Chce nám naše vláda zrušit vojenskou historii?

Featured Image

Začátkem srpna byla odpálena mezi střelci, především mezi těmi, kteří se věnují vojenské historii, malá bomba.

Jedno z Hamáčkových ministerstev (vnitro) začalo zpracovávat návrh nařízení, kterým (zjednodušeně) upravuje, jak mají vypadat flobertky a expanzní zbraně.

Okamžitě to vedlo k extrémnímu odporu. Nejprve u klubů vojenské historie, následně pak u některých „bojovníků“ za práva střelců.

Podívejme se na problém maličko komplexněji.

Nejprve flobertky…

Vzpomínáte, jak v tom židovském krámě jeden z těch magorů střílel upravenou kosou ze Slovenska? A umíte si představit, jak následně asi působili zástupci Slovenska jak v radě EU tak v europarlamentu? Že je asi snadno představitelné, že cokoliv náhodou řekli na obranu určitého liberálního přístupu, tak se jim omlátilo o hlavu ve smyslu: „vy radši držte hubu a krok“? A jak EK tuhle zbraň zneužila, aby zpropagovala, že jsou to vlastně slovenské převařenky, díky kterým se tu vraždí a využila to jako záminku? Přesto, že sama komise naprosto ignorovala, že to měla dávno vyřešit.

No a teď si představte, že jelikož Slováci do dneška nedokázali ten problém vyřešit, tak jsou dostupné „slovenské flobertky“ s vloženou hlavní, komorou a posunutým úderníkem. Krom toho se teď objevují turecké flobertky, které mají také své mouchy (nebudu to rozebírat, abych naopak někomu zbytečně nepomohl). Chceme, abychom toto v ČR měli? Chceme se při dalším jednání v EU dostat do stejného stavu, jako Slováci před 3 lety? Tak proto flobertky.

 

Expanzky

Součástí té loňské pitomé směrnice je i úkol pro komisi do 13.9.2018 připravit další „zákonnou normu“ a to právě ohledně těchto zbraní. A jak známe komisi, vyložila si to po svém. Dlouho se nic nedělo, teď se nestíhá a komise se bude snažit vydat tuto „zákonnou normu“ jako nařízení. A nařízení, na rozdíl od směrnice, je přímo účinné. Prostě komise něco vydá a je to platné. Hotovo. A je-li to v rozporu se zákony v nějakém členském, platí to nařízení.

Pokud tedy daný členský stát nemá nějaký svůj právní předpis, který je „tak nějak v souladu“, platí nařízení tak, jak je napsané.

A co když to nařízení z EU říká v podstatě totéž, co chystané nařízení naší vlády, jen s tou výjimkou, že tam není žádné přechodné opatření (třeba že kdo co má, může si aspoň to nechat)? No pak platí to, co je v nařízení EK.

Převedeno do praxe: Pokud by 14.9.2018 přišla komise s nařízením, jak mají vypadat expanzky s tím, že je nařízení platné od 1.10.2018, pak kdokoliv, kdo by měl doma samočinnou expanzku, měl by doma zbraň kateorie A. Takže? Takže nedovolené ozbrojování… Několik desítek tisíc lidí. Bez možnosti to obejít.

Ale když budeme mít vlastní „nějakou zákonnou normu“, která je v podstatě v souladu s nařízeníma  v ní nějaké přechodné opatření, tak tu ty trestance z řad reenactorů mít nebudeme.

Nemám zrovna v lásce socany, ani řepkaře. Ale řekl bych, že tady se ta jejich vláda chová poměrně pragmaticky a prakticky.

Řešením by fakt asi bylo ten zkEUrvistán reformovat (nemožné), nebo opustit (na to zatím nemáme koule). Nebo počkat, až se to rozpadne samo.

Do té doby nám nezbývá, než hledat kompromisy. Jen je občas dobré nepodlehnout mediálnímu křiku, ale trochu zauvažovat. Chystané nařízení vlády není žádné terno a fakt by bylo nejlepší, kdyby vůbec nevzniklo. Pokud ale nevznikne, budou tu mít reenactoři peklo na zemi.


01.09.2018 JK


Související články:


12345 (64x známkováno, průměr: 3,17 z 5)
13 877x přečteno

Reklama

D-FENS © 2017