Citroen C8 – Schizofrenní medvěd

Featured Image

Po deseti letech zkušeností a mnoha kilometrech s pozice pasažéra a vodiče jsem si konečně troufnul vypustit urovnané myšlenky a popsat jak se vlastně s takovým autem žije, co nabízí, co mu chybí a co od něj čekat.

Základní údaje

motor: 2.0 HDI 16v 79kw

převodovka: 4 stupňový automat s hydroměničem(nejsem si jistý, ale kvůli němu má motor o pár newtometrů míň než 79 kw verze s manuální převodovkou)

váha: 18 metráků

spotřeba: 6-8 litrů

kufr: největší

Současný stav

stáří: 10 let

tachometr : 270 až 320 tis. km.

karoserie : dobitá, ale bez rzi

motor : jede

převodovka : automat sem tam zlobí, ale furt to jede

interiér : překvapivě zachovalý, vše funkční a nedoprasený

podvozek : bez bouchání a vůlí

Co se stavu automobilu po 10 letech služby obstálo celkem dobře. Řekl bych, že pochází ještě z doby, kdy se automobilky alespoň snažily, aby interiér vypadal hodnotně a ne jako recyklovaný biohajzlpapír. Spolu s příkladnou protikorozní úpravou karoserie je to celkem trvanlivý povoz.

Proč jsem použil vlastně přívlastek schizofrenní?

Nikdy mi nedělalo problém popsat vlastnosti automobilu. Citroen C8 je jiný případ. Vždycky když se dostanu k nějakému závěru, nejsem si jistý, zda se koukám na daný problém pod správným úhlem. Asi jako když expert „Fantišek“ při testu rodinného auta v Autosalonu hodnotí „sportovnost“. A tak je to v tomto případě se vším. Jde jen o to, kolik jste schopní automobilu odpustit v návaznosti na prováděný úkol a co už je příliš.

Úkol č. 1 – dovézt 4 osoby k moři a zpět

+ i když Vaše buchty táhnou 15 typů fénů a celé spektrum dalších hovadin, po naložení kufru zjistíte, že všechny věci jsou naloženy, plachta přes kufr zatažena a Vás za jízdy neprudí nafukovací lehátko vždy, když se podíváte do zpětného zrcátka

+ ekonomika cesty ve čtyřech, spotřeba okolo 6,5 litru

– Při dlouhých přesunech je motor otravně hlučný, při dálničních 130 točí 3000ot./min

– I když se tak tváří tak sedačky nejsou uzpůsobené pro 8 hodin trvající jízdu

Dálniční přesun by se zlepšil o několik tříd díky tempomatu, jiné převodovce a kvalitnějšímu sedadlu řidiče.

Úkol č. 2 – drncačky po městě

+ super výhled, přes délku 4,6 metru se s autem parkuje opravdu dobře

+ i špatný automat je ve městě lepší než dobrý manuál

+ jemně nastavený posilovač řízení

+ výkonná klima

– neobratnost

Ve městě je vše v pořádku, při krátkých přesunech Vám prostě některé věci nestihnou začít vadit.

Úkol č. 3 – za babčou přes kopec

+ pocit bezpečí

+ výkon motoru stačí na splynutí s provozem a předjetí

-náklony při rychlejším průjezdu zatáčkou, následuje nedotáčivost

Okresky zvládá dobře. Jen je dobré mít na paměti váhu vozu a akcelerační schopnosti.

Úkol č. 4 – pobavit majitele

-koncepce

-váha

Určitě si každý ještě pamatuje ten pocit, jak jde domu ze školy s poznámkou. Tak to je přesně ten pocit, který ve Vás vyvolá zásah ESP při nějaké té rošťárně. K tomu Vám ještě naběhne obrázek, jak moc debilně jste při tom vypadali a příště Vás ani nenapadne hrát si na Schumachera.

 

Motor

Dobře známý dvoulitr s mezichladičem o výkonu 79 Kw. Velmi spolehlivá jednotka, která překvapí hlavně svojí úsporností a bezproblémovým chodem. Vadou na kráse je FAP, jenž se prostě časem ucpe a je po srandě. Na rovinu přiznám, že před 5 lety nám bylo nabídnuto odstranění a také proběhlo. Při prudkém sešlápnutí plynu pod kopcem auto vždy vykašle tolik sazí, až se občas stydím. Nicméně nám v té době nikdo nenabídl jinou rozumnou alternativu a tak to prostě jezdí na prasáka dál. Neodpustím si rýpanec do té nové Ťokoviny, tenhle nejhorší představitel neekologického automobilu, smrdící, kouřící, právě včera prošel technickou kontrolou včetně měření emisí. Pánové palec hore.

Průběh výkonu příliš nepotěší, motor táhne od dvou do tří tisíc bez vibrací a přílišného hluku, bohužel po překročení třech tisíc se točivý moment vytrácí a do popředí se linou vibrace a hluk.

Převodovka

Automat se čtyřmi stupni, místo spojky hydrodynamický měnič a funkce „klouže to“ pro jízdu na sněhu. Hladkostí, rychlostí ani poskládáním nemůže soupeřit s novými kusy. Ale on po ní nikdo nic nechce, tudíž je to takový neutrální prvek automobilu. V mnoha případech doplácí na demenci markentingového oddělení a tak v něm ten olej (brusnou pastu) někdo nechá klidně 300 tis. km a tím pádem ekonomicky odepíše celé auto.

Podvozek

Mnou nejméně prozkoumaná oblast, což z ní automaticky dělá nejsilnější část vozu. Odolnost a trvanlivost je překvapující.

Interiér

Hodně subjektivní téma, ale mě vyhovuje.

Elektricky ovládané dveře

Nechápu, jak se to Citroenu povedlo, ale za celou dobu nebyl s tímto prvkem žádný problém.

Závěr

C8 se dnes dá koupit opravdu za pár korun, a i když se jedná o koncepčně zastaralé auto, s přiměřenou výbavou a dobře zvoleným pohonem lze tolerovat jako denní pracant.

 


18.12.2016 Student


Související články:


12345 (64x známkováno, průměr: 2,52 z 5)
8 684x přečteno
Updatováno: 18.12.2016 — 22:23
D-FENS © 2017