Výměna kol s experty z iDNESu

Featured Image

Nejnovější článek o výměně kol v motoristické příloze Kosteleckých tiskovin je vážně krutohustej.

Moto-recesistická sekce idnes je tradičně v kondici. Zhruba bych to přirovnal k mimibazaru pro muže. Musím říct, že to žeru, zejména pro to kouzlo nechtěného, když o automobilní technice píšou lidé, kteří nemají vůbec ani ponětí. Myslím, že takhle by to vypadalo, kdybych psal já o cyklistice. Zatím vede Švidrnoch, kterému doslova visím na péru, následovaný Dvořákem, který ho zdatně dohání. Myslím, že Dvořák časem Švindrnocha porazí. Motokobliha je čím dál lepší, když už si člověk myslí, že tohle je prostě maximum, objeví se Javor a jeho rakovinotvorné oxidy dusíku a pochopíte, že se motor Burešova píčovinogenerátoru teprve rozbíhá a k omezovači je ještě daleko.

Aktuální výkřik génia do motoristického temna se jmenuje Přezouvání do letního je v plném proudu. Pozor na vibrace a hluk.

a je v podstatě o tom, že si máte dotáhnout kola, jinak vám upadnou. Obsahuje i celou řadu dalších užitečných tipů, které zužitkuje hlavně debil.

Pokud tedy chcete vyměnit kolo, pak vězte, že:

Při výměně kol musí být především všechny dosedací plochy čisté.

Když nebudou čisté, dosednete při výměně kola prdelí do špíny a partner nebo registrant vám bude muset přeprat montérky.

Mechanik tedy musí zkontrolovat nejen samotný disk, ale také dosedací a středící plochy brzdového kotouče a odstranit případné nečistoty, korozi, oleje a tuky.

Z této věty jsem nepochopil vůbec nic. Nejednoho dopravního experta by možná překvapilo, že kolo se nešroubuje k brzdovému kotouči, ale k náboji kola. Kotoučem šrouby toliko procházejí. Dále těžko říci, co si představit pod pojmem „středící plocha“ a jak se asi vystředí kolo za plochu. “Středící prvek” by bylo lepší, když teda už, nebo střed náboje. Ale vykládejte to někomu, kdo to v životě neviděl.

Každopádně ohledně středících ploch whatever they are je dobré respektovat následující pokyn:

Středící plocha kola se ošetřuje speciálním voskovým přípravkem k ochraně proti korozi tak, aby nedošlo k potřísnění dosedacích ploch, které by mohlo mít vliv na účinnost brzd.

Nevíte, jakou dosedací plochu génius z idnesu myslí? Dosedací plocha určitě nebude ta na letišti, co na ní přilétají letadla jako velcí čmeláci. Není to ani vaše prdel. Nějakou dobu jsem nad tím vším přemýšlel a dospěl jsem k názoru, že “středící plocha” je ve skutečnosti dosedací plocha na náboji kola, o kterou se opírá střed disku kola, a “dosedací plocha” bude brzdový kotouč.

Ovšem při aplikaci speciálního voskového přípravku, ať už na jakoukoli plochu, je třeba dávat ohromný pozor:

Závity šroubů kol při výměně vlastními silami nikdy neošetřujte mazivem ani antikorozními prostředky. Stejně tak se nesmí mazivo či voskový přípravek aplikovat na šrouby, dosedací plochy, náboj kola ani závit v něm.

Vzniká tedy otázka, na jakou část automobilu se ten tajemný voskový přípravek aplikovat může. Asi bude lepší jej vůbec nepoužít. Ale myslím, že tím k žádným reálným škodám nedojde, protože jsem namontoval už několik set kol, nikdy jsem na ně nic nemazal a vše fungovalo i bez toho správně. Škoda skutečně někdy maže dosedací plochy na nábojích kol, používají na to stejný vosk, jaký se používá jako konzervační prostředek na dutiny. Ano, ta samá věc, co vytéká všem fabiím ze dveří. Důvod tohoto postupu mi není znám, ale má to jeden efekt. Za teplého počasí nebo intenzivního brzdění se speciální přípravek rozteče a zasere vám disky.

Důležitá je také volba správného nástroje:

Pokud pneuservis přece jen automatickou utahovací pistoli používá, musí mechanik následně ještě překontrolovat dotažení ručně klíčem.

Prosím, automatické pistole při výměně kola prostě ne. Čezetu, Glocka, Berettu a tak. Šroub jde strčit do hlavně až od ráže 0.50 výše, a tomu vyhoví jen Desert Eagle a pár specialit. Radši zkuste rázový utahovák. Zkontrolovat se to po něm musí stejně, protože rázové utahováky jsou notoricky nespolehlivé, velmi závislé na tření ve vlastním mechanismu i v utahovaném spoji a proto neumí dodržet požadovaný moment. Nehledě na to, že někdy strhnou závit v náboji, což je docela voser. Takže je praktičtější utahovat rázovým utahovákem nastaveným na nejmenší možný moment a pak to dotáhnout rukou klíčem.

Poté se šrouby kol dotahují momentovým klíčem na přesně určený moment.

Něco takového jsem ještě neviděl. Už jsem toho viděl hodně, ale tohle ještě nikdy. Škoda, že Dvořák neuvedl, kde to takhle dělají, jel bych se tam podívat.

Hint: Utahovací moment šroubů kol je 100 – 150 Nm. Z nepochopitelných důvodů tato informace v článku, který je hlavně o utahování kol, chybí. Použité šrouby jsou nejčastěji M12 nebo M14 s jemným závitem a šroubují se do oceli nebo litiny, takže se z toho zas tak moc nestřílí. Běžný člověk vyvine jednou rukou a bez výraznější námahy sílu asi 3 Nerdy, což odpovídá asi 300 N. Tzn. bez problému zvednete jednou rukou ze země 30 kg, tedy třeba menší pytel s cementem. Když stejnou silou vezmete za 50 cm dlouhý klíč, vytvoříte požadovaný moment. Tím se vysvětluje, proč se klíče dělají právě takhle dlouhé a ne delší. Kupodivu, léta povolování a utahování kol vytvořila sama od sebe zajímavou best practice umožňující většině lidí utáhnout kolo bez zvláštního vybavení a také bez poškození i největším lemplům.

Dále je zde praktický návod k tomu, jak si poškodit auto a přivodit úraz:

Šrouby se kolo přichytí, poté se vozidlo spustí na podlahu a šrouby se křížem dotahují, čímž se minimalizuje riziko špatného dosednutí ráfku na styčnou plochu.

Takže máme už nejen středící a dosedací plochu, ale také plochu styčnou. Té se dotýká ráfek. To je zajímavá věc. Nicméně, když to budete dělat takto, sice potvrdíte Darwinovy teorie, ale vyjde to dost draho. Stane se vám po spuštění auta na zem, že kolo „přichycené“ například dvěma závity na každém šroubu sjede ze středu náboje, hezky se vykloní do strany a při troše štěstí vytrhne ze závitů ty “přichycené” šrouby, takže auto spadne na zem a kolo vrazí do blatníku, který efektně zohýbá a vytáhne ho do strany jako v Richle a zbjesyle. Pokud si pod tím necháte nějakou část těla, nepůjde vytáhnout a až se to někomu povede, zažijete Modrý kód live. Šrouby je třeba utáhnout při zvednutém kole tak, aby byly zcela zatočené do závitů (nikoli je jen “přichytit”) a “natvrdo” je dotáhnout po spuštění na zem, a to hlavně proto, aby se kolo při utahování neprotáčelo.

Nejlepší proto bude, když se do toho nebudete vůbec hrabat, pneuservisy potřebují píárko, stejně jako loni:

Odborníci nedoporučují výměnu kol svépomocí, ale pokud to přece jen chcete zvládnout sami, překontrolujte klidně několikrát pevné dotažení všech šroubů.

Jací odborníci? Zase ti anonymní, jako vždy?

Ovšem i pokud se rozhodnete nedat vydělat pneuservisu a kola vyměníte sami, zdaleka to pro vás nekončí:

I pokud si prohazujete kola sami, vyplatí se jednou za čas do pneuservisu zavítat, aspoň na převážení pneumatik.

Pneumatiky je třeba převážit proto, že v zimě hodně jedly, přibraly a udělala se jim pneumatika. Kdo nevěří, ten ať v servisu požaduje vyvážení, nikoli převážení, a nikoli pneumatik, ale celých kol i s diskem. Jinak to nedrží na vyvažovačce a blbě se na to lepí závaží.

Je to hrůza. Díval jsem se ještě na to, zda to nevydali na apríla, ale bohužel. Trochu to připomíná legendární Vaculíkův klip o výměně kol, kde si dělal blázny z typicky tuzemské obsese všechno něčím namazat, postříkal středy nábojů po celé ploše měděnou pastou (“to mají v každým Auto Kelly!”) a pak tam naheftil kolo pneumatickou pistolí z Lidlu. Jenže Vaculík to pojal jako vtip, zatímco tenhle exemplář dopravního experta to myslí vážně.

Na konci má článek takový jemně represívní nádech. Já říkal už tehdy, kdy esenbák Huml zaváděl “povinné” letní pneumatiky, že další level budou povinné letní. Ukázalo se totiž, že řidiči si v dilematu “chovat se zodpovědně” nebo “dodržet zákon, jakkoli je nesmyslný” opět vybrali to druhé a tak jezdí na zimních v létě. No jo, co k tomu dodat. Dopravní experti jako Huml vždy něco nedomyslí. Tedy spíš vždy.

V článku, který je asi primárně určen pro ty motoristy, kteří by rádi zkusili kola vyměnit sami, oproti tomu chybí následující informace, které z nějakého důvodu pokládám za důležité:

Upozornění pro vohnouty, kde a čím zvedat auto. Ono to není samozřejmé. Schválně proč mají skoro všechny jedničkové Octavie promáčklé prahy.

Upozornění na záměnu šroubů mezi letními a zimními koly. Hodně lidí používá na léto lité disky a na zimu plechové. Ty současně mívají často odlišné šrouby nebo matky, protože u některých litých kol je třeba používat kulové dosedací plochy šroubů. Montáž šroubů s kulovou dosedací plochou do děr s kuželovým osazením a vice versa má buď za následek poškození disku nebo povolení kola.

Problematika kolem „spárování“ kol s čidly eurovynálezu TPMS hlavně u starších systémů, kdy řídící jednotka TPMS nová kola nevidí, sleduje dál ta stará, která leží v garáži. Novější systémy se s tím vypořádají samy.

Důvěřujte dopravním expertům a médiím pana Babiše, evidentně evidentně tam ví, o čem píšou.

 


09.04.2017 D-FENS


Související články:


12345 (240x známkováno, průměr: 1,26 z 5)
25 778x přečteno
Updatováno: 9.4.2017 — 21:45
D-FENS © 2017