2. dubna 2016 opět vypukly boje o Náhorní Karabach. Jerevan obviňuje z agrese Ázerbájdžán, Baku naopak Arménii.
Náhorní Karabach je území, které bylo v průběhu historie obýváno jak Armény, tak Azery. Navzdory tomu, že ve 20. letech většinu obyvatel tvořili Arméni, ústřední výbor KSR rozhodl, že Karabach bude patřit k Ázerbájdžánské SSR. Když sovětská moc slábla, začaly se vztahy mezi Armény a Azery vyhrocovat a docházelo k otevřeným střetům. V roce 1988 začaly deportace Azerů z Arménské SSR, o rok později se Nejvyšší Rada Arménské SSR rozhodla o sloučení Arménie a Náhorního Karabachu. V roce 1991 se rozpadl Sovětský svaz a napjaté vztahy mezi Arménií Ázerbájdžánem vyústily v otevřenou válku, která trvala až do příměří v roce 1994. Vítězná Arménie získala Náhorní Karabach a několik přilehlých ázerbájdžánských okresů, které v rozporu s mezinárodním právem vojensky okupuje dodnes. Navzdory příměří dochází v oblasti k občasným konfliktům.
Arméni jsou indoevropský národ a původními obyvateli Arménské vysočiny a východní části Malé Asie. Ve středověku bylo území kolonizováno Turky a původní Arménské království se stalo součástí Osmanské říše. Koncem 19. století začalo docházet k nepokojům, které byly následovány masakry Arménů. Situace eskalovala během první světové války, během které bylo vyvražděno více než milion Arménů. Většina Arménů des žije v diaspoře, Arménská republika má přibližně tři miliony obyvatel.
Pro Rusko je Arménie jediným zcela spolehlivým partnerem na Kavkaze a nachází se zde ruská vojenská základna.
Azeři jsou považováni za turkický národ, ale ve skutečnosti jsou potomky kavkazských Albánců, Peršanů a Turků. Většina z nich žije na území Íránu, asi deset milionů v Ázerbájdžánu, zbytek v diaspoře. Azeři tvoří v Íránu nejvýznamnější národnostní menšinu, která zahrnuje čtvrtinu íránských občanů. Podobně jako Arméni mají i Azeři zájem na existenci Velkého Ázerbájdžánu, který by zahrnoval i Azery obývané území Íránu. Vzhledem k tomu má Írán blíže k Arménii než k etnicky a nábožensky příbuznějšímu Ázerbájdžánu. V Ázerbajdžánu se rovněž nachází izraelská vojenská základna, která v zemi sídlí právě pro přápad války s Íránem. Ázerbájdžán má tradičně velmi dobré vztahy s Tureckem, které je členem NATO.
Z těchto důvodů je zcela jasné rozdělení Kavkazu do bloků Arménie+Rusko+Írán+spojenci a Ázerbájdžán+Turecko+Izrael+NATO.
Vzhledem k rostoucímu napětí mezi Ruskem a Tureckem se dalo očekávat, že mezi oběma zeměmi dojde k vojenskému střetu. Jelikož mocnosti dnes obvykle nebojují přímo (viz Sýrie, kde už dávno nejde jen o občanskou válku, ale o válku mocností, které podporují ty svoje), se jako pravděpodobné bojiště nabízel právě Náhorní Karabach. Zatímco v době minulé války měla navrch Arménie, dnes jsou možnosti obou zemí přibližně vyrovnané.
Turecko je připraveno podporovat Ázerbájdžán až do konce, Rusko vyzývá k zastavení palby.
Je zřejmé, že v zájmu Arménie je zachovat status quo, což uznává i ázerbájdžánský prezident Aliyev.
Za zmínění stojí, že v týdnu před vypuknutím konfliktu byl Aliyev v USA, kde se setkal s vysokými představiteli státu a zástupci židovských organizací. Předmětem jednání měly být vztahy mezi Ázerbájdžánem, USA a Izraelem.
Je proto vysoce pravděpodobné, že původcem nejnovější agrese na Kavkaze je Ázerbájdžán, jenž chce s podporou Turecka (a s tichým souhlasem USA a Izraele) získat zpět území Náhorního Karabachu, které mu de iure náleží.
Pokud to myslí vážně, čemuž indicie napovídají, potom bude pro Arménii nezbytná podpora Ruska a ideálně i Íránu. Rusko s vysokou pravděpodobností zasáhne ve prospěch Arménie.
Vzhledem k pravděpodobné odhodlanosti a připravenosti Ázerbájdžánu a napjatým vztahům mezi jednotlivými zeměmi z nepřátelských bloků se domnívám, že víkendovým incidentem boje o Náhorní Karabach neskončily.
Doufám, že se mýlím.
09.04.2016 Annele
Související články:
- Soumrak liberálů (21.1.2025), Josef Vohnout
- Zákruty liberální demokracie (22.12.2024), Josef Vohnout
- Sto litrů pro politručku (13.10.2024), Challenger
- Ivánku, kamaráde – pirátská verze (29.9.2024), Josef Vohnout
- Císařovy nové šaty (19.8.2024), Josef Vohnout
- Štrajchpudlíci verze 4.0 (1.8.2024), Josef Vohnout
- Vohnoutova strategická komunikace (24.6.2024), Josef Vohnout
- Trable zásadové hodnotově orientované zahraniční politiky (26.5.2024), Josef Vohnout
- Členství v EU je prostě skvělé (5.5.2024), Josef Vohnout
- Rozhodnutím soudu je Klimatická Změna stále ve vazbě (2.4.2024), Josef Vohnout
10 114x přečteno