Represe is going wrong… all three years long.

Featured Image

Chlapci a děvčata, v roce 2013 vám pan D-FENS psal o tom, proč řidiči ujíždějí od nehod. Jenomže doba letí, zákon o provozu na pozemních komunikacích byl sice už předtím kurevsky dobrý, protože zakazoval, aby se na silnicích stávala spousta špatností a přinášel velké množství velmi výchovné a experty posvěcené represe, ale od té doby byl ještě několikrát vylepšen a tak se pojďme podívat, jaké ovoce to nese.

Tak třeba na začátku srpna v Benešově. Tam došlo k nehodě devatenáctiletého řidiče starého VW Passat a cyklisty, nebýt promyšlených zákonů a důkladné represe, mohl by z toho být průser, ale díky represi….počkat…aha….tak nic, byl z toho gigaprůser. Je záhadou, jak mohly události nabrat takový spád, vždyť ujet od nehody se nesmí a když to uděláte, pácháte přestupek, další přestupek, přestupek a ještě jednou přestupek a když je tam zraněný, tak i trestný čin. Za ujetí tedy řidiči v tomto případě (lehce zraněný cyklista) hrozilo už tak vězení a přesto nezastavil? What’s wrong?

Pojďme se podívat, co by se stalo, kdyby byl onen řidič zákonů dbalý a když už tedy pozapomenul, že cyklistu srazit nesmí, dodržel by vše ostatní, zastavil, zavolal záchranku a fízly. S cyklistou by se dohodl na odškodnění (zde předpokládáme, že nehodu s cyklistou zavinil) a fízlům řekl, jak to bylo, protože kdyby nevypovídal, znepříjemnil by jim jejich už tak těžkou a důležitou práci. Prostě by se zachoval nejlépe, jak by to šlo. Protože cyklista byl zraněn lehce, s řidičem by bylo zahájeno (jen) správní řízení pro přestupek. Co by to koštovalo? Zákaz řízení na rok až dva a pokutu 25000-50000 Kč (ta čísla nejsou překlepy), což je jistě velmi výchovné a i když bez řidičáku nemůžete pracovat ani jako blbý obchoďák s garážovými vraty, pár desítek tisíc na účtu každý jistě najde. Tedy prý v roce 2013 to bylo horší, ale teď je 2016, doba jistě pokročila a finanční zajištění obyvatel ČR je někde jinde.

Pojďme si teď zahrát na experty, nebojte, jen zahrát, budeme trochu vařit z vody, fabulovat a snažit si ty dvě na sebe navazující nehody představit z pohledu devatenáctiletého řidiče.. Jedete po Benešově, který kapacitně nestačí plnit funkci objízdné trasy pro rozkopanou státovku Praha- Budějice, doprava v klidu jak má být, spontánně humanizované město jako z příručky, v tom se srazíte s cyklistou, je jedno, jestli vlastní vinou nebo ne, protože pokud si občas přečtete nějaké zprávy, víte, že jste v průseru, v tu chvíli z hlavy neznáte přesné detaily toho průseru, protože v autoškole, do které jste nedávno chodili, bylo sice v testech něco o tom, že když si koupíte auto, musíte to nahlásit na úřad v nějaké lhůtě a další sračky, ale všechny ty paragrafy, jejich odstavce a tak prostě neznáte. Tušíte ale, že vám seberou papíry. Průser. Jak to řeknete doma? Co budete bez papírů dělat? To výběr práce asi bude trochu omezený. A na to, že konečně skórujete u svojí spolužačky, až si s ní uděláte ve vašem Passatu výlet za Budějice, rovnou zapomeňte, takhle roztáhne nohy někomu jinému, kdo jí bude moct vozit autem. Třeba i Felicií. Vy budete moct jezdit maximálně na kole nebo busem jako v patnácti. Je vám 19, takhle uvažujete. Čas běží, váš tep letí nahoru, v hlavě hučí, že nevnímáte ani chrochtání vašeho auta, cyklista se vzdaluje ve zpětném zrcátku jak se kolona sune vpřed a vy vidíte, že se zvedá, někdo u něj zastavil a někam telefonuje. Kurva, teď už je pozdě, hele, tady se dá zahnout do nějaké ulice, seru na to a jedu pryč. Ztratím se v bočních ulicích. Posrali jste to. Co teď? Nejste schopni v klidu uvažovat, protože zrovna nesedíte v kanclu a nedíváte se na věc očima fízla/soudce/experta/úředníka/anybody, kterého se to netýká, ale vás se tohle týká až moc. Nevíte, co vám přesně hrozí za to, že jste ujeli, ale víte, že je to fakt průser. No nic, stalo se. Asi by bylo teď nejlepší jet v klidu, fízlové tu stejně nebudou hned, někde za rohem zastavit, nechat tam auto zaparkované, jít pryč, zavolat si odvoz, dát cígo na uklidnění a až po vás benga někdy budou něco chtít, nevypovídat. Ale vám je 19 a pravidla tohohle prasečího chlívu neznáte, ve škole vám v občanské nauce říkali něco o maastrichtské smlouvě a o tom, že díky EU nemusíte po Evropě nosit pas, ani do Chorvatska, takže na nějakou Listinu se nedostalo a její článek 37 vám nic neříká. Ale viděli jste Fast and Furious nebo Alarm für Cobra 11, takže na to jdete přesně ve stylu televizních hrdinů nebo i těch reálných od PČR, plyn na podlahu a…..prásk, überprůser je tu. Hráli jste ruletu, chtěli se stát jedním z těch, které PČR nikdy nevypátrá, protože provede laxní (ne)vyšetřování a odloží to, ale nevyšlo to. Prosrali jste to a lemplům, co by to jinak odložili, kdyby se vám povedlo ujet, jste teď vylepšili statistiku objasněnosti trestných činů, protože jste právě usmrtili z nedbalosti. Zničili jste auto a na X let posrali svůj život.

Co se za tři roky změnilo? Nic. Same old shit. Šroub je zas o trochu více utažený. Skutkových podstat, které můžete jako řidič naplnit je zase o trochu více a věřte, že státní zaměstnanci, ať už benga či úředníci se vám jejich naplnění budou snažit prokázat a to jakože opravdu, ne jako když jde o nějakou krádež, napadení nebo vyhrožování. Ještěže tu ty zákony a z nich plynoucí tresty máme, že? Přísnost musí být, kdyby nebyly přísné tresty, lidi by bourali, ujížděli od nehod a usmrcovali se z nedbalosti.

Co by se asi stalo, kdyby ten kluk k nehodě s cyklistou nemusel volat fízly a byl si vědom, že kromě průseru doma a zdražení pojistky, by mu nic nehrozilo a mohl by pak pracovat třeba jako obchoďák s garážovými vraty a snažit se na spolužačku dělat dojem autem? Jasně, fízlové a úředníci by nemohli ukázat svojí důležitost a spravedlivost, ale tratil by na tom někdo? Uzdravoval by se ten cyklista pak déle? Netvrdím, že vím, co by se stalo, jak by se potom choval, jak by jezdil nebo nejezdil, ale stal by se snad horší průser než jeden mrtvý a jeden těžce zraněný člověk? Proč ještě někdo věří tomu, že tlak donutí lidi přestat chybovat? Nezažene je naopak do kouta a nebudou dělat überpíčoviny? Každopádně ani po třech letech, kdy různí Humlové dle libosti omrdávali zákon o provozu na pozemních komunikacích a další, se tam přes tu mrdku nedostala ani špetka motivace chovat se slušně a na začátku odkazovaná úvaha je aktuální pořád.

Ještě se pozastavím nad diskuzí k odkazovanému článku o těch dvou nehodách v Benešově. I tady same old shit. „Trest pod 10 let by byl výsměch pozůstalým…doufám, že ho bude soudit soudce, který dal řidiči Jaguaru za vytlačení 18 let….jestli ten zmetek nedostane horní hranici, je něco špatně….okamžitě bez rozmyslu poslat na maximálních možných 16 let do basy….doufám, že vyleze až mu bude alespoň 40.“  Až někdy pojedu na motorce a někde v prdelákově ve vedru a silném provozu, pro který místní infrastruktura není vyhovující už spoustu let, do mě někdo z nepozornosti ťukne, já spadnu a třeba si pohmoždím zápěstí, doufám, že tím řidičem bude morálně neotřesitelný zásadový člověk volající po tvrdých trestech a nekompromisní represi, protože takovému rozhodně hlavou neproběhne „kurva, průser, když zastavím, přijdu jistě o papíry, nebudu moct pracovat, do píči, mám děti a hypotéku“ a s naprosto chladnou hlavou se zachová podle svého nejlepšího svědomí. Pokud vámi řízený automobil koliduje třeba s cyklistou, přeji pevné nervy a chladnou hlavu, protože následující chvíle mají potenciál ovlivnit váš život na několik dalších let, ať už zastavíte nebo ne…tohle si představit není moc příjemné, že?


31.08.2016 Jan Kříž


Související články:


12345 (181x známkováno, průměr: 1,27 z 5)
12 408x přečteno
Updatováno: 31.8.2016 — 22:10
D-FENS © 2017