Dlouho jsem přemýšlel o čem bude můj první článek na D-FENS. Blog čtu sporadicky od patnácti (což je asi 7 let zpátky) a asi tak rok aktivně protože poslední dobou mi svět kolem mne nějak nedává smysl a snažím se pochopit proč.
Rozhodl jsem se proto realizovat ono odpanění na blogu reakcí na současnou největší totalitní snahu 4. říše – omezení legálního držení střelných zbraní. Příkladem jak se s nesmyslnou a zprofanovanou změnou zákona vypořádat budiž poslanecká fraška pod názvem zákon o nakládání s bezpečnostním materiálem, kterou jsem si zažil jako nepostižený insider. Pokusím se proto nastínit, jak dovedla část zaujaté tzv. ,,občanské společnosti‘‘ dementovat nesmyslný zákon poškozující základní demokratické principy jako je osobní svoboda a osobní vlastnictví.
Světe div se, v demokratické ČR existuje suma občanů vlastnící cosi, co zákon označuje jako bezpečnostní materiál. Tato suma se paušálně skládá z technických nadšenců, kterým dělá potěšení vlastnit a provozovat vyřazené, nepotřebné a odprodané kusy bojové techniky (často se tito občané sdružují jako kvht). Něco jako offroad klub, jen s tím že kde nissan patrol končí, bvp jede vyhlídkovou jízdu. Sraz offroad nadšenců a držitelů bezpečnostního materiálu se diametrlálně rozchází. První si pár hodin pojezdí a jedou domů, případně přespí ve stanu do druhého dne. Druzí na srazu založí téměř vojenské ležení, a s manželkami a dětmi jsou schopni přežívat i týden v zařízené vétřiesce. Hlavním účelem je samozřejmě po celý čas srazu pálit hektolitry nafty v BVP, T-55, T-72 atp.
Vlastnictví bvp bylo podmíněno kupní smlouvou a registrační kartičkou, kterou vydal příslušný městský úřad s rozšířenou působností. Nicméně v listopadu 2012 na jednom srazu přišel jeden člen komunity s tím, že věc se má měnit. Byl totiž připraven zákon 229/2013 Sb., který celou věc absolutně ztížil. Bojovou techniku rozdělil do nesmyslných skupin, nastolil diletantské ,,termíny‘‘ typu zvýšená odolnost, vyvinuté pro vojenské účely, nebo se zvýšenou průchodností. Největší past spočívala v podmínce úspěšného absolvování bezpečnostní prověrky v gesci NBÚ, bez které by nebylo možné vlastnit cokoliv zmíněné v zákoně.
Prvního ledna 2013 skutečně vstoupil zákon v platnost. Nepomohly petice ani protesty. Mezi majiteli nejlepších produktů bývalého RVHP nastala panika. Bez prováděcích vyhlášek a výkladů nikdo nevěděl, zdali je jeho UAZ nebo V3S vyvinuta za vojenským účelem, nebo zdali má jeho Tatra zvýšenou odolnost když disponuje centrálním dofukováním pneu. Ti ustrašenější si začali hromadně žádat o prověrky NBÚ, což obnáší mimo jiné povinnost sdělit veškerou zahraniční korespondenci vč. elektronické, nebo daňová přiznání x let zpátky. Vskutku nechutnost. Ti otrlejší se rozhodli toto období přečkat bez prověrek s rizikem že jejich poctivě nabytý majetek v řádech statisíců i milionů korun může být zabaven.
V průběhu celého období (2013/2014) trvala snaha běh věcí zvrátit a to se nakonec povedlo. Vešly v platnost 2 pozměňovací návrhy: za 1. Zrušení prověrek pro fyzické osoby, za 2. Přehodnocení skupin a definice bezpečnostního materiálu. Vše jen díky peticím, občanské iniciativě a kladné publicitě. Vše se zkrátka v dobré zvrátilo.
Dodnes není jasný účel původního zákona 229. Domněnek je několik. Ta, že zákon byl psán na objednávku české firmy s názvem mýtického anglosaského meče, která dnes vlastní to nejlepší co zbylo z bývalé ČSLA a jednu tradiční českou automobilku a která by ráda skoupila všechno co se dá pošlechtit a prodat do Afriky pro účely kmenových válek.
To hlavní co jsem chtěl sdělit je, že i když se situace jeví téměř bezvýchodná, občas i u nás v Kocourkově nakonec zvítězí zdravý rozum. Jen je potřeba tlačit na pilu a na 100% využít všech možností jak zabránit přijetí zákona, který jde proti lidem. A když se to nepovede, za x měsíců nebo let se stále dá něco změnit už z toho důvodu že jeden nekompetentní jedinec ve vládě může být nahrazen jiným, který má jiný názor na věc.
Související články:
- Obecní loupeže (24.1.2016), Anonymní autor
- Násilí do politiky nepatří? (18.10.2015), Urza
- Vyplašenka (18.8.2015), Anonymní autor
10 356x přečteno