplně slepí a hluší. Dokonale to zasklívají, přehlížejí, ignorují.“

Generální manažer té americké firmy na poradě se pochechtával a spokojeně přikyvoval. Co je americké, to je přece nejlepší a nevyspělejší na světě tak jako tak. Tento pohled na věc je třeba světu neustále vnucovat, i kdyby ve skutečnosti šlo o velmi zaostalé americké výrobkové šmejdy. A americké zboží a know-how musí být prodáváno po celém zaostalém světě, a to co nejdráže.

Generální manažer si vzal slovo: „Říkáte, že se ti vlivní Divnozemáci plazí před námi v prachu úcty. Tak z toho honem vytěžíme maximum. A to opravdu velmi rychle – mohli by totiž někteří z nich nabýt mylného dojmu, že naše zboží a služby jsou leckde jinde překonávány. Než se jim taková škodlivá myšlenka zrodí v hlavě, tak je vydojíme až na dřeň! K ničemu jinému přece sametový převratový rok 1989 nesloužil než k tomu, abychom je maximálně vykořistili našim zbožím! Rychle tam, rychle zakládat pobočky, otvírat prodejny. Prodávat know-how ve formě přednášek a školení. A pár Divnozemců, kteří trochu začnou uvažovat škodlivým směrem, uplatíme, zkorumpujeme, zaměstnáme i v jejich Divnozemi za naše vyšší americké platy.“

Všichni na poradě tomu generálnímu manažerovi souhlasně přikyvovali a pochvalně si mručeli. Kde jinde na světě než v Divnozemi by tak snadno přišli k velkým penězům!

A v Divnozemi se cizincům skutečně neobyčejně obchodně dařilo, pumpovali z ní miliardy.

Mezi chytřejšími Divnozemáky ovšem koloval tento hádankový vtip:

Víte, jaký je rozdíl mezi americkým politikem, centrálním úředníkem či soudcem na jedné straně a českým politikem, centrálním úředníkem či soudcem na straně druhé??

Žádný! Všichni podporují americké zájmy!

 


09.06.2019 Zvědavej Honza


Související články:


12345 (208x známkováno, průměr: 2,19 z 5)
4 078x přečteno
Updatováno: 10.6.2019 — 0:03

Reklama

D-FENS © 2017