A Mustangy je třeba taky zakázat…

Featured Image

V sobotu se stala smrtelná nehoda na silnici z Vrchlabí do Špindlerova Mlýna. K nehodě došlo těsně před Špindlem kousek nad chatou Michlák v mírné pravotočivé zatáčce, kde se čelně srazil Ford Mustang se Škodou Rapid. Jak k nehodě došlo je věcí vyšetřování a já se zde nebudu pouštět do žádných spekulací, protože jsem u toho nebyla.

Je nepochybně smutné, že nehodu řidič Rapida nepřežil a jeho spolujezdkyně bojuje o život, nicméně to, co se odehrává po nehodě, ten mediální lynč, je taky děsný.

Policie hledá svědky… no to nevím proč, má jich plnej Špindl, Vrchlabí a internet. I poměrně normální lidi papouškují to, co někde slyšeli nebo četli a viník nehody je jasnej – řidič Mustanga. Vypadá to, že nehodu kromě přímých účastníků nikdo neviděl a jediný svědek, kterého se PČR podařilo vyslechnout je dvanáctiletý kluk, který seděl v Mustangu na sedadle spolujezdce.

Na internetu lze zjistit, že auto určitě jelo na nitrák, protože svědkyně cítila chemii, když jí předjížděl – no sláva, možná by tu kravku mohla angažovat pražská magistrátní svoloč místo nákupu drahých měřících zařízení na zjišťování vytlučených DPF. Ale jsem ochotná připustit i variantu, že spaliny z vysokooktanového benzínu jsou cítit jinak než nějakej volítanej chrochtomet – možná to jí zmátlo.

Jiný odborník z internetu ví, že auto v době nehody jelo rychlostí nejmíň 150 km/h. Ten by se pro změnu mohl přihlásit, až bude Policie vypisovat tendr na nákup nových radarů. Na takovou rychlost mi ta auta připadají přece jen málo zničená.

Všichni svědci pochopitelně vědí, že se honili, že jeli nejmíň stopadesát a že je cestou všechny ohrozili, div že je nezabili. Netřeba zmiňovat, že se našla další spousta lidí, kteří by nejraději zlynčovali všechny majitele Mustangů jaksi preventivně. Taková auta by se měla zakázat, stejně si to kupujou jen vylízaný zmrdi, který si tím něco dokazujou. Kdo normální si koupí benzínovej osmiválec…? Kurva, já mám benzínovej osmiválec a mám ho proto, protože jsem ho chtěla. Vždycky když ho nastartuju a slyším těch osm válců, tak je to čistá radost ze života, miluju svoje auto…

Vrcholná akce pak přišla od dobrovolných hasičů ze Špindlu, kteří nelenili a zveřejnili video natočené krátce po nehodě na svém Facebooku s tím, že je edukativní. To musel vymyslet fakt kretén. Jak asi musí být pozůstalým toho řidiče, když se ze smrti jejich blízkého dělá edukace?

Video samotné pak pořídila nějaká svině prašivá, která k místu neštěstí údajně dorazila těsně po nehodě. Avšak namísto poskytování první pomoci vytáhla záznamové zařízení (pravděpodobně mobil) a začala natáčet. Prý nemohla poskytnout první pomoc, protože je těhotná, ale její stav jí zjevně nijak nebránil v natáčení morbidního videa a jeho následném poskytnutí TV NOVA. Jsem toho názoru, že chování téhle neužitečné hyeny je odporné a na oplátku bych jí přála, aby se i jí dostalo té pochybné cti, být hlavní hrdinkou při nějaké podobné příležitosti (samozřejmě bez fatálních následků). Chápala bych ještě, když někdo nechá zapnutou kameru v autě a běží pomáhat nebo třeba jen volá složky IZS a záznam z kamery následně poskytne Policii, ale těhotnou krávu, která běží na místo nehody, aby to nafilmovala a získala svých 5 vteřin slávy na Nově…? To je prostě zcela mimo hranice mé představivosti, chápání a vkusu.

Oba Mustangy se mi podařilo identifikovat s naprostou jistotou, byť nejsou vidět značky. Bohužel mají naprosto nezaměnitelné markanty a kdo ta auta zná, tak je pozná. Když poznáte auta, tak máte celkem jasnou představu i o části jejich posádky. Takže děkuju amatérské filmařce, že mi to tak pěkně zprostředkovala. Cením si i experta Budského za schvalování zveřejnění videa – je fakt anonymní, vůbec z něj nejsou patrné konkrétní údaje o poškozených!

V souvislosti s nehodou zahájila Policie akci „Hledáme udavače“ a hledá nejen svědky nehody, což bych považovala za naprosto legitimní a v pořádku, ale „zájem má i o svědectví o dění na silnici před nehodou a o svědectví jízd sportovních aut v okolí horských středisek“ To už považuju za lumpárnu. To jako budou předvolávat všechny majitele sporťáků, kteří navštívili Krkonoše? Co si jako představujou? Že tam lidi napochodujou a řeknou jim, že celou sobotu závodili?

Nejsem z těch, kdo by schvaloval jakékoli nebezpečné či nezodpovědné chování za volantem, jenže to, co se odehrává v médiích a na internetu hraničí se zdravým rozumem. Viník je pro všechny jasnej – silný auto a třicetiletý „kluk“ za volantem. Nejspíš to tak i bude, ale dokud to nevíme určitě, měli bychom ctít presumpci neviny a právo na spravedlivý proces.

Tenhle článek není o nehodě, jejích příčinách a důsledcích, jakkoli je to smutné. Co mi však vadí, je chování lidí, rádoby „svědků“, odborníků na cokoli a novinářů – to je vážně otřesné, to paušalizování a vůbec celá ta mediální štvanice je nechutná.

A dost by mne zajímalo, kdyby se nakonec ukázalo, že druhý účastník nehody byl třeba pod vlivem alkoholu, jestli by to policajti přiznali a novináři o tom psali se stejnou vášní…


25.09.2019 Lumnitzer


Související články:


12345 (294x známkováno, průměr: 2,87 z 5)
21 691x přečteno

Reklama

D-FENS © 2017