Šéfe, kam mám vylejt tu vakcínu?

Featured Image

Bude trvat maximálně jeden rok, než někdo pronese větu, která je titulkem tohoto článku. Dnes se nám to možná zdá nemyslitelné, ale jsem si jistý, že tomu tak bude.

Socialismus se vyznačuje tím, že soustavně buď něco chybí, nebo přebývá. Teď jsme v té první fázi, lidé by se chtěli očkovat proti tomu smrtícímu viru, ale nemají čím. Výrobní kapacita je omezená, poptávka je vysoká a bylo určeno, že vakcínou proti hroznému smrtícímu viru smějí disponovat pouze vlády. Některé vlády byly úspěšnější při vyjednávání s farmaceutickými firmami než jiné vlády. Ve čtvrté říši se k tomu přidalo ještě to, že vlády jednotlivých států jednat nesměly, jednání bylo delegováno na EU. Ne každá národní vláda si totiž mohla dovolit do vyjednávání nasadit takové eso jako paní Stella Kyriakides, dětská psycholožka a aktivistka z Kypru. Paní Stella byla do své pozice dosazena na základě genderových kvót, její hlavní specializace tedy spočívá v tom, že má správný pohlavní orgán, a výsledky tomu odpovídají.

Z politických důvodů si Francie prosadila majoritní část dodávek od francouzské firmy Sanofi. Pak se ukázalo, že firma Sanofi není s to vakcínu vyvinout. Francouzský průmysl tak opět nezklamal ve své pozoruhodné schopnosti vyrobit něco, co nefunguje, ale zato je to pozdě.

V členských státech EU tak vznikla poměrně kuriózní situace. Lidé by chtěli očkovat, celá řada z nich by za to byla pravděpodobně ochotná zaplatit, ale nemohou, protože vakcínami disponuje pouze vláda. Firmy by chtěly očkovat své zaměstnance, jsou schopny na to obstarat personál a infrastrukturu, ale nemohou, protože vakcínou disponuje vláda a ta má svůj plán na očkování populace, který se od počátku nedodržuje. No a ani vláda vakcínu nemá, protože veškeré pravomoci ohledně zajišťování vakcíny předala EU, a tam to zajišťuje administrativa paní Stelly, jejíž jedinou kvalifikací je vagína.

Reakce jednotlivých vlád na vzniklou situaci je víceméně shodná. Za prvé není možné veřejnosti říct na plnou hubu, jak se věci mají. To by velmi výrazně podrylo autoritu Sovětského svazu západu. Takže je třeba dělat různé věci, aby to veřejnost nepostřehla a žila v iluzích. Ta nejzábavnější taktika je „hra na očkovací centra“, případně „hra na očkovací kampaň“, ta je taky dobrá. Hlavně aby nebyl vidět ten epický unijní fail. Dlouho to nevydrží. Jako první se utrhlo Maďarsko, které se rozhodlo nakupovat samo, a další budou postupem času následovat, tak jak bude tlak očkováníchtivých obyvatel sílit.

Ve všech státech EU se také kolem dokola opakuje situace, kdy se různí papaláši a celebrity pokoušejí dostat k vakcíně přednostně, a různou měrou se jim to daří. V tomto ohledu jsme nejspíš zase „best in COVID“, protože se podařilo naočkovat pozoruhodný počet lepšolidí včetně přisprostlého šmakulináře nebo celého úřadu, o kterém jsem až do očkování ani neslyšel a kdyby tam všichni ze dne na den umřeli, nikdo by si toho nevšiml. Také bylo třeba oočkovat prezidentovy bodyguardy. Mluvčí Ovčáček to popsal velmi trefně slovy „přej a bude ti přáno“. To by se eventuálně dalo prohlásit za hlavní heslo celé státní očkovací kampaně.

Je z toho samozřejmě velké téma, Seznam Zprávy nepíšou v podstatě o ničem jiném, a já nevím, proč se vlastně tomu všichni diví. První naočkovaný byl Babiš, není cílová skupina. Další naočkovaný byl Blatný, také není cílová skupina. Teď se jde napíchat Zeman, taky není cílová skupina. Jak mohou pak požadovat, aby ostatní dodržovali nějaké zásady, když je sami hned první den porušili a ještě to nezapomněli velkolepě prezentovat v médiích?

Také nevím, proč mě to má znepokojovat. Zamysleme se nad tím, jak je nám vlastně očkování předkládáno. Oni neříkají, že je třeba očkovat, aby se nanakazila ta roztomilá babička s nákupní taškou na kolečkách odvedle. Oni říkají, že se musejí lidé očkovat, aby se dosáhlo kolektivní imunity. Takže je dohromady jedno, do koho to našlehaj, na babičku sere pes. Hezky po socialisticku, drž píču pionýre a a nech se napíchat, aby se společnost měla dobře.

Představme si, že by tohle všechno nebylo.

Tenhle nechutnej bizár pro Seznam Zprávy.

A přitom chybělo tak málo.

Nesrat se do toho.

Vakcína je přece zboží jako každé jiné.

Jak by se to všechno usnadnilo, kdyby se prodávaly běžným lidem jako všechno ostatní za peníze. Tak jako jiné zboží a konec konců jiné vakcíny. Že by si je nemohly kupovat jen vlády a EU reprezentovaná paní Stellou.

Tedy třeba vy. Chtěl jsem původně napsat „my“, ale já asi teď nakupovat nebudu.

Samozřejmě že by vakcína byla zpočátku enormně drahá. Velká poptávka, malá nabídka, problémy s kvalitou. Nějaká cestovka momentálně nabízí dvoutýdenní výlet někam do Středomoří i se žihadlem od firmy Sinovac za v přepočtu milon korun. Ale je v tom ten pobyt a cesta, takže zpočátku by stála dejme tomu 200 tisíc korun.

Samozřejmě už slyším ty hlasy, že na to babička s taškou nedosáhne. Že by na to nejdřív dosáhli ti bohatí. Že je to amorální. Ano, to je všechno zčásti pravda. Ale není to v ničem horší než ten vysoce morální systém, co máme teď. Teď na to babička taky nedosáhne, protože se museli obsloužit ti majetnější, kteří mají jaksi z podstaty věci lepší přístup ke státním službám.

Musíme mít na paměti, že ti jedinci, kteří by zpočátku nakoupili draze, by přispěli na nižší ceny a lepší kvalitu pro ty, kdo budou nakupovat později, protože farmaceutické firmy by velkou část profitu investovali do výrobních kapacit a inovací, aby navýšily svůj tržní podíl. To je teď nic nenutí dělat a také se podle toho chovají.

Počáteční vyšší cena by nepomohla investovat do rychlejší výstavby výrobních kapacit a hledání levnějších a kapacitnějších distribučních kanálů, než jsou lety do Emirátů nebo státní rezervační systém, takže cena by šla hodně rychle dolů. Pravděpodobně by po několika málo měsících cena mnohonásobně klesla, kvůli konkurenčnímu prostředí a obrovskému efektu large scale economy na cenu hromadně vyráběného sortimentu.

Co by bylo se zdravotníky, policisty a dalšími lidmi, kteří chtějí naočkovat z titulu svého povolání? Jednak pokud jsou jejich společenský význam a prestiž skutečně takové (o tom jsem ochotný vést diskusi třeba u zdravotníků), asi řada občanů nebude mít problém zaplatit vakcínu „svému“ zdravotníkovi. Nebo snad o tom nejsme tak docela přesvědčeni? Já tedy vůbec, hned minulý týden jsem poznal dva případy, kdy si různí jedinci vyřizovali ve špitále zcela neakutní zákroky jako pochroumané koleno, zatímco prý je zdravotnický systém „na hraně“. Někdo tu kecá, ale budiž. Stát by na to mohl poskytnout nějakou slevu z daní, protože se o to nebude muset starat. Ale i kdyby toho nebylo, protože se státu daří potlačovat přirozenou solidaritu, pak stát může využít svoji vyjednávací sílu a dohodnout jim slevu, stejně jako si dojednává slevy na policejní auta nebo pistole.

Pravděpodobně by to celé proběhlo levněji, rychleji a spravedlivěji, než když to řídí paní Stella.

Berme to jako lekci. Socialismus je prostě na hovno. Vždy a všude. I ten očkovací.

 


24.01.2021 D-FENS


Související články:


12345 (498x známkováno, průměr: 1,18 z 5)
21 092x přečteno

Reklama

D-FENS © 2017