„Budoucnost bude taková, jakou ji vytvoříme. A Evropa bude taková, jakou ji chceme mít.“
Ursula von der Leyenová, předsedkyně Evropské komise
Dne 16. září 2020 představila předsedkyně Komise Ursula von der Leyenová ve svém projevu o stavu Unie svou vizi Evropy. Rád bych zde ocitoval některé pasáže jejího projevu s případnými komentáři. Projev samotný má 23 stran textu a přečíst si jej můžete zde.
První zvláštnost, na kterou narazíme už v nadpisu, je označování Evropské unie prostě jako Unie a to s velkým „U“. V projevu pak paní von der Leyenová mluví o „naši Unii“. Projev začíná poděkováním ošetřovatelům a lékařům, za jejich statečnost při boji s koronavirem. Upozorňuje, jak virus ukázal zranitelnost našeho světa a tedy i „naši Unie“ a nachází lék v projektu NextGenerationEU.
„Strach a rozpory mezi členskými státy jsme nahradili důvěrou v ii Unii. Ukázali jsme, co je možné, když si důvěřujeme navzájem a důvěřujeme našim evropským institucím. S touto zkušeností za zády jsme se rozhodli nejen pro obnovu a oživení tady a teď, ale i pro utváření lepšího způsobu života pro zítřejší svět. To je nástroj NextGenerationEU.“
Vypadá to, že důvěra je pro paní von der Leyenovou důležitá, neboť se ono slovo objevuje v tomto odstavci hned třikrát. Co obnáší projekt NextGenerationEU se však zde ještě nedozvíme. Ovšem zjišťujeme, že je potřeba na něm usilovně pracovat.
„Máme vše, co k tomu potřebujeme. Zbavili jsme se starých výmluv a pohodlí, které nám v tom vždy bránily. Máme vizi, máme plán, máme investice. Nyní je čas dát se do práce“
Dále se dozvídáme, že lidé trpí, bojí se o práci a o to, zda vyjdou s penězi. Řešením, dle paní von der Leyenové, je rozdávat peníze a dokonce na to vynalezla nový pojem, který je nám velmi povědomý.
„A díky své jedinečné sociálně tržní ekonomice to Evropa může udělat. Je to především ekonomika s lidskou tváří, která nás chrání před velkými riziky v životě – nemocí, nepřízní osudu, nezaměstnaností nebo chudobou. Nabízí stabilitu a pomáhá nám lépe zvládat otřesy. Podporuje inovace, růst a spravedlivou hospodářskou soutěž, čímž vytváří příležitosti a prosperitu. Nikdy nebyl tento trvalý příslib ochrany, stability a příležitostí důležitější než dnes.“
Následuje výčet všeho, co pro nás EU v období pandemii udělala (zelené pruhy pro přepravu zboží při uzavření hranic, dopravování občanů EU domů, zajištění vývozu zdravotnického materiálu přes zákaz jednotlivých zemí, …) a postesknutí si, že kdyby měla více pravomocí, zvládla by toho víc. A řešení je nasnadě.
„Pro mě je to jednoznačné – potřebujeme vytvořit silnější evropskou zdravotní unii.“
Dále zmiňuje založení evropské agentury pro výzkum v oblasti biomedicíny a svolání summitu o zdraví na příští rok do Itálie, neboť „Unie je tu proto, aby chránila všechny.“ Jak ví, že se příští rok bude moci cestovat a že v Itálii už nebezpečný virus hrozit nebude, bohužel nezmiňuje. Pokračuje pasáží o zavedení minimální mzdy, neboť „Každý musí mít nárok na minimální mzdu.“ a „Je načase, aby se práce vyplatila.“ Následuje bezprecedentní pochvala, neboť „Reakce Evropské unie a jejích členských států na bezprecedentní krizi byla bezprecedentní.“ Uf.
Dalším slovem, které má paní von der Leyenová v oblibě je rychlost. V třiadvaceti stránkovém dokumentu se varianta slova „rychle“ objevuje devatenáckrát a celkový projev je tak provázen buď neustálým popoháněním anebo samochválou, jak rychle se věci daří.
„Komise v rekordním čase navrhla nástroj NextGenerationEU a přepracovaný rozpočet. Ten kombinuje investice s tolik potřebnými reformami. Rada ho v rekordním čase schválila. Evropský parlament pracuje na tom, aby ho co nejrychleji schválil.“
Vracíme se tedy k projektu NextGenerationEU. Stále nevíme co obnáší, ale už víme, že byl rychle navržen a že bude rychle schválen.
Na řadě je zbožňování Eura,
„V dlouhodobějším horizontu neexistuje lepší prostředek k zajištění stability a konkurenceschopnosti než silnější hospodářská a měnová unie. Euro se nikdy netěšilo větší důvěře. Historická dohoda o nástroji NextGenerationEU ukazuje, jak velké politické podpoře se tento nástroj těší.“
revize Schengenu
„Budeme spolupracovat s Evropským parlamentem a členskými státy, aby se tato otázka (to jest plně fungující schengenský prostor volného pohybu) dostala na přední místa naší politické agendy, a navrhneme novou strategii pro budoucnost Schengenu.“
a konečně klimatická agenda. S důrazem na rychlost.
„Nikde jinde není rychlost potřebnější než v případě budoucnosti naší křehké planety. Během omezení volného pohybu osob a přerušení činnosti podniků se svět téměř zastavil, ale planeta se nadále nebezpečně oteplovala. Vidíme to všude kolem sebe: evakuace z domovů kvůli rozpadu ledovce na Mont Blanc, požáry v Oregonu, úroda v Rumunsku zničená největším suchem za několik desetiletí. Byli jsme však i svědky návratu přírody do našich životů. Toužili jsme po zelených plochách a čistějším ovzduší pro naše duševní a tělesné zdraví. Víme, že je potřeba něco změnit – a rovněž víme, že změna je možná. Zelená dohoda pro Evropu je naším plánem k provedení této transformace.“
Rád bych jen podotknul, že příčina požáru v Oregonu je stále neznámá a že u nás byl letošní červen nejdeštivější za posledních 60 let (dle narychlo vygoogleného článku z Idnes.cz), takže záleží na tom, kterou zemi si ve svém projevu vyberete.
Projev pokračuje s ambicemi klimaticky neutrálního kontinentu do roku 2050 a navýšením snížení emisí ze snížení o 40 % na snížení o 55 %:
„Uznávám, že zvýšení ze 40 na 55 je pro některé příliš vysoké a pro jiné naopak nedostatečné. Z našeho posouzení dopadů však jasně vyplývá, že naše ekonomika a průmysl to zvládnou. A také to chtějí. Včera mi 170 vedoucích představitelů podniků a investorů – z malých a středních podniků i některých největších světových podniků – napsalo, že vyzývají, aby Evropa stanovila cíl alespoň na 55 %“
připomeneme si Zelenou dohodu:
„Posláním Zelené dohody pro Evropu však je mnohem více než jen snižování emisí. Jde o systémovou modernizaci naší ekonomiky, společnosti a průmyslu. Cílem je vybudovat lepší, silnější svět, kde budeme žít.“
a konečně se v klimatickém okénku dostáváme k projektu NextGenerationEU.
„Naše současná úroveň spotřeby surovin, energie, vody a potravin a využívání půdy není udržitelná. Musíme změnit způsob, jakým zacházíme s přírodou, jak vyrábíme a konzumujeme, žijeme a pracujeme, jíme a topíme, cestujeme a přepravujeme. Takže se budeme zabývat vším, od nebezpečných chemikálií až po odlesňování a znečišťování. To je plán skutečného zotavení. Je to investiční plán pro Evropu. A tady nám NextGenerationEU pomůže dosáhnout skutečných výsledků. Za prvé, 37 % prostředků z tohoto nástroje bude vynaloženo přímo na cíle Zelené dohody pro Evropu. A já zajistím, aby se tím také zelené financování pozvedlo na vyšší úroveň. Jsme světovými lídry v oblasti ekologického financování a největším emitentem zelených dluhopisů na světě. Stojíme v čele vývoje spolehlivého standardu EU pro zelené dluhopisy. A dnes mohu oznámit, že stanovíme cíl ve výši 30 % ze 750 miliard eur z nástroje NextGenerationEU, které budou získány prostřednictvím zelených dluhopisů.“
Stále nevíme co to ten projekt NextGenerationEU je, ale už víme, že skoro polovinu z něj tvoří Zelená dohoda. Co to tedy znamená konkrétně?
„Chci, aby se díky nástroji NextGenerationEU vytvořila nová evropská „Hydrogen Valleys“, aby vodík modernizoval naše průmyslová odvětví, poháněl naše vozidla a přivedl nový život do venkovských oblastí. Druhým příkladem jsou budovy, ve kterých žijeme a pracujeme. Naše budovy vypouštějí 40 % našich emisí. Je třeba, aby byly hospodárnější, levnější a udržitelnější. A my víme, že odvětví stavebnictví lze změnit tak, aby místo vytváření uhlíku uhlík spotřebovávalo. Dosáhneme toho tak, že budeme používat organické stavební materiály, například dřevo, a inteligentní technologie, například umělou inteligenci. Chci, aby nástroj NextGenerationEU nastartoval evropskou vlnu renovace a postavil naši Unii do čela oběhového hospodářství.“
Geniální! Zachráníme naši planetu tak, že budeme stavět budovy ze dřeva. Ví o tom Gréta? Komentovat přeskok z elektroaut na vodíkoauta asi netřeba, ten je totiž prostě a jednoduše bezprecedentní.
18.10.2020 laces
Související články:
- Zrušit zbytek veta v EU? Lisabonská smlouva zrušila veto v migraci a energetice – a podívejte, co z toho bylo! (6.11.2023), Jan Mrcasik
- Nová normalita (4.4.2021), Anonymní autor
- Každá miliarda z Fondu Obnovy EU je jedna zelená mafie a naše zkáza (26.7.2020), Jan Mrcasik
7 818x přečteno