Putinova cenzorská dohoda s Yandexem Vs. Česká cenzorská dohoda s CZ.NIC a ISP – najdi 4 rozdíly!

Featured Image

Odříznutí „dezinformačních webů“ je ze strany české vlády a společnosti omlouváno tím, že jsme ve válce, je to nepřátelská propaganda, není čas na detaily a není to vládní cenzura, nýbrž dobrovolné rozhodnutí soukromých firem. Jenže 14. března vyšel obsáhlý rozhovor s Levem Gershenzonem, bývalým ředitelem internetového zpravodajství Yandex. A ten ukazuje, že úplně přesně stejně to funguje v Putinově Rusku. Nesouhlasíte? Jste pohoršeni? Tak najděte 4 rozdíly.

Celý text rozhovoru s Gershenzonem je na substacku Sip of Freedom pod titulkem „Jak největší ruská technologická společnost kolaborovala s Kremlem už dlouho před válkou“, popř. archivu. Řada pasáží jako by 1:1 z oka vypadla českému boji proti dezinformačním serverům (a také chování Seznamu – Seznam je takový český Yandex se vším všudy, včetně zpráv, mailu, počasí a map). Toto je překlad relevantní části článku.

Ředitel zpravodajství Yandexu rekapituluje, jak sklouzli k „dobrovolné“ cenzuře

Hlavní stránka Yandexu má sekci zpráv. Je tam pět novinek. Kvůli tomu lidé na Yandex nechodí – přicházejí kvůli informacím o dopravě, počasí, mapám nebo srovnávači cen. Ale vždycky dostanou i tyhle zprávy.

Těm zprávám říkáme „příběhy“ – a když na nějakou kliknete, dostanete odkazy tu samou zprávu z více zdrojů. Tahle novinová sekce má – nevím to přesně, protože pro Yandex nepracuji už 10 let – nějakých 30-40 milionů shlédnutí denně.

Je to jako Google News. Naprosto automaticky se to třídí a doplňuje textem. Ale je tu zádrhel: máme filtr. Dovolíme zobrazit pouze 15 zdrojů. A teď jsem napočítal jen 9 zdrojů – ačkoli procházíme tisíce zpráv. Není to zvláštní?

Když jsem pracoval v Yandexu, ten seznam měl možná 50 povolených serverů. Měli jsme dohodu s prezidentskou administrativou. Ta nám řekla – „vaše hlavní stránka má velkou čtenost, a musí ukazovat pouze věrohodné zdroje.“

Řekl jsem jim – ale pánové, to u nás rozhodují algoritmy. Ale dohodli jsme se, že budeme ukazovat jen „oficiální“ zpravodajství od vydavatelů, kteří mají mediální licenci. Takový seznam měl 50 nebo 60 zdrojů, byl dost dlouhý. Byl to nepříjemný kompromis. Ale kompromisy jsou nebezpečné. Přímo vedly k tomu, jak je to dnes.

Když jsem opouštěl Yandex, byla tam ještě pořád Lenta.ru a Gazeta.ru. Bylo to jiné. Byly tam Kommersant a Vedomosti. Ale snažím se říct něco jiného.

Ten filtr 10-15 zpravodajských zdrojů není regulován žádným zákonem. Je to jen výsledek polotajné, neveřejné dohody mezi Yandexem a nevím-kým-zrovna. Za mých časů to byla prezidentská administrativa, dnes to může být třeba nějaký podplukovník z FSB. To je jedno. Nezáleží na tom, kdo to je.

Neexistuje žádný zákon, který by zakazoval Novou gazetu – není to „zahraniční agent“, není to „nežádoucí organizace“. Je to licencovaný novinářský nakladatel. Jejich šéfredaktor právě vyhrál Nobelovu cenu.

Vzpomínám, jak jsem se bavil s vedením Yandexu. Řekli mi, že se setkali s prezidentskou administrativou. Řekli – šli jsme tam a dohodli se se Surkovem (první zástupce prezidentské kanceláře). Dohodli jsme se, že pokud bude válka, Yandex přejde na manuální řízení. A namísto seznamu 50 povolených serverů budeme mít 15.

A já jim říkám – jak ‚dohodli jsme se‘? Jak budete vědět, že ‚je válka‘? Řekněte mi, jak poznáme že ‚jsme ve válce‘? Ústava říká, že ji vyhlásí prezident a schválí Duma. Tohle myslíte?

A oni prý – ale no tak, takhle to nejde. Musí to být rychlé. Takže jim říkám – co tím myslíte, ‚rychlé‘? Když vám to řekne Surkov? Surkov vám bude určovat, kdy je a kdy není válka?

Počátek všeho byl, když jsme v roce 2008 během války s Gruzií vyjeli výpis zpravodajství, a byly v něm i nějaké gruzínské zdroje. Oni nám řekli – co to děláte? To jsou nepřátelské zdroje!

My jsme se vysvětlovali. Podívejte, říkáme, je to zpráva o Gruzii a má hodně citací, tak je ukážeme. To je smysl agregátoru zpráv. Ale tím to začalo. Nezačali jsme okamžitě dělat to, co chtěla vláda. Ale začali jsme se vysvětlovat. Moje zástupkyně a později nástupkyně Táňa Isajeva dostala speciální telefon. Vláda měla její číslo a občas jí zavolali. A tím to začalo.

Nebije vás to do očí? V čem je rozdíl?!

Tak to byl Lev Gershenzon, bývalý šéf zpravodajské sekce Yandexu. Nebije vás to do očí?

Česká republika tvrdí, že necenzuruje „dezinformační servery“ – že to dobrovolně dělají soukromé společnosti CZ.NIC a ISP jen na základě dobrovolných dohod mezi managementem firem a vládou, která vyjádřila své znepokojení.
Ehm, čím se to liší od toho, když Vladislav Surkov neformálně volal soukromé firmě Yandexu a neformálně uzavíral nepsané dohody s managementem Yandexu, který měl pochopení pro znepokojení vlády?

Česká republika tvrdí, že „jsme ve válce“ a proto není čas ztrácet čas se spravedlivým procesem a formalitami. Komu se to nelíbí, může se soudit později. Akorát že podle Ústavy ČR nevyhlásila válku, stav ohrožení státu, mobilizaci ani nic podobného.
Ehm, čím se to liší od odpovědi managementu Yandexu, že válka je nikoli tehdy, kdy formálně platí podle ruské Ústavy, nýbrž tehdy když si to usmyslí ruská vláda či tajné služby?

Česká republika tvrdí, že si nemůžeme dovolit šířit „nepřátelskou propagandu“.
Ehm, čím přesně se to liší od pobouření ruské vlády v roce 2008, že Yandex nesmí zobrazovat gruzínské zprávy o rusko-gruzínské válce, protože to jsou nepřátelské zdroje?

V české republice cenzuruje vláda nežádoucí servery bez jakéhokoli zákonného pověření a bez jakéhokoli zákonného procesu (čímž porušuje svou Ústavu, princip Materiálního právního státu, princip Autonomie vůle jedince, princip Proporcionality, Normativní princip demokratického právního státu – prostě úplně celý právní stát.)
Ehm, jak se to přesně liší od ruského „Surkov zavolá na speciální telefon a soukromá firma ještě ráda cenzuruje“?

Nebuďte pokrytci. Nechte pravdu zvítězit. Cenzura není řešení, vše jen zhoršuje.

Česká vláda premiéra Fialy, české tajné služby a česká „liberální“ a „protiputinovská“ veřejnost se v otázce cenzury chová 1:1 absolutně, stoprocentně stejně, jako Putin. (Ano, Putin od té doby stihnul přijmout ještě zákon, který trestá „lži o válce speciální operaci na Ukrajině“ – reálně cokoli se nelíbí vládě – 15 lety vězení… A soudruh člen KSČ a bolševický vojenský prokurátor Stříž vyhrožuje u nás 3 lety vězení za „lži o válce na Ukrajině“ – reálně cokoli se nelíbí vládě.)

Rádi si berete do úst Havla. Pokaždé, když vyslovíte jeho jméno, byste od něj měli dostat facku ze záhrobí, protože princip „Nejsme jako oni“ jste obrátili k „buďme špatní jako oni“.

Fakta jsou fakta a nemůžete je popřít. Ze všech sil se snažíte ve jménu „boje proti Putinovi“ zavést přesně stejný systém cenzury, jaký od roku 2008 funguje v Putinově Rusku. Jste absolutní pokrytci s brutálním dvojím metrem, kteří si nevidí do úst.

(A stejní pokrytci jsou i vaše proruské ekvivalenty, které prozměnu předstírají, že cenzuruje jen zlý západ, kdežto v hodném Rusku je necenzurovaná pravda. Mešuge.)

Svobodná západní společnost nemůže přežít bez lásky k pravdě, která musí být nadřazena politickým, ideologickým či moralistním a taktickým zájmům. Pravda padni komu padni. Pravda ať se to hodí či nikoli. Pravda i když se to nehodí do krámu „našim“.

A zároveň objektivita a důvěra ke svým spoluobčanům, že si dokáží sami rozklíčovat necenzurovanou pravdu od lží. Nechat zaznít i protistranu – bez ohledu na to, že její názory považujeme za nechutné lži a pomluvy.

Protože zaprvé – oni za lži a pomluvy prohlašují zase naše názory a cenzurují je. Pokud se zachováme jako oni, ztratíme veškerou morální nadřazenost a právo je za to kritizovat. Naopak musíme jít příkladem ve svobodě slova a informací!

Zadruhé – jak je možné vyvrátit jejich lži, pokud si je nesmíme číst? Pravda nakonec vyplave najevo, ale jen pokud není schována za železnou oponou. Například v roce 2014/15 se Rusové veřejně přiznali k téměř všem svým lžím a sami sebe usvědčili – ale dnes to nikdo nedohledá, protože vaše stupidní cenzura jejich přiznání smazala. Smazala přiznání viny ve jménu boje proti propagandě zakrývající vinu. Chucpe. Donebevolající stupidita. Nebo chcete nejen být jako Putin, ale Putinovi vysloveně pomáhat?

A zatřetí – pokud začnete cenzurovat s cílem „ochránit hloupé spoluobčánky od špatných názorů a zdrojů“, docílíte pravého opaku. Řada lidí reflexivně přepne do postoje „pravda je automaticky vždy 180° opak, než co říká Česká Televize“. Vidím to ve svém okolí.

Cenzura ještě nikdy nic nevyřešila a ničemu nepomohla. Naopak.

Naše prezidentská standarta má heslo „Pravda vítězí“. Tak tomu věřme a toho se držme.

Aktualizace 20.3.2022 – NIX se distancuje, že technicky cenzurují ISP, nikoli NIX

Přes několik prostředníků mi NIX vzkázal, že oni necenzurují a tímto článkem se cítí být poněkud dotčeni. Tedy – NIX rozeslal všem poskytovatelům internetového připojení (ISP) žádost vlády (NKCO coby součást VZ coby podřízený orgán MOČR), aby na svých síťových prvcích zavedli cenzuru minimálně dvou desítek webů. Nad rámec toho výkonný ředitel NIX.cz Adam Golecký osobně prosil ISP aby cenzuře vyhověli.

Stejně tak později opět prostřednictvím NIX vláda (MPO) rozšířila k ISP absurdní „právní“ posudek, že cenzura webů, která nebyla uložena na základě žádného zákona ani přezkoumatelného správního rozhodnutí. Ke které vláda nebyla oprávněna žádným zmocňovacím zákonem. A ke kterému ISP nebyli oprávněni žádnou klauzulí svých smluv. Údajně „nenarušuje internetovou neutralitu“, tj. povinnost nediskriminovat internetový provoz pokud to není v souladu s právními normami (které v tomto případě neexistují).

Nicméně NIX se ohrazuje, že oni sami technicky neblokují konektivitu do IP adres, resp. rozsahů, cenzurovaných serverů. Jako důkaz a na svou obranu mi NIX předal i velmi zajímavou informaci, že vzhledem k použitým síťovým prvkům nejsou ani technicky schopni takové cenzury proti IP adresám. Vlastně je to logické, protože to přímo vychází ze zcela obecných a veřejně známých technických parametrů použité třídy síťových prvků.

Veškerou cenzuru IP adres nežádoucích serverů tedy provádějí ze své vlastní iniciativy „dobrovolně“ samotní jednotliví ISP, které k tomu NIX pouze „dobrovolně“ vyzval a ještě osobně apeloval na žádost vlády, resp. represivních složek. Z čehož pak plyne zásadní informace: pokud NIX neblokuje konektivitu k žádným serverům na úrovni peeringových uzlů, vše záleží jen a pouze na ISP. Takže pokud najdete takového ISP, který nekolaboruje s cenzory, dotkne se vás jedině cenzura CZ.NIC ohledně domén .cz.


Související články:


12345 (322x známkováno, průměr: 1,44 z 5)
23 758x přečteno
D-FENS © 2017