Proč už nikdy nechci benzín

Featured Image

Reagují vlastní zkušenosti na článek Proč už nikdy nechci LPG. Měl jsem dvě auta na benzín, pak dvě na LPG a teď mám sekačku a generátor na benzín, takže mužů srovnávat.


Ježdění na benzín bylo fajn – první auto, člověk může jet kam chce a tak. Na denní ježdění to pro studenta nebylo ani náhodou a když nás jelo víc, tak jsme se skládali. V zimě to nechtělo chytit, v létě se uchlastaval karbec a po neúspěšném startu z něj bylo potřeba vysát benzín hadrem. Na dalším autě jsem rozebíral karbec na benzínce, kam v pohodě dojelo, ale pak už ani tuk. Něco mě to naučilo, ale nebylo potřeba s tím denně jezdit do práce.

Pak přišlo třetí auto, poprvé na LPG. Motor VW 1272 ccm, čtyřválec OHC. Přestavba byla po technické stránce naprosto v pohodě i když museli na karburátor udělat extra nástavec. Žádné řidiči jednotky v tom nejsou. Nastartovalo a rovnou jelo na LPG v -12 stupních. V -15 nastartovalo, ale muselo se nechat chvíli zahrát. Plánoval jsem elektrický ohřev, ale nikdy jsem se k tomu nedostal, protože to nebylo potřeba. Po roce a půl ježdění pouze na LPG jsem se od kamaráda dozvěděl, že to nemám přepínat na benzín, protože se mi asi rozbil plovák v plovákové komoře a mohlo by to přetéct a dělat problémy. Tak jsem nepřepínal. Spotřeba na dlouhých trasách 7.5 l/100, při svižnější jízdě 8 l/100. Po městě tak 9.5 l/100. Štelovat není co, ani proč, i když jsem samozřejmě musel vyzkoušet co to udělá. Výkon se ochuzením snížit dá, spotřeba už ne. Jednou stalo asi čtvrt roku na místě a chytilo na první pokus. Po devíti letech provozu začalo ztrácet výkon a výměna elektriky, ani čištění zplynovače nepomáhá. Zkusím vyměnit tu hlavu, jestli to pomůže. Hlava je levná a výměna jde zvládnout na parkovišti před panelákem (testováno na tomto autě ještě před přestavbou na LPG po strnutí závitů na svíčku). Dalších sto tisíc by to najezdit mohlo, ale kvůli poslednímu autu už asi nenajezdi.

Čtvrté auto byl Hyudai 1.6, taky 4válec, 16 ventilů DOHC. Tady už se to s LPG komplikovalo. Auto muselo startovat na benzín a přepínalo se samo. Tomu šlo zabránit čudlíkem, který jsem nikdy nepoužil. Po pěti tisících km to začalo cukat – prý zanesené vstřikovače, jezdím na špatný plyn a 2500 Kč v hájí. Na ten samy plyn jsem s třetím autem měl tou dobou najeto přes 25000 km v pohodě. Přestal jsem tohle auto tankovat u nejlevnější čerpačky a bylo v pohodě. Časem přestalo přepínat na LPG – termistor snímající teplotu chladicí kapaliny vypadl zpod izolace. Firma, co tam LPG namontovala prozradila po telefonu, že to asi měří někde na hadicí pod kusem izolace. Našel jsem a vrátil jsem zpět. Po asi osmi letech byl úplně shnilý podvozek. Jezdit se mi s tím nechtělo a po přečtení tohoto článku se mi nechtělo ani na STK, protože už to mělo OBD konektor. Nakonec skončilo ve šrotu. Těsně před smrti přejelo republiku za 6.5 litrů LPG/100 bez využití dálnic. Najezdilo snad 200 tisíc. Na plynu se tam kromě čištění vstřikovačů na začátku neštelovalo nikdy nic.

Uvažoval jsem i o CNG, ale v rodině byli rychlejší. Dobrá řada prý zní: „Nikdy nekupuj tovární CNG! Díly jsou pětkrát dražší, než u přestavby a opravit to smí jenom autorizovaný servis.“ Nicméně osobní zkušenost nemám.

Fungl nový 4kW OHV jednoválec běhal bez problémů v létě na Natural 95. O tři měsíce později jsem při teplotách okolo +5 stupňů propotil tričko a mikinu snahou ho nastartovat. Po hodinu a čtvrt startování (s přestávkami) chytil. Po dalších pěti minutách přestal čoudit a chrchlat a jel normálně. Starý 2.2kW OHC jednoválec, který neběžel minimálně 4 roky chytil v létě po nalití benzínu na druhé škubnutí. Po asi hodině běhu jsem ho v létě uklidil do garáže. Na podzim jsem chtěl oba stroje zazimovat a teď už víte, čím jsem vyplnil ty přestávky ve startování generátorů během té hodiny, kdy jsem propotil oblečení tak, že se dalo ždímat. První náznak zachrchláni – že by to snad chtělo běžet – se ozval asi po třičtvrtě hodině snahy.

Vylil jsem z nich Natural 95 a nalil Verva 100, která prý nemá biosložku, která tento problém prý způsobuje. Na jaře uvidím, jestli to budu startovat na první zataženi, nebo zase hodinu. Jen doufám, že na tom nebudu muset zase štelovat karburátor, to ho radši zahodím a předělám to na LPG – tam se nastaví jenom volnoběh a bohatost (u generátorů; sekačku asi začnu používat elektrickou napájenou z baterek elektromobilů i kdybych v ní měl vyměnit motor za komutátorový).

Páté auto má v motoru jen jeden pohyblivý díl – jmenuje se rotor. Pokud chcete elektromobil, lze v našem Absurdistánu v zásadě koupit jen to, co už Němec nechtěl, takže není úplně dokonale. Má dost poddimenzovaný podvozek. Kromě výměny svisláků a dalších dílu podvozku (které je mnohem větší problém sehnat, než vyměnit) s ním nebyly problémy. Tedy pokud neberete jako problém to, že už nechci jezdit ničím jiným, jedno auto jsem sešrotoval a u druhého odkládám výměnu motoru. Je to prostě – nasednu, zabouchnu dveře, připásám se, otočím klíčkem, zadupnu pedál do podlahy a válím. Táhne pěkně odspodu, na rozdíl od Octavie (která toto tvrzení proslavila) ovšem doslova. Moment je dán proudem vinutí a je od nulových otáček. Jízda se studeným motorem ničemu nevadí, naopak je asi nepatrně lepší, protože má nižší odpor vinutí. Když chci zastavit, tak zastavím. O starostech s dochlazováním turba a probíhající regeneraci DPF jsem naštěstí jenom četl. To, že ampérmetr ještě před deseti sekundami ukazoval 150 A ničemu nevadí. Narozdíl od předešlých aut na něm nemá co zreznout, protože laminát nerezne. První servis byla výměna oleje v diferáku a brzdové kapaliny, kontrola brzdového obložení a rozhýbání prasátek. Tím to skončilo. Vzhledem k tomu, že díky rekuperací brzdím akorát na červenou a na parkování (nebo když mi tam někdo vlítne), vydrží obložení asi dost dlouho. Bylo by krásné, kdyby na nabíjení nebyla potřeba hromada různých nekompatibilních chipovych karet, předplatných a podobných hovadin, ale většinou nabíjím doma, takže mě to tolik netrápí.

S LPG jsem byl v porovnání s benzínem naprosto spokojen. Odcházím od něj jen proto, že s elektřinou je méně pakárny při údržbě i při ježdění.

 


17.03.2019
Váš DJ_Pendejo.

Na závěr bych chtěl poděkovat Laboratoři zpracování přirozeného jazyka za software doplňující diakritiku do textu.


Související články:


12345 (196x známkováno, průměr: 4,07 z 5)
22 109x přečteno
D-FENS © 2017