Střelečtí nováčci, rozšiřte naše střelecké řady, ale…

Featured Image

Žijeme opravdu v zajímavých časech. Zajímavých ovšem v „pratchettovském“ smyslu. Na jedné straně s obavami sledujeme zprávy o černé vlně, která se valí na náš kontinent a je všem jasné, že to bude malér nad malér. A spíše je, když už něco prosáklo do oficiálních médií, takže skutečnost bude jen horší a horší.

Že je doba nejistá se ukazuje i na stoupajícím počtu žadatelů o zbrojní průkaz. Nárůst je opravdu velký a já jsem už v minulosti apeloval na všechny nestřelce, které zbraně oslovují, ať rozšíří naše řady. Na druhou stranu je velká změna kdo dnes o zbrojní průkaz žádá. Budu mluvit z úhlu pohledu člověka, co již řadu let připravuje žadatele na vykonání zkoušky odborné způsobilosti.

Ještě tak rok zpět jsem se setkával převážně s lidmi, kteří k získání zbrojního průkazu dospěli přes svou zálibu ve zbraních, zajímali se o střelbu a vše co s tím souvisí. Dnes je skladba žadatelů odlišná. Převažují ti, kteří s obavami sledují vývoj v socialistické a nebo spíše utopické Evropě a došli k názoru, že mít v ruce něco pádnějšího než plyšového medvídka je dobrý nápad. Ovšem je i nemálo těch, kteří si nějak romanticky představují jak oni, jako hrdinové dne, s kvérem v ruce odrazí hordy Arabů, kteří chtějí poplenit čest jejich domu. A právě v těchto lidech spatřuji nebezpečí pro střeleckou veřejnost. Pochopitelně, žít v normální a rozumné společnosti, bylo by mi to jedno, ale bohužel v takovéto společnosti nežijeme. Abych to řekl natvrdo, bojím se u některých lidí excesů se zbraněmi, protože i jen pár případů chlubení se kvérem v hospodě způsobí, že sluníčka a politici zbystří a začnou dělat problémy nám všem. V té rozumné společnosti by to pochopitelně dopadlo jen na toho daného pitomce.

Já se o osvětu nováčků snažím. Snažím se je pochopitelně naučit praktickou část zkoušky, bezpečnou manipulaci, rozborku, základy střelby a něco z nauky o zbraních a střelivu, ale přitom se nezapomenu důrazně zmínit o aspektech nošení a držení zbraně. Jsem pyšný na to, že všichni, které jsem na zkoušku k odborné způsobilosti připravil, prošli jako nůž máslem a nastříleli do černého. A také že vstoupili do Lexu a chodí víceméně pravidelně střílet. Ale už jsem musel pár lidí odmítnout, protože jsem byl z jejich prvotního přístupu diplomaticky řečeno rozpačitý.

Ostatně je to vidět i u statistiky zkoušek z posledního období. Že to neudělá třeba 60% lidí byla dříve věc spíše ojedinělá. Na druhé straně to zase svědčí o dobře nastaveném zákonu, který dokáže eliminovat určitou skupinu lidí, kteří ke zbrani chtějí přistupovat lehkovážně. A to je dobře. A to i přesto, že si stále stojím za svým už dříve publikovaným názorem, že vítám více ozbrojených lidí ve společnosti. Slušných a zodpovědných lidí. Myslím, že to posílí bezpečnost jako takovou, nehledě na fakt že rozumní, i když ozbrojení lidé prostě konflikty nevyhledávají a snaží se jim spíše předcházet, nebo je řešit bez vypjatých emocí.

Takže drazí adepti na zbrojní průkaz, rád bych řekl jen pár vět.

Víte, zbraň je nejen skvělý pomocník v nouzi a skvělý prostředek k odreagování na střelnici, ale také veliká zodpovědnost. Kdo chce zbraň nosit, je více svázán nejen zákony, ale i tou obyčejnou slušností, která se nám trošku vytrácí. Ono je sice hezké, že vám dá zbraň možnost vymazat tlupu gaunerů co se vám snaží ukrást sekačku, ale pokud nebudete znát dobře zákon o krajní nouzi a nutné obraně, tak je reálná šance, že se mezi ty grázly dostanete pod eskortou vězeňské služby. Zbraň není předmětem okázalosti, ani chlubení a už vůbec ne zastrašování když vám někdo ukáže zvednutý prostředníček na křižovatce. Zastrašit můžete jen toho hajzla, který vám s nožem v ruce vyhrožuje smrtí nebo jinou vážnou újmou na životě. Prosím, opravdu prosím aby jste se svou novou zbraní neblbli. Protože to dopadne nejen na vás jako tuna těch hranatých věcí, ze kterých si lidi staví domy, ale dopadne to na všechny. Na všechny držitele zbrojního průkazu co ho možná měli v době, kdy jste ještě tahali kačera po pískovišti. Vzpomeňte si na tu nešťastnou událost v Uherském Brodě před rokem. Všichni víme, že to byl magor a že kdyby neměl pistoli a revolver, tak by zabíjel jinak. A co nastalo? Rozhodli se utáhnout šrouby všem.

Ukažte svůj nový kvér lidem na střelnici, prohoďte s nimi pár slov, nebojte se oslovit ostatní střelce, pokud budete mít nějaký problém, nebo dotaz. Nebojte se za nimi přijít a říct, že vám to lítá do země, jestli by vám neporadili jak zbraň držet a jak střílet. Většina, ano drtivá většina vás neodmítne. Ale buďte prosím slušní a obezřetní když budete nosit zbraň na veřejnosti, neblbněte s ní doma ani v hospodě.A hlavně alkohol a další vám příjemné toxikum dohromady se zbraní, je cesta k maléru.

Je možné, že se pletu, je možné, že to vidím moc černě a sakra rád bych se mýlil.

Tak hodně radosti z nové zbraně a ať vám to dobře střílí.

 


 

28.01.2016 DanielX


Související články:


12345 (240x známkováno, průměr: 1,28 z 5)
12 006x přečteno

Reklama

D-FENS © 2017