Paušálek

Featured Image

Stejně jako mnohé z vás i mě velice irituje faleš, s jakou se prodává bezpečnost na silnici. Nic nového, že se jedná pouze pokrytecký výběr peněz. Nemá smysl se o tom rozepisovat. Mimo to si jsem vědom svých nedostatků při tvorbě slohových výtvorů.

Však mám rád přímá a jasná řešení, pokud možno v rovnováze vůči zúčastněným stranám. A tak mě napadlo, proč to nevyřešit tak nějak politicky, elegatně. Když přeci něco chci, je třeba něco nabídnout, nejlépe dnes vytáhnout měšec. Přitom se ale nenechat odrbat na kost. Zkrátka win-win, popř. lose-lose řešení. Jak se to vezme.

Fízlové, ouřady s těmi milými pány a dámami, co v drtivé většině nemají chuť se s námi vybavovat, když plníme ty „jejich“ zákonné povinnosti by to jistě uvítali. Mohli by se tak soustředit na menší množství případů. Vyprofilovali by se tak na experty, kterých není nikdy dost a kasa by se jestě zase o něco připlnila. Také by se dalo dále a lépe pouštět žilou na všechny ty veledůležité dotace a programy. Jednoznačne pozitivum.

My troubové, co chceme jezdit jako normální lidi se zdravým rozumem, dostatečným pudem sebezáchovy, citem pro techniku jízdy a stavu svých vozidel bychom zase nemuseli stále jako idioti čučet do tachometru. Nebo alespoň na něj. Stejně tak neustále hledat po pangejtech fízly, městapáky či jakási zařízení na výběr peněz, místo soustředěné, pohodové jízdy. Ale chápu tu psychologii vedení, že plebsu nemá být umožněno se cítit dobře. Mohl by pak něco i chtít a to není už tolik pozitivní a vhodné. A hlavně to smrdí rizikem snažení se a dokonce i možné práce. Na druhou stranu je to však prostor pro něco zařizovat, regulovat, omezovat a nařizovat. Všecho má své pro a proti.

A co mě to vlastně napadlo? Nic jednoduššího, než si pořídit paušál. Paušálek na takové to menší až malé protiprávní jednáníčko, pácháníčko. Dělala to církev s odpustky a v podstatě to jede stejně dál i dnes např. v ekologii. Tak vo co go že? Takový předplatný na dopravní odpustky. Zcela dobrovolně a samozřejmě za peníze. Prostě budou chcechtáky.

Aby to bylo politicky korektní a dalo se to správně okecat před těmi s občasnou docházkou, bude třeba vložit nějaké podmínky, omezení apod. Aby to vypadalo, že to vymysleli oni sami a že je to geniální řešení pro blaho všech. Např. by to dostali řidiči až třeba po 5ti letech od získání řidičského oprávnění. Ale škoda těch peněz, co se zbytečně nevyberou. To je třeba skutečně zvážit. Zkrátka by se to odhlasovalo jako „Management driving experience“. Takový upgrade plugin ZPPK. Když může oranžový hrošík chtít v pohodě chlastat na kole a zadarmo, proč by si nemohli řidiči pěkně připlatit za small free level. Taky se tu skýtá šance snížení rizika stresu na silnici. Je známo, že od určitého počtu vstupů do kebule to ta přestane brát a je vymalováno. Fatal Error… System Halted. Podobně jako to jedna milá soudružka chce teď zařídit všem zamíkům v práci. Ó jaká péče, možná konečně i obyčejný sprostý lid v manufaktuře u pásu teď dostane šanci se vychcat během pracovní doby bez postihu a nečekat na jedinou přestávku za směnu. Rozhodně to beru jako pokrok tím správným směrem. Takže pozitivum a k tomu zadarmo.

Pro zkušební období cca 2 – 5 let bych to dal jen přestupky překročení rychlosti do 20 km/h v obci, do 30 km/h mimo obec a nebál bych se do 50 km/h na dálnici. Stejně se nedá dlouhodobě s hnůjde jezdit víc. Postupem času, jak se ukáže, že to funguje zcela samovolně by se to rozšířilo na další ukrutánsky nebezpečná jednání. Třeba to pitomé telefonování nebo pásy. Každý soudruh řidič by na žádosti o paušál podepsal určitý rozsah reversu na důsledky svého konání a vrchnost s pojišťovnou by si mohla mnout ruce. Zase slušná kupa ušetřených cinkátek. K tomu bych nahodil doplňkové pojištění pro případ nehody a zase by se trošku povotočily prašule. Už to vidím: „Jé, to je peněz, já si vezmu“.

V návaznosti na novou zákonnou úpravu by se tak mohli najmout další úředníci, vytvořit další agendy a zavést další kartičky. Paušál by se fyzicky provedl ve formě karty „Průkaz zkušenosti“, kde by bylo podle jakési tabulky, dnes zcela běžná rozhodovací funkce, jasně vidět co si za tarifní program daný soudruh řidič předplatil. To je ovšem výhled do budoucna. Až po pilotním projektu samozřejmě. V každém případě opět samá pozitiva a výhody pro vedení.

Aby to bylo minimálně zajímavé pro vrchnost, nastavil bych to tak, jak pokuty kopírují hospodářský vývoj na x-násobek průměrné pokuty popř. rozumně výše. Třeba dvojku až trojku ročně. Není to zas tolik, ale při počtu platících řidičů počítám slušný ranec. Rozhodně nezapomenout na oblíbenou úplně nejvíc širokou diskuzi. Nebo že by ten vývoj pokut vypovídal o tom, jak jsou ti naší kucí na nás najednou moc hodní a šetří nám korunky? To se mi nechce uvěřit. Či snad je to proto, že je lepší pro ouřady vybrat alespoň něco než téměř kulový ve správním, byť ten poměr není zrovna významný. Avšak na rozdíl od studie EET o šedé ekonomice, předpokládám, že si to preventivně zaplatí i ti, co dokážou udržet rozum v hlavě a fízlům a ouřadům nasrat tím, že za celý rok nezaplatí ani fň na pokutách. Bude to tedy jednoznačně slušný balík prachů. A to je vždycinky moc a moc prima naši milí a hlavně drazí.

Takže v reálu by to probíhalo asi takhle. Jedeme si krásně svým tempem a schopností s dobrou náladou. Užíváme si relax z jízdy a vůbec nečumíme na ten zasranej tachometr každou chvíli a jsme naprosto happy. Do toho posloucháme DnB nebo dechovku a maňána. Je pravděpodobné, že nás sice někde zastaví hlídka pomahačů, co bude dál sledovat provoz pro zachování své dopravní existence, takovejch těch praxí tříletej fízlů s holejma kebulema, kérovanejma tricepcama pod uniformou a sdělí vám výsledek jejich měření a to hodnotu 69 kmh-1 v obci. Vytáhneme kartičku s paušálem, k tomu vykouzlíme milej úsměv kyselý prdele. Voni nám to zkontrolujou, mozkově zanalyzujou a nakonec k tomu jako důsledek toho myšlení řeknou, tak to je dobrý, to je fpožádku, můžete pokjačovat. Sakra dobrý. Moc dobrý.

Nebudu tady rozebírat, kolik prachů by se takhle dalo vybrat a pak nádherně rozkrát nebo alespoň zbytečně zmarnit, ale po prvním roce si jsem naprosto jist, že by se jim tam „nahoře“ protočili panenky jak to pěkně sype a i debilové z besipu apod. by si to nakonec koupili taky. Chi chi chi. Teda krom těch dvou individuí z té odtahovky s červenejma kšiltovkama. Takový to nikdá nebudou potřebovat a takový nechci nikdy ani potkat. To si to raději odtlačím sám.

A to je z mého květáku vše k tomuto nápadu jak efektivně zmonetizovat silniční fašismus a přitom za to alespoň něco získat. Protože je házet hrách na zeď připomíním a vysvětlovaním, že každý by měl být plně zodpovědný za sebe a své jednání, což v socialismu evropských rozměrů s monolitickým myšlením nemá moc smysl a hlavně to není žádoucí. Páč každej slušnej ctihodnej vobčan ví, že svoboda je především zodpovědnost.

Tímto se loučím s myšlenkou, která mě nedávno napadla, přímo uhranula a zároveň i pobavila. Ale to může být způsobeno rozdílým pohledem na světa běh.

Přidám jednu veselou na téma ME/STK.

Je to pekelný zážitek, takový jistotou odbornosti obohacený, vidět dozajista léty zkušeného technika měřit emise moderního eurohodně dýzla ftdí. Asi chudák zaspal nebo chyběl na školení, když neví, jak se měří ty nové simply clever se SW omezením, kdy ani výrobce už nechce, aby mu motory vytáčel kdejaký jouda drsoň. Viz zde. Tak budu was most empathetic a převelice rád mu poradím: „Milý troubo, musíš sešlápnout a držet spojkový pedál, ten u nás v Čechách zatím máme úplně nejvíc nalevo, skoro až u dveří, to je ta noha se senem a pak teprve kurvit motor nohou druhou do podlahy zabořenou, teda pro tebe ta noha se slámou. A až to zkurvíš, tak věz, že ještě k tomu za to dostaneš zaplaceno, páč nám to někdo soudružsky nařídil, zařídil a tím nám ty naše životy ochránil a obohatil.“ Není nad to, když někdo ješte víc než my sami ví, co je správné a potřebné pro dobro druhých. Tak to mám rád.

Trocha toho mediálního z netu:

Aktuální statistika chování řidičů ukazuje, že největší problém mají Češi s vysokou rychlostí v obci. Třetina z celkového počtu více než 498 tisíc přestupků, zaznamenaných v roce 2014, připadala na překročení maximální dovolené rychlosti v obci o méně než 20 kilometrů za hodinu. Tuto hranici potom překročilo dalších 8 % řidičů.

Druhým nejpáchanějším přestupkem na českých silnicích bylo loni nepoužívání bezpečnostních pásů, nebo v případě motocyklistů ochranné přilby. Vzrůstající tendenci má počet řidičů, kterým se při silniční kontrole prokáže, že jsou pod vlivem alkoholu nebo jiné návykové či omamné látky.

Pokud jde o jednotlivé kraje, potom se jako nejméně ukáznění jeví řidiči ze Středočeského, naopak nejméně přestupků bylo zaznamenáno v kraji Karlovarském. Více než 80 % všech zaznamenaných prohřešků potom spáchali řidiči mužského pohlaví, na ženy připadá necelé pětina.

Celkem bylo ke konci roku 2014 v registru více než 6,6 milionu řidičů, jednoduchým výpočtem tak zjistíme, že nějaký přestupek loni spáchalo asi 7,5 % z nich. Celkově se situace na český silnicích zlepšuje, výjimkou byl za poslední dobu jen rok 2013, v němž počet zaznamenaných přestupků mírně vzrostl. Zdroj.

Poznámka: Kompletní data pro výběr za rok 2015 se mi nějak nepovedlo dohledat. Škoda, ale předpokládám velice podobný průběh jako v letech předchozích. K tomu celkovému počtu. Nejsem si jist, zda správně chápu soudruhy Pomáhat a chránit co znamená dopravní služba. Tedy cokoli v uniformě na silnici nebo jen bílé čepice. V každém případě by ta data měla mít stejný základ a proto zcela vypovídající hodnotu.

Doporučení: Zvažte svůj postoj při volbách a zkuste v dobrém ovlivňovat ostatní nevědomé účastníky silničního provozu. Malý tip na knihu kdo nezná.

Statistika přestupků překročení nejvyšší rychlostizdroj.
Rok V obci Mimo obec Celkem
2015 ¹ ² Řešeno blokově ? ? ?
Uložené pokuty v Kč ? ? ?
Průměrná pokuta v Kč ? ? ?
Oznámeno úřadům ? ? ?
Celkem přestupků 159 475 48 894 208 369
2014 Řešeno blokově 132 805 50 941 183 746
Uložené pokuty v Kč 76 595 300 39 670 300 116 265 600
Průměrná pokuta v Kč 577 779 633
Oznámeno úřadům 20 869 5 286 26 155
Celkem přestupků 153 674 56 227 209 901
2013 Řešeno blokově 129 823 46 133 175 956
Uložené pokuty v Kč 80 133 600 38 361 200 118 494 800
Průměrná pokuta v Kč 617 832 673
Oznámeno úřadům 16 420 4 361 20 781
Celkem přestupků 146 243 50 494 196 737
2012 Řešeno blokově 127 650 44 089 171 739
Uložené pokuty v Kč 89 524 800 40 829 800 130 354 600
Průměrná pokuta v Kč 701 926 759
Oznámeno úřadům 35 557 5 184 40 741
Celkem přestupků 165 171 49 273 214 444
2011 Řešeno blokově 127 557 46 799 174 356
Uložené pokuty v Kč 143 285 900 58 185 100 201 471 000
Průměrná pokuta v Kč 1 123 1 243 1 156
Oznámeno úřadům 37 614 7 106 44 720
Celkem přestupků 165 171 53 905 219 076
2010 Řešeno blokově 108 686 43 692 152 378
Uložené pokuty v Kč 143 192 800 58 215 500 201 408 300
Průměrná pokuta v Kč 1 317 1 332 1 322
Oznámeno úřadům 38 342 6 057 44 399
Celkem přestupků 147 028 49 749 196 777
Počty překročení nejvyšší dovolené rychlosti řešené službou dopravní policie Zdroj: Policie ČR

Související články:


12345 (65x hodnoceno, průměr: 3,43 z 5)
10 711x přečteno

Reklama

D-FENS © 2017
Do NOT follow this link or you will be banned from the site!