Pár poznámek k současnému dění na Ukrajině.

Featured Image

Ukrajina byla 24.2.2022 napadena svým sousedem Ruskou federací. Rusové to nazývají „speciální vojenskou operací“ (NATO svá obdobná napadení cizích států obvykle nazývá „intervencí“ nebo „operací“).

Ukrajina je tedy v pozici napadené země (v právu), a má právo bránit se všemi prostředky které má k dispozici. Ukrajina však nemůže hrozit použitím jaderných zbraní, neboť se jich v roce 1994 na základě Budapešťského memoranda výměnou za bezpečnostní záruky.

Ku podivu Ruských velitelů se bleskové zabrání území nekonalo, vítání jejich mužiků ukrajinským lidem se také nekoná a celkově slušně vybavená a motivovaná Ukrajinská armáda se nad očekávání dobře brání. Rusko zatím projevuje překvapivá selhání v oblasti logistiky i taktiky a celkově se situace nevyvíjí vůbec tak jednoznačně jak každý očekával.

Bojeschopnost dlouho skladované Ruské (sovětské) techniky byla poznamenána součinnými silami času, korupce a šlendriánu. Moderní stroje početně nepřevyšují starou techniku. Zvěsti o Ruské armádě jakož o papírovém tygru se zdá se blíží realitě než by si soudruzi sami chtěli připustit.

Je jasné že o blaho Ukrajinců jde jako vždy až v poslední řadě. Máme tu prostě další z řady střetů geopolitických zájmů velkých imperiálních velmocí (stejně jako byly operace USA v Iráku, Libyi, Sýrii, na Kubě, v Jugoslávii apod.). Rusové se asi snaží získat klíčové oblasti průmyslu a přístavy. Pokud se jim při tom povede ještě sesadit Kyjevskou vládu, a nahradit ji někým (jako třeba byl Muhammad Rezá pro USA v Iránu) kdo udělá z Ukrajiny servilního souseda co jim půjde na ruku a co se vzdá jakýchkoli snad o vstup do EU nebo NATO, tak splní pětiletku na 150%. Myslím že předpověď Izraelské taktiky článku pana Mrcasíka nebude daleko od skutečného stavu věci.

Samotná válka však není hlavním tématem tohoto článku. Chtěl bych vypíchnout pár podle mého názoru důležitých bodů:

1. Vstup Ukrajiny do NATO a EU

Nikdo neví, o čem přesně před válkou spolu politici z Ukrajiny a NATO jednali a co domluvili. Fakt je ale ten že NATO má určitá pravidla pro vstup nových členů. Jedno z nich říká že kandidátská země musí mít vyřešené spory se svými sousedy a kontrolovat své hranice, a to proto aby NATO nebylo zataženo do války kvůli nějakému dlouhotrvajícímu sporu nového člena.

To Ukrajina v žádném případě nesplňovala ani před válkou, a dokud by se nevzdala Krymu a separatistických republik ani splňovat nebude. Nechápu, jak mohla být tato nabídka vůbec kdy na stole, pokud nebyl plán na vzdání se těchto území.

Podobně jako NATO, má i EU pravidla pro vstup nových zemí. Ty se jmenují Kodaňská kritéria a týkají se například státních institucí, korupce, schopnost kompatibilita právních řádů apod. Stejně jako výše musí nová země kontrolovat své hranice. Dokud tedy nebude Ukrajina kontrolovat své území a hranice, nemůže tedy vstoupit ani do EU. Kritéria musí splňovat již v době podání žádosti, v současnosti jich však nesplňuje celou řadu.

Nikdo by neměl tlačit na to, aby byla tato pravidla obcházena a Ukrajina přijata do jednoho nebo druhého uskupení jiným než standardním procesem, neboť by to mělo dalekosáhlé následky pro všechny.

2. Idealizace Ukrajinského státu

V našich médiích v současnosti probíhá jednostranná propaganda na podporu Ukrajiny. Nepohodlné weby byly bez přezkumu soudu a mimo současný právní rámec vypnuty, a to vůbec nemluvím jen o českých verzích bolševických webů. Bylo vypnuto mnoho alternativních webů, které dříve kritizovaly např. koronafašismus. Soudruh zmr. Fiala se poučil od soudruha zmr. Putina, neboť přesně tyto praktiky provozují právě Rusové.

Do Ukrajinské politiky nikdo od nás pořádně nevidí, ale nemyslete si, že to tam funguje nějak diametrálně odlišně než v Rusku. Třída super bohatých oligarchů nalepených na státní zakázky si s tou Ruskou můžou podat ruce. Korupce ve státní správě, policii všude.

3. Ukrajinští uprchlíci

Toto je hlavní bod, o kterém chci mluvit. Na podporu Ukrajiny se nejen v ČR zvedla velká vlna solidarity, částečně i kvůli naší historické zkušenosti se soudruhy. Je skvělé že lidé sami ze svých prostředků pomáhají, a to jak prostřednictvím charit, sbírek nebo jakkoli jinak. Jiná situace je u státu, který neoperuje s žádnými vlastními penězi, ale s nakradenými daněmi, nicméně velká část společnosti z jejíchž kapes peníze šly více či méně podporuje pomoc uprchlíkům před válkou na Ukrajině. Má to však několik důležitých aspektů:

– Po skončení covidu je na tom ekonomika špatně, inflace vysoko a ceny všeho vzrostly (třeba u základních surovin do závratných výšek). To přímo nebo nepřímo dopadlo na každého z nás. Na někoho více, na někoho méně ale životní úroveň většiny lidí se obecně snížila. Pokud se vláda chce postarat o statisíce uprchlíků z Ukrajiny, má nejméně stejnou povinnost postarat se o občany své země, jejichž peněženky každý měsíc ždímá. Má moc nastavovat daně a například úpravou spotřební daně může efektivně regulovat cenu pohonných hmot. Úpravou daně z příjmu může nechat lidem více peněz. Ale sami můžete vidět, jak se k tomu vláda staví. Hlavní je, aby tekly prachy do rozpočtu.

– Množství uprchlíků pořádně zamávalo s pronájmy (a prodeji nemovitostí) po celé zemi (viz Praha) Vláda dotuje pronajímatelům část nákladů na nájem. To dále křiví trh, kde už před válkou byl bytů nedostatek.

– Ukrajina vyhlásila všeobecnou mobilizaci pro muže 18-60 let. Ti by měli být automaticky vyloučeni z možnosti získat jakoukoli registraci, vízum nebo azyl v ČR.

– Uprchlíci mají v současnosti zvláštní status, kdy nemusí žádat o klasický azyl, a můžou začít okamžitě pracovat, posílat děti do škol, a využívat zdravotnictví. V česku je v současnosti (16.3.) už cca 270.000 lidí, a 170.000 již dostalo speciální víza. Toto způsobí skokové zvýšení konkurence nejen v případě nekvalifikovaných pracovních pozic. Druhým problémem jsou náklady na sociální dávky a zdravotní péči. Část uprchlíků jsou sice zdravotní pracovníci, co třeba i půjdou pracovat do českých nemocnic, ale i tak už tak dlouhé čekací lhůty na všechny ve zdravotnictví budou ještě delší. Nemluvě na finančních nákladech jejich léčby.

Netuším ani jestli existuje možnost, jak odlišit ty co prchají z východní Ukrajiny nebo Kyjeva kde se válčí od těch kteří žili někde na západě u Slovenských hranic kde jim nic nehrozí. Proč pomáhat někomu kdo pomoc nepotřebuje?

Netuším jestli existuje nějaký způsob jak po válce dostat tyto lidi z ČR zase zpátky na Ukrajinu, protože věřím že spousta z nich si na bohatší zemi zvykne snadno. Někde jsem četl že tato víza budou platit do března 2023. Navíc zmr. Středula se teď nechal slyšel že z 270.000 příchozích tu asi 70% zůstane, a že je potřeba stavět byty a upravit systém zdravotní, sociální péče a školství? To si snad děláte srandu vážený pane zmrde?

– Poslední dva roky byly občané ČR buzerováni a zdraví lidé se museli chodit testovat. Zdraví lidé bez očkování byli dokonce na čas zcela vyloučení z veřejného života. A najednou do ČR přijde čtvrt milionu lidí, ze země, kde je 29% proočkovanost proti covidu (ne že by na tom v praxi nějak záleželo, ale zmr. Válek a zmr. Vojtěch říkali že joo), ze země, kde jsou běžné nemoci, které v ČR téměř neznáme jako třeba tuberkulóza, černý kašel, spalničky, a nikde žádná detenční centra, žádné plošné testování přicházejících lidí na infekční nemoci. Vidíte, jak s námi všemi vláda ohledně covidu vyjebala?

– Neexistuje prověřování příchozích lidí, a to jak ohledně jejich trestné minulosti, ani ohledně toho co nesou s sebou. Na Ukrajině se po útoku Ruských vojsk rozdávaly zbraně mezi civilisty, a neexistuje důvod proč by si prchající nebyli schopni donést nějaké zbraně i k nám. Je to bezpečnostní riziko, které v současnosti nelze měřit ani předvídat jeho důsledky.

– Uprchlíci se s sebou často přivážejí svá zvířata, především psy a kočky. ČR byla po roce 2002 prohlášena zemí bez vztekliny. Na Ukrajině je však vzteklina velice rozšířena. Opět žádné detence mazlíčků, mohou se začlenit rovnou mezi populaci našich psů.

Sám s tím mám osobní zkušenost kdy mě před pár měsíci pokousal neočkovaný pes nějakých smažek. Díky tomu že se u nás vzteklina nevyskytuje, nemusel jsem na očkování, ale časy se dost možná změní.

Závěrem bych chtěl říci, že rozhodně podporuji sebeobranu Ukrajinců proti agresorovi. Přeji jim ať Rusy opotřebují natolik že to společně se sankcemi proti Rusku bude stačit na to, aby se pod tíhou nákladů museli mužici pakovat zpátky do Sojuzu. Souhlasím i s materiální pomocí pro Ukrajinu tak aby pomocí moderních zbraní byli schopni bránit se proti silnějšímu soupeři.

Nejsem žádný spisovatel ani analytik, navíc situaci nesleduji každý den nějak superpodrobně, takže pokud se nějaké reálie ohledně azylů apod změnily, pak mě klidně opravte. Chci jen upozornit, že uprchlická vlna sebou nese spoustu důsledku pro naší po covidu už tak dost oslabenou ekonomiku a společnost, které jsou na hurávlně vítání zcela přehlíženy. A myslím si že ty důsledky pocítíme již brzy..

 


20.3.2022 Fotkyznovin


Související články:


12345 (593x známkováno, průměr: 3,43 z 5)
47 871x přečteno
Updatováno: 27.3.2022 — 21:43
D-FENS © 2017